Księgowość

1 października rusza testowy Krajowy System e-Faktur. Niedługo będzie obowiązkowy

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w wystawianiu faktur. To za sprawą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), którego testowa wersja będzie dostępna już od 1 października tego roku (oficjalnie KSeF wystartuje 1 stycznia 2022 r.). Od przyszłego roku e-faktury będą jeszcze dobrowolne, ale staną się obowiązkowe 1 stycznia 2023 r. Warto już teraz zainteresować się tematem, gdyż integracja z KSeF wymaga czasu w związku z dostosowaniem systemu pod kątem technicznym.

System e-faktur pozwoli organom podatkowym na łatwiejsze kontrolowanie podatnika, choć w teorii KSeF ma na celu przede wszystkim uproszczenie dokumentowania sprzedaży i rozliczenia VAT. Jak będzie wyglądało to w praktyce? Po wprowadzeniu do KSeF danych faktury, system zweryfikuje ich zgodność i przydzieli dokumentowi unikalny numer identyfikujący. Faktura zostanie uznana za wystawioną oraz doręczoną w dniu przydzielenia dokumentowi numeru identyfikacyjnego.

KONIEC PRZESYŁANIA JPK_FA

„Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze, znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT” – stwierdził w komunikacie ministerstwa wiceminister finansów Jan Sarnowski. Ministerstwo chwali się, że korzystanie z e-faktur przyspieszy zwrot VAT o jedną trzecią – termin zwrotu skróci się o 20 dni, tj. z 60 na 40. MF przekonuje, że korzystanie z e-faktur daje gwarancję, że dokument trafi do kontrahenta, zaś dzięki standaryzacji dokumenty będą łatwiejsze w użyciu, a ponadto ułatwią wzajemne rozliczenie, jak i księgowanie faktur w systemach finansowo-księgowych. Wystawianie e-faktur siłą rzeczy spowoduje, że nie będzie już konieczne przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA), bo wszystkie dane będą dostępne z poziomu KSeF.

ARCHIWIZOWANIE FAKTUR

„E-faktura to wiele korzyści dla biznesu. To nie tylko szybszy zwrot VAT, ale także postulowane przez przedsiębiorców przyspieszenie i standaryzacja procesu fakturowania. Ponadto to likwidacja wielu obowiązków podatkowych, w tym zwłaszcza konieczności przechowywania faktur przez podatnika i udostępniania ich podczas kontroli czy przesyłania na żądanie organów struktury JPK_FA” – ocenił Sarnowski. Dodajmy, że e-faktury, wzorem plików JPK, będą wystawiane w formacie XML. System pozwoli na pobieranie i wystawianie e-faktur dokumentujących zakup, przy czym faktury będą archiwizowane przez 10 lat (licząc od końca roku, w którym zostały wystawione, a w wypadku upływu terminu przedawnienia po tym okresie – do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego). Co ważne, system umożliwi także otrzymanie automatycznej informacji o odebraniu faktury korygującej.

Dostęp do e-faktury będzie możliwy tylko z poziomu oprogramowania interfejsowego ministerstwa. Skorzystanie z narzędzi wiąże się jednak najpierw z integracją systemów księgowych i fakturowych z KSeF. To ile czasu zajmie proces, zależy w znacznej mierze od systemu księgowego czy systemu do fakturowania, z jakiego korzysta dana firma. Warto więc z wyprzedzeniem rozplanować proces wdrożenia.

PODSUMOWANIE

1. Od 1 października br. dostępna będzie testowa wersja Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

2. Oficjalny start platformy nastąpi 1 stycznia 2022 r.

3. Od 1 stycznia 2022 r. e-faktury będą dobrowolne, ale staną się obowiązkowe wraz z początkiem 2023 r.

4. E-faktura ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami, ale z drugiej strony pozwoli na większą kontrolę przepływu transakcji przez organy podatkowe.

5. Korzystanie z e-faktury przyspieszy zwrot VAT o jedną trzecią – termin zwrotu skróci się o 20 dni, tj. z 60 na 40.

6. Wystawianiee-faktur sprawi, że nie będzie już konieczne przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA), bo wszystkie dane będą dostępne z poziomu KSeF.

7. KSeF pozwoli na otrzymanie automatycznej informacji o odebraniu faktury korygującej.

8. Skorzystanie z KSeF będzie wymagało integracji z firmowym systemem księgowym/systemem do fakturowania.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.