Księgowość

Jak liczyć limit 15 tys. zł? Problematyczna definicja „transakcji”

Obowiązujący limit dla transakcji gotówkowych na poziomie 15 tys. zł. wiąże się nie tylko z możliwością zaliczania takich płatności do kosztów uzyskania przychodu, ale również z Białą listą podatników. Sposób liczenia wspomnianego limitu nie budzi kontrowersji tylko w przypadku transakcji incydentalnych, np. odkupu samochodu używanego od klienta. Trudniej jest w przypadku umów o współpracy z kontrahentami – doradcami, handlowcami zatrudnianymi na zasadzie B2B czy choćby księgowymi.

Choć limit dla transakcji gotówkowych w kwocie 15 tys. zł obowiązuje od 2017 r., to w kontekście tego przepisu można już mówić o ugruntowanej – niestety niekorzystnej – linii orzeczniczej. Jak organy podatkowe i sądy podchodzą do płatności wynikających ze stałych umów o współpracy i jaką przyjmują one definicję transakcji? Tematowi przyjrzała się Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej. Wymienia ona również trzy czynności, które należy podjąć przy dokonywaniu pierwszej płatności na rzecz osób lub podmiotów, z którymi dealer podpisuje umowę o współpracy.

Zagadnienia związane ze zmianami przepisów, a także najnowszym orzecznictwem dotyczącym limitów dla płatności gotówkowych, Białą listą podatników oraz Mechanizmem Podzielonej Płatności będą omawiane podczas najbliższego szkolenia online Zmiany w podatkach od 2021 r. i zagadnienia bieżące istotne dla dealerów, które odbędzie się 8-9 grudnia 2020 r.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.