Księgowość

Kiedy można anulować fakturę? Uwaga na tę interpretację!

Każdemu dealerowi zdarzają się sytuacje, w których zachodzi potrzeba anulowania niezasadnie wystawionej faktury. W ostatnim czasie pojawiła się interpretacja, która dopuszcza możliwość anulowania takiego dokumentu – nawet w przypadku, gdy oryginał zostanie wysłany do kontrahenta. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej postawił tylko dwa warunki. Po pierwsze – nie dojdzie do dostawy towarów lub wykonania usługi, którą dokumentowała niezasadnie wystawiona faktura. Po drugie – faktura nie mogła zostać zaksięgowana przez nabywcę.

W ocenie Marty Szafarowskiej możliwość anulowania takiego dokumentu to – z jednej strony – dobra informacja dla dealerów. Jednak z drugiej strony z anulowaniem faktury, która została już wysłana do kontrahenta, wiąże się wiele zagrożeń. Ekspertka wyjaśnia z czego wynika ryzyko, a także wskazuje które faktury – jej zdaniem – mogą być anulowane przez dealerów, a kiedy konieczne będzie zastosowanie bezpieczniejszego rozwiązania, polegającego na wystawieniu faktury korygującej.

W trakcie najbliższego szkolenia Zmiany w podatkach od 2021 r. i zagadnienia bieżące istotne dla dealerów, które odbędzie się 8-9 grudnia 2020 r. zostaną szerzej omówione zagadnienia związane z najnowszym orzecznictwem dotyczącym faktur. Oprócz możliwości anulowania niezasadnie wystawionych faktur poruszony zostanie temat faktur korygujących i konieczności uzyskania potwierdzenia ich odbioru, a także kwestia skanowania faktur papierowych i odliczania podatku od takich dokumentów.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.