Księgowość

Perfumy i płyn do spryskiwaczy – czy stosować GTU_01?

Nieco niespodziewanie kolejny „Biuletyn” w 2021 r. poświęcamy tematowi JPK. Wiele wskazuje jednak na to, że to zagadnienie będzie budzić zainteresowanie także w następnych tygodniach, a nawet miesiącach. Będzie dziać się tak m.in. za sprawą kolejnych interpretacji wydawanych przez Krajową Informację Skarbową. Jedna z najnowszych dotyczy stosowania oznaczenia GTU_01 dla sprzedawanych produktów, które zawierają alkohol etylowy o mocy powyżej 1,2 proc., ale jednocześnie nie są przeznaczone do spożycia. Chodzi m.in. o płyny do spryskiwaczy, preparaty do czyszczenia klimatyzacji, chusteczki do szyb, różnego rodzaju preparaty do czyszczenia elementów samochodu czy tzw. niewidzialną wycieraczkę.

O interpretację wystąpił producent powyższych produktów. Stał on na stanowisku, że produkowanych przez niego środków, mimo że w ich w skład wchodzi alkohol etylowy (o objętości od 3,1 do 79 proc.), nie można zakwalifikować do napojów alkoholowych, ponieważ nie stanowią one produktów zdatnych do spożycia – zawarty tam alkohol jest całkowicie skażony. Zdaniem firmy sprzedawane przez nią produkty, w skład których wchodzi alkohol etylowy, nie powinny więc zostać uwzględnione jako napoje alkoholowe do klasyfikacji w pliku JPK_VAT i do ich sprzedaży nie należy stosować oznaczenia GTU_01.

Co stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej? Przyznał rację producentowi środków chemicznych do samochodów! Organ przyznał, że obowiązek oznaczenia w ewidencji dostaw towarów należących do grupy GTU_01 dotyczy wyłącznie napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Zatem towary takie jak np. płyny do spryskiwaczy, płyny dezynfekujące, płyny do mycia szyb itp., które zawierają w swoim składzie alkohol etylowy skażony, nawet jeśli zawierają powyżej 1,2 proc. alkoholu etylowego, nie powinny być oznaczane symbolem GTU_01.

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że powyższego oznaczenia nie należy stosować do wszystkich produktów, o które pytało przedsiębiorstwo, czyli: niezamarzających płynów do spryskiwaczy, odmrażaczy (kod CN 3820 00 00); wyrobów dezynfekcyjnych (płynów, chusteczek), preparatów do czyszczenia klimatyzacji (CN 3808 94 90); chusteczek do szyb (CN 3402 20 20); płynów do spryskiwaczy letnich, płynów do mycia szyb, pianek (CN 3402 20 90); środków do czyszczenia zderzaków i elementów zewnętrznych samochodu, preparatów do uszczelek samochodowych (CN 3405 30 00); środków do czyszczenia elementów wewnętrznych z tworzyw sztucznych, preparatów antyroszeniowych i niewidzialnych wycieraczek (CN 3405 90 90).

Już wcześniej Ministerstwo Finansów – w odpowiedzi na pytania „Dziennika Gazety Prawnej – wyjaśniło też, że oznaczeniu GTU_01 nie podlegają także perfumy i kosmetyki, które również bywają sprzedawane przez dealerów. Co ciekawe, literalne brzmienie przepisów wskazuje na konieczność zastosowania kodu GTU (przepisy odwołują się do definicji alkoholu etylowego z ustawy akcyzowej). Resort finansów przyznaje jednak, że choć perfumy i kosmetyki wypełniają ustawową definicję alkoholu etylowego, to przy ich sprzedaży nie należy stosować kodu GTU_01.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.