Księgowość

Rząd podjął decyzję – brak podatku od umorzonych subwencji PFR !

Wsparcie z PFR-u pomogło w trudnym momencie wielu dealerom, lecz przyszła pora na oddanie subwencji. Firmy obawiały się, że dojdzie do tego jeszcze zwrot podatku za udzielone dotacje, co oznaczałoby nie tylko dodatkowe obciążenia finansowe, ale i dodatkowe obowiązki księgowe. Rząd postanowił jednak pochylić się nad sytuacją, i tak już dotkniętych skutkami pandemii, przedsiębiorstw i zdecydował o braku podatku od umorzonych subwencji.

Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zaniecha poboru podatku od umorzonej części tarczy finansowej, co będzie dotyczyło zarówno mikro, małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. – Chcemy proponować rozwiązania, które będą wyprzedzały pojawianie się nowych dużych przyrostów zachorowań. Dla nas kluczowe są miejsca pracy, ich tworzenie, potencjał do powstawania nowych przedsiębiorstw gotowych do ekspansji krajowej i zagranicznej – uzasadnił decyzję premier. Zdaniem szefa rządu „to kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców na lepszy rozwój, planowanie perspektyw finansowych w dłuższej perspektywie”.

– Te należne podatki mogłyby trafić do budżetu, ale zdaję sobie sprawę, że przedsiębiorstwa mikro, małe, średnie i największe, które przechodziły w trudny sposób Covid-19 od strony operacyjnej, gospodarczej, biznesowej, mają dzisiaj unikalną szansę, mają rosnący portfel zamówień, udało się utrzymać miejsca pracy, najniższe bezrobocie w UE i gdyby teraz musiałyby oddawać część należną z podatku (…) mogłoby to nieco spowolnić ich rozwój gospodarczy – dodawał Morawiecki.

KLIKNIJ TUTAJ BY PRZECZYTAĆ NASZ PORADNIK JAK ROZLICZYĆ SUBWENCJĘ Z PFR

Posunięcie rządu oceniła pozytywnie reprezentująca interesy pracodawców Konfederacja Lewiatan: – Cieszymy się, że premier podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej. Dzięki temu tysiące poszkodowanych przedsiębiorstw będzie mogło szybciej stanąć na nogi i przyspieszyć rozwój. Od początku pandemii apelujemy o jak najszerszą pomoc dla firm. W wyjątkowej sytuacji potrzebujemy nadzwyczajnych działań – zakomunikował Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. PFR przekazał dotychczas 187 tys. decyzji o umorzeniu subwencji z tarczy finansowej na łączną kwotę 22,7 mld zł – wynika z informacji Kancelarii Premiera.

Przedsiębiorcy muszą jeszcze poczekać na oficjalny dokument, który będzie uwzględniał nowe przepisy. Rząd ma czas na jego przygotowanie do 20 lipca. „W przepisach powinna znaleźć się również odpowiedź na drugą wątpliwość podatkową, a więc co z kosztami uzyskania przychodów. Firmy zaliczały do nich wydatki sfinansowane pieniędzmi z Tarczy 1.0. Skoro otrzymane środki z pomocy zostały umorzone, a następnie podatek od przychodu zostanie również umorzony, to trzeba też będzie rozstrzygnąć, co z kosztami uzyskania przychodów. Chodzi o to, czy umorzenie podatku powoduje, że koszty trzeba będzie skorygować (usunąć wydatki z kosztów). Eksperci spodziewają się, że korekty nie będą potrzebne. Wskazują, że w taki sposób rząd postąpił również w przypadku mikropożyczek – one również zostały umorzone, a następnie zwolnione z podatku na podstawie art. 15zzd ust. 10 Tarczy Antykryzysowej” – zwraca uwagę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.