Dealerski Przegląd Prasy

Partner projektu:
Archiwum
31/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Autorud Rzeszów wchodzi do Lublina

Zaczynamy od informacji o dużej transakcji na rynku dealerskim. Grupa Autorud Rzeszów wchodzi na rynek lubelski, stając się 100-proc. właścicielem dealerstw Autohaus Otto w Świdniku k. Lublina. Tym samym od lipca portfolio grupy wzbogaciło się o pełne autoryzacje Audi, Skody i Volkswagena, a także autoryzację serwisową SEAT-a.

Związek Polskiego Leasingu poinformował, że w pierwszej połowie 2020 r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 29,8 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie -24 proc. r/r. Przedsiębiorcy najczęściej finansowali pojazdy lekkie, mające 46,1 proc. udział w strukturze rynku. „Łączna dynamika finansowania pojazdów lekkich za I półrocze (-19,6 proc. r/r), w równej mierze wynikała z finansowania aut osobowych oraz pojazdów użytkowych do 3,5 tony” – podał ZPL.

Również wynajem długoterminowy aut zwolnił pod wpływem pandemii. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, na koniec pierwszego półrocza 2020 odnotowano wzrost floty tylko o 3,7 proc. r/r. To niewiele w porównaniu z dwucyfrową dynamiką wzrostu w ostatnich latach. Branża wynajmu długoterminowego zakupiła od stycznia do końca czerwca 2020 r. na potrzeby oferowanych przez siebie usług łącznie 32,4 tys. nowych aut osobowych, o 19,8 proc. mniej niż rok temu.

Miesięcznik „Dealer”: Autorud Rzeszów właścicielem dealerstw Autohaus Otto

Koronawirus nie zatrzymał jednej z najciekawszych dealerskich transakcji ostatnich miesięcy. Grupa Autorud Rzeszów z przytupem wchodzi na rynek lubelski, stając się 100-proc. właścicielem dealerstw Autohaus Otto w Świdniku k. Lublina (wszystkie zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie przy ul. Piaseckiej). Od lipca portfolio grupy wzbogaciło się zatem o pełne autoryzacje Audi, Skody i Volkswagena, a także autoryzację serwisową SEAT-a. W świeżo zakupionych obiektach dealer będzie również realizował sprzedaż samochodów używanych w ramach programów Das Welt Auto i Audi Select plus. Lubelskimi oddziałami Autorud Rzeszów zarządza Piotr Górski, syn założyciela grupy – Stanisława Górskiego.

Przypomnijmy, że Autorud Rzeszów to spółka powstała z podziału dawnej Grupy Autorud na dwa odrębne podmioty: Autorud Rzeszów i Autorud Stalowa Wola. Na rodzimym, rzeszowskim rynku Autorud Rzeszów posiada autoryzację czterech marek koncernu Volkswagena: Audi, SEAT-a, Volkswagena i Skody (w tym ostatnim przypadku jedynie autoryzację serwisową). Firma zajęła 50. pozycję na ostatniej Liście TOP50 (sprzedając w 2019 r. blisko 2,7 tys. aut). Poza ekspansją terytorialną w ramach grupy dokonuje się obecnie także proces pokoleniowej sukcesji, czyli stopniowego przekazywania zarządzania biznesem przez Stanisława Górskiego swoim dzieciom. Obydwoma tematami zajmiemy się szerzej w jednym z kolejnych wydań miesięcznika „Dealer”.

ZPL: Branża leasingowa straciła na pandemii

Źródło: leasing.org.pl

Związek Polskiego Leasingu przedstawił analizę dotyczącą wpływu COVID-19 na gospodarkę i wyniki branży leasingowej w pierwszej połowie 2020r. W tym czasie firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 29,8 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie -24 proc. r/r. Jednocześnie zanotowano dodatni wynik całego aktywnego portfela branży na koniec czerwca 2020r. (+0,6 proc. r/r).

W I połowie roku przedsiębiorcy najczęściej finansowali pojazdy lekkie (mające 46,1 proc. udział w strukturze rynku) oraz maszyny i inne urządzenia, w tym IT (odpowiadające za 32,7 proc. rynku). ZPL informuje, że po niewielkim spadku udzielonego finansowania na pojazdy lekkie (o 2,6 proc. r/r) w pierwszym kwartale br., drugi kwartał przyniósł bardzo wyraźne pogłębienie spadków (do -34,7 proc. r/r). „Łączna dynamika finansowania pojazdów lekkich za I półrocze (-19,6 proc. r/r), w równej mierze wynikała z finansowania aut osobowych oraz pojazdów użytkowych do 3,5 tony. Kwietniowe załamanie finansowania pojazdów lekkich było następstwem zamknięcia gospodarki, a co za tym idzie bardzo istotnego ograniczenia działalności sprzedażowej salonów dealerskich. Wraz z odmrażaniem gospodarki przedsiębiorcy realizowali odłożone kontrakty, co pokazują dane dotyczące rejestracji nowych aut: dynamiki (roczne) -67,1 proc., -55,1 proc. oraz -20,5 proc. dla kolejnych miesięcy drugiego kwartału 2020” – czytamy w komunikacie.

PZWLP: Wynajem z coraz większym udziałem w rynku

Źródło: pzwlp.pl

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, również wynajem długoterminowy aut zwolnił pod wpływem pandemii. Na koniec pierwszego półrocza 2020 odnotowano wzrost floty o 3,7 proc. r/r. To niewiele w porównaniu z dwucyfrową dynamiką wzrostu w ostatnich latach. Branża wynajmu długoterminowego zakupiła od stycznia do końca czerwca 2020 r. na potrzeby oferowanych przez siebie usług łącznie 32,4 tys. nowych aut osobowych, o 19,8 proc. mniej niż rok temu. Na ponad 123 tys. samochodów, które trafiły w pierwszym półroczu do firm, więcej niż co czwarte auto (26,2 proc.) znajdowało się w wynajmie długoterminowym. Oznacza to wzrost udziału w sprzedaży o 5 proc. r/r.

Coraz mniej klientów korzystających z wynajmu długoterminowego wybiera auta z silnikiem Diesla. Na koniec czerwca samochody tego typu stanowiły 54,9 proc. aut w wynajmie długoterminowym, co oznacza, że ich odsetek zmniejszył się w ciągu roku o 5,7 proc. Diesle tracą kosztem samochodów z silnikami benzynowymi, których na koniec pierwszego półrocza było już 40,8 proc. (wzrost udziału o 3,8 proc. r/r), a także coraz bardziej wyraźnie na rzecz aut ekologicznych, a więc napędzanych jednostkami hybrydowymi oraz w pełni elektrycznymi. Samochody ekologiczne stanowiły łącznie 4,3 proc. ogółu parku pojazdów (wzrost o 1,9 proc. r/r), a wśród nich dominowały we flocie w wynajmie długoterminowym firm PZWLP auta hybrydowe.

Newseria: Dopłaty nie zachęciły Polaków

Źródło: newseria.pl

Newseria przypomina, że tylko do końca lipca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o dofinansowanie zakupu samochodów elektrycznych w ramach programów „Zielony Samochód”, „eVan” i „Koliber”. Liczba złożonych dotąd wniosków wskazuje, że Polacy nie są zainteresowani wsparciem w obecnym kształcie. Na trzy programy przewidziano łączne wsparcie w wysokości 150 mln zł. Tymczasem, jak poinformował NFOŚiGW, do 28 lipca w ramach programu „Zielony Samochód” wpłynęło tylko 237 wniosków na kwotę nieco ponad 4,1 mln zł, a w trakcie wypełniania przez wnioskodawców było 140 formularzy roboczych. W programie „e-Van” złożono 48 wniosków na kwotę 2,84 mln zł, a ponad 200 formularzy było w trakcie wypełniania. Z kolei w ramach programu „Koliber” 20 formularzy roboczych było w trakcie wypełniania przez wnioskodawców. NFOŚiGW podkreśla, że programy mają charakter pilotażowy, dlatego nie jest przewidziane ich przedłużanie.

„Rzeczpospolita”: Tablice po nowemu

Źródło: moto.rp.pl

Od 11 lipca obowiązuje nowy wzór tablic rejestracyjnych. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że wprowadzone zmiany mają utrudnić ich podrabianie. „Zmiany jakie wprowadzono w nowym wzorze tablic rejestracyjnych dotyczą grawerowania. W części, gdzie do tej pory były naklejki hologramowe, znalazł się grawer orła. Wprowadzone modyfikacje nie oznaczają jednak zlikwidowania wymienionej naklejki” – tłumaczy „Rzeczpospolita”. W artykule czytamy, że nowe wzory będą wchodzić do użytku równolegle z wydawanymi zapasami, nagromadzonymi w urzędach.

„Rzeczpospolita”: Funkcjonariusze KAS krytykują przetarg na auta

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze o kontrowersjach dotyczących publicznego przetargu na auta dla Krajowej Administracji Skarbowej. Przypomnijmy, że KAS kupuje 32 auta, w tym 12 w wersji sportowej z 300-konnym silnikiem. Samochody mają trafić do wydziałów operacyjno-rozpoznawczych KAS, które rozpracowują m.in. mafie VAT-owskie. Według dziennika warunki przetargu spełniają tylko dwa modele: Audi S3 Sportback i BMW M135i xDrive. Zdaniem funkcjonariuszy KAS z wydziałów, do których mają trafić te samochody, kupowanie sportowych, charakterystycznych aut w jawnym przetargu ich dekonspiruje i mija się z celem. Według Pawła Wojtunika, byłego szefa CBA, „zakupy dla celów operacyjnych powinny się odbywać w innym trybie niż zamówienia publiczne. Sam publiczny przetarg taki zakup dekonspiruje”. – A jakiekolwiek wyjątkowe specyfikacje powinny zwracać uwagę opinii publicznej i instytucji nadzorujących zamówienia publiczne – uważa Wojtunik. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, która w imieniu KAS ogłosiła przetarg, nie widzi problemu w tym przetargu.

„Rzeczpospolita”: Coraz starsze samochody w USA

Źródło: moto.rp.pl

Firma IHS Markit zbadała wiek aut, jakimi jeżdżą Amerykanie. Okazuje się, że co czwarty samochód poruszający się po amerykańskich drogach ma co najmniej 16 lat. Bieżący rok jest czwartym kolejnym rokiem wzrostu średniego wieku pojazdów. Dekadę temu średni wiek aut w tym kraju wynosił 10,6 lat, w 2002 r. — 9,6 lat., na początku 2019 r. — 11,8 lat, a w styczniu 2020 doszedł do 11,9 lat. – Ludzie wolą jeździć sprawdzonymi modelami dłużej niż w przeszłości. W połowie lat 90. można było przejechać maksymalnie 100 tys. mil (160 tys. km), teraz taki przebieg może grozić awariami i koniecznością napraw pojazdów — ocenia Todd Campau, specjalista IHS Markit od wtórnego rynku. W USA jest obecnie zarejestrowana rekordowa liczba 280 mln samochodów, furgonetek i SUV-ów – informuje „Rzeczpospolita”.

30/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Niepewna przyszłość polskiego „elektryka”

Media wiele piszą o premierze marki polskich aut na prąd – Izera. Eksperci zwracają uwagę na walory prototypów aut, ale także na liczne niewiadome dotyczące realizacji tego projektu. – Wyzwaniem będzie samo rozpoczęcie produkcji zapowiadanego pojazdu i zorganizowanie sieci dealerskiej, nawet wirtualnej. Wprowadzenie do sprzedaży w bardzo hermetycznym sektorze motoryzacyjnym zupełnie nowego, docelowo popularnego produktu nieznanej marki z zamiarem czerpania z tego tytułu dochodów ociera się natomiast o science-fiction – uważa Jan Wiśniewski z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Jaguar Land Rover poinformował o planach na przyszłość dotyczących polskiego rynku. Po wygaśnięciu umowy importerskiej zawartej przez British Automotive Polska działalność importerska JLR na terenie Polski będzie kontynuowana bez udziału spółek z grupy kapitałowej British Automotive Holding – pisze serwis Money. pl. Działalność importerska będzie kontynuowana przez JLR wspólnie ze spółką Inchcape PLC. JLR poinformował też, że chce nadal współpracować ze swoimi polskimi dealerami.

„Rzeczpospolita” pisze o gospodarczych prognozach rządu. Zgodnie z nimi, w przyszłym roku PKB ma wzrosnąć o 4 proc. Płace mają średnio zwiększyć się o 3,4 proc., ale wynagrodzenie minimalne ma być wyższe aż o 7,7 proc.

Wirtualne Media, ORPA: Izera – wiele niewiadomych

Media dużo uwagi poświęcają wtorkowej premierze polskiej marki aut elektrycznych Izera. Spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała dwa prototypy pokazowe: białego SUV–a i czerwonego hatchbacka. Według zapowiedzi produkcja samochodów ruszy w 2023 r. Na jednym ładowaniu będzie można przejechać do 400 km. Jan Wiśniewski z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych ocenia, że prototypy są stosunkowo atrakcyjne wizualnie – chociaż to kwestia gustu – przestronne, należą do popularnych segmentów. W projekcie jest jednak wiele niewiadomych. Nie poinformowano gdzie powstanie fabryka, która ma odpowiadać za produkcję pojazdów. Nie wiadomo też na jakich platformach zostaną oparte te samochody. Na rynku jest duża – i ciągle rosnąca – konkurencja, więc o sukces marki będzie trudno. „Wyzwaniem będzie samo rozpoczęcie produkcji zapowiadanego pojazdu i zorganizowanie sieci dealerskiej, nawet wirtualnej. Wprowadzenie do sprzedaży w bardzo hermetycznym sektorze motoryzacyjnym zupełnie nowego, docelowo popularnego produktu nieznanej marki z zamiarem czerpania z tego tytułu dochodów ociera się natomiast o science-fiction” – uważa Wiśniewski. Jego zdaniem, „Izera nie zajmie niszy, którą z powodzeniem zajęła już Tesla czy chorwacki Rimac produkujący bardzo szybkie i bardzo drogie supersportowe coupé z napędem elektrycznym”.

Money: Jaka będzie przyszłość JLR w Polsce?

Źródło: money.pl

Po wygaśnięciu umowy zawartej 31 maja 2016 r. przez British Automotive Polska, działalność importerska Jaguar Land Rover na terenie Polski będzie kontynuowana bez udziału spółek z grupy kapitałowej BAH – poinformowano w oficjalnym komunikacie. Zgodnie z informacją otrzymaną od Jaguar Land Rover Deutschland GMBH działalność importerska będzie kontynuowana przez JLR wspólnie ze spółką Inchcape PLC, która to spółka obecnie prowadzi działalność importerską Jaguar Land Rover na terenie Finlandii oraz krajów bałtyckich. „Jednocześnie JLR potwierdził, iż po zakończeniu prowadzenia działalności importerskiej przez spółki z grupy kapitałowej emitenta JLR zamierza kontynuować współpracę ze wszystkimi działającymi w Polsce autoryzowanymi dealerami samochodów Jaguar Land Rover, tj. zarówno dealerami należącymi do grupy kapitałowej emitenta, jak też z pozostałymi” – czytamy w informacji.

„Rzeczpospolita”: PKB będzie rosnąć

Źródło: rp.pl

Rząd przyjął założenia makroekonomiczne do budżetu państwa na 2021 r. Wynika z nich, że w przyszłym roku stan gospodarki ma się poprawić. „Po głębokim spadku o 4,6 proc. w tym roku, w 2021 r. może czekać nas spore odbicie, czyli wzrost PKB o 4 proc. Ma to być efekt poprawy głównych motorów napędzających gospodarkę, w tym konsumpcji prywatnej – o 4,4 proc., wobec spadku o 4,2 proc. w tym roku. Wzrosnąć mają także eksport i import oraz inwestycje, w tym te publiczne, które mają być priorytetem rządu. To wszystko przy słabnącej inflacji, która w 2021 r. ma wynieść średnio 1,8 proc., wobec 3,3 proc. w 2020 r.” – pisze „Rzeczpospolita”.

Zgodnie w przyjętymi założeniami, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec tego roku ma wynieść 8 proc. i zmniejszyć się do 7,5 proc. na koniec 2021 r. W niezbyt szybkim tempie mają rosnąć wynagrodzenia – odpowiednio o 3,5 i 3,4 proc. wobec 7,2 proc. w 2019 r. Wyjątek stanowi płaca minimalna. Według wtorkowej propozycji rządu płacowe minimum w 2021 r. ma wynieść 2800 zł wobec 2600 zł w tym roku, co oznacza wzrost o 7,7 proc.

EFL: Więcej realizmu w firmach

Źródło: efl.pl

Według najnowszego Barometru COVID-19, zrealizowanego przez EFL na przełomie czerwca i lipca, nastawienie przedstawicieli polskiego sektora MŚP do przyszłości jest bardziej realistyczne niż jeszcze miesiąc temu. Po czterech miesiącach od wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce na szybką rekonwalescencję branży w tym roku liczy tylko 6 proc. firm, podczas gdy w maju ten odsetek był trzy razy wyższy (18 proc.). Wzrósł także odsetek firm, które sądzą, że w najbliższych latach nie powróci koniunktura w ich branży. Tak uważa ponad 13 proc. badanych, miesiąc wcześniej nie było takich opinii. Z 54 proc. do 31 proc. spadł za to odsetek przedsiębiorców uważających, że koronawirus spowoduje upadłość wielu firm.

Wciąż im mniejsza firma, tym większy pesymizm w odniesieniu do wpływu pandemii na kondycję branży. Zmian „zdecydowanie niekorzystnych” spodziewa się 34 proc. mikroprzedsiębiorców, 29 proc. małych firm i 26 proc. średnich.

Wirtualny Nowy Przemysł: Nissan spodziewa się strat

Źródło: wnp.pl

Nissan ostrzegł we wtorek inwestorów przed spodziewaną roczną stratą operacyjną. Koncern spodziewa się, że bieżący rok fiskalny do marca 2021 r. zakończy się stratą operacyjną, która może osiągnąć rekordowy poziom nawet 470 mld jenów (4,5 mld dolarów). Nissan przewiduje także spadek przychodów o ok. 20 proc. oraz spadek globalnej sprzedaży samochodów z 4,93 mln do 4,13 mln sztuk.

Automotive News: Francuski rząd zmienia program wsparcia motoryzacji

Źródło: autonews.com

Francuski rząd weryfikuje program wymiany starszych samochodów o wyższej emisji spalin na czystsze modele po sfinansowaniu złomowania 200 000 pojazdów w ciągu dwóch miesięcy. Nowy program ma ruszyć 3 sierpnia. Pojazdy kwalifikujące się do złomowania pozostaną takie same, jak w ramach programu pomocy dotyczącego COVID-19. Będą to pojazdy z silnikiem Diesla zarejestrowane przed 2011 r. I pojazdy benzynowe zarejestrowane przed 2006 r. Nowy plan przewiduje pomoc w wysokości 2500 lub 5000 euro na hybrydę elektryczną lub plug-in, w zależności od poziomu dochodów nabywcy oraz 1500 lub 3000 euro na model benzynowy lub wysokoprężny. Bonus odnosi się do samochodów zarejestrowanych po 1 sierpnia 2019 roku, emitujących 137 gramów CO2 na kilometr.

29/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: EMP pokazało polskie „elektryki”

ElectroMobility Poland chce produkować polskie samochody elektryczne pod marką Izera. Wczoraj odbyła się prezentacja marki, logo i prototypów aut w wersji hatchback oraz SUV. EMP planuje uruchomienie produkcji w 2023 roku. Spółka podkreśla, że krajowe „elektryki” będą pojazdami w zasięgu możliwości finansowych Polaków.

Media kontynuują temat nowych planów koncernu Mitsubishi, który rezygnuje z wprowadzania do Europy nowych modeli. – Sprzedaż istniejących modeli będzie kontynuowana. Dodatkowo, kontynuowane będą działania posprzedażowe i serwisowe dla klientów, którzy korzystają z samochodów i usług Mitsubishi — powiedziała Kinga Lisowska, rzeczniczka Mitsubishi Motors w Polsce.

British Automotive Holding nie będzie już dealerem marki Aston Martin. AML Polska, spółka zależna BAH, wypowiedziała umowę dealerską i serwisową Aston Martin Lagonda Limited.

Dziennik, Wysokie Napięcie: Izera marką polskich aut na prąd

Wczoraj odbyła się prezentacja polskiej marki aut elektrycznych, za którą odpowiada spółka ElectroMobility Poland. Wiadomo już, że polskie „elektryki” będą produkowane pod marką Izera, dla której inspiracją były Góry Izerskie. Spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała również logo marki i dwa prototypy w wersji hatchback oraz SUV. – Postawiliśmy na przestronność, rodzinność, komfort podróżowania. Dużą rolę odgrywa design, bo z przeprowadzonych przez nas badań wynika, iż dla Polaków najważniejszą cechą aut, które chcieliby kupić, obok cech funkcjonalnych, jest właśnie wygląd. Należy pamiętać, że to na razie prototypy, a nie gotowe auta, które za chwilę zobaczymy na naszych ulicach. Jednak mogę zapewnić, że modele wdrożone do produkcji w 2023 roku nie będą odbiegać charakterem od zaprezentowanych dzisiaj – powiedział Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility Poland. Spółka podkreśla, że krajowe „elektryki” nie będą towarem luksusowym, ale pojazdami w zasięgu możliwości finansowych Polaków. – To było jedno z najważniejszych założeń naszego projektu. Chcemy wprowadzić dogodny ratalny system sprzedaży, aby całościowy koszt posiadania samochodu utrzymać na poziomie atrakcyjniejszym niż samochody spalinowe porównywalnej klasy – zapowiedział Zaremba.

Przedstawiciele spółki wskazali, że logo narodowej marki samochodów może być interpretowane na co najmniej dwa sposoby. – Dostrzeżemy w nim kompas, bo samochody elektryczne wyznaczają kierunek rozwoju elektromobilności w Polsce. To też diament otoczony dłońmi – co symbolizuje troskę i opiekę. Stylistyka znaku graficznego wpisanego w heksagon jednoznacznie jest kojarzona z obszarem technologicznym, a poprzez skojarzenia, np. z plastrem miodu odwołuje się również do natury – wyjaśnili przedstawiciele EMP.

Kiedy ruszy produkcja aut? − Naszym celem jest doprowadzenie do produkcji seryjnej w 3 kwartale 2023 roku – mówi Łukasz Maliczenko, odpowiedzialny za sprawy techniczne w EMP. To oznacza, że decyzja o wyborze platformy do budowy aut powinna zapaść do końca września tego roku. Na razie EMP ujawnia jedynie, że jest na zaawansowanym etapie negocjacji z dwoma potencjalnymi dostawcami platform stworzonych pod auta elektryczne.

Interia: Elektromobilność to szansa dla gospodarki

Źródło: interia.pl

Interia publikuje rozmowę PAP z ministrem klimatu Michałem Kurtyką. Przekonuje on, że koszt posiadania samochodu elektrycznego będzie niższy niż spalinowego już za trzy lata. Minister mówi także o premierze polskiego „elektryka”. EMP zapowiada uruchomienie produkcji w 2023 roku, a sprzedaży na początku 2024 roku. PAP pyta, na czym ma polegać przewaga konkurencyjna polskiej marki samochodowej (która dopiero powstaje, a faktycznie będzie na rynku za 4 lata) nad znanymi markami zagranicznymi. – Elektromobilność to nie jest kaprys, czy mglista wizja przyszłości, ale technologiczna i biznesowa rzeczywistość. To także szansa na rozwój gospodarki oraz podniesienie rangi polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Trzeba pamiętać, że sektor zatrudnia ponad 200 tys. osób. Większość firm automotive produkuje jednak komponenty dla zagranicznych koncernów, bazując na technologiach, które nie są ich własnością intelektualną. Tym samym teraz plasujemy się w roli głównie podwykonawców, chociaż mamy potencjał, aby odgrywać bardziej znaczącą rolę. Chciałbym, żebyśmy wskoczyli kilka szczebli wyżej w tej hierarchii. Polska marka motoryzacyjna to szansa dla firm działających w Polsce, aby dostarczać ważne komponenty na pierwszy montaż – mówi minister. PAP chce także znać zdanie ministra na temat tego, czy mając wybór spośród znanych marek, Polacy pójdą do salonów kupić polskie auto. – Badania przeprowadzone przez ElectroMobility Poland pokazują, że Polacy czekają na polską markę motoryzacyjną i właśnie na element polskości wskazują jako na czynnik, który będzie miał wpływ na ich decyzje zakupowe. Z tego co wiem, bardzo dobrze wypadły również testy car clinic, podczas których prototypy oceniali potencjalni klienci. To bardzo obiecujące informacje w kontekście budowania siły nowej marki, ale oczywiście wiele będzie zależało od sprawności działania ElectroMobility Poland – uważa polityk.

„Puls Biznesu”, „Rzeczpospolita”: Słabe wyniki Mitsubishi

Źródło: pb.plmoto.rp.pl

Jak już wczoraj informowaliśmy, Mitsubishi zdecydowało o oszczędnościach i wygląda na to, że marka zrezygnuje z europejskich rynków. Firma nie będzie już sprowadzała nowych modeli do Europy. – Na posiedzeniu zarządu Mitsubishi Motors Corporation w dniu 27 lipca 2020 roku podjęto decyzję o zamrożeniu wprowadzania nowych modeli na rynek europejski. Sprzedaż istniejących modeli będzie kontynuowana. Dodatkowo, kontynuowane będą działania posprzedażowe i serwisowe dla klientów, którzy korzystają z samochodów i usług Mitsubishi — powiedziała Kinga Lisowska, rzeczniczka Mitsubishi Motors w Polsce. Teraz Mitsubishi ma się skupić przede wszystkim na dochodowych rynkach Azji Południowo-Wschodniej. To główny punkt nowej strategii na najbliższe trzy lata.

Mitsubishi opublikowało również swoje wyniki finansowe za drugi kwartał roku. W krajach Azji Południowo-Wschodniej, które stanowią jedną czwartą jego globalnej sprzedaży, spadki sięgnęły aż 68 proc. W drugim kwartale firma sprzedała na całym świecie zaledwie 139 tys. pojazdów. To 53 proc. mniej niż rok temu. Producent poinformował, że w tym roku nie wypłaci dywidendy. Koncern  prognozuje stratę operacyjną w wysokości 140 mld jenów (1,33 mld dolarów) do 31 marca 2021 roku. To najgorszy wynik od 18 lat.

„Rzeczpospolita”: Komisja Europejska utrudnia sprzedaż w UE?

Źródło: moto.rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze o problemach branży motoryzacyjnej z autami z tzw. końcowej partii produkcji. To już wyprodukowane, ale jeszcze niesprzedane auta, których silniki nie spełniają wchodzącej z początkiem 2021 r. nowej normy emisji Euro 6d. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA szacuje, że w skali całej UE może ich być od 500 do nawet 800 tys. Przez słaby popyt auta te mogą nie znaleźć nabywców przed końcem bieżącego roku. Stowarzyszenie ACEA apelowało do Komisji Europejskiej o zwiększenie w tym roku końcowej partii produkcji, by ograniczyć straty rynku. Chodziło o przedłużenie terminu zezwalającego na sprzedaż tych aut, ewentualnie objęcie nią większej partii samochodów. „Jednak KE, która przez trzy miesiące zwlekała z odpowiedzią, ostatecznie przerzuciła decyzje co do zwiększenia sprzedażowych limitów końcowej partii produkcji na organy homologacyjne w poszczególnych krajach. Argumentowała, że ponieważ sytuacja w każdym państwie członkowskim różni się w zależności od czasu trwania ograniczeń i liczby objętych nimi aut, dlatego przygotowanie jednej uniwersalnej decyzji, obejmującej wszystkie kraje, byłaby błędem” – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

Dziennik wskazuje przy tym, że krajowe instytucje zajmujące się homologacją nie uporają się szybko z problemem nadmiaru niesprzedawalnych aut. KE wydłużyła bowiem ścieżkę podejmowania ostatecznych decyzji. Organ oczekuje, że państwa członkowskie będą go informować o środkach, które zamierzają podjąć. Chce także wyjaśnień, dlaczego są one konieczne. Państwa mają wskazywać jakiego rodzaju pomoc będą oferować producentom (możliwe przedłużenie terminów końcowych partii produkcji) i jak wiele samochodów ta dyspensa będzie obejmować. Dopiero wtedy ich wnioski będą rozpatrywane przez KE.

Wirtualny Nowy Przemysł: BAH kończy współpracę z marką Aston Martin

Źródło: wnp.pl

British Automotive Holding nie będzie już dealerem marki Aston Martin. AML Polska, spółka zależna BAH, wypowiedziała umowę dealerską i serwisową Aston Martin Lagonda Limited. – Wypowiedzenie umów oznacza wycofanie się przez grupę kapitałową emitenta w perspektywie dwóch lat z działalności obejmującej sprzedaż i świadczenie usług serwisowych samochodów marki Aston Martin – napisano w komunikacie firmy.

British Automotive Holding poprzez spółki zależne prowadzi na polskim rynku dystrybucję samochodów, części zamiennych i akcesoriów oraz obsługę serwisową marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin. Wchodzące w skład grupy spółki są od 2003 r. generalnym importerem Jaguar Land Rover i bezpośrednim dealerem marki Aston Martin. Od lipca 2019 roku Grupa British Automotive Holding jest także generalnym importerem samochodów koreańskiej marki SsangYong.

Samar: Elektromobilność rozwija się powoli

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Przemysławem Szywaczem, partnerem w dziale doradztwa podatkowego w zespole doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce. Rozmowa dotyczy rozwoju elektromobilności w Polsce. – Na koniec czerwca jeździło po polskich drogach tylko 12,3 tys. pojazdów elektrycznych, wciąż więc brakuje ok. 38 tys. nowych samochodów do osiągnięcia wyznaczonego pierwotnie na 31 grudnia 2020 celu – przypomina rozmówca Samaru. Jego zdaniem, gdyby trzymać się pierwotnie wyznaczonych i niezrealizowanych celów, trudno o pozytywną ocenę rozwoju elektromobilności. – Warto jednak zauważyć, że wpływ na to miał między innymi brak wystarczającego zastosowania instrumentów przewidzianych do ich realizacji, np. dopłat bezpośrednich. Trudno też oszacować tempo postępu technologicznego; w tym przypadku chodzi np. o ceny baterii czy brak określonych pojazdów specjalistycznych o napędzie elektrycznym. Pozytywnie natomiast należy ocenić rosnący potencjał polskiego rynku – uważa Przemysław Szywacz.

Automotive News: Nowy szef JLR

Źródło: autonews.com

Tata Motors, właściciel Jaguara Land Rovera, mianował Thierry’ego Bollore’a nowym dyrektorem generalnym brytyjskiego producenta luksusowych samochodów. Bollore, były szef Renault, obejmie nowe stanowisko w JLR 10 września – informuje Automotive News.

28/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Mitsubishi opuszcza Europę?

Zaczynamy od zaskakujących informacji dotyczących Mitsubishi. Marka chce oszczędzać i wygląda na to, że zrezygnuje z europejskich rynków. Oficjalnie Mitsubishi poinformowało na razie, że rezygnuje z wprowadzania nowych modeli do Europy. Ze skutkiem natychmiastowym.

Posłowie uchwalili nowelizację prawa o ruchu drogowym. Przewiduje ona m.in. zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli drogowej. Nie będzie też konieczne posiadanie karty pojazdu ani nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym. Nowe przepisy wprowadzają również możliwość zarejestrowania nowego pojazdu bezpośrednio w salonie dealerskim – informuje „Rzeczpospolita”.

Już dziś ma odbyć się premiera polskiej marki samochodów elektrycznych, za którą odpowiada spółka ElectroMobility Poland. Podczas premiery mają zostać ujawnione nazwa i logo marki polskich samochodów elektrycznych oraz przedstawione prototypy dwóch aut – hatchbacka i SUV-a.

Mitsubishi, Automotive News, AM Online: Mitsubishi rezygnuje z europejskich rynków

Mitsubishi Motor Corporation poinformowało o – dość zaskakujących – planach na przyszłość. Marka chce oszczędzać i rezygnuje z europejskich rynków. Firma podała, że nie ma innego wyjścia, jak tylko obniżyć koszty stałe o 20 proc. i skupić się na inwestycjach na głównych rynkach, na których widzi potencjał. Automotive News pisze, że chodzi o zapewnienie rentownej sprzedaży w Azji Południowo-Wschodniej (najważniejsze cztery rynki w tamtym regionie do dla japońskiego producenta Tajlandia, Indonezja, Filipiny i Wietnam). Mitsubishi podało jednocześnie, że „zamraża” wprowadzanie nowych modeli do Europy ze skutkiem natychmiastowym.

Mitsubishi planuje jednak utrzymać obecność posprzedażową w Europie. „Obsługa posprzedażna to podstawowa działalność i tak będzie dalej” – powiedział rzecznik firmy. Tak czy inaczej – europejski Exodus światowych marek trwa: Chevrolet, Infiniti, teraz Mitsubishi. Na naszym kontynencie robi się coraz bardziej europejsko. „Pomagają” w tym na pewno unijne normy emisji CO2 – zdecydowanie najwyższe na świecie.

„Rzeczpospolita”, Samar: Nadchodzi rejestracja w salonie

Źródło: rp.plsamar.pl

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy Prawo ruchu drogowym, upraszczającą szereg procedur dotyczących kierowców i pojazdów. Nowelizacja przewiduje zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania go podczas kontroli drogowej. Po zmianie uprawnienia zatrzymanego sprawdzi policja w Centralnej Ewidencji Kierowców. „Kiedy to nastąpi? Informacja pojawi się z trzymiesięcznym wyprzedzeniem w komunikacie ministra cyfryzacji opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej” – pisze „Rzeczpospolita”.

W myśl nowych przepisów prostsza i tańsza stanie się procedura rejestracji pojazdów. Nie będzie konieczne posiadanie karty pojazdu ani nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym. Nowy właściciel kupujący używany samochód będzie mógł zachować przypisany do pojazdu numer rejestracyjny. Nowela wprowadza również możliwość zarejestrowania nowego pojazdu samochodowego bezpośrednio w salonie sprzedaży autoryzowanym przez producenta. – To ucywilizowanie procesu rejestracji, szczególnie teraz, w czasie pandemii – ocenia Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów. I wyjaśnia, na czym to polega. – Zarejestrowanie auta w urzędzie wymaga trzykrotnego kontaktu obywatela z urzędnikami. Najpierw trzeba złożyć wniosek w formie papierowej, następnie wydawane są pozwolenie czasowe i tablice, koniecznie do rąk własnych, a po upływie 30 dni następuje wydanie dowodu rejestracyjnego, również do rąk własnych – tłumaczy. Nowa forma zdalna wymaga zaledwie jednego kliknięcia w klawiaturę i odebrania przesyłki z tablicami od kuriera – czytamy w dzienniku. Samar wskazuje, że nowe przepisy dają możliwość rejestrowania samochodu nie tylko za pośrednictwem salonu autoryzowanego przez producenta, ale także bezpośrednio przez niego.

„Ułatwieniem dla właścicieli będzie także wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem go z urzędu. Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu w Polsce nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu” – relacjonuje „Rzeczpospolita”. Uchwalona przez Sejm ustawa trafi teraz do dalszych prac w Senacie.

„Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna”, Wirtualny Nowy Przemysł, Samar: Dziś premiera polskiego „elektryka”

Na dziś zapowiedziano premierę polskiej marki samochodów elektrycznych, za którą odpowiada spółka ElectroMobility Poland. – Zbliżająca się premiera polskiej marki motoryzacyjnej to ważna chwila zarówno dla naszego projektu, jak i całej polskiej motoryzacji. Z tego powodu dołożyliśmy wszelkich starań, aby mogli ją obejrzeć wszyscy, którzy interesują się polską elektromobilnością. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie tego wydarzenia w formule online. Transmisja odbędzie się we wtorek 28 lipca o godz. 14 i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych – powiedział Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland. Podczas premiery mają zostać ujawnione nazwa i logo marki polskich samochodów elektrycznych oraz przedstawione prototypy dwóch aut – hatchbacka i SUV-a. Nad wyglądem aut wraz z zespołem polskich inżynierów i stylistów pracowali m.in. projektanci z włoskiego studia Torino Design. Co dokładnie zobaczymy? Według niedawnej odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie „zakończono budowę prototypu demonstracyjnego w wersji hatchback oraz makiety modelu SUV”. Faza projektowa modeli nie została jednak jeszcze zakończona. To będzie miało dopiero miejsce „w momencie uruchomienia produkcji i wprowadzenia samochodów do sprzedaży. Prototypy, które zostaną zaprezentowane 28 lipca odzwierciedlają obecny etap zaawansowania prac. Celem ich budowy było przeprowadzenie produktowych badań rynkowych oraz potwierdzenie założeń w zakresie projektu” – tłumaczy wiceszef resortu klimatu Ireneusz Zyska. Jak zaznacza, „ostateczne zatwierdzenie samochodu będzie miało miejsce przed finalnym uruchomieniem serii próbnej produkcji. Do tego etapu projekt gamy modelowej będzie rozwijany według przygotowanego planu wspólnie z integratorem technicznym”.

Według harmonogramu prac, uruchomienie produkcji polskiego auta elektrycznego ma być możliwe do końca 2023 roku.

Dziennik, Elektrowóz: W Kutnie powstają kolejne auta na prąd

21 lipca odbyła się natomiast prezentacja niewielkiej serii samochodów FSO Syrena w Kutnie S.A. Samochód nosi nazwę Vosco S106 EV. Firma planuje uzyskanie homologacji do końca 2020 roku i uruchomienie produkcji w roku 2021. W tej chwili elektryczne Syreny / Vosco S106 EV testowane są na torze testowym i w normalnym ruchu. Oprócz kolorowej serii Vosco S106 EV, firma pokazała też koncept limuzyny fastback. Miałaby ona czerpać z Poloneza i nawiązywać do niego linią.

Das WeltAuto: Czerwcowe wyniki pozwalają na optymizm

Źródło: Das WeltAuto

Pierwsze półrocze 2020 roku Das WeltAuto kończy ze spadkiem sprzedaży o 7,1 proc. – Spadek sprzedaży w pierwszej połowie 2020 roku nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Dotknęło to w zasadzie każdej branży, w tym również rynku aut używanych – informuje Mieszko Hałas odpowiedzialny za samochody używane i remarketing w Volkswagen Group Polska. W tym czasie dealerzy Das WeltAuto sprzedali łącznie 10 750 samochodów. W czerwcu sprzedaż wzrosła o prawie 34 proc. w stosunku do sprzedaży w czerwcu 2019. – Ten wynik napawa nas optymizmem, szczególnie biorąc pod uwagę pandemię i sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Tym bardziej że lipiec zapowiada się jeszcze lepiej – podsumowuje Mieszko Hałas. Mimo że miesiąc jeszcze się nie skończył, to Das WeltAuto zanotowało już 37,5 proc. wzrostu sprzedaży w lipcu w stosunku do ubiegłego roku. 

„Rzeczpospolita”: Co dalej z autami z końcowej partii produkcji?

Źródło: moto.rp.pl

„Jak dowiedziała się „Rz”, Komisja Europejska może pogłębić kryzys na rynku motoryzacyjnym, w praktyce uniemożliwiając sprzedaż w tym roku blisko 60 tys. samochodów w Polsce, a nawet 800 tys. w całej Unii” – czytamy w dzienniku. Przyczyną tego stanu ma być niepodjęcie decyzji o przedłużeniu dopuszczenia na rynek aut z tzw. końcowej partii produkcji, z silnikami nie spełniającymi norm emisji wchodzącymi w życie z początkiem kolejnego roku

Moto3m: Autopunkt Pewne Używane w Gdańsku

Źródło: moto3m.pl

W Gdańsku, przy ulicy Budowlanych 67, uruchomiono salon sprzedaży samochodów używanych Autopunkt Pewne Używane. Obiekt należy do Holdingu 1, czyli właściciela Grupy PGD. „Salon samochodów używanych Autopunkt Pewne Używane oferuje pojazdy pochodzące przede wszystkim z wypożyczalni długoterminowych, wprowadzając przy tym standard obsługi, jak przy zakupie samochodów nowych. W ofercie są samochody stosunkowo młode – od roku do 5 lat, wyłącznie z pewnym przebiegiem i historią. Dominują samochody popularnych marek takich jak VW, Ford, Opel, Hyundai czy Toyota” – informuje serwis Moto3m. pl. Nowy obiekt w Gdańsku ma także inne przeznaczenie. To właśnie tutaj przeniesiony został autoryzowany serwis marki Infiniti.

27/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Poprawa na europejskim rynku aut dostawczych

Zaczynamy od wyników rynku aut dostawczych w Unii Europejskiej, jakie podało stowarzyszenie ACEA. Z danych wynika, że w ubiegłym miesiącu popyt na lekkie samochody dostawcze spadł o 10,4 proc. Oznacza to zdecydowaną poprawę w porównaniu ze spadkiem o 41,3 proc. odnotowanym w maju. Po sześciu miesiącach br. unijny rynek nowych lekkich samochodów dostawczych skurczył się o 31,8 proc.

„Rzeczpospolita” przygląda się funkcjonowaniu polskich firm. Dziennik informuje, że według danych NBP w czerwcu po raz pierwszy od lutego 2011 r. spadła wartość kredytów dla dużych firm i MŚP (o 1 proc. rok do roku), zaś dla indywidualnych przedsiębiorców o 7,9 proc., najmocniej od 17 lat. Jednocześnie w rekordowym tempie rosną depozyty.

W dzisiejszym Przeglądzie Prasy przeczytacie również o niecodziennym projekcie Renault realizowanym we Francji. Marka udostępni nowe elektryczne ZOE każdemu gospodarstwu domowemu w miejscowości Appy na okres trzech lat.

ACEA, PZPM: UE: 10 proc. spadek na rynku aut dostawczych

Źródło: acea.be

W ubiegłym miesiącu popyt na lekkie samochody dostawcze do 3,5 tony spadł w Unii Europejskiej o 10,4 proc. do 142 799 sztuk. Jest to jednak zauważalna poprawa w porównaniu z ostrym spadkiem o 41,3 proc. odnotowanym w maju. Francja – największy rynek lekkich samochodów dostawczych – odnotowała 7,8 proc. wzrost w czerwcu z liczbą 51 849 zarejestrowanych pojazdów. Wzrost odnotowano również w Belgii (+8,4 proc.), Rumunii (+6,4 proc.) i Luksemburgu (+ 3,1 proc.). Hiszpania (-19,8 proc.) i Niemcy (-17,7 proc.) nadal ponosiły dwucyfrowe straty, kolejne były Włochy ze spadkiem o 5,3 proc.

Po sześciu miesiącach bieżącego roku unijny rynek nowych lekkich samochodów dostawczych skurczył się o 31,8 proc. Spośród czterech głównych rynków największy spadek popytu odnotowała Hiszpania (-45,7 proc.), następnie Włochy (-35,9 proc.), Francja (-31,2 proc.) i Niemcy (-25,1 proc.).

W czerwcu popyt na nowe samochody użytkowe w całej Unii Europejskiej pozostał słaby (-20,3 proc.), chociaż tempo spadku spowolniło w porównaniu z kwietniem i majem – informuje ACEA. Spadek był mniej wyraźny w segmencie samochodów dostawczych. Jednak segmenty ciężarówek i autobusów wciąż mają problemy. Trzy z czterech największych rynków w regionie odnotowały w zeszłym miesiącu dwucyfrowe procentowe spadki: Niemcy (-30,5 proc.), Hiszpania (-24,2 proc.) i Włochy (-12,8 proc.), natomiast Francja odnotowała niewielki wzrost (+2,2 proc.).

W pierwszej połowie bieżącego roku liczba rejestracji nowych pojazdów użytkowych w UE zmniejszyła się o 33,7 proc. ze względu na straty zanotowane w poprzednich miesiącach. Wszystkie 27 państw Unii odnotowały dwucyfrowe spadki, także cztery największe rynki: Hiszpania (-44,8 proc.), Włochy (-35,4 proc.), Francja (-32,0 proc.) i Niemcy (-28,6 proc.).

„Rzeczpospolita”: Firmy biorą mniej kredytów

„W czerwcu, po raz pierwszy od lutego 2011 r., spadła wartość kredytów dla dużych przedsiębiorstw i MŚP – o 1 proc. rok do roku – oraz indywidualnych – o 7,9 proc., najmocniej od 17 lat” – pisze „Rzeczpospolita”. Z drugiej strony rekordowo szybko rośnie wartość bankowych depozytów firm. Wartość udzielonych małym, średnim i dużym firmom kredytów bieżących w czerwcu spadła rok do roku o 7 proc., inwestycyjnych zaś urosła o 6 proc. – Okazuje się, że tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju zastępuje kredyt jako źródło finansowania przedsiębiorstw, zwiększając już i tak ich wysoką nadpłynność. Wygląda na to, że tarcza finansowa wypiera kredyty obrotowe i jest źródłem bieżącego finansowania firm – mówi Marcin Czaplicki, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej.

Dziennik przypomina również, że kończy się czas na składanie wniosków o pomoc z tarczy finansowej. – O północy 31 lipca z serwisów transakcyjnych banków znikną formularze do składania wniosków o subwencje z tarczy finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw – mówi „Rzeczpospolitej” Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Pula pieniędzy dla MŚP nie została w pełni wykorzystana. Dotychczas firmy sięgnęły po blisko 60 mld zł, a do wzięcia jest łącznie 75 mld zł.

Business Insider: Największa firma reeksportu na skraju bankructwa

Business Insider w obszernym artykule opisuje historię gliwickiej spółki Marketing Sp.j, która przez problemy z fiskusem jest na skraju upadłości. – Najpierw sprzedawaliśmy auta używane, później działaliśmy w spółce z autoryzowanym dealerem marki Peugeot. Byliśmy również franczyzobiorcą niemieckiej sieci wypożyczalni aut. Poznawaliśmy w ten sposób rynek – tłumaczy Krystian Gdowka, współwłaściciel Marketing Sp.j. z Gliwic. Po wejściu do Unii Europejskiej firma zajęła się reeksportem aut. Legalność reeksportu i stosowanego przy nim modelu biznesowego potwierdził unijny Trybunał Sprawiedliwości. Także Krajowa Administracja Skarbowa potwierdza, że reeksport jest zgodny z prawem. – Kilkanaście lat temu zaczęliśmy działać na rynku równoległym. Naszymi dostawcami są dealerzy i pośrednicy w Polsce, a odbiorcami przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej czy Szwajcarii – wyjaśnia Gdowka. W artykule czytamy, że firma przeszła ponad setkę kontroli zakończonych pozytywną decyzją o zwrocie VAT w ostatnich 10 latach.

Z czasem zaczęły się jednak problemy z fiskusem. W 2019 r. Urząd Skarbowy w Gliwicach zakwestionował dwie deklaracje, co zahamowało główną część biznesu. Fiskus zamroził bowiem 18 mln zł. Rok później urząd stwierdził, że w 2017 r. spółka mogła zostać „wkręcona” w karuzelę VAT. „Znikający podatnik” pojawił się w szeregu transakcji, na których końcu nieświadomie miała znaleźć się gliwicka firma. Właściciel firmy, jak i reprezentujący ją prawnicy zapewniają, że Marketing sp.j. przez cały czas dochowywała należytej staranności. Kłopoty z fiskusem wywołały ogromne problemy finansowe firmy. – W chwili, gdy zatrzymano nam zwrot w 2019 r., zostaliśmy pozbawieni dostępu do około 25 mln zł, a musieliśmy sfinalizować jeszcze kilka transakcji, które były już w toku. Do tego musieliśmy wstrzymać niemal w całości naszą działalność w eksporcie, bo bez tych pieniędzy nie byliśmy w stanie funkcjonować. Wstrzymanie eksportu spowodowało z kolei wypowiedzenie przez banki linii kredytowych na około 20 mln zł – zarówno obrotowych, jak i tych, których używaliśmy do zabezpieczania rezerwacji kursów – mówi Krystian Gdowka. Krajowa Administracja Skarbowa odmówiła komentarza do sprawy ze względu na toczące się postępowania.

4Mobility: Nowa aplikacja i rozwój floty

Źródło: 4Mobility

Zajmująca się car sharingiem spółka 4Mobility uruchomiła nową, bardziej intuicyjną aplikację. Finalizuje też proces podwojenia floty. Nowe auta sprawią, że 80 proc. wszystkich pojazdów 4Mobility będą stanowiły samochody z segmentu premium. Proces rozbudowy floty rozpoczął się od połowy lipca. Nowe samochody zwiększą dostępność oferowanej przez 4Mobility usługi na dotychczasowych rynkach. Klienci będą mogli skorzystać z kolejnych 170 nowych aut marki Audi – modeli Q2 i A3. SUV-y w pierwszej kolejności pojawiły się w Warszawie. Kolejne auta będą dostępne w Trójmieście i Poznaniu. W okresie wakacyjnym spółka uruchomiła także nową usługę – „4Mobility black”, polegającą na możliwości wypożyczenia nieobrandowanych aut w czarnym kolorze, głównie modeli premium, takich jak Audi A3 i Q2.

Automotive News: Volvo przekłada realizację celów

Źródło: autonews.com

Z powodu pandemii koronawirusa Volvo Cars nie osiągnie celu, jakim jest sprzedaż w tym roku 800 tys. pojazdów na całym świecie w – pisze Automotive News. „Prawdopodobnie wystąpi roczne opóźnienie” – powiedział dyrektor generalny firmy Hakan Samuelsson. „W pierwszej połowie roku straciliśmy 21 procent, czyli prawie 71 tys. samochodów. Dlatego nawet jeśli osiągniemy to, co prognozujemy na drugie półrocze, czyli powrót do wolumenu sprzedaży, jaki widzieliśmy w ubiegłym roku, to i tak cały rok 2020 będzie słabszy niż biegły” – powiedział Samuelsson.

Renault: Elektryczne auta dla francuskiej wioski

Źródło: Renault

Renault opracowało we współpracy z Publicis nowy program stworzenia pierwszej miejscowości we Francji z wyłącznie elektrycznymi samochodami. Inauguracja projektu miała miejsce w lipcu. W jego ramach Renault udostępni nowe ZOE każdemu gospodarstwu domowemu w miejscowości Appy na okres trzech lat. Dostarczy również urządzenie do ładowania (terminal ładowania lub gniazdo domowe). Dostępne będą także publiczne punkty ładowania. Mieszkańcy zostali poproszeni o dzielenie się wrażeniami z użytkowania elektrycznych aut. Renault ma nadzieję, że projekt pozwoli udowodnić, że „elektryki” sprawdzają się nie tylko w dużych miastach, ale także na wsiach.

24/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Tesla rozwija się w Polsce

Tesla podejmuje kolejne działania przybliżające markę polskim klientom. Internetowy konfigurator marki został przetłumaczony na język polski. Tesla ujawniła też ceny swoich samochodów w polskiej walucie. Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych informuje, że osoby zainteresowane Modelem 3 już niedługo będą mogły obejrzeć samochód w tymczasowym salonie ekspozycyjnym przy ulicy Klimczaka w Warszawie.

Polski rynek opon zanotował w pierwszym półroczu duży spadek. „Największe spadki dotknęły opony do lekkich samochodów dostawczych, gdzie popyt skurczył się o prawie jedną trzecią w porównaniu do ubiegłego roku. Mocno zmniejszyło się także zainteresowanie oponami do aut typu SUV – ich sprzedaż zmniejszyła się o 28 proc.” – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

Daimler informuje o zmianach kadrowych w swoich polskich strukturach. Od lipca nowym dyrektorem zarządzającym Mercedes-Benz Vans w Polsce został Thomas Greipel.

ORPA: Salon ekspozycyjny Tesli w Polsce

Źródło: orpa.pl

Tesla rozwija swoją aktywność na polskim rynku. Jak przypomina Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, oficjalne przedstawicielstwo kalifornijskiej spółki – Tesla Poland sp. z o.o. – zostało zarejestrowane 4 stycznia 2019 r. W Polsce otworzono także serwis amerykańskiego producenta (przy ul. Powsińskiej w Warszawie), zaś możliwość konfigurowania online „elektryków” Tesli dla polskich klientów została udostępniona w drugiej połowie ubiegłego roku. Konfigurator przez dłuższy czas był dostępny w angielskiej wersji językowej, zaś ceny wyrażone w euro. W ostatnim czasie został jednak przetłumaczony na język polski. Tesla ujawniła też ceny swoich samochodów w polskiej walucie.

Na krajowym rynku dostępne są obecnie: Model 3, Model S oraz Model X. Tesla szacuje termin dostawy dla polskich klientów, którzy obecnie zdecydują się zamówić samochód, na listopad bieżącego roku.

Osoby zainteresowane Modelem 3 już niedługo będą mogły obejrzeć samochód w tymczasowym salonie ekspozycyjnym marki przy ulicy Klimczaka w Warszawie. Otwarcie obiektu planowane jest w najbliższych dniach. Według informacji ORPA. PL do końca 2020 r. w Warszawie powstanie też pełnowymiarowy salon spółki Elona Muska.

„Rzeczpospolita”: Rynek opon na dużym minusie

Źródło: moto.rp.pl

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego poinformował, że pierwsze półrocze 2020 r. przyniosło znaczące zmniejszenie sprzedaży we wszystkich segmentach ogumienia. „Największe spadki dotknęły opony do lekkich samochodów dostawczych, gdzie popyt skurczył się o prawie jedną trzecią w porównaniu do ubiegłego roku. Mocno zmniejszyło się także zainteresowanie oponami do aut typu SUV – ich sprzedaż zmniejszyła się o 28 proc.” – relacjonuje „Rzeczpospolita”. Sprzedaż opon klasy budżetowej zmalała o 33 proc., za to w przypadku opon klasy premium spadek był o przeszło połowę mniejszy i wyniósł 14 proc. Popyt na opony klasy średniej zmniejszył się o 27 proc.

Daimler: Nowy dyrektor zarządzający Mercedes-Benz Vans w Polsce

Źródło: media.daimler.pl

Od lipca Mercedes-Benz Vans w Polsce ma nowego szefa – został nim Thomas Greipel, który zastąpił na tym stanowisku René Achingera. Greipel jest związany z Daimlerem od 1988 roku. W centrali firmy zdobywał doświadczenie na różnych stanowiskach w dziale marketingu i sprzedaży pojazdów użytkowych. Począwszy od 2000 roku pracuje przede wszystkim w zagranicznych oddziałach Daimlera: w Wielkiej Brytanii, Chinach i Dubaju. Polska jest kolejnym rynkiem, którym będzie zarządzał.

„Puls Biznesu”: Polski „elektryk” pomoże branży?

Źródło: pb.pl

Na 28 lipca planowana jest premiera pokazowych prototypów dwóch polskich samochodów elektrycznych — wersji hatchback i SUV. Przedstawiciele moto-branży mają nadzieję, że projekt pomoże polskiemu przemysłowi. — Mamy nadzieję, że formuła, na jaką zdecyduje się ElectroMobility Poland, zapewni polskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu dostęp do najnowszego know-how, które następnie będzie rozwijane w firmach. Tak było przed laty, gdy Włosi przenieśli fabrykę swojego Fiata 126 do Polski. Z początku cała produkcja opierała się na włoskiej licencji i podzespołach, ale z czasem angażowało się w nią coraz więcej polskich producentów, którzy stworzyli podwaliny dzisiejszego przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Mamy nadzieję, że uda się ten proces powtórzyć — mówi Adam Sikorski, prezes Polskiej Grupy Motoryzacyjnej

Automotive News: Odbudowa po pandemii może potrwać kilka lat

Źródło: autonews.com

Audi spodziewa się, że sprzedaż samochodów osiągnie poziom sprzed pandemii COVID-19 do 2022 lub 2023 roku – powiedział niemieckiemu dziennikowi „Handelsblatt” dyrektor generalny Audi Markus Duesmann. „Mieliśmy bardzo trudny drugi kwartał. Sytuacja powoli się poprawia, ale nie jest to tak „ostre V”, jak można by sobie tego życzyć”– powiedział Duesmann, dodając, że kraje takie jak Chiny wykazały silne odbicie, podczas gdy inne rynki potrzebują więcej czasu na ożywienie.

Wirtualny Nowy Przemysł: KE wstrzymuje postępowanie w sprawie motoryzacyjnej fuzji

Źródło: wnp.pl

Komisja Europejska wstrzymała w środę postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanej fuzji koncernów FCA i PSA. Regulatorzy badają, jak połączenie FCA i PSA odbije się na rynku małych wanów w 14 krajach UE oraz w Wielkiej Brytanii. „Pierwotnie KE miała zadecydować ws. planowanej fuzji do 13 listopada br. Ponieważ jednak spółki nie dostarczyły odpowiednio szybko „istotnych informacji” wymaganych przez Komisję, wdrożona została procedura czasowego wstrzymania postępowania” – czytamy w serwisie Wirtualny Nowy Przemysł. Postępowanie zostanie wznowione po uzupełnieniu dokumentacji, a termin rozstrzygnięcia ma być odpowiednio przedłużony.

„Puls Biznesu”, Automotive News: Daimler liczy na zysk

Daimler spodziewa się wygenerowania zysku operacyjnego w tym roku, po wynikach za drugi kwartał – relacjonuje „Puls Biznesu”. Koncern prognozuje, że EBITDA i wolne przepływy pieniężne będą w tym roku dodatnie, jednak niższe niż rok wcześniej. – Widzimy pierwsze oznaki ożywienia sprzedaży – powiedział dyrektor generalny Daimlera, Ola Kallenius. Firma przyznała jednak, że ​​prognozy są oparte na założeniu, że gospodarka nadal będzie się odradzać i nie nadejdzie druga fala koronawirusa.

Tymczasem Automotive News pisze, że według nieoficjalnych informacji, plany Daimlera, aby dokonać głębszych cięć kosztów niż zakładano przed globalną pandemią, mogą przełożyć się na likwidację około 20 tys. miejsc pracy. Rzecznik Daimlera odmówił komentarza na ten temat.

Wirtualne Media: Lexus i origami

Lexus we współpracy z brytyjską artystką origami Coco Sato przygotuje serię filmów pokazujących sztukę składania papieru – piszą Wirtualne Media. „Seria będzie nosiła tytuł „Lexus Creates”. Program angażuje uczestników w działania łączące naukę z rozrywką, związane z charakterystycznymi dla marki Lexus cechami wzornictwa oraz rzemiosła” – czytamy w artykule. Filmy z serii „Lexus Creates” będą publikowane w mediach społecznościowych marki.

23/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Lipiec wyraźnie lepszy od czerwca

Zaczynamy od wyników rejestracji aut z 20 dni lipca, jakie przedstawił PZPM. Dwie dekady lipca przyniosły łącznie 27861 rejestracji aut osobowych i dostawczych, oznacza to spadek o 16,2 proc. w stosunku do ubiegłego roku i wzrost o 22,7 proc. w porównaniu do czerwca 2020.

„Flota” publikuje wywiad z prezydentem Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe Jackiem Pawlakiem, który mówi m.in. o przyczynach sukcesu marki w Polsce i współpracy z dealerami. – Mnóstwo drobnych zmian składa się na rewolucję. W większości przypadków staraliśmy się zrozumieć, jak myślą o nas klienci. To właśnie klienci tworzą najlepszy plan działania, oni zawsze budują najlepszą strategię. Wystarczy tylko ich słuchać – przekonuje przedstawiciel Toyoty.

Ciekawostka ze świata motoryzacji. Niemiecki rząd przygotowuje przepisy, które mogłyby skomercjalizować technologię pojazdów bez kierowcy do lata przyszłego roku – pisze Automotive News. Mogą to być pierwsze kompleksowe ramy prawne obejmujące zarówno homologację, jak i wymogi ruchu drogowego dla  tzw. robotaxi, w których komputer kontroluje pojazd przez cały czas.

PZPM: 16 proc. spadku po 20 dniach lipca

Źródło: pzpm.org.pl

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego poinformował o wynikach polskiego rynku po 20 dniach lipca. W tym czasie zarejestrowano 24786 samochodów osobowych, o 17,5 proc. mniej niż rok temu i jednocześnie o 24,3 proc. więcej niż w tym samym okresie czerwca 2020. Podczas 20 dni lipca odnotowano 3075 rejestracji aut dostawczych, czyli 4,1 proc. mniej niż w ubiegłym roku i o 10,7 proc. więcej niż w czerwcu. Dwie dekady lipca przyniosły łącznie 27861 rejestracji aut osobowych i dostawczych, oznacza to spadek o 16,2 proc. w stosunku do ubiegłego roku i wzrost o 22,7 proc. w porównaniu do czerwca.

„Flota”: Pawlak: wystarczy słuchać klientów

Źródło: flota.com.pl

„Flota” publikuje wywiad z prezydentem Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe Jackiem Pawlakiem, który opowiada m.in. o powodach sukcesu marki na polskim rynku. – Nie stosowaliśmy tu żadnych zaklęć ani magicznej różdżki jak Harry Potter. Nie ma też jednej odpowiedzi na pytanie o receptę na sukces. Mnóstwo drobnych zmian składa się na rewolucję. W większości przypadków staraliśmy się zrozumieć, jak myślą o nas klienci. To właśnie klienci tworzą najlepszy plan działania, oni zawsze budują najlepszą strategię. Wystarczy tylko ich słuchać. Włożyliśmy mnóstwo wysiłku, by zrozumieć, jakie są potrzeby i oczekiwania naszych klientów oraz czego brakuje nam jako firmie. Bardzo intensywnie nad tym pracowaliśmy. Mówię tu przede wszystkim o naszej sieci dealerskiej. Każdy dealer Toyoty ma dziś swój dział flotowy oraz call center. Mamy ponad 160 wyspecjalizowanych sprzedawców, zajmujących się wyłącznie flotami – tłumaczy przedstawiciel Toyoty. Rozmowa dotyczy także prognoz na przyszłość dla moto-branży, a także działania sieci Toyoty i współpracy z dealerami. – Jesteśmy wraz z naszymi dealerami jedną rodziną i nie ma u nas podziału „my/oni”, zawsze działamy razem. Do tego kryzysu bardzo dobrze się przygotowaliśmy. Już na styczniowej konferencji powiedziałem naszym dealerom, że 2020 będzie rokiem sztormu na polskiej scenie motoryzacyjnej… i tak się stało. Oczywiście, nie przypuszczałem, że może to być sztorm związany z wirusem, ale już wtedy spodziewaliśmy się, że czeka nas trudny rok. Włożyliśmy wiele pracy i wysiłku, by dobrze się do niego przygotować. Nasza sieć jest w dobrej kondycji. Jesteśmy w bliskich relacjach i większość decyzji podejmujemy wspólnie – mówi Jacek Pawlak.

AAA AUTO: Rosną ceny używanych aut

Źródło: AAA AUTO

W ciągu sześciu miesięcy tego roku na rynku wtórnym zaoferowano 74 957 aut w wieku do 5 lat i przebiegiem do 50 000 km, czyli tylko o 1 066 aut mniej niż przed rokiem. AAA AUTO informuje, że mediana ceny niemal nowych aut wzrosła o 2 tys. zł, z 69 900 zł w pierwszym półroczu 2019 roku do 71 900 zł w 2020 roku.

Bankier: Wzrost sprzedaży detalicznej

Źródło: bankier.pl

Czerwcowe dane statystyczne dotyczące sprzedaży detalicznej przewyższyły oczekiwania ekonomistów. W czerwcu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących była o 1,9 proc. niższa niż w czerwcu 2019 r. oraz o 9 proc. wyższa niż w maju 2020 r. – poinformował GUS. Dla porównania, w maju roczna dynamika wyniosła -8,6 proc. Zmniejszenie sprzedaży odnotowano w następujących grupach o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem”: paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 10,9 proc.); „pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 6,4 proc.); „pozostałe” (o 6,3 proc.); „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 5,0 proc.) – czytamy w komentarzu GUS. Urząd poinformował, że czerwiec był kolejnym miesiącem spadku wartości sprzedaży dokonywanej przez internet – w porównaniu z majem spadek w cenach bieżących wyniósł 7,5 proc. Udział sprzedaży internetowej w sprzedaży ogółem skurczył się natomiast z 9,1 proc. w maju do 7,7 proc. w czerwcu.

„Rzeczpospolita”: Rekordowe środki z UE dla Polski

We wtorek osiągnięto porozumienie w sprawie unijnych środków, jakie trafią do państw członkowskich przez najbliższe lata. Wynegocjowany pakiet obejmuje budżet na okres 2021–2027 w kwocie 1074 mld euro oraz fundusz odbudowy po pandemii na kwotę 750 mld euro do wydania w latach 2021–2024. Polska jest największym beneficjentem całego pakietu finansowego. – Mamy ok. 125 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Tego wcześniej nigdy nie było. Kwota dochodzi do 160 mld euro razem z uprzywilejowanymi pożyczkami. To zastrzyk na cele rozwojowe, na rolnictwo, na transformację energetyczną – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szczególnie ostra dyskusja dotyczyła mechanizmu praworządności, czyli powiązania wypłaty unijnych środków z niezależnym sądownictwem. – Po raz pierwszy poszanowanie praworządności jest decydującym kryterium przy wydatkowaniu pieniędzy z budżetu – podkreślał Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. To prawda, że po raz pierwszy. W ustaleniach mowa jednak o tym, że musi chodzić o ochronę interesów finansowych UE, a nie o praworządność w ogóle – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

Volkswagen: Wystartowała seryjna produkcja elektrycznego Volkswagena e-Craftera we Wrześni

Źródło: Volkswagen

Fabryka Volkswagena we Wrześni rozpoczęła seryjną produkcję elektrycznego Craftera. Po blisko dwóch latach współpracy z zakładem w Hanowerze, wrzesiński zakład przejmuje kompletną produkcję e-Craftera. „Zakład we Wrześni jest jedną z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych na świecie. Od 2016 roku, czyli od uruchomienia tego zakładu, konsekwentnie rozwijamy nasze kompetencje i poszerzamy portfolio produkowanych tutaj samochodów. Zarówno sam zakład we Wrześni, jak i uruchomienie produkcji każdego kolejnego wariantu Craftera, są ważnymi kamieniami milowymi dla Volkswagen Poznań i marki Volkswagen Samochody Dostawcze” – powiedział Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Automotive News: Niemcy tworzą przepisy dla autonomicznych aut

Źródło: autonews.com

Niemiecki rząd przygotowuje przepisy, które mogłyby skomercjalizować technologię pojazdów bez kierowcy do lata przyszłego roku – pisze Automotive News. Gdyby nowe przepisy zostały przyjęte, mogłyby to być pierwsze kompleksowe ramy prawne obejmujące zarówno homologację, jak i wymogi ruchu drogowego dla  tzw. robotaxi, w których komputer kontroluje pojazd przez cały czas. „Planowane nowe ramy prawne powinny stworzyć warunki wstępne w obecnym okresie legislacyjnym, aby umożliwić standardową eksploatację autonomicznych, bezzałogowych pojazdów silnikowych na drogach publicznych, ograniczonych geograficznie do określonego środowiska” – poinformowało Ministerstwo Transportu w oświadczeniu przesłanym do Automotive News Europe.

22/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Powoli przybywa e-samochodów

Pod koniec czerwca po polskich drogach jeździło 12 271 elektrycznych samochodów osobowych, z których 56 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałą część hybrydy typu plug-in – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA oraz PZPM. W całym pierwszym półroczu br. przybyło 3 275 samochodów osobowych z napędem elektrycznym – o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Tymczasem programy wsparcia zakupu aut elektrycznych wciąż nie cieszą się w Polsce zainteresowaniem. Do 20 lipca odnotowano zaledwie 188 wniosków o dofinansowanie zakupu elektrycznych aut osobowych.

Grupa Renault poinformowała o 34,9 proc. spadku światowej sprzedaży pojazdów w pierwszej połowie roku z powodu pandemii koronawirusa. Widać już jednak poprawę sytuacji. – W czerwcu popyt znacznie wzrósł dzięki pomocy rządowej w wielu krajach Europy. Wchodzimy w drugie półrocze z bardzo wysokim portfelem zamówień – powiedział Denis le Vot, członek Komitetu Wykonawczego i dyrektor ds. sprzedaży i regionów Grupy Renault.

PSPA, PZPM: Wzrost rejestracji samochodów elektrycznych w I połowie 2020 r.

Źródło: pspa.com.pl

Z uruchomionego przez PSPA oraz PZPM Licznika Elektromobilności wynika, że pod koniec czerwca  po polskich drogach jeździło 12 271 elektrycznych samochodów osobowych, z których 56 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV) – 6 837 szt., a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV) – 5 434 szt. Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 606 szt. Rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec czerwca osiągnęła liczbę 7 342 szt.

W pierwszym półroczu 2020 r. przybyło 3 275 samochodów osobowych z napędem elektrycznym – o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. – Pomimo wciąż niskiej bazy, wyraźnie widać, że przyrosty w parku samochodów elektrycznych BEV są coraz większe. Konsekwentnie rośnie też popularność hybryd typu plug-in, co świadczy, że klienci chętnie kupują samochody, które w mieście mogą mieć walory samochodu elektrycznego – przyjaznego środowisku – ale jednocześnie dają pełen komfort podróżowania na dalekich trasach. Niepokojąco słaby efekt programów wsparcia elektromobilności: „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber” stanowi bardzo wyraźny znak dla autorów projektów, że niezbędne jest skorygowanie ich założeń. Przede wszystkim jednak – przy wprowadzaniu w najbliższej przyszłości programu dla przedsiębiorców, którzy chcą kupić elektryczny samochód osobowy – musi zostać podwyższony limit ceny pojazdu i kwoty dofinansowania, co spowoduje objęcie programem większej liczby modeli oferowanych na rynku przez producentów. Optymizmem napawa wyraźny wzrost liczby elektrycznych autobusów. Wymiana taboru w miastach pozwala nie tylko na ograniczenie tam emisji szkodliwych substancji ale też przyczynia się redukcji poziomu hałasu – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Samar, Interia: Mało chętnych na dofinansowanie do „elektryka”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował wyjaśnienia do realizowanych trzech programów wsparcia elektromobilności: „eVAN”, „Zielony samochód” oraz „Koliber – taxi dobre dla klimatu (pilotaż)”. W przypadku programu „eVAN” fundusz wyjaśnił, że wsparcie na zakup nowych pojazdów elektrycznych kategorii N1 umożliwia przedsiębiorcom zakup bezemisyjnego taboru do świadczenia usług m.in.: przeprowadzkowych, pocztowych lub kurierskich, usług transportu zintegrowanych ze sprzedażą towarów (dostawa zakupionych towarów do klienta) albo usług obejmujących zbieranie i przetwarzanie odpadów – relacjonuje Interia. „Jedynie drogowy transport towarów, w szczególności świadczenie usług transportowych lub spedycyjnych, nie może być wykonywany przy wykorzystaniu dotowanych przez NFOŚiGW pojazdów. Obostrzenie to wynika z warunków udzielania pomocy de minimis” – zaznaczono.

W zakresie programu „Zielony samochód” NFOŚiGW wyjaśnił, że proponowane wsparcie dotacyjne na zakup elektrycznego samochodu osobowego zabezpieczone będzie jedynie cesją praw z polisy ubezpieczeniowej i tylko do kwoty udzielonego dofinansowania. „Takie zabezpieczenie umożliwia finansowanie samochodu również kredytem bankowym. Należy dodać, iż cesja na kilka podmiotów jest możliwa w polskim systemie prawnym i jest w takiej formie stosowana w praktyce” – zwrócił uwagę fundusz.

Wyjaśnienia objęły również program „Koliber – taxi dobre dla klimatu”. Fundusz zaznaczył, że nie ogranicza ceny kupowanego samochodu – nie muszą być to tylko tanie i małe taksówki. „Wartość dofinansowania naliczana jest z uwzględnieniem warunku, że maksymalny koszt kwalifikowany dla zakupu jednego pojazdu i ewentualnie ładowarki wynosi 150 000 zł. Wszystkie koszty powyżej 150 000 zł należy uwzględnić w kosztach niekwalifikowanych przedsięwzięcia” – wyjaśniono.

Programy wsparcia zakupu elektrycznych aut nie cieszą się jednak w Polsce zainteresowaniem. Samar relacjonuje, że od startu programów 26 czerwca do 20 lipca na dofinansowanie zakupu aut w programie „Zielony Samochód” wpłynęło zaledwie 188 wniosków na kwotę 3 219 199,13 zł. Chętnych na subsydia do zakupu elektrycznego vana jest jeszcze mniej. Do dziś złożono tylko 36 wniosków na kwotę 1 830 018,00 zł. W ramach programu „Koliber” do funduszu nie wpłynął na razie żaden wniosek, choć w trakcie wypełniania jest ich około 20.

„Rzeczpospolita”: Przemysł odrabia straty

Źródło: rp.pl

GUS poinformował, że produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w czerwcu o 13,9 proc. w stosunku do maja, gdy wzrosła o 10 proc. w stosunku do kwietnia. W efekcie była już o 0,5 proc. wyższa niż rok temu. – Gospodarka zaczęła odbijać po zamrożeniu aktywności związanym z koronawirusem dużo mocniej i dużo szybciej, niż zakładaliśmy – przyznają Piotr Bielski i Grzegorz Ogonek, ekonomiści z banku Santander. Wzrost produkcji sprzedanej rok do roku odnotowano w czerwcu w 21 spośród 34 działów przemysłu, podczas gdy w maju w zaledwie czterech.

„Dziennik Gazeta Prawna”: CIT wzrośnie i zmaleje

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o założeniach tzw. estońskiego CIT-u. „W nowym systemie, który ma obowiązywać od 2021 r., CIT od większych spółek wzrośnie” – czytamy w artykule. Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że stawki podatku „nieznacznie wzrosną”: u większych podatników – z obecnych 19 proc. do 25 proc. (lub 20 proc. – stawka obniżona), a u mniejszych – z obecnych 9 proc. do 15 proc. (lub 10 proc. – stawka obniżona). „Jednak w odpowiedzi na pytania „DGP” resort finansów zapewnił, że w sumie spółki zapłacą mniejszy podatek. Jak to możliwe? Otóż ministerstwo chce, aby w systemie estońskim można było odjąć zapłacony przez spółkę podatek od daniny, który muszą zapłacić wspólnicy, gdy w końcu dostaną dywidendę (nadal bowiem – tak jak dziś – będą płacić 19 proc. od otrzymanego zysku)” – pisze dziennik. Oznacza to, że łączne opodatkowanie spółki i wspólników będzie mniejsze niż obecnie. Ma spaść maksymalnie o 9 punktów procentowych – wylicza resort.

Interia: Coraz bliżej premiery polskiego „elektryka”

Źródło: interia.pl

28 lipca o godz. 14.00 odbędzie się premiera polskiej marki samochodów elektrycznych – przypomina Interia. Premierę, podczas której zostanie zaprezentowana nazwa i logo marki polskich samochodów elektrycznych oraz prototypy dwóch aut: hatchbacka i SUV-a, będzie można oglądać m.in. za pośrednictwem strony internetowej ElectroMobility Poland oraz facebookowego profilu Misja Elektromobilność. Na kilka dni przed tym wydarzeniem spółka ElectroMobility Poland udostępniła wstępne szkice autorstwa studia Torino Design, w którym powstały projekty polskich „elektryków”.  -Zbliżająca się premiera  polskiej marki motoryzacyjnej to ważna chwila zarówno dla naszego projektu, jak i całej polskiej motoryzacji. Z tego powodu dołożyliśmy wszelkich starań, aby premierę mogli obejrzeć wszyscy, którzy interesują się polską elektromobilnością i zdecydowaliśmy się na zorganizowanie tego wydarzenia w formule online. Transmisja odbędzie się we wtorek 28 lipca o godz. 14 i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych – mówi Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility Poland.

Renault: Duży spadek sprzedaży w pierwszym półroczu

Źródło: Grupa Renault

Grupa Renault poinformowała, że jej sprzedaż w pierwszym półroczu spadła o 34,9 proc. do 1 256 658 sztuk, przy średnim spadku na rynku w wysokości 28,3 proc. – Cały świat przeżył bezprecedensowy kryzys, który miał duży wpływ na naszą działalność. Po rozpoczęciu odmrażania gospodarki nasze zakłady i sieć sprzedaży błyskawicznie się zmobilizowały, aby zaspokoić potrzeby klientów. W czerwcu popyt znacznie wzrósł dzięki pomocy rządowej w wielu krajach Europy. Wchodzimy w drugie półrocze z bardzo wysokim portfelem zamówień, dobrym stanem składu samochodów, wyżej pozycjonowaną cenowo gamą oraz nową ofertą modeli z napędem hybrydowym E-TECH. To jedyna taka oferta w segmencie, od razu spotkała się bardzo dobrym przyjęciem – powiedział Denis le Vot, członek Komitetu Wykonawczego i dyrektor ds. sprzedaży i regionów Grupy Renault. Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Renault na świecie wzrosła o 38 proc. do ponad 42 tys. samochodów w pierwszym półroczu tego roku. Renault ZOE jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym w Europie. Model odnotował wzrost sprzedaży o blisko 50 proc. do 37 540 sztuk i rekordowy poziom zamówień w czerwcu (prawie 11 tys. samochodów).

W Europie sprzedaż Grupy spadła o 41,8 proc. do 623 854 samochodów przy średnim spadku na rynku o 38,9 proc. W czerwcu sprzedaż Grupy Renault na rynku europejskim zdecydowanie wzrosła. Renault uzyskało 10,5 proc. udziału w rynku (pierwsza marka w Europie), a Dacia 3,5 proc.

„Rzeczpospolita”: Daimler przeprowadzi przegląd oferty

Źródło: moto.rp.pl

Ola Källenius, szef koncernu Daimler, zapowiedział przegląd portfolio koncernu. Niektóre modele mogą zniknąć z oferty, by ograniczyć koszty. Oszczędności potrzebne są nie tylko na zasypanie strat finansowych ostatnich miesięcy, ale też na rozbudowę elektrycznych modeli – zauważa „Rzeczpospolita”. Mercedes ogłosił bowiem, że do 2022 roku przedstawi dziesięć aut z napędem wyłącznie elektrycznym. Na jesiennym spotkaniu z inwestorami Källenius poinformuje, co i dlaczego zniknie z oferty koncernu. „Nikt chyba nie zazdrości Källeniusowi roli kata. Musi pozbyć się z portfolio wielu fajnych wariantów i modeli, za którymi klienci z czasem mogą tęsknić. Jednak bez tego Mercedes nie jest w stanie zrobić kroku naprzód. Jeśli wierzyć plotkom, to niektóre nowe modele zaprojektowane będą w ten sposób, żeby zrobić szpagat i po części zastąpić te auta, które znikną z oferty” – pisze „Rzeczpospolita”.

21/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Fiat premiuje trade in

Zaczynamy od informacji o nowej promocji Fiata. „Korzystna Przesiadka” to wakacyjna akcja marki i autoryzowanych dealerów, łącząca odkup lub złomowanie starego samochodu z nabyciem nowego auta z rodziny Tipo lub 500. Rabaty wynoszą 2 tys. zł w przypadku Fiata Tipo i połowę tej kwoty przy zakupie Fiata 500. Promocja obowiązuje do 30 września.

Toyota Motor Europe wprowadza nową identyfikację wizualną, w tym nową wersję logotypu firmy oraz czcionki i typografii. Nowe logo marki Toyota otrzymuje dwuwymiarowy design pozbawiony znaku słownego „Toyota”. Nowe oznaczenie będzie stosowane we wszystkich formach komunikacji, zaś obecny emblemat nadal będzie montowany na samochodach. Toyota utrzyma dotychczasową identyfikację graficzną stacji dealerskich w Europie.

Samar publikuje wywiad z Karolem Obiegłym, prezesem zarządu Grupy Cichy. W czerwcu zarejestrowano Grupę Cichy-Zasada, w skład której weszły firmy dealerskie Mirosława Cichego, tj. AHC Grupa Cichy i Rowiński-Wajdemajer oraz Sobiesława Zasady, tj. Auto Special. – Przed nami jeszcze wiele zagadnień związanych z przeniesieniem umów z kontrahentami i umów finansowania oraz integracja środowiska IT. Planujemy zakończyć wszystkie prace przygotowawcze w sierpniu i z początkiem września rozpocząć działalność w ramach nowej firmy – zapowiada Obiegły

FCA, „Dealer”: „Korzystna Przesiadka” w salonach Fiata

W salonach Fiata rusza promocja „Korzystna Przesiadka”, w ramach której dealerzy oferują dodatkowy rabat na nowe Fiaty Tipo i 500 przy pozostawieniu w rozliczeniu lub złomowaniu używanego samochodu. Rabaty wynoszą 2 tys. zł w przypadku Fiata Tipo i połowę tej kwoty przy zakupie Fiata 500. Warunkiem promocji jest odkup używanego pojazdu przez dealera lub dostarczenie zaświadczenia o złomowaniu. Salony przyjmą samochody dowolnej marki, a wyceną starego auta zajmie się dealer. „Korzystna Przesiadka” łączy się z innymi upustami oferowanymi przez importera, co razem pozwoli uzyskać nawet do 8900 zł rabatu na nowy model Tipo.

Promocja „Korzystna Przesiadka” obowiązuje do 30 września 2020 r. i dotyczy Fiata Tipo serii 1 z roku produkcji 2020 i Fiata 500 serii 8 z roku produkcji 2020. Decyzję o odkupie podejmuje dealer.

Toyota: Nowe logo japońskiej marki

Źródło: toyotanews.eu

Toyota Motor Europe wprowadza nową identyfikację wizualną, w tym nową wersję logotypu firmy oraz czcionki i typografii. W ten sposób Toyota sygnalizuje transformację z producenta samochodów w dostawcę szeroko rozumianej mobilności – informuje marka.

Nowe logo marki Toyota otrzymuje dwuwymiarowy design pozbawiony znaku słownego „Toyota”. Utrzymanie nazwy marki w logotypie nie jest konieczne, ponieważ emblemat Toyoty jest dobrze znany w całej Europie – tłumaczy firma. Nowe logo zostało przystosowane do przestrzeni cyfrowej, a jednocześnie wygląda efektownie w świecie fizycznym. Nowe oznaczenie będzie stosowane we wszystkich formach komunikacji, zaś obecny emblemat nadal będzie montowany na samochodach. Toyota utrzyma dotychczasową identyfikację graficzną stacji dealerskich w Europie. Zostanie ona jednak zweryfikowana z myślą o nowej strategii dla sieci dealerskiej Toyoty na 2025 rok. Wprowadzany właśnie do użytku projekt wizualny obejmuje nową typografię oraz specjalnie opracowaną czcionkę Toyota Type, przystosowaną do wszelkich możliwych zastosowań on-line i w druku.

Toyota wprowadza również zmiany w nazwach niektórych jednostek biznesowych. Toyota Insurance Management otrzymuje nazwę Toyota Insurance Services. Program sprzedaży samochodów używanych Toyota Plus zmienia nazwę na Toyota Approved Used. „Opracowaliśmy nową identyfikację wizualną Toyoty z myślą o świecie jutra. Skupiliśmy się na nieustannym rozwijaniu kontaktu z klientami, aby jak najskuteczniej, na bieżąco informować ich o szybkim rozwoju Toyoty w najważniejszych dziedzinach – zelektryfikowanych samochodów, usług mobilnych i sprzedaży internetowej. Nowy design został opracowany, by ułatwić dotarcie do klientów na wielu różnych płaszczyznach kontaktu z marką. Po raz pierwszy zetkniemy się z nim przy okazji premiery innowacyjnego miejskiego hatchbacka Yarisa Hybrid czwartej generacji” – powiedział Didier Gambart, wiceprezydent ds. sprzedaży, marketingu i doświadczeń klientów Toyota Motor Europe.

Samar: Zarejestrowano spółkę Grupa Cichy-Zasada

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Karolem Obiegłym, prezesem zarządu Grupy Cichy, który opowiada o tym, jak pandemia wpłynęła na plany rozwoju firmy. – Wszyscy byliśmy zmuszeni skupić się na bezpieczeństwie i zdrowiu pracowników i klientów, następnie na bieżącym utrzymaniu ciągłości działalności gospodarczej oraz dostosowaniu modelu funkcjonowania do zmienionego otoczenia. Pandemia zaskoczyła nas wszystkich, więc wsłuchiwaliśmy się w opinie ekspertów dotyczące tempa wychodzenia z kryzysu, po to, by oszacować zachowanie się popytu w drugiej połowie roku. Obserwowaliśmy ponadto jak w nowej rzeczywistości będą reagowali nasi strategiczni partnerzy, np. banki i firmy leasingowe. Z drugiej strony, sądy rejestrowe bardzo ograniczyły tempo pracy, co opóźniło proces łączenia naszych spółek, choć na szczęście jedynie o dwa miesiące – mówi Karol Obiegły. Samar pisze, że w czerwcu zarejestrowano Grupę Cichy-Zasada, w skład której weszły firmy dealerskie Mirosława Cichego, czyli AHC Grupa Cichy i Rowiński-Wajdemajer oraz Sobiesława Zasady, Auto Special. Czy proces integracji tych spółek już się zakończył? – Cały czas trwają prace związane z przygotowaniem połączenia kapitałowego i organizacyjnego spółek dealerskich należących do Mirosława Cichego oraz Sobiesława Zasady. W czerwcu zarejestrowana została spółka Grupa Cichy-Zasada sp. z o.o. sp.k., która docelowo, tj.  po wniesieniu aportem przedsiębiorstw: AHC Grupa Cichy, Rowiński-Wajdemajer oraz Auto Special, będzie prowadziła sprzedaż aut z grupy VW, czyli Volkswagenów, Skód, Seatów i Audi. Przed nami jeszcze wiele zagadnień związanych z przeniesieniem umów z kontrahentami i umów finansowania oraz integracja środowiska IT. Planujemy zakończyć wszystkie prace przygotowawcze w sierpniu i z początkiem września rozpocząć działalność w ramach nowej firmy – zapowiada Obiegły.

Moto3m, Francuskie: Nowe salony marki Peugeot

Grupa Zdunek poszerza swoje portfolio o markę Peugeot. Serwis Moto3m. pl informuje, że nowa marka w barwach Grupy Zdunek rozpoczęła działalność w poniedziałek 13 lipca, od uruchomienia autoryzowanego serwisu. Zlokalizowany jest on w Gdańsku przy ulicy Grunwaldzkiej 295. Od jesieni ma ruszyć także sprzedaż aut francuskiej marki. Do czasu uruchomienia salonu sprzedaży marki Peugeot, biuro serwisu dzielone jest wraz z innymi markami koncernu PSA – Citroenem i DS. „Lokalizacja zarówno salonu jak i serwisu będzie miała charakter tymczasowy. Plany rozwoju Grupy Zdunek przewidują zlokalizowanie rozbudowanego obiektu marki Peugeot przy trójmiejskiej obwodnicy w ramach całej planowanej inwestycji obejmującej również uruchomienie w tej samej lokalizacji salonów Citroen oraz DS Store” – czytamy w artykule.

Tymczasem serwis Francuskie. pl informuje, że po kilku miesiącach przerwy w Kielcach pojawił się nowy salon Peugeot. Prowadzi go firma CK Motors. Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Gustawa Morcinka 1. „Na razie jedynym znakiem, że powstaje tu salon jest niewielka tablica z logo Peugeot na budynku” – pisze serwis. Przypomnijmy, że poprzedni dealer Peugeot w Kielcach, firma Rita Motors, wypowiedział umowę dealerską ze skutkiem natychmiastowym w związku z rażącym naruszeniem warunków współpracy oraz niedotrzymaniem istotnych obowiązków przez Peugeot Polska – poinformował zarząd spółki.

„Rzeczpospolita”: Nadchodzi nowy JPK

Źródło: rp.pl

Firmy przygotowują się na nowy Jednolity Plik Kontrolny, tzw. JPK. Nowa struktura raportowania wejdzie w życie już 1 października. Za każdy błąd wykryty przez skarbówkę w nowym JPK grozi 500 zł kary. Na tym nie koniec zmian. Zgodnie z nowymi przepisami po stwierdzeniu przez podatnika, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym, lub zmiany w przesłanych danych, podatnik sam w ciągu 14 dni musi przesłać korektę. – Co prawda w przypadku błędu, o którym podatnik dowie się sam, nie ma zagrożenia karą w wysokości 500 zł, jaka grozi za nieprawidłowości, które wytknie mu fiskus. Za niewywiązanie się z obowiązku autokontroli prawidłowości przesłanego JPK w grę cały czas jednak wchodzą zwykłe sankcje z kodeksu karnego skarbowego, np. mandat – zauważa Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

„Puls Biznesu”: Co dalej z gospodarką?

Źródło: pb.pl

GUS poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu 2020 r. o 3,3 proc. względem czerwca poprzedniego roku i o 0,6 proc. względem maja. Inflacja bazowa, a więc ta „oczyszczona” z czynników sezonowych, wyniosła 4,1 proc., co oznacza, że była w czerwcu najwyższa od lutego 2002 r. „Puls Biznesu” pisze o wynikach „Raportu o Inflacji” NBP. Wynika z niego, że powrót gospodarki do kondycji sprzed pandemii trochę potrwa. „Wraz z łagodzeniem restrykcji i poprawą koniunktury za granicą nastąpi odbudowa krajowej aktywności gospodarczej. Powrót do poziomu PKB sprzed wybuchu pandemii będzie jednak wydłużony w czasie. Skalę wzrostu wydatków konsumpcyjnych w latach 2020-22 będzie ograniczać wolniejszy niż przed kryzysem przyrost dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych, zmiany zachowania ludności oraz wzrost znaczenia motywu przezornościowego w decyzjach o wyborze między konsumpcją i oszczędzaniem” — napisali eksperci NBP.

„Rzeczpospolita”: Polacy zwolennikami „elektryków”

Źródło: energia.rp.pl

Z raportu „Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia”, przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy są najbardziej pozytywnie nastawionym do zielonej energii i aut elektrycznych narodem w tej części Europy. Polacy, wraz z Litwinami, są szczególnymi entuzjastami aut na prąd. „O tym, że są one lepsze dla środowiska niż samochody z silnikiem spalinowym przekonanych jest odpowiednio 65 i 66 proc. respondentów. To ponad dwa razy więcej niż w Niemczech (30 proc.) i niemal dwa razy więcej niż w Czechach (35 proc.). Niemal połowa mieszkańców naszego kraju twierdzi też, że auta na wodór to przyszłość ekologicznej motoryzacji” – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

Wirtualne Media: Suzuki Motor Poland sponsorem tytularnym ligi koszykówki

Suzuki Motor Poland i Polski Związek Koszykówki ogłosiły podpisanie umowy sponsoringowej, na mocy której rozgrywki 1 Ligi Mężczyzn w sezonie 2020/2021 będą nosić nazwę Suzuki 1 Liga Mężczyzn. Oprócz tego marka Suzuki będzie cały czas obecna przy Reprezentacji Polski Koszykarek i Koszykarzy oraz Energa Basket Lidze kobiet i mężczyzn. W ramach współpracy od najbliższego sezonu wszystkie kluby 1 Ligi Mężczyzn otrzymają do dyspozycji po pięć aut marki Suzuki. Marka będzie obecna na bandach reklamowych Suzuki 1 Ligi Mężczyzn, na parkiecie, nad koszami, ściankach sponsorskich oraz wszelkich materiałach promujących Suzuki 1 Ligę Mężczyzn.

20/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Polacy zmieniają motoryzacyjne preferencje

W Polsce ubywa aut o małej pojemności silnika – wynika z analizy ekspertów porównywarki Ubea, która objęła lata 2003-2018. Pod koniec 2003 r. samochody osobowe z najmniejszymi silnikami stanowiły 59 proc. zarejestrowanych aut, a samochody o średniej pojemności silnika – 37 proc. – Po piętnastu latach proporcje prawie się odwróciły. Udział samochodów osobowych z najmniejszymi silnikami spadł do 38 proc. W przypadku aut z jednostką napędową o średniej pojemności odnotowano natomiast wzrost do 54 proc. – informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.

Na polskim rynku sukcesywnie przybywa osobowych „elektryków” i hybryd (z naciskiem na te drugie). Samar informuje, że w I półroczu 2020 r. zarejestrowano 26 419 takich samochodów, o 47 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W tym samym czasie liczba rejestracji wszystkich samochodów osobowych była mniejsza rok do roku o ponad 35 proc.

Kryzys związany z koronawirusem mocno rzutuje na kondycję firm motoryzacyjnych. Anonimowe źródła Reutera poinformowały, że Nissan planuje aż 30-procentową redukcję globalnej produkcji aut rok do roku z powodu spadającego popytu. Koncern odmówił komentarza w tej sprawie.

„Rzeczpospolita”: Przybywa aut z większymi silnikami

Źródło: moto.rp.pl

Eksperci porównywarki Ubea sprawdzili, jak przez 15 lat zmieniał się w Polsce udział samochodów osobowych o małej, średniej oraz dużej pojemności silnika. Analiza powstała na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Analizowane dane dotyczą lat 2003-2018. Według danych GUS w latach 2003-2018 liczba aut o pojemności silnika do 1399 cm3 wzrosła o 2 160 944 szt. W kategorii aut o średniej pojemności silnika (1400 cm3-1999 cm3) nastąpił wzrost o 8 505 278 szt., tymczasem wśród aut z największymi silnikami (2000 cm3 i więcej) odnotowano wzrost o 1 518 967 szt. Wyniki wskazują na ponad czterokrotne zwiększenie się liczby samochodów z silnikami o pojemności co najmniej dwóch litrów. „Najważniejszym trendem w ostatnich 15 latach był jednak spadek znaczenia aut z najmniejszymi silnikami oraz rosnąca popularność samochodów ze średnim silnikiem” – pisze „Rzeczpospolita”. Pod koniec 2003 r. samochody osobowe z najmniejszymi silnikami stanowiły 59 proc. zarejestrowanych aut, a samochody o średniej pojemności silnika – 37 proc. – Po piętnastu latach proporcje prawie się odwróciły. Udział samochodów osobowych z najmniejszymi silnikami spadł do 38 proc. W przypadku aut z jednostką napędową o średniej pojemności odnotowano natomiast wzrost do 54 proc. – informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

„Puls Biznesu”: Resort finansów proponuje SLIM VAT

Źródło: pb.pl

W „Pulsie Biznesu” czytamy o nowym projekcie Ministerstwa Finansów. „Po propozycji estońskiego CIT przyszedł czas na SLIM VAT, czyli zmiany w uciążliwym podatku mające ułatwić życie głównie małym i średnim firmom” – pisze dziennik. Co oznacza nowy mechanizm? SLIM VAT przewiduje m.in. uproszczenia w fakturowaniu. Według projektu MF będzie można zaraportować obniżkę podstawy opodatkowania już w momencie wystawienia niższej faktury. Taki sam mechanizm resort proponuje w przypadku korekt in plus.

Samar: Coraz więcej aut z alternatywnym napędem

Źródło: samar.pl

Samar informuje o wynikach polskiego rynku aut osobowych z napędem ekologicznym, czyli aut elektrycznych oraz różnego rodzaju hybryd. W I półroczu 2020 r. zarejestrowano 26 419 takich samochodów, o 47 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W tym samym czasie liczba rejestracji wszystkich samochodów osobowych była mniejsza rok do roku o ponad 35 proc. W ubiegłym miesiącu Polacy kupili i zarejestrowali 4 675 takich aut, o 118 proc. więcej niż w maju br. oraz o 21 proc. więcej w zestawieniu z czerwcem ubiegłego roku.

„Rzeczpospolita”: Firmy w lepszej kondycji

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze o najnowszej edycji badania „KoronaBilans MŚP”. Czerwcowe badanie przeprowadzone przez IMAS na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wskazuje, że pracownicy małych i średnich firm mogą się już poczuć nieco bardziej pewnie: tylko 7 proc. ankietowanych pracodawców planuje w najbliższych tygodniach ograniczenie zatrudnienia. 14,8 proc. ankietowanych pracodawców zapowiada w ciągu trzech najbliższych miesięcy wzrost liczby pracowników, ale też do 54 proc. spadł odsetek firm, które zdecydowanie twierdzą, że nie będą zatrudniać. Spada odsetek tych firm, które odczuwają negatywny wpływ pandemii. Dziennik przypomina, że w majowej fali 81 proc. przedsiębiorstw wskazało, że koronawirus oddziałuje na ich produkcję, sprzedaż czy świadczenie usług, teraz mówi o tym trzy czwarte ankietowanych.

Automotive News: Nissan ograniczy produkcję o 30 proc.?

Źródło: autonews.com

Nissan planuje 30-procentową redukcję globalnej produkcji aut rok do roku z powodu spadającego popytu – poinformowały źródła Reutera. „Japoński producent samochodów numer 2 planuje wyprodukować około 2,6 mln pojazdów w okresie od kwietnia do grudnia, w porównaniu z 3,7 mln w tym samym okresie ubiegłego roku” – mówią anonimowe źródła. Nissan odmówił komentarza w sprawie planów produkcyjnych.

„Rzeczpospolita”: Auta prawie za darmo w Niemczech

Źródło: moto.rp.pl

Według organizacji BloombergNEF wprowadzane przez europejskie kraje dopłaty do zakupu aut elektrycznych mogą sprawić, że niektóre auta będą tańsze niż koszt umowy na telefon komórkowy. W artykule czytamy o przypadku firmy Autohaus König – sieci dealerów Renault z ponad 50 punktami w całych Niemczech. Dzięki dopłatom do „elektryków” mogła ona zaoferować leasing elektrycznego Renault Zoe bez miesięcznych rat (chodzi o koszty posiadania auta). „Tym samym klient ponosi jedynie koszt opłaty początkowej lub początkowej i końcowej, w zależności od tego, czy w efekcie chce stać się właścicielem auta czy nie. Efekt? W przeciągu 20 dni od momentu umieszczenia oferty w internecie zainteresowani przysłali 3000 zapytań, a około 300 podpisało już umowy” – pisze „Rzeczpospolita”. Firma prosi klientów o cierpliwość. – Gdybyśmy mieli więcej pracowników sprzedaży, sprzedalibyśmy jeszcze więcej – powiedział Wolfgang Huber, szef sprzedaży samochodów elektrycznych dealera w Berlinie.

Automotive News: Rabaty na auta dla chińskich klientów ze wsi

Źródło: autonews.com

Kolejna ciekawa inicjatywa z Państwa Środka. Chiński rząd, chcąc odwrócić spadającą sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych, planuje zaangażować 10 głównych producentów samochodów, aby zaoferować wysokie rabaty dla klientów na obszarach wiejskich w drugiej połowie roku – pisze Automotive News. Według Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów dziewięć na dziesięć firm mających wziąć udział w programie to chińscy producenci. Dziesiąta firma to SAIC-GM-Wuling Automobile – spółka joint venture GM. Spośród chińskich producentów samochodów sześciu jest własnością państwa: BAIC Motor Co., Changan Automobile Co., FAW Motor Corp., Dongfeng Motor Group, JAC Automobile Co. i Chery Automobile Co. Pozostali trzej uczestnicy programu to firmy prywatne: BYD Co., Great Wall Motor Co. i startup EV Hozon New Energy Automobiles. Według stowarzyszenia CAAM kwalifikujące się do programu pojazdy zelektryfikowane będą sprzedawane z rabatami od 2000 juanów (286 dolarów) do 8000 juanów.

17/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Niższe spadki w Europie

Według danych ACEA w czerwcu liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej wyniosła 949 722 szt., co oznacza spadek o 22,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Jednocześnie wynik ten oznacza poprawę w stosunku do maja br., kiedy to w całej Unii odnotowano spadek o 52,3 proc.

„Rzeczpospolita” pisze o planach rozwoju w Polsce firmy Aures Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. – Wraz z ustępującą pandemią zmieniliśmy naszą strategię rozwoju w Polsce. W tym roku otworzymy od jednego do dwóch mniejszych centrów samochodowych z ofertą 100-200 aut, uzupełnioną jednym lub dwoma oddziałami skupu – zapowiada Karolina Topolova, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Połączona grupa FCA i PSA będzie znana jako Stellantis. Producenci stwierdzili, że nazwa ta „będzie używana wyłącznie na poziomie grupy, jako marka korporacyjna” oraz że nazwy i logotypy marek wchodzących w skład grupy pozostaną niezmienione.

ACEA, PZPM: Czerwiec w UE lepszy od maja

Źródło: acea.be

W czerwcu 2020 r. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej wyniosła 949 722 szt., co oznacza spadek o 22,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, kiedy sprzedano 1 222 942 samochody. Wynik ten oznacza też poprawę w stosunku do maja 2020 r., kiedy to w całej Unii odnotowano spadek o 52,3 proc.

W czerwcu wszystkie rynki UE nadal odnotowywały znaczące spadki, a Francja (z wynikiem +1,2 proc.) była jedynym wyjątkiem od tej reguły. Jak wyjaśnia ACEA, można to wytłumaczyć nowymi zachętami do stymulowania sprzedaży pojazdów niskoemisyjnych, które rząd francuski wprowadził na początku czerwca. Inne główne rynki samochodowe, Hiszpania (-36,7 proc.), Niemcy (-32,3 proc.) i Włochy (-23,1 proc.), odnotowały dwucyfrowe spadki w ubiegłym miesiącu.

W pierwszej połowie 2020 r. popyt na nowe samochody osobowe w UE spadł o 38,1 proc., co jest wynikiem czterech kolejnych miesięcy znaczących spadków w tym regionie. Spośród czterech głównych rynków UE największy dotychczas spadek (-50,9 proc.) odnotowała w tym roku Hiszpania, a następnie Włochy (-46,1 proc.), Francja (-38,6 proc.) i Niemcy (-34,5 proc.).

„Rzeczpospolita”: AAA AUTO będzie rosnąć w Polsce

Źródło: moto.rp.pl

„Ekspansję w Polsce planuje Aures Holdings, operator międzynarodowej sieci autokomisów AAA Auto. W najbliższych dwóch latach należąca do brytyjsko-polskiego funduszu inwestycyjnego Abris Capital Partners firma otworzy 10 oddziałów” – pisze „Rzeczpospolita”. W artykule czytamy, że otwarcie nowych oddziałów poprzedzi uruchomienie mniejszych biur sprzedaży. Dziennik wyjaśnia, że w miejscach, w których przedstawiciele handlowi odniosą sukces, zostaną utworzone centra samochodowe z pełną obsługą zakupu, sprzedaży i usług finansowych.

W związku z epidemią koronawirusa oddziały AAA AUTO w Krakowie i Poznaniu zostały zamknięte, a samochody przeniesiono do innych punktów sprzedaży. Teraz firma chce wznowić ich działalność, w Krakowie miałoby to nastąpić jeszcze w tym roku. Tymczasem nowe centra sprzedaży miałyby znaleźć się w takich miastach jak Rzeszów, Lublin, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Bydgoszcz i Kielce. – Wraz z ustępującą pandemią zmieniliśmy naszą strategię rozwoju w Polsce. W tym roku otworzymy od jednego do dwóch mniejszych centrów samochodowych z ofertą 100-200 aut, uzupełnioną jednym lub dwoma oddziałami skupu – zapowiada Karolina Topolova, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Obecnie Grupa AAA AUTO ma 57 oddziałów, z czego 13 znajduje się w Polsce.

PSA, Automotive News, Wirtualny Nowy Przemysł: Nowa nazwa wspólnej grupy PSA-FCA

Fiat Chrysler Automobiles i Grupa PSA postanowiły nadać nową nazwę grupie, która powstanie poprzez ich połączenie. W oficjalnym komunikacie poinformowano, że połączona jednostka FCA i PSA będzie znana jako Stellantis. Producenci stwierdzili, że nazwa „będzie używana wyłącznie na poziomie grupy, jako marka korporacyjna” oraz że nazwy i logotypy marek wchodzących w skład grupy pozostaną niezmienione. Kolejnym krokiem ma być stworzenie logo, które będzie dopełniało nową identyfikację grupy.

Zakończenie procesu łączenia obu grup motoryzacyjnych planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r. Dzięki fuzji PSA i FCA ma powstać czwarty pod względem wielkości koncern motoryzacyjny na świecie.

Interia, Money: Inflacja w górę, stopy na stałym poziomie

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące tzw. wskaźnika CPI (inflacji konsumenckiej) za czerwiec 2020 r. Wyniki wskazują, że inflacja wyniosła rok do roku 3,3 proc. po 2,9 proc. w maju. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,6 proc.

Na tym nie koniec informacji gospodarczych. Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na czwartą w tym roku obniżkę stóp procentowych. Główna stawka pozostała na poziomie 0,1 proc. Oprocentowanie depozytów w NBP jest ciągle zerowe, a kredyty są oprocentowane na 0,5 proc.

„Dealer”: McLaren z nową lokalizacją w Polsce

Auto Fus Group, jeden z najstarszych dealerów BMW w Polsce, otworzył drugą lokalizację McLarena w naszym kraju. Showroom marki znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 13 w Warszawie, tuż obok Pałacu Prezydenckiego i Hotelu Europejskiego. Otwarcie obiektu wzbogaciła premiera McLarena 765LT, sportowego modelu o aerodynamicznym kształcie. Auto Fus Group nawiązał współpracę z McLaren Automotive dwa lata temu. Oprócz autoryzacji sportowego brandu firma posiada salony marek BMW, MINI, Rolls-Royce, Alfa Romeo oraz Jeep w Warszawie i Białymstoku. Wkrótce do portfolio dealera dołączy kolejny obiekt motoryzacyjny w aglomeracji warszawskiej.

Interia: Coraz bliżej premiery polskiego „elektryka”

Źródło: interia.pl

Spółka ElectroMobility Poland, która odpowiada za produkcję polskiego samochodu elektrycznego, opublikowała krótki film pokazujący reakcje respondentów, którzy mieli okazję zobaczyć polskie samochody elektryczne jeszcze przed premierą online. Bohaterowie filmu to uczestnicy badań „car clinic”, przeprowadzonych w lipcu na zlecenie ElectroMobility Poland przez Kantar Polska.

Ich wyobrażenia na temat wyglądu aut zostały skonfrontowane z rzeczywistością. Część respondentów początkowo była do nich nastawiona sceptycznie. Już po obejrzeniu samochodów reakcja Polaków była jednak bardzo pozytywna. – To bardzo istotny moment. Skonfrontowaliśmy efekty naszej pracy z wyobrażeniami klientów i ich reakcje potwierdzają, że idziemy dobrą drogą. Reakcje respondentów pokazują, że nawet sceptycy zaczynają trzymać kciuki za polską markę samochodów elektrycznych, kiedy mogą lepiej poznać nasz projekt i z bliska obejrzeć pierwsze modele naszych aut. To wielka motywacja na kolejne lata i do dalszych działań na rzecz uruchomienia seryjnej produkcji – podkreśla Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Film poprzedza premierę polskich „elektryków”, która odbędzie się 28 lipca. Zaprezentowane zostaną dwa prototypy aut: hatchback i SUV.

„Puls Biznesu”: Polskie firmy w lepszej kondycji

Źródło: pb.pl

„Puls Biznesu” pisze o wynikach raportu „State of Small Business” przygotowanego przez Facebooka we współpracy z Bankiem Światowym i OECD. W badaniu wzięło udział ponad 30 tys. firm z ponad 50 krajów, w tym z Polski. Jak wynika z raportu, 13 proc. polskich przedsiębiorstw zakończyło lub zawiesiło działalność. Wśród wciąż działających firm, 63 proc. odnotowało obroty mniejsze niż przed rokiem. Tymczasem w ujęciu globalnym sytuacja wygląda gorzej. Spośród wszystkich firm ponad jedna czwarta zawiesiła działalność, a co trzecia z tych, które wciąż działają, była zmuszona do redukcji zatrudnienia. Dla porównania: w Polsce na zwolnienia zdecydowało się 16 proc. działających przedsiębiorstw. – Małe i średnie przedsiębiorstwa doświadczyły podwójnego uderzenia. Z jednej strony były to narzucone restrykcje dotyczące działalności, a z drugiej długotrwała niepewność i liczne obawy konsumentów. Załamanie popytu odczuła znakomita większość badanych przedsiębiorstw – połowa zadeklarowała spadek przychodów o ponad 50 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. To szczególnie bolesne dla małych firm, które na ogół dysponują mniejszymi rezerwami i mają bardziej ograniczone możliwości pozyskiwania dodatkowego finansowania – komentuje Robert Bednarski, dyrektor Facebooka w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Alpine Katowice: Experience Alpine w największych polskich miastach

Źródło: Alpine Katowice

Alpine Katowice – należący do Grupy Pietrzak, jedyny w Polsce i w Europie Wschodniej salon sprzedaży samochodów francuskiej marki Alpine – organizuje specjalne jazdy testowe pod nazwą Experience Alpine. Uczestnicy tego wydarzenia mogą zapoznać się z modelem A110. Zaproszeni do jazd testowych klienci obcują z Alpine podczas dwugodzinnych tzw. slotów. W programie eventu jest spotkanie z ekspertem, który wprowadzi gościa do świata marki i odpowie na wszystkie związane z nią pytania i oczywiście miejskie jazdy testowe, tzw. road tracki. W ramach warszawskich spotkań Experience Alpine proponowane są dodatkowo jazdy na torze w Modlinie. Poza Warszawą spotkania odbywają się także w Poznaniu i Wrocławiu, a niebawem będą się mogli nimi cieszyć także fani marki z Trójmiasta.

Experience Alpine na stałe wpisany jest do kalendarza wydarzeń Alpine Katowice. Dealer organizuje średnio jeden taki event miesięcznie. W skali roku weźmie w nich udział około 200 klientów z Polski i Europy Centralnej i Wschodniej.

16/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Nissan z nowym logo

Nissan zaprezentował elektryczny crossover o nazwie Ariya. Na jego nadwoziu widnieje nowe logo marki. „Jest to uproszczona wersja wcześniejszego projektu. Składa się z dwóch półokręgów przedstawiających słońce oraz nazwę firmy” – informuje „Puls Biznesu”. Nowe logo Nissana zacznie się pojawiać w lipcu, zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej.

W pierwszym półroczu 2020 r. Polacy zarejestrowali ponad 722 tys. pojazdów (nowych i używanych), czyli niemal o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej – wynika z informacji resortu cyfryzacji. Zdecydowaną większość z tej liczby stanowiły samochody osobowe. Było ich 516 tys.

Wielu Polaków wciąż jeździ starymi autami, które mogą stanowić zagrożenie w ruchu drogowym – wynika z artykułu zamieszczonego w najnowszej „Polityce”. „Ciągle wiele używanych aut to w istocie ćwiartki lub połówki, które się zlepia, żeby dalej sprzedać” – pisze tygodnik.

Nissan, „Puls Biznesu”: Nowe logo Nissana

Nissan zaprezentował we wtorek elektryczny crossover o nazwie Ariya, a także odświeżone logo marki. „Puls Biznesu” informuje, że auto wejdzie do sprzedaży w połowie 2021 r. w czterech wersjach. Ceny mają zaczynać się od 46 600 dolarów. W komunikacie marki czytamy, że Ariya wyznacza początek realizacji planu Nissana, by w ciągu 18 miesięcy wprowadzić na rynek 12 nowych modeli. Nissan spodziewa się, że do końca roku obrotowego 2023 sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych i zelektryfikowanych e-POWER przekroczy milion sztuk rocznie. Do tego czasu firma zamierza również wprowadzić autonomiczne technologie napędowe w ponad 20 modelach na 20 rynkach i sprzedać ponad 1,5 miliona pojazdów wyposażonych w te rozwiązania.

Na nadwoziu Nissana Ariya widnieje nowe logo Nissana. „Jest to uproszczona wersja wcześniejszego projektu. Składa się z dwóch półokręgów przedstawiających słońce oraz nazwę firmy” – podaje „Puls Biznesu”. Marka informuje, że nowe logo Nissana zacznie się pojawiać w lipcu, zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej. Na samochody elektryczne Nissana trafi logo iluminowane 20 diodami (symbolizującymi liczbę lat od ostatniej modyfikacji firmowego znaku). Nowy emblemat będzie sukcesywnie wprowadzany we wszystkich mediach, na papierze firmowym, w oznakowaniu placówek dealerskich oraz w portalach społecznościowych i reklamie cyfrowej. Przygotowane cztery warianty umożliwią elastyczne wykorzystanie nowego logo w różnych punktach komunikacji. W niektórych zastosowaniach cyfrowych i wideo nowe logo zyska dynamiczną oprawę, zmieniając się i pulsując na różnym tle.

Wirtualny Nowy Przemysł, Ministerstwo Cyfryzacji: Ponad 700 tys. pojazdów przez pół roku

Źródło: gov.plwnp.pl

Ministerstwo Cyfryzacji korzystając z danych CEPiK-u, poinformowało, że w pierwszym półroczu 2020 r. Polacy zarejestrowali ponad 722 tys. pojazdów (mowa tu oczywiście łącznie o pojazdach nowych i używanych), czyli niemal o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Niemal 395 tys. pojazdów zarejestrowano w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Dla porównania – w pierwszym kwartale 2019 r. było to około 475 tys. szt. „Zdecydowaną większość spośród ponad 722 tys. zarejestrowanych w pierwszym półroczu pojazdów stanowiły samochody osobowe. Było ich 516 tys. Prym wiodła marka Volkswagen. W pierwszym półroczu zarejestrowaliśmy ponad 51 tys. osobówek tego niemieckiego producenta, zarówno nowych, jak i używanych” – czytamy w artykule.

Ministerstwo wskazuje, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba rejestrowanych pojazdów. W czerwcu było ich już powyżej 101 tys., z czego 14 700 sztuk stanowiły jednoślady. Najwięcej nowych pojazdów zarejestrowano w Warszawie (61,5 tys.) Na pozostałych miejscach znalazły się Poznań (18,5 tys.) i Kraków (18,9 tys.).

„Polityka”: Auta składane ze złomu

Źródło: polityka.pl

„Polityka” przygląda się autom, którymi Polacy jeżdżą na co dzień i na wakacje. Wnioski nie napawają optymizmem: wielu Polaków wciąż jeździ starymi autami, które często są składane z kilku samochodów i mogą stanowić zagrożenie na drodze. „Ciągle wiele używanych aut to w istocie ćwiartki lub połówki, które się zlepia, żeby dalej sprzedać” – pisze tygodnik. I wyjaśnia, jak wygląda „składanie” takich aut. „Mechanizm jest prosty – im samochód jest bardziej uszkodzony, tym tańszy jego zakup. I większy zarobek. Na przykład popularny dwuletni „japończyk”, jeden z tańszych, osiąga na rynku wtórnym cenę ok. 40 tys. zł. Oszust kupuje wrak takiego samochodu za około 5 tys. zł, do tego ma legalny dowód rejestracyjny i numer VIN. Na tej bazie może zacząć „odbudowę”. Im taniej to zrobi, tym większa część z 40 tys. trafi do jego kieszeni” – czytamy w artykule. „Polityka” zauważa, że trudno zablokować mechanizm produkcji takich „składanych” samochodów. Problemem jest też jakość aut używanych z importu. „Nie ma skutecznego mechanizmu kontroli, jakie samochody i w jakim stanie wjeżdżają do Polski. Nie ma służby, która by badała, co naprawdę znajduje się pod lakierem. Zgniotki, czyli samochody po ciężkich wypadkach, kupuje się na legalnych aukcjach internetowych czy przez firmy pośredniczące, których jest mnóstwo. Wwóz można zablokować praktycznie tylko wtedy, gdy auto zostanie zakwalifikowane przez rzeczoznawcę jako złom” – analizuje „Polityka”.

Samar: Fundusz Niskoemisyjnego Transportu do likwidacji

Źródło: samar.pl

16 lipca 2020 r. w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Samar informuje, że nowelizacja ustawy przewiduje likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i w jego miejsce tworzy nowe tzw. zobowiązanie wieloletnie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), z którego mają być obecnie finansowane m.in. dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych.

W interpelacji poselskiej skierowanej do Ministerstwa Klimatu Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej pytał o osiągnięcia FNT. Zainteresował się także, jak wygląda struktura dotychczasowych kosztów pracy Funduszu. W odpowiedzi z 7 lipca wiceminister klimatu Ireneusz Zyska poinformował, że na koniec czerwca 2020 r. Fundusz zgromadził środki w wysokości blisko 560 mln zł. Przyznał, iż do dziś w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu „nie zostały wydatkowane środki na działania określone w przepisach tworzących Fundusz”. „Jedyne pieniądze wydane w ramach jego działalności to wydatki na… pokrycie kosztów zarządzania, poniesione przez NFOŚiGW” – relacjonuje Samar. – W roku 2019 wyniosły one 600 tysięcy zł i w całości były związane z kosztami pracowniczymi. W tym roku do końca czerwca pokryte zostały koszty zarządzania w łącznej kwocie 76,1 tys. zł i podobnie jak w roku 2019 dotyczyły wyłącznie kosztów pracowniczych – wyjaśnił minister Zyska.

„Rzeczpospolita”: Coraz więcej aut bez OC

Źródło: rp.pl

Z opublikowanego we wtorek sprawozdania rocznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2019 r. wynika, że zidentyfikował on w tym czasie ok. 127 tys. posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie posiadali obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dla porównania, z zeszłorocznego raportu UFG wynikało, że po polskich drogach jeździ blisko 100 tys. samochodów bez ważnej polisy OC. Kierowców bez OC nie odstraszają nawet wysokie kary za jego brak. Maksymalna sankcja dla właścicieli samochodów osobowych za brak ważnej polisy OC sięga obecnie 5200 zł.

„Puls Biznesu”: Orlen przejmie Lotos

Źródło: pb.pl

Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Zgoda KE obwarowana jest wieloma warunkami. Chodzi m.in. o pozbycie się 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Lotosu, sprzedaż 389 stacji paliw, a także zobowiązania w zakresie logistyki, czyli m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego operatora logistycznego 100 proc. akcji spółek Lotos Terminale i Lotos Infrastruktura. Orlen już szykuje się do kolejnej transakcji. Prezes Orlenu Daniel Obajtek podpisał we wtorek z Jackiem Sasinem, ministrem aktywów państwowych, list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad PGNiG.

15/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Rynek powoli odrabia straty

Zaczynamy od wyników rejestracji aut z początku lipca. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w ciągu pierwszych 10 dni lipca zarejestrowano w Polsce 15 986 aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony, czyli o 12,2 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, ale jednocześnie o 23 proc. więcej w porównaniu do czerwca 2020.

Porsche Centrum Wrocław otrzymało prestiżowy certyfikat Porsche Classic Partner. Salon ten będzie jedynym miejscem w Polsce i jednym z trzech w całej Europie Środkowo-Wschodniej, które posiadają certyfikat Porsche Classic Partner. – Jako partnerzy Porsche Classic musimy prowadzić sprzedaż klasyków. Wiąże się z tym wydzielenie części powierzchni salonu na ekspozycję i przeszkolenie doradcy, który będzie się zajmował tymi autami – mówi Paweł Jakubisiak, kierownik sprzedaży firmy.

Automotive News pisze, że Włochy przygotowują pakiet stymulacyjny w wysokości 20 mld euro, który zapewni więcej funduszy na wsparcie sektora motoryzacyjnego, lokalnych gmin i pracowników, którzy zostali tymczasowo zwolnieni z pracy. „Nieco mniej niż miliard euro zostałby wykorzystany do wzmocnienia obecnych zachęt, aby zachęcić do sprzedaży najnowocześniejszych samochodów z silnikami spalinowymi, a także pojazdów elektrycznych i hybrydowych” – poinformowało anonimowe źródło.

PZPM: 12 proc. spadku na początku lipca

Źródło: pzpm.org.pl

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego poinformował, że w ciągu pierwszych 10 dni lipca zarejestrowano w Polsce 15 986 aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony, czyli o 12,2 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i o 23 proc. więcej w porównaniu do czerwca 2020. Dane wskazują także, że w pierwszej dekadzie lipca zarejestrowano 14 255 aut osobowych, oznacza to spadek 13,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Jednocześnie jest to jednak wzrost o 25,6 proc. w porównaniu do początku czerwca 2020.

Porsche Centrum Wrocław: Wystawa klasyków na inaugurację programu Porsche Classic Partner

Porsche Centrum Wrocław jako jedyny salon w Polsce otrzymał prestiżowy certyfikat Porsche Classic Partner. Z tej okazji we wrocławskim salonie 18 lipca wystawionych zostanie ponad 20 modeli klasycznych samochodów Porsche. Odwiedzający będą mogli z bliska zobaczyć takie auta jak Porsche 356, 912 czy 996 Millennium Edition. Wystawa jest bezpłatna i dostępna dla publiczności. Osoby, dla których dotarcie do salonu tego dnia jest niemożliwe, będą mogły zobaczyć klasyczne modele podczas specjalnej transmisji na żywo w mediach społecznościowych Porsche Centrum Wrocław, która odbędzie się 17 lipca. – Partnerstwo Porsche Classic to ogromne wyróżnienie dla naszego salonu i ukoronowanie wieloletniego związku z klasycznymi samochodami, na które składa się m.in. coroczne zaangażowanie Porsche Centrum Wrocław w imprezę Motoclassic na zamku Topacz – mówi Krzysztof Holek, dyrektor zarządzający Porsche Centrum Wrocław. Salon ten będzie jedynym miejscem w Polsce i jednym z trzech w całej Europie Środkowo-Wschodniej, które posiadają certyfikat Porsche Classic Partner. Oprócz Porsche Centrum Wrocław, tytuł ten posiadają salony w Tallinnie i w Budapeszcie.

Partnerstwo Porsche Classic oznacza wiele zobowiązań. – Jako partnerzy Porsche Classic musimy prowadzić sprzedaż klasyków. Wiąże się z tym wydzielenie części powierzchni salonu na ekspozycję i przeszkolenie doradcy, który będzie się zajmował tymi autami. Musi on doskonale znać historię marki i być na bieżąco z rynkiem klasycznych aut używanych, zwłaszcza w wersjach kolekcjonerskich. Musi wiedzieć, gdzie szukać takich aut, mieć dostęp do aukcji i potrafić oceniać ich realną wartość oraz koszty i możliwości ewentualnych renowacji – mówi Paweł Jakubisiak, kierownik sprzedaży. Specjalnie przeszkoleni są też pracownicy serwisu.

Jako Porsche Classic Partner salon we Wrocławiu bierze też na siebie obowiązek promowania historycznego dziedzictwa marki z Zuffenhausen. Lipcowa wystawa jest zatem pierwszym, ale nie ostatnim takim wydarzeniem.

„Rzeczpospolita”: Przerejestrowanie auta nie jest konieczne

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie dotyczącym obowiązku przerejestrowania pojazdu. Opisywana sprawa dotyczyła spółki z o.o., która w styczniu 2020 r. zgłosiła w urzędzie miasta, że nabyła samochód od innej spółki. Zakupione auto było już zarejestrowane w Polsce, co potwierdzały m.in. kopie faktur. Dziennik przypomina, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce jest obowiązany zawiadomić w ciągu 30 dni starostę o jego nabyciu lub zbyciu. Prezydent miasta odmówił jednak przyjęcia zawiadomienia, ponieważ – jak wyjaśnił – wraz ze zgłoszeniem nabycia pojazdu nie złożono wniosku o jego rejestrację na nowego właściciela. Zdaniem prezydenta miasta łącznie z zawiadomieniem o nabyciu pojazdu powinien wpłynąć wniosek o jego rejestrację. Ponieważ spółka go nie złożyła, zabrakło podstaw do przyjęcia zawiadomienia o nabyciu pojazdu.

Wobec takiej decyzji prezydenta spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Oceniła, że stanowisko prezydenta jest nieprawidłowe i wynika z błędnej interpretacji przepisów. „Zdaniem spółki wspomniany przepis prawa o ruchu drogowym nie wskazuje, że składając zawiadomienie o nabyciu pojazdu już uprzednio zarejestrowanego w RP, nowy właściciel musi złożyć wniosek o jego zarejestrowanie. Może nie być zainteresowany jego rejestracją, ale chce jedynie, zgodnie z ustawowym obowiązkiem, zawiadomić o jego nabyciu bądź zbyciu” – czytamy w artykule. Sąd ocenił, że skarga jest zasadna i stwierdził nieskuteczność czynności prezydenta miasta. Podkreślił, że po zawiadomieniu o nabyciu pojazdu zarejestrowanego organ dokonuje przerejestrowania na wniosek jego właściciela.

„Rzeczpospolita”: Rolls Royce nie jest odporny na pandemię

„Rzeczpospolita” publikuje wywiad z Frankiem Tiemannem, szefem PR-u Rolls Royce’a dla Europy Wschodniej, Rosji i centralnej Azji. Dziennik pyta, jak bardzo koronawirus dotknął luksusowe marki i ich klientów. – Rolls nie jest odporny na pandemię, tak samo, jak nasi klienci. Jaki wpływ koronawirus będzie miał na naszych klientów, tego do końca jeszcze nie wiadomo. Trzeba trochę odczekać. Na pewno pojawią się u nich pytania: czy stać mnie po tym wszystkim nadal na tak drogi samochód? Czy mam odpowiedni nastrój na kupienie sobie takiego dobra luksusowego? Najczęściej nasi klienci mają odpowiednie rezerwy finansowe, ale może niektórzy z nich będą potrzebowali więcej czasu do namysłu – przyznaje Tiemann. Marka planuje przygotowanie modelu elektrycznego. – Elektryczny Rolls pojawi się w niedalekiej przyszłości. Powiedzmy, że w pierwszej połowie tego dziesięciolecia. Na tę chwilę jest za wcześnie, żeby rozmawiać o szczegółach tego projektu. Mogę powiedzieć, że będzie to model z napędem w pełni elektrycznym – zdradza rozmówca dziennika. Opowiada też o tym, kto jest nabywcą aut luksusowej marki i że obecnie kobiety stanowią około 15 proc. klientów marki. – Nasi klienci są tak różni, jak 44 tys. kolorów nadwozia, które oferujemy. Mało jest rzeczy, które ich łączą. To na pewno stan konta, który pozwala im dokonać zakupu Rollsa. Większość z nich posiada własne firmy. To około 80 proc. klientów w Europie. Pozostałych 20 proc. to np. gwiazdy czy sportowcy. Inną wspólną cechą jest fakt, że są najlepsi w tym, co robią – mówi Frank Tiemann.

Traficar: City Hub w Trójmieście

Przy gdańskim biurowcu Wave, zrealizowanym przez Skanska, w sierpniu rozpocznie działalność City Hub – pierwszy w Trójmieście węzeł współdzielonej mobilności. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której będzie można m.in. wypożyczyć elektryczne skutery, hulajnogi czy samochody. Za City Hub odpowiedzialna jest spółka biurowa Skanska oraz firmy Traficar i Hop.City. – Wspólnie ze Skanska udało nam się stworzyć prawdziwy hub komunikacyjny, nie tylko dla najemców, ale również dla mieszkańców Trójmiasta. W jednym miejscu dostępne będą różne środki transportu, w tym pojazdy współdzielone Traficar – mówi Konrad Karpiński, dyrektor Traficara.

Automotive News: Włochy szykują nowe wsparcie dla moto-branży

Włochy przygotowują pakiet stymulacyjny w wysokości 20 mld euro, który zapewni więcej funduszy na wsparcie sektora motoryzacyjnego, lokalnych gmin i pracowników, którzy zostali tymczasowo zwolnieni z pracy – informuje serwis Automotive News. Dodatkowe wydatki budżetowe  pociągną za sobą kolejne pożyczki i doprowadzą deficyt budżetowy Włoch do poziomu około 11,6 proc. PKB. „Nieco mniej niż miliard euro zostałby wykorzystany do wzmocnienia obecnych zachęt, aby zachęcić do sprzedaży najnowocześniejszych samochodów z silnikami spalinowymi, a także pojazdów elektrycznych i hybrydowych” – poinformowało Automotive News anonimowe źródło. Oczekuje się, że nowy pakiet pomocowy zostanie zatwierdzony przez rząd na początku sierpnia, ale najpierw pomysł musi uzyskać wsparcie i zgodę parlamentu na zwiększenie docelowego poziomu deficytu.

Automotive News: Daimler zapowiada cięcia etatów

Przedstawiciele pracowników koncernu Daimler powiedzieli w poniedziałek, że dyskusje z kierownictwem na temat redukcji kosztów stały się „szorstkie” po tym, jak członek zarządu firmy powiedział, że zagrożonych jest ponad 15 tys. miejsc pracy. Przypomnijmy, że Daimler zapowiadał już w listopadzie, że w ciągu kolejnych trzech lat zmniejszy zatrudnienie o co najmniej 10 tys. miejsc pracy na całym świecie, by ograniczyć koszty. Tymczasem, jak informuje Automotive News, członek zarządu Daimlera Wilfried Porth powiedział w weekend gazecie „Stuttgarter Zeitung”, że ponad 15 tys. pracowników – aby uniknąć przymusowych zwolnień – będzie musiało odejść za porozumiem stron lub przejść na emeryturę.

14/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Branża walczy o wzrost sprzedaży

Szefowie kilku marek motoryzacyjnych w Polsce opowiedzieli magazynowi „Auto Świat” o planach i priorytetach na przyszłość. Z wypowiedzi wyłania się szczególnie walka o wzrost sprzedaży i rozwijanie oferty. – Naszym priorytetem jest szybki powrót do tempa działalności sprzed pandemii, a głównym celem w krótkiej perspektywie jest skuteczne wprowadzenie na rynki w Europie nowego samochodu elektrycznego, czyli MX-30. (…) Bardzo istotne jest również zapewnienie stabilizacji finansowej naszym dealerom poprzez właściwe zarządzanie zamówieniami oraz dostosowaniem odpowiednich warunków finansowania w zależności od sytuacji na danym rynku – mówi Wojciech Halarewicz, wiceprezes Mazda Motor Europe.

Media wciąż informują o efektach rządowych programów dotyczących rozwoju elektromobilności. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że beneficjenci chcący skorzystać z dopłaty do zakupu auta na użytek prywatny w ramach programu „Zielony Samochód” złożyli do czwartku rano jedynie 168 wniosków.

Według danych firmy Jato Dynamics w maju tego roku liderem listy najchętniej kupowanych samochodów w Europie było Renault Clio. Drugie miejsce zajął Volkswagen Golf, a trzecie Peugeot 208.

„Auto Świat”: Co czeka moto-branżę?

„Auto Świat” zapytał szefów kilku firm motoryzacyjnych w Polsce o to, co czeka motoryzację w najbliższych miesiącach, jakie będą kierunki rozwoju rynku i co będzie priorytetem działania. Volvo stawia m.in. na rozwój oferty i sprzedaż online. – Nasze cele pozostają bez zmian: rozwijanie oferty modelowej i wzrost sprzedaży. Pandemia przyspieszyła rozwój sprzedaży online. Jeśli doszłoby do nawrotu pandemii, wówczas inne kanały dotarcia do klienta są na wagę złota. Dużym wyzwaniem pozostaje wciąż elektryfikacja oferty i zmieszczenie się w limitach CO2 w tym roku i w kolejnych latach – mówi Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Car Poland. Mitsubishi skupia się na ustabilizowaniu sprzedaży nowych samochodów, zwiększeniu sprzedaży samochodów używanych oraz wdrożeniu procedur, które pozwolą klientom czuć się bezpiecznie podczas wizyt w salonie i serwisie. – Bardzo ważna jest płynność finansowa i rentowność sieci dealerskiej, aby cała sieć dealerów Mitsubishi przeszła przez ten trudny okres bez większych problemów – mówi Adam Męciński, dyrektor generalny MMC Car Poland. Mazda informuje o planach wprowadzenia nowego modelu. – Naszym priorytetem jest szybki powrót do tempa działalności sprzed pandemii, a głównym celem w krótkiej perspektywie jest skuteczne wprowadzenie na rynki w Europie nowego samochodu elektrycznego, czyli MX-30. Ważnym wyzwaniem jest również powrót klientów do salonów oraz serwisów. Mazda 3, CX-30 oraz CX-5 to filary, na których skupimy się w drugiej połowie roku 2020. Bardzo istotne jest również zapewnienie stabilizacji finansowej naszym dealerom poprzez właściwe zarządzanie zamówieniami oraz dostosowaniem odpowiednich warunków finansowania w zależności od sytuacji na danym rynku – mówi Wojciech Halarewicz, wiceprezes Mazda Motor Europe.

Interia: Polacy niezainteresowani dopłatami?

Źródło: interia.pl

W piątkowym artykule Interii czytamy o aktualnych liczbach złożonych wniosków o dopłaty do aut elektrycznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że beneficjenci chcący skorzystać z dopłaty do zakupu auta na użytek prywatny w ramach programu „Zielony Samochód” złożyli do czwartku rano 168 wniosków. Kolejne 120 wniosków ma status aktywnych formularzy roboczych, czyli jest w trakcie wypełniania przez wnioskodawców. Do programu e-VAN, który przewiduje dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego przez przedsiębiorców, złożonych zostało 17 wniosków plus ponad 150 aktywnych formularzy roboczych.

Z kolei w ramach programu „Koliber”, skierowanego dla MŚP posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym, aktywnych jest tylko 20 formularzy roboczych.

Nabór wniosków ruszył 26 czerwca br. i potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków.

„Rzeczpospolita”, Wirtualny Nowy Przemysł: Ile pieniędzy dostanie Polska?

Źródło: rp.plwnp.pl

„Rzeczpospolita” przypomina, że w najbliższy piątek odbędzie się szczyt UE. Przywódcy przyjadą do Brukseli, żeby uzgodnić pakiet finansowy dla Unii na najbliższe lata. Obejmuje on budżet UE na okres 2021–2027 oraz fundusz odbudowy gospodarki po pandemii. Priorytetem nowych finansów UE mają być Zielony Ład oraz cyfryzacja. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel proponuje, żeby 30 proc. wydatków z budżetu szło na zielone cele, przy czym dla polityki spójności oraz rolnictwa wskaźnik ten miałby wynosić 40 proc. „UE postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. i jednym z instrumentów dochodzenia do tego celu ma być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, finansujący regiony węglowe, gdzie koszty zmian będą najwyższe. Polska ma być największym beneficjentem tego funduszu z 8 mld euro, ale Michel stawia sprawę jasno: tylko, jeśli sama zobowiąże się do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w 2050 r.” – czytamy w artykule. Polska jest jedynym państwem, które tego nie zrobiło.

Według prezesa Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfreda Franke obecna sytuacja przemysłu europejskiego oraz nastroje społeczne mogą pokrzyżować ambitne plany klimatyczne UE. „Europa ma się stać awangardą postępu na drodze do osiągnięcia mobilności neutralnej klimatycznie. Będzie to jednak wymagało olbrzymich nakładów finansowych, którym musi podołać europejski przemysł motoryzacyjny, cierpiący obecnie z powodu pandemii” – zaznaczył Franke. Tymczasem z powodu epidemii popyt na nowe pojazdy spada.

Komisja Europejska uważa, że konsekwentne realizowanie Europejskiego Zielonego Ładu jest najlepszym sposobem na odbudowanie unijnego przemysłu i krajowych gospodarek. „Także państwa członkowskie, takie jak Hiszpania czy Niemcy w swoich planach pomocy branży motoryzacyjnej promują napędy zero i niskoemisyjne. Jest to więc teoretycznie szansa na rozwój elektromobilności i innych „zielonych” technologii, jak np. wodorowych” – zaznaczył Franke. Według szefa SDCM tylko w ten sposób do 2050 r. możliwe będzie osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych.

„Rzeczpospolita”: Renault Clio liderem w Europie

Źródło: moto.rp.pl

Według danych firmy Jato Dynamics w maju tego roku spadek rejestracji w Europie wyniósł 57 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. „Wynik jest tylko trochę lepszy w okresie od stycznia do maja włącznie (-43 proc. w stosunku rok do roku). Pociesza jedynie fakt, że majowe wyniki są niemal dwukrotnie lepsze niż te podane za kwiecień” – relacjonuje „Rzeczpospolita”. Liderem wśród najchętniej kupowanych samochodów w maju było Renault Clio, które zarejestrowano 16 028 sztuk. To o prawie 3 tys. egzemplarzy lepszy wynik niż w przypadku Volkswagena Golfa (13 125 szt.), który zajął drugi stopień podium. Trzecie miejsce w zestawieniu należy do Peugeot 208 (w maju zarejestrowano w Europie 10 997 szt. tego auta). Tuż za podium znalazła się Dacia Sandero z wynikiem 10 651 zarejestrowanych samochodów. Piąte miejsce należy do Renault Captura (10 047 rejestracji).

W artykule czytamy także o wynikach rynku aut hybrydowych, gdzie zwyciężyła Toyota. Wśród klasycznych hybryd oraz samochodów wyposażonych w układ mild hybrid (tzw. miękka hybryda) podium w całości należy do japońskiej marki, która wprowadziła tam modele: Corolla (5185 szt.), C-HR (4831 szt.) oraz RAV4 (4360 szt.).

Jato Dynamics przyjrzało się również majowej sprzedaży „elektryków” w Europie. Liderem w tej grupie w maju było Renault Zoe. Model ten sprzedał się w liczbie 3679 szt., pokonując Volkswagena Golfa o ponad 1200 sztuk (2474 szt.). Trzecim „elektrykiem” Europy została Tesla Model 3, z wynikiem 2178 szt.

BMW: Spadek sprzedaży w pierwszym półroczu

Grupa BMW podała wyniki za pierwsze półrocze 2020 r. W tym czasie firma dostarczyła klientom na całym świecie łącznie 962 575 samochodów BMW, MINI i Rolls-Royce (-23 proc. r/r). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku dostarczono łącznie 842 153 pojazdów marki BMW (‑21,7 proc.). W tym samym okresie sprzedano 118 862 egzemplarzy MINI (-31,1 proc.).

W komunikacie czytamy także, że w pierwszym półroczu do klientów trafiło łącznie 61 652 (+3,4 proc.) zelektryfikowanych pojazdów marek BMW i MINI. Tymczasem w Rolls-Royce Motor Cars odnotowano sprzedaż w wysokości 1560 pojazdów (-37,6 proc.).

13/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Elektromobilność ma pod górkę

„Rzeczpospolita” pisze, że zainteresowanie programami dopłat do zakupu aut elektrycznych w Polsce jest prawie żadne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że do środy złożono zaledwie 167 wniosków o wsparcie zakupu e-auta dla prywatnych użytkowników w programie „Zielony samochód”. „Program rozwijania elektromobilności bardzo rozczarował. Wysokość dopłat jest za mała, wsparcie obejmuje tylko najmniejsze samochody, a dotowane auta dostawcze nie mogą jeździć zarobkowo” – analizuje gazeta.

W tym samym dzienniku czytamy również o zmianach dotyczących tablic rejestracyjnych. – Od 11 lipca 2020 r. zaczną obowiązywać dodatkowe zabezpieczenia na tablicach rejestracyjnych. Nowością są oznaczenia wykonane techniką laserową na czołowej stronie tablicy rejestracyjnej – tłumaczy Marcin Ketner, specjalista ds. zabezpieczeń dokumentów.

Skoda zmienia szefa. Firma poinformowała, że z dniem 31 lipca Bernhard Maier ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego Skoda Auto. Jego następca zostanie wybrany w sierpniu.

„Rzeczpospolita”: Wciąż mało chętnych na dopłaty

Źródło: rp.pl

„Program rozwijania elektromobilności bardzo rozczarował. Wysokość dopłat jest za mała, wsparcie obejmuje tylko najmniejsze samochody, a dotowane auta dostawcze nie mogą jeździć zarobkowo” – analizuje „Rzeczpospolita” we wstępie obszernego artykułu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że do środy złożono zaledwie 167 wniosków o wsparcie zakupu e-auta dla prywatnych użytkowników w programie „Zielony samochód”. Dostępna pula 37,5 mln zł miała dofinansować zakupy przynajmniej 2 tys. samochodów, tymczasem na razie zagospodarowane zostało zaledwie 2,8 mln zł. Liczby mówią same za siebie – program nie budzi zainteresowania. Jeszcze gorzej wygląda realizacja dwóch kolejnych programów: dopłat do elektrycznych aut dostawczych i elektrycznych taksówek. W tym pierwszym – „eVAN” – do środy złożono tylko 15 wniosków. Z kolei program „Koliber”, przeznaczony na dofinansowanie elektrycznych taksówek oraz przeznaczonych dla nich domowych ładowarek, okazał się póki co kompletnym fiaskiem – nie złożono ani jednego wniosku. Branża liczy jeszcze na zmiany zasad dotowania e-aut. – Klienci chcą jeździć autami elektrycznymi, ale w przypadku samochodów osobowych przez próg cenowy tylko dwa najmniejsze miejskie modele z naszej oferty mogą liczyć na wsparcie– mówi Tomasz Tonder, dyrektor PR i spraw korporacyjnych Volkswagen Group Polska.

18,75 tys. zł dotacji to dla wielu prywatnych nabywców zbyt mało, by zdecydować się na zakup „elektryka”. Dziennik wskazuje, że polskie wsparcie dla elektromobilności wygląda słabo na tle innych państw. „Np. w Niemczech jest to 9 tys. euro, we Francji 7 tys. euro, na Słowacji 8 tys. euro, w Rumunii 10 tys. euro, a w Hiszpanii 5,5 tys. euro. W Polsce barierą jest także niski limit (125 tys. zł) ceny auta objętego wsparciem. W konsekwencji poprzez „Zielony samochód” mają płynąć dopłaty głównie do małych aut miejskich” – czytamy w artykule.

„Rzeczpospolita”: Tablice rejestracyjne po nowemu

Źródło: rp.pl

„Ministerstwo Infrastruktury wprowadza dla wszystkich tablic rejestracyjnych dodatkowe zabezpieczenie w postaci laserowego grawerunku” – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”. Dziennik wyjaśnia, że w technice laserowej ma być oznaczone miejsce na nalepkę legalizacyjną, obrys wizerunku orła z godła Polski oraz numer certyfikatu producenta tablicy rejestracyjnej i nazwy producenta. – Od 11 lipca 2020 r. zaczną obowiązywać dodatkowe zabezpieczenia na tablicach rejestracyjnych. Nowością są oznaczenia wykonane techniką laserową na czołowej stronie tablicy rejestracyjnej – tłumaczy Marcin Ketner, specjalista ds. zabezpieczeń dokumentów, w tym tablic. Dziennik wskazuje przy tym, że dotychczasowe tablice rejestracyjne oraz ich wtórniki posiadane przez organ rejestrujący przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, nieposiadające oznaczeń naniesionych techniką laserową, pozostaną ważne do czasu ich wyczerpania.

PZPM: Coraz mniejszy spadek w imporcie

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM prezentuje wyniki pierwszych rejestracji w Polsce używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. Analiza dotyczy lat 2019-2020. Wynika z niej, że w czerwcu 2020 r. zarejestrowano tylko o 9,1 proc. mniej używanych aut z importu niż w tym samym miesiącu roku 2019. W czerwcu 2019 zarejestrowano 72 192 auta, tymczasem w ubiegłym miesiącu 65 591 pojazdów. Dla porównania różnica między majem 2020 a majem 2019 wynosiła -38,5 proc.

W okresie styczeń-czerwiec 2020 r. 43,4 proc. aut z importu to samochody z silnikiem Diesla, a 53,6 proc. stanowią auta benzynowe. Inne napędy miało 3 proc. pojazdów.

EFL: Niewiele firm inwestuje

Źródło: efl.pl

Nie najlepiej wygląda niestety obecnie aktywność inwestycyjna polskich firm. Z Barometru COVID-19 zrealizowanego przez EFL pod koniec maja wynika, że tylko 1 na 7 przedsiębiorstw planuje inwestycje w środki trwałe. 81 proc. z nich zamierza kupić maszyny i urządzenia, 44 proc. samochody ciężarowe, 39 proc. samochody dostawcze, a 35 proc. auta osobowe.

Skoda: Bernhard Maier przestaje być szefem Skody

Źródło: Skoda

Po prawie pięciu latach pracy, z dniem 31 lipca 2020 r. Bernhard Maier ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego Skoda Auto. Jego następca zostanie wybrany na pierwszym posiedzeniu rady zarządu Skoda Auto w sierpniu bieżącego roku.

Wirtualne Media: Zmiany w polskich strukturach FCA

Z kolei Rafał Grzanecki awansował na stanowisko country managera marek Jeep i Alfa Romeo w FCA Polska. Na nowym stanowisku odpowiada m.in. za sprzedaż i marketing tych marek na polskim rynku. Równolegle Grzanecki będzie pełnił funkcję rzecznika prasowego firmy.

Samar: VW Poznań tnie inwestycje

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Dietmarem Mnichem, prezesem Volkswagen Poznań. Opowiada on o skutkach epidemii koronawirusa dla funkcjonowania firmy. – Pierwszym wyzwaniem, z którym już przyszło się nam zmierzyć, to zagwarantowanie bezpiecznego powrotu naszych pracowników do pracy po kilku tygodniach przerwy w produkcji samochodów. Kolejny problem to zabezpieczenie płynności finansowej spółki, dlatego uznaliśmy, że o ile inwestycje związane z uruchomieniem produkcji nowego Caddy muszą być kontynuowane, o tyle inne, mniej istotne muszą zostać w tej chwili odłożone – przyznaje przedstawiciel Volkswagena. Mówi on także o efektach współpracy Volkswagena z Fordem i przystosowaniu zakładu dla nowej produkcji. – Fabryka w Poznaniu jest dobrze przygotowana na taką współpracę, mamy już bowiem za sobą kilka inwestycji, takich jak rozbudowa spawalni czy budowa nowej hali logistycznej. Wskutek tego, po niewielkich zmianach będziemy gotowi produkować auta dla Forda. Za wcześnie jest natomiast mówić o planowanej wielkości produkcji, bo ruszy ona dopiero w II połowie przyszłego roku. Od 2021 r. dziennie fabrykę opuszczać będzie 650 sztuk samochodów. Na razie nie wiemy jednak, ile z tego będzie produkowane na nasze potrzeby, a ile dla Forda – mówi Mnich.

Toyota: Jacek Pawlak z tytułem CEO of the Year

Źródło: toyotanews.eu

Prezydent Toyota Motor Poland oraz Toyota Central Europe Jacek Pawlak został wyróżniony tytułem najlepszego CEO roku. Nagroda CEO of the Year została przyznana prezydentowi Toyoty w ramach European Leadership Awards organizacji Executive Club. Projekt ma honorować liderów i firmy, których osiągnięcia w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki w ostatnim roku. „Żyjemy w czasie epokowej transformacji branży motoryzacyjnej, napędzanej przez dominujące trendy oparte na nowych technologiach – elektryfikacji, autonomizacji, łączności internetowej i wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz Big Data. Toyota postrzega innowacyjność dwutorowo. Z jednej strony inwestuje 10 mld dolarów rocznie w badania i rozwój, nie poprzestając na pozycji lidera elektryfikacji i nieustannie rozwijając nowatorskie technologie we wszystkich kluczowych dziedzinach. Z drugiej strony o sukcesie Toyoty decyduje japońska kultura organizacyjna Kaizen, która przerodziła się w nowoczesną koncepcję zarządzania lean management (…)” – powiedział Jacek Pawlak podczas odbierania nagrody.

Focus2Move, ComplexPR: Toyota Corolla najlepiej sprzedającym się autem na świecie

Portal analityczny Focus2Move przedstawił ranking najlepiej sprzedających się aut na świecie. Liderem zestawienia została Toyota Corolla. Od stycznia do maja jej sprzedaż wyniosła 413 820 egzemplarzy, o 14,5 proc. mniej rok do roku. W ten sposób całkowita liczba egzemplarzy tego samochodu wzrosła do 48 mln aut. Tuż za Corollą znalazła się Toyota RAV4, która obroniła swoją pozycję najpopularniejszego SUV-a na świecie z wynikiem 341 590 samochodów. To o 4,6 proc. słabszy rezultat niż w pierwszych 5 miesiącach roku 2019. Podium zamyka Ford F-series (sprzedaż 340 248 egzemplarzy; -20,1 proc.).

Światowe dane dotyczące sprzedaży pojazdów lekkich z pierwszych 5 miesięcy 2020 r. wskazują na zmianę na pozycji lidera. Toyota Group wskoczyła na pierwsze miejsce tego rankingu i zwiększyła swój udział w rynku do 12,8 proc. Volkswagen Group spadł tym samym na drugą pozycję. Jego globalna sprzedaż skurczyła się o 30,5 proc., a udział w rynku wyniósł po 5 miesiącach 10,9 proc. – relacjonuje ComplexPR.

10/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Unijny trybunał zgodził się na pozwy przeciwko Volkswagenowi

Zaczynamy od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie dotyczy sprawy przeciwko koncernowi Volkswagen. „Producent pojazdów, które zostały niezgodnie z prawem wyposażone w oprogramowanie manipulujące danymi, a następnie były sprzedawane w innych państwach członkowskich, może zostać pozwany przed sądami tychże państw” – wskazał sąd. Rozstrzygnięcie Trybunału rozciąga się na sądy w całej UE.

Dokładnie połowa ankietowanych Polaków nie słyszała o programie dopłat do samochodów elektrycznych – wynika z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen. Co trzeci ankietowany jest zdecydowanym zwolennikiem dopłat do aut na prąd. Tylko nieco mniejszą grupę (31 proc.) stanowią ci Polacy, którzy raczej skłaniają się za dopłatami. Daje to skumulowany wynik odpowiedzi pozytywnych na poziomie 63 proc.

Seat ogłosił plany dalszego rozwoju firmy. Hiszpański producent planuje do 2025 r. przeznaczyć 5 mld euro na inwestycje, m.in. na innowacje i dalszy rozwój marek Seat i Cupra.

„Puls Biznesu”: TSUE: pozwy przeciwko VW są możliwe

Źródło: wnp.plpb.pl

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Volkswagen może być pozywany przed sądami w krajach, w których były sprzedawane samochody ze zmanipulowanym oprogramowaniem – czytamy w „Pulsie Biznesu”. „Producent pojazdów, które zostały niezgodnie z prawem wyposażone w oprogramowanie manipulujące danymi, a następnie były sprzedawane w innych państwach członkowskich, może zostać pozwany przed sądami tychże państw” – wskazał TSUE. Zdaniem sędziów, szkoda ponoszona przez nabywcę urzeczywistnia się w państwie członkowskim, w którym nabywa on pojazd za cenę przewyższającą jego rzeczywistą wartość.

TSUE wydał takie rozstrzygnięcie ze względu na pozew, jaki przeciwko niemieckiemu koncernowi złożyło austriackie stowarzyszenie ochrony konsumentów. Rozstrzygnięcie Trybunału rozciąga się na sądy w całej UE. Volkswagen, którego siedziba mieści się w niemieckim Wolfsburgu, kwestionował w tej sprawie jurysdykcję międzynarodową sądów austriackich. Trybunał przyznał, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem jurysdykcję zasadniczo mają sądy państwa członkowskiego miejsca zamieszkania pozwanego. W tym przypadku byłoby to Niemcy. „Jednakże w sprawach dotyczących czynu niedozwolonego (…) rozporządzenie to przyznaje jurysdykcję sądom miejsca, w którym szkoda się urzeczywistniła oraz sądom miejsca wystąpienia zdarzenia powodującego powstanie tej szkody. W konsekwencji pozwany może zostać pozwany, stosownie do wyboru powoda, przed jednym z tych dwóch sądów” – napisano w komunikacie po wyroku.

„Puls Biznesu” relacjonuje, że szkoda podnoszona przez austriackie stowarzyszenie ochrony konsumentów polega na spadku wartości pojazdów, wynikającym z różnicy między ceną zapłaconą przez nabywcę a jego rzeczywistą wartością. Nie ma przy tym znaczenia, czy auto było nowe, czy z drugiej ręki. „W przypadku sprzedaży pojazdów wyposażonych przez ich producenta w oprogramowanie manipulujące danymi dotyczącymi emisji spalin, szkoda, którą ponosi ostateczny nabywca, nie ma charakteru pośredniego ani też czysto majątkowego i urzeczywistnia się w momencie zakupu owego pojazdu od osoby trzeciej” – wskazał TSUE.

Volkswagen: Większość Polaków pozytywnie o dopłatach do „elektryków”

Źródło: Volkswagen

Z badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen wynika, że dokładnie połowa ankietowanych Polaków nie słyszała o programie dopłat do samochodów elektrycznych. Co warte podkreślenia, badanie zostało przeprowadzone w dniach 26-27 czerwca, a więc wtedy, gdy o programie mówiło się najczęściej (nabór wniosków ruszył 26 czerwca). Częściej o dopłatach słyszeli mężczyźni niż kobiety (58 proc. do 42 proc.). Wiedza o dopłatach jest bardziej powszechna wśród starszych badanych. O wsparciu słyszało 40 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 24 lat. Wśród badanych w wieku 55 lat i więcej, odsetek ten jest o 17 pkt. proc. większy.

Co trzeci ankietowany (32 proc.) jest zdecydowanym zwolennikiem dopłat do aut na prąd. Tylko nieco mniejszą grupę (31 proc.) stanowią ci Polacy, którzy raczej skłaniają się za dopłatami. Daje to skumulowany wynik odpowiedzi pozytywnych na poziomie 63 proc. Kolejną grupę stanowią niezdecydowani (20 proc.). Na „nie” jest tylko 17 proc. Polaków, z czego zdecydowani przeciwnicy dofinansowania to 7 proc., a umiarkowani (raczej nie) – 10 proc.

Większość Polaków jest zwolennikami programu dopłat do samochodów elektrycznych, nie oznacza to jednal, że forma wsparcia zaproponowana w programach Zielony Samochód, eVan i Koliber jest ich zdaniem najlepsza. Dopłaty do samochodów elektrycznych są najczęściej wskazywanym przykładem zachęt mogących spopularyzować auta na prąd. Jednak w obecnej formie tylko 36 proc. ankietowanych uznało, że jest to najlepsza metoda wsparcia, co jest odsetkiem nieznacznie większym niż w przypadku dołączanych do samochodów ładowarek naściennych (30 proc.). Zdecydowanie najwięcej zwolenników (59 proc. wskazań) ma odpowiedź dotycząca ulg podatkowych, które obniżyłyby ceny samochodów elektrycznych (tzw. model norweski).

Seat: Marka ogłasza plany na przyszłość

Źródło: seatmedia.pl

Seat ogłosił plany dalszego rozwoju firmy, wychodzące naprzeciw nowym wyzwaniom. Hiszpański producent planuje do 2025 r. przeznaczyć 5 mld euro na inwestycje, które utwierdzą innowacyjny i zrównoważony charakter firmy oraz marek SEAT i CUPRA. – Dzięki przyjętej strategii Seat pozostanie innowacyjną i zrównoważoną firmą. Od teraz wszystkie nowe modele będą w 100 proc. elektryczne lub będą miały wersje hybrydowe. Początkowy etap planu zakłada produkcję w fabryce w Martorell pojazdów spalinowych z najbardziej wydajnymi silnikami, napędami hybrydowymi typu plug-in oraz w wersjach mild hybrid. Chcemy, aby zakład w Martorell produkował pojazdy elektryczne od 2025 r., kiedy rynek będzie już bardziej rozwinięty – mówił prezes Seata Carsten Isensee. Z kolei Wayne Griffiths, CEO Cupry i wiceprezes SEAT-a ds. sprzedaży i marketingu, przedstawił wizję współistnienia marek Seat i Cupra. Poinformowano również, że w 2020 r. Cupra wprowadzi na rynek modele Cupra Leon oraz Cupra Formentor, na który można składać zamówienia online od 8 lipca. Zdecydowano także, że prototypowy el-Born, zaprezentowany po raz pierwszy podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2019 r., trafi do sprzedaży pod marką Cupra.

Samar: Wzrost na rynku aut użytkowych

Źródło: samar.pl

W czerwcu wydziały komunikacji zarejestrowały w Polsce 7 362 nowe pojazdy użytkowe, czyli samochody dostawcze (w tym minibusy) oraz ciężarówki. To wynik o 52,17 proc. większy niż w maju tego roku oraz o 30,52 proc. niższy w zestawieniu z czerwcem roku 2019 – informuje Samar. W całym pierwszym półroczu 2020 r. w naszym kraju zostały zarejestrowane łącznie 36 002 nowe samochody użytkowe. Był to wynik o 38,50 proc. (22 539 sztuk) niższy w porównaniu z takim samym okresem roku 2019.

„Rzeczpospolita”: Nowa marka Forda

Źródło: moto.rp.pl

„Ford planuje wprowadzić swoje przyszłe modele terenowe pod nową marką Bronco. Pierwsze auto z tej rodziny dostępne jako model dwu- lub czterodrzwiowy zostanie wprowadzony na rynek w 2021 r.” – pisze „Rzeczpospolita”. Później do rodziny Bronco ma dołączyć kompaktowy SUV. Modele pod nazwą Bronco nie będą miały logotypu Forda, tylko dzikiego konia – znaczek podobny do logo Mustanga.

Volkswagen: Nowy prezes VW Samochody Dostawcze

Źródło: Volkswagen

Z dniem 1 sierpnia 2020 r. funkcję prezesa zarządu marki Volkswagen Samochody Dostawcze obejmie Carsten Intra. Dotychczasowy prezes zarządu Thomas Sedran, będzie w przyszłości zarządzał pojazdami użytkowymi i aktywami inżynieryjnymi w ramach całej Grupy Volkswagen.

CarGarantie: Zmiany personalne w CarGarantie

Źródło: CarGarantie

Firma CG Car-Garantie Versicherungs-AG od 1 lipca 2020 r. wzmacnia stanowiska kierownicze w dziale sprzedaży. Edyta Wasiluk została nową dyrektor generalną na Europę Zachodnią i Wschodnią. Będzie ona nadal odpowiedzialna za kraje Europy Wschodniej oraz dodatkowo za rynki krajów Beneluksu, a także Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Na nowym stanowisku będzie zajmować się zarządzaniem całą działalnością sprzedażową na poziomie importerów i dealerów. Tym samym Edyta Wasiluk zastąpi dotychczasowego dyrektora generalnego na Europę Zachodnią Laurenta Geffarda, który obejmie kierownictwo w CarGarantie Courtage SARL.

Rozbudowywany zostaje także dział obsługi producentów i importerów. Claus Schlicker, jako nowy dyrektor generalny ds. kooperacji, będzie odpowiedzialny za współpracę z tą grupą partnerów biznesowych oraz kierowanie zespołem dyrektorów ds. kooperacji. Z kolei Sascha Schüren został nowym dyrektorem generalnym w Niemczech (zastąpi Uwe Imbacha, który do tej pory nadzorował obszar Niemiec jako dyrektor generalny na Europę Centralną).

9/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Polska z najlepszą prognozą w UE

Bruksela opublikowała nowe prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Co ciekawe, PKB w Polsce ma spaść w tym roku o 4,6 proc. i zyskać w 2021 r. 4,3 proc. To najlepszy wynik w UE. Z prognozy KE wynika, że najbardziej gospodarczo na pandemii ucierpią Włochy, Hiszpania i Francja, najmniej – Polska, Dania i Szwecja.

Zaczęły rosnąć zamówienia z niemieckich fabryk dla polskich poddostawców z branży motoryzacyjnej – pisze „Rzeczpospolita”. – Od trzech tygodni mamy mocny trend wzrostowy. Jest lepiej, niż się spodziewaliśmy – przyznaje Paweł Gos, prezes firmy Exact Systems. Dziennik pisze także o sytuacji na niemieckim moto-rynku. W pierwszym półroczu 2020 r. rejestracje nowych samochodów osobowych w Niemczech stopniały o 34,5 proc., do 1,21 mln sztuk.

Francuski rząd poinformował, że konsumenci wykorzystali już połowę dostępnych bonusów handlowych związanych z zakupem aut – relacjonuje Automotive News. Program wymiany samochodów we Francji rozpoczął się 1 czerwca. Zapewnia premię w wysokości do 5 tys. euro dla nabywców, którzy zrezygnują ze starszych pojazdów o wyższej emisji spalin i kupią auta nowsze i bardziej ekologiczne.

„Rzeczpospolita”: Polska gospodarka straci najmniej?

Źródło: rp.pl

Bruksela opublikowała we wtorek prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej. „W strefie euro przewiduje się, że produkt krajowy brutto zmniejszy się o 8,7 proc. w tym roku i wzrośnie o 6,1 proc. w 2021. W całej UE przewiduje się, że gospodarka skurczy się o 8,3 proc. w 2020 i wzrośnie o 5,8 proc. w 2021” – relacjonuje „Rzeczpospolita”. Kryzys wywołany pandemią ma mieć w Polsce łagodniejszy przebieg niż w innych krajach. Zgodnie z prognozą PKB w Polsce ma spaść w tym roku o 4,6 proc. i zyskać w 2021 r. 4,3 proc. To najlepszy wynik w UE. Z prognozy KE wynika, że najbardziej gospodarczo na pandemii ucierpią Włochy, Hiszpania i Francja, najmniej – Polska, Dania i Szwecja. Dziennik zauważa, że polska gospodarka okazała się stosunkowo odporna w pierwszym kwartale 2020 r., głównie ze względu na mały udział sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem i zróżnicowaną strukturę gospodarczą.

„Rzeczpospolita”: Polska moto-branża liczy na poprawę w Niemczech

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze, że zamówienia dla polskich poddostawców z branży motoryzacyjnej od niemieckich fabryk są coraz większe. Według danych instytutu Ifo z Monachium, cały niemiecki przemysł spodziewa się wzrostu produkcji w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Dotyczy to również przemysłu motoryzacyjnego, którego indeks wzrósł w czerwcu do 50 pkt z 24 pkt w maju.

W pierwszym półroczu 2020 r. rejestracje nowych samochodów osobowych w Niemczech stopniały o 34,5 proc., do 1,21 mln sztuk. Skurczyła się także produkcja. Jak podało niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego VDA, w czerwcu z niemieckich fabryk wyjechało niespełna 301 tys. samochodów osobowych, o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. Od stycznia wyprodukowano 1,49 mln sztuk, a zdaniem firmy analitycznej AutomotiveSuppliers spadki produkcji są najwyższe od 45 lat. – Znacznie niższa produkcja ma poważne konsekwencje nie tylko dla producentów pojazdów, ale zwłaszcza dla wielu dostawców – mówi Hildegard Müller, prezes VDA, cytowany przez AutomotiveSuppliers.

Eksport z Polski do Niemiec jest coraz większy. – Od trzech tygodni mamy mocny trend wzrostowy. Jest lepiej, niż się spodziewaliśmy – przyznaje Paweł Gos, prezes firmy Exact Systems. To efekt wznowienia produkcji w fabrykach samochodów w Polsce i za granicą. W rezultacie zaczęły rosnąć zamówienia dla producentów części i komponentów. Przyszłość jest jednak wciąż bardzo niepewna. Epidemia może w każdej chwili się nasilić i ponownie uderzyć w przemysł.

Koronawirus spowodował ogromne straty w moto-branży. Według prognoz VDA globalny rynek nowych samochodów osobowych zmaleje w 2020 r. o 17 proc., do 65,9 mln sztuk z 79,5 mln w 2019 r. Stowarzyszenie ACEA poinformowało z kolei, że spodziewa się w 2020 r. spadku rejestracji o 25 proc. w porównaniu z 2019 r. Oznacza to, że sprzedaż aut w UE skurczy się do ok. 9,6 mln pojazdów (z 12,8 mln rok wcześniej).

Automotive News: Francuzi korzystają z dopłat do aut

Źródło: autonews.com

Francuski rząd poinformował, że konsumenci wykorzystali połowę dostępnych bonusów handlowych związanych z zakupem aut. Wykorzystano połowę z bonusów zaplanowanych dla 200 tys. samochodów. Program wymiany samochodów we Francji rozpoczął się 1 czerwca. Zapewnia premię w wysokości do 5 tys. euro dla nabywców, którzy zrezygnują ze starszych pojazdów o wyższej emisji spalin. Celem programu jest wymiana starych aut na nowe i używane pojazdy, które spełniają najnowsze unijne normy emisji. Jest on częścią liczącego 8 mld euro pakietu wsparcia dla przemysłu motoryzacyjnego, który został ogłoszony pod koniec maja.

Pojazdy w pełni elektryczne kwalifikują się do premii w wysokości 5 tys. euro, podczas gdy modele benzynowe lub wysokoprężne mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 3 tys. euro. Kwalifikujące się do programu samochody mogą emitować nie więcej niż 137 g CO2/km, a dla kupujących istnieją limity dochodów.

Po spadku o 75 proc. w marcu, 89 proc. w kwietniu i 57 proc. w maju, rejestracja nowych samochodów we Francji wzrosła w czerwcu o 1,2 proc.. Był to pierwszy wzrost miesięczny od grudnia.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Fundacja walczy z nielegalnym wycinaniem filtrów

„Fundacja Frank Bold domaga się usunięcia z portali ogłoszeniowych ofert zakładów, które nielegalnie wycinają filtry DPF” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Prawnicy fundacji powołują się na art. 80 prawa ochrony środowiska. Zgodnie z nim reklama lub inny rodzaj promocji towaru lub usługi nie powinny zawierać treści propagujących model konsumpcji sprzeczny z zasadami ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. – Rozmawiamy z jednym z dwóch największych portali aukcyjnych, nakłaniając do zmiany regulaminu i usuwania takich ofert z sieci. Po tym, jak portale ogłoszeniowe przestały zamieszczać anonse o sprzedaży niespełniających norm pieców na paliwa stałe, udało się znacznie ograniczyć handel kopciuchami. Liczę na to, że tak samo stanie się z usługami dotyczącymi usuwania filtrów DPF. Jeśli to się nie powiedzie, wówczas będziemy występować przeciwko takim portalom na drogę sądową – zapowiada Miłosz Jakubowski, prawnik z Fundacji Frank Bold. Wcześniej Fundacja Frank Bold wraz z Dolnośląskim Alarmem Smogowym wygrała proces z jednym z warsztatów samochodowych z Jeleniej Góry, w efekcie czego ten musiał usunąć reklamy swoich usług z internetu. Wyrok, który zapadł w marcu, jest już prawomocny.

Automotive News: Trwa dochodzenie w sprawie fuzji FCA z PSA

Źródło: autonews.com

Unijne organy regulacyjne ds. ochrony konkurencji przedłużyły dochodzenie w sprawie planowanej fuzji między FCA a PSA do 13 listopada. Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu Komisja Europejska uruchomiła czteromiesięczne dochodzenie, obawiając się, że umowa między koncernami motoryzacyjnymi może zaszkodzić konkurencji na rynku małych samochodów dostawczych w 14 krajach UE i Wielkiej Brytanii.

Wirtualne Media: Nowa kampania samochodów Hyundaia

Rozpoczęła się nowa kampania reklamowa samochodów Hyundai Kona, w ramach której koreański producent promuje model Kona z napędem konwencjonalnym, hybrydowym i elektrycznym (wraz z warunkami finansowania). Kampania potrwa do 7 sierpnia 2020 r.

8/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Wciąż są pieniądze na dofinansowanie aut elektrycznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał nowe dane na temat liczby wniosków dotyczących dopłat do aut elektrycznych. Na dzień 6 lipca w programie „Zielony Samochód”, który umożliwia zakup „elektryka” osobom prywatnym, odnotowano łącznie tylko 158 złożonych wniosków. Nabór wniosków potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków na dotacje.

Automotive News informuje, że producenci samochodów proszą Unię Europejską o sześciomiesięczne opóźnienie wdrożenia najnowszej normy emisji Euro 6 z powodu problemów wywołanych przez koronawirusa. „Proponowane odroczenie nie będzie miało żadnego wpływu na poziom emisji danych pojazdów ani na jakość powietrza” – oświadczył szef FCA i ACEA Mike Manley.

Na Pomorzu zrealizowano kolejną dealerską inwestycję. W Gdańsku, przy ulicy Grunwaldzkiej 241, rozpoczął działalność nowy salon British Automotive Gdańsk. Całkowita powierzchnia obiektu to ponad 3700 m². Siedziba pomorskiego przedstawicielstwa JLR to największy salon tych marek w Polsce.

W dzisiejszym Przeglądzie piszemy również o wynikach importu. Według danych Samaru w czerwcu zarejestrowano w Polsce 72 853 sprowadzone z zagranicy samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 tony. To o 6,7 proc. mniej niż rok temu i o 30,6 proc. więcej niż w maju.

NFOŚiGW, „Dealer”, PSPA: Niespełna 160 wniosków w „Zielonym Samochodzie”

Jak wynika z informacji przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na dzień 6 lipca w programie „Zielony Samochód”, który umożliwia zakup „elektryka” osobom prywatnym, odnotowano łącznie 158 złożonych wniosków plus ponad 110 aktywnych formularzy roboczych, czyli dokumentów będących w trakcie wypełniania przez wnioskodawców. Do programu e-VAN, który przewiduje dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego przez przedsiębiorców, jak dotąd złożonych zostało 12 wniosków plus ponad 130 aktywnych formularzy roboczych. Tymczasem w programie Koliber odnotowano 9 aktywnych formularzy roboczych. Program ten zakłada dofinansowanie elektrycznych aut dla taksówkarzy. Wsparcie obejmuje zakup lub leasing nowego pojazdu elektrycznego kategorii M1 oraz zakup lub montaż punktu ładowania o mocy do 22 kW.

Przypomnijmy, że nabór wniosków w trzech programach potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków na dotacje. Najwięcej NFOŚiGW dopłaci do zakupu elektrycznych aut dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł). Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. W przypadku osób fizycznych cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł.

Automotive News: Producenci aut proszą UE o wsparcie

Źródło: autonews.com

W obliczu zaległości w testach homologacji z powodu pandemii koronawirusa producenci samochodów proszą Unię Europejską o więcej czasu na wyczyszczenie wykazów samochodów, które nie będą zgodne z nadchodzącymi przepisami dotyczącymi emisji zanieczyszczeń – pisze Automotive News.

Mike Manley, dyrektor generalny Fiat Chrysler Automobiles i prezes stowarzyszenia ACEA, zwrócił się do komisarza rynku wewnętrznego UE Thierry’ego Bretona z prośbą o sześciomiesięczne opóźnienie wdrożenia najnowszej normy emisji Euro 6. „Chociaż akceptujemy fakt, że emisje zanieczyszczeń są delikatną kwestią polityczną, chcielibyśmy podkreślić, że proponowane odroczenie nie będzie miało żadnego wpływu na poziom emisji danych pojazdów ani na jakość powietrza” – oświadczył Manley. Dodał, że w wielu przypadkach oznacza to po prostu, że pojazdy nie będą wyposażone w miernik zużycia paliwa. Szef ACEA powiedział, że około 600 000 wyprodukowanych samochodów osobowych nie spełnia normy Euro 6d ISC-FCM, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. „Bez odraczania terminów składania wniosku producenci będą musieli dokonać wyboru między gromadzeniem zapasów nowo produkowanych pojazdów, aż do zakończenia procesu homologacji typu, a nie wznowieniem (lub, lepiej, nie ponownym uruchomieniem) produkcji danych pojazdów. Oczywiste jest, że druga opcja będzie miała negatywne konsekwencje dla pracowników, zarówno u producentów pojazdów, jak i dostawców” – przekonywał Manley.

Moto3m: Nowa siedziba British Automotive Gdańsk

Źródło: moto3m.pl

„W Gdańsku, przy ulicy Grunwaldzkiej 241, rozpoczął działalność nowy salon British Automotive Gdańsk – jedynego autoryzowanego dealera Jaguara i Land Rovera na Pomorzu” – czytamy w serwisie Moto3m. pl. Nowy obiekt ma trzy kondygnacje – dwie nadziemne i jedną podziemną. Całkowita powierzchnia to ponad 3700 m². Siedziba pomorskiego przedstawicielstwa JLR to największy salon tych marek w Polsce.

Na podziemnej kondygnacji znajduje się magazyn części, serwis z dziesięcioma stanowiskami obsługowymi, myjnia, zaplecze socjalne oraz hala garażowa o powierzchni 2100 m² dla kilkudziesięciu samochodów. „Na pierwszym piętrze zlokalizowany jest salon samochodów nowych. Łącznie wyeksponowanych może tam być nawet 16 modeli. Na drugim piętrze zlokalizowany jest oddział Approved, oferujący samochody używane z gwarancją. Tam również znalazło się miejsce dla kilkunastu egzemplarzy. Ponadto, dodatkowych 40 samochodów używanych i nowych, gotowych do natychmiastowego odbioru, jest prezentowanych na zewnętrznym tarasie na II piętrze” – informuje serwis.

Samar: Coraz większy import

Źródło: samar.pl

„W czerwcu 2020 r. zarejestrowano w Polsce 72 853 sprowadzone z zagranicy samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 tony. To tylko o 6,7 proc. mniej niż rok temu i o 30,6 proc. więcej niż w maju” – informuje Samar. Od początku 2020 r. import używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony wyniósł 376 900 sztuk, o 24,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Średni wiek aut sprowadzonych w pierwszym półroczu br. to 11,8 lat.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Brak ewidencji przebiegu korzystny dla podatników

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o zawiłościach podatkowych dotyczących rozliczania wydatków na eksploatację auta. Gazeta przypomina, że obowiązujące od 2019 r. przepisy mówią, że jeśli firmowy samochód jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, to podatnik powinien wyłączyć z podatkowych kosztów 25 proc. poniesionych wydatków związanych z jego używaniem. Zasadniczo wydatki na służbowe używanie auta powinny wynikać z prowadzonej przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu. Problem pojawia się, gdy podatnik na podstawie przepisów ustawy o VAT nie jest zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji. Dziennik wyjaśnia, że podatnicy, których ustawa o VAT zwalnia z wymogu prowadzenia ewidencji przebiegu, mogą odliczać od przychodu 100 proc. wydatków na używanie samochodu osobowego, jeżeli wykorzystują go do celów działalności gospodarczej. Potwierdza to przytaczana w artykule interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2020 r. Jest ona jednak niekorzystna dla podatnika, który przyznał we wniosku, że z powodu epidemii koronawirusa zaczął wykorzystywać firmowe auto również do celów prywatnych. To w ocenie dyrektora KIS przesądziło o braku możliwości odliczenia 100 proc. wydatków na eksploatację.

Doradca podatkowy Mariusz Makowski zwraca uwagę, że aby uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie, wystarczyło nie wspominać o prywatnym wykorzystywaniu aut. ‒ Gdyby więc podatnik w opisie stanu faktycznego wskazał, że wykorzystuje samochód wyłącznie na potrzeby działalności, to biorąc pod uwagę, że jest zwolniony z VAT i nie musi prowadzić ewidencji, uzyskałby korzystną interpretację, zgodnie z którą mógłby zaliczyć do kosztów 100 proc. wydatków związanych z używaniem samochodu do celów firmowych ‒ komentuje Mariusz Makowski.

Samar: Segment premium ma się dobrze

Źródło: samar.pl

W czerwcu Polacy kupili i zarejestrowali 6 387 nowych samochodów z segmentu premium, o 58,02 proc. więcej w zestawieniu z majem 2020 r. oraz o 11,21 proc. więcej w stosunku do czerwca roku ubiegłego – informuje Samar. W I połowie 2020 r. krajowe wydziały komunikacji zarejestrowały łącznie 32 754 samochody z wyższej półki, o 13,17 proc. (4 969 egz.) mniej (r/r). Na koniec czerwca 2020 r. liderem polskiego rynku był Mercedes. Koncern miał na swoim koncie 8 138 zarejestrowanych samochodów, co jest wynikiem o 11,05 proc. mniejszym w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Druga lokata należała do BMW. W wydziałach komunikacji zarejestrowano 7 782 auta tej marki, o 20,21 proc. mniej w zestawieniu z takim samym okresem roku ubiegłego. Trzecie miejsce przypadło Audi. Producent zarejestrował od stycznia do czerwca tego roku 6 435 samochodów. To wynik o 0,80 proc. mniejszy niż w takim samym okresie 2019 r.

AAA AUTO: Spadek liczby ofert na rynku aut używanych

Źródło: AAA AUTO

Według miesięcznego raportu AAA AUTO, w czerwcu w Polsce pojawiło się 233 159 ofert sprzedaży samochodów używanych, czyli o  6 355 aut mniej niż w maju, będącym przełomowym miesiącem w sprzedaży aut w trakcie pandemii koronawirusa. Mediana ceny samochodu używanego oferowanego do sprzedaży w czerwcu była taka sama, jak w miesiącu poprzednim i wynosiła 18 900 zł.

Automotive News: Niemcy w dół, Wielka Brytania w górę

Automotive News przygląda się czerwcowym wynikom rejestracji na europejskich rynkach. W Niemczech sprzedaż nowych samochodów spadła w czerwcu o 32 proc., co stawia największy rynek w Europie na drodze do osiągnięcia najniższego wyniku od 30 lat. Liczba rejestracji w tym miesiącu wyniosła 220 272 sztuki. Tymczasem w Wielkiej Brytanii liczba rejestracji w czerwcu spadła o 35 proc., do 145 377 egzemplarzy. Oznacza to wyraźną poprawę w stosunku do poprzednich miesięcy. Przypomnijmy, że na brytyjskim rynku popyt spadł o 44 proc. w marcu, 97 proc. w kwietniu i 89 proc. w maju.

7/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Czerwiec wyraźnie lepszy od maja

Zaczynamy od wyników rejestracji aut z ubiegłego miesiąca. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w czerwcu zarejestrowano w Polsce 40 924 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 t, czyli o 19,79 proc. (-10 094 szt.) mniej niż rok wcześniej oraz o 66,16 proc. (+16 294 szt.) więcej niż w maju – informuje Samar.

Z kolei PZPM informuje o wynikach poszczególnych segmentów rynku. Marki popularne zakończyły ostatni miesiąc z rezultatem 29,2 tys. nowych rejestracji (-25,3 proc.) i osiągnęły 81,7 proc. udziału w rynku. Wzrost w ich grupie w porównaniu do poprzedniego miesiąca wyniósł +71,5 proc. Tymczasem liczba zarejestrowanych samochodów marek premium to 6,6 tys. szt. i była ona wyższa niż rok wcześniej o 11,3 proc. (+666 szt.) i jednocześnie wyższa niż rejestracje w maju o 60 proc. (+2 462 szt.).

W dzisiejszym Przeglądzie Prasy piszemy również o zmianach w polskich strukturach BMW. Koncern poinformował, że od 1 września 2020 r. rolę dyrektora generalnego BMW Group Polska obejmie Christian Haririan. Przejmie on obowiązki od Baudouina Denisa, który po ponad 3 latach pracy w Polsce przenosi się do Norwegii.

Samar: Rynek motoryzacyjny poprawia wyniki

Źródło: samar.pl

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w czerwcu zarejestrowano w Polsce 40 924 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 t, czyli o 19,79 proc. (-10 094 szt.) mniej niż rok wcześniej oraz o 66,16 proc. (+16 294 szt.) więcej niż w maju – informuje Samar. Dane skumulowane (204 450 szt.) wykazują spadek sprzedaży w 2020 r. o 34,76 proc. (-108 937 szt.).

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano w Polsce 35 797 samochodów osobowych, o 20,54 proc. (-9 254 szt.) mniej niż rok wcześniej i o 69,26 proc. (+14 648 szt.) więcej niż w maju. Dotychczas w 2020 r. zarejestrowano w Polsce 179 828 samochodów osobowych, o 35,39 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (-98 502 szt.).

Udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 29,02 proc. Udział firm osiągnął poziom 70,98 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 254 907 aut. Udział klientów firmowych w 2020 r. wyniósł 68,63 proc.

Liderem rynku pozostaje Toyota. Dotychczas w 2020 r. klienci kupili i zarejestrowali 25 760 aut tej marki, o 17,78 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział Toyoty w rynku wyniósł 14,32 proc. Drugie miejsce należy do Skody, w przypadku której liczba zarejestrowanych aut wyniosła 25 297 szt., o 27,04 proc. mniej niż w 2019 r. Udział marki wyniósł 14,07 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Volkswagen. W 2020 r. klienci zarejestrowali 14 646 samochodów niemieckiego producenta, o 46,35 proc. mniej niż przed rokiem. Udział marki w polskim rynku wyniósł 8,14 proc.

PZPM: Coraz więcej aut z segmentu premium

Źródło: pzpm.org.pl

O wynikach rejestracji aut z ubiegłego miesiąca i całego roku informuje również Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. W komunikacie czytamy m.in. o wynikach poszczególnych segmentów rynku. Marki popularne zakończyły ostatni miesiąc z rezultatem 29,2 tys. nowych rejestracji (-25,3 proc.) i osiągnęły 81,7 proc. udziału w rynku, wobec 86,9 proc. rok wcześniej i 80,6 proc. przed miesiącem. Wzrost w ich grupie w porównaniu do poprzedniego miesiąca wyniósł +71,5 proc. (+12,2 tys. szt.). W porównaniu do maja br. zajęły o 1,1 pkt proc. więcej. Liczba zarejestrowanych samochodów marek premium wyniosła 6,6 tys. szt. i była wyższa niż rok wcześniej o 11,3 proc. (+666 szt.) i wyższa niż rejestracje w maju br. o 60 proc. (+2 462 szt.).

W całej grupie samochodów osobowych zarejestrowano ponad 3,9 tys. hybryd (+0,2 proc. r/r) oraz 493 szt. z napędem elektrycznym (+252,1 proc.). Wśród nich znalazło się 213 szt. (+150,6 proc.) samochodów całkowicie elektrycznych i z rozszerzonym zasięgiem oraz 280 (+409,1 proc.) hybryd plug-in. Samochody z napędem benzynowym (24,7 tys. szt.) zajęły 69 proc. rynku ze stratą udziału r/r o 1 pkt proc. Diesle stanowiły 16,9 proc. (6,1 tys. szt.), podczas gdy rok wcześniej posiadały 18,8 proc. udziału w rynku.

SpotData: Moto-rynek odrabia straty

Czerwcowe wyniki rejestracji aut analizuje także w swoim komentarzu Ignacy Morawski, dyrektor SpotData. W biuletynie Dane dnia pisze on, że „w czerwcu sprzedaż aut bardzo wyraźnie odbiła, wpisując się w scenariusz szybszego od oczekiwań ożywienia gospodarczego”. „W czerwcu sprzedaż była już na poziomie niemal 90 proc. sprzedaży z lutego, co wskazuje, że większość strat z okresu lockdownu została nadrobiona” – czytamy w komentarzu. Jednocześnie Morawski zauważa, że początek roku był w Polsce wyjątkowo słaby pod względem nowych rejestracji, ponieważ zmiana przepisów dotyczących emisyjności aut sprawiła, że dealerzy sprowadzili więcej aut pod koniec 2019 r. „Więc te dane ze stycznia i lutego to nie jest najlepszy punkt odniesienia. Korygując dane o ten efekt, sprzedaż w czerwcu była na poziomie ok. 80 proc. poziomu przedkryzysowego. To jest dobry wynik, bo w kwietniu było to zaledwie 35 proc., a w maju – 50 proc.” – przypomina ekspert. Jego zdaniem, obecny trend jest dobry, ale nie wiadomo, czy się utrzyma. „Patrząc, jak życie społeczne powoli wraca do normalności, można sądzić, że tak” – analizuje dalej Morawski. Sytuacja konsumentów jest lepsza od oczekiwań – stopa bezrobocia wzrosła tylko w umiarkowanym stopniu, a badania pokazują, że coraz mniej osób boi się utraty pracy. „Połączenie normalnego jak na lato popytu z popytem odłożonym z poprzednich miesięcy może sprawić, że dynamiczne wzrosty będą kontynuowane” – ocenia przedstawiciel SpotData. Wskazuje przy tym, że nic nie jest do końca pewne, bo epidemia może w każdej chwili wrócić.

BMW: Nowy dyrektor generalny BMW Group Polska

Od 1 września 2020 r. rolę dyrektora generalnego BMW Group Polska obejmie Christian Haririan – czytamy w komunikacie BMW. Poprzednio, od września 2015 r., pełnił on taką funkcję w BMW Group w Grecji. Haririan przejmie obowiązki od Baudouina Denisa, który po ponad 3 latach pracy w Polsce przenosi się do Norwegii jako dyrektor generalny BMW Group Norway.

„Puls Biznesu”, KPMG: „Elektryki” dominującym trendem

Źródło: home.kpmgpb.pl

„Puls Biznesu” informuje o wynikach raportu KPMG International pt. „Global Automotive Executive Survey 2020”. Okazuje się, że ponad połowa (52 proc.) przedstawicieli kadry zarządzającej z branży motoryzacyjnej wskazała pojazdy o napędzie elektrycznym akumulatorowym jako kluczowy trend do 2030 r. Równie istotna zdaniem respondentów jest zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem i digitalizacja (50 proc.) oraz pojazdy elektryczne napędzane ogniwami paliwowymi (49 proc.). Według ankietowanych najmniej istotnymi trendami są downsizing (37 proc.), a także racjonalizacja produkcji w Europie Zachodniej (34 proc.). — Jest coraz bardziej oczywiste, że nie będzie jednego globalnego kierunku strategicznego dla wszystkich. Przedsiębiorstwa będą musiały opracować niezależne strategie regionalne, z ofertą produktów dostosowaną do oczekiwań klientów na różnych rynkach. Poza tradycyjnymi czynnikami ekonomicznymi popyt na poszczególne technologie i produkty jest w coraz większym stopniu kształtowany przez regionalne wpływy firm z branży ICT, które dyktują technologiczne myślenie o całym systemie, definiując kulturę mobilności — mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Według 76 proc. przedstawicieli kadry zarządzającej, w 2030 r. w Europie Zachodniej nadal będzie produkowany co najwyżej jeden na 20 samochodów. Nie będzie jednej dominującej na świecie formy napędu. Pozycję dominującą stracą tradycyjne silniki spalinowe.

Wirtualne Media: Suzuki promuje hybrydy

Marka Suzuki rozpoczęła kampanię reklamową, w której promuje nową gamę samochodów z napędem hybrydowym: Suzuki Vitara Hybrid, SX4 S-Cross Hybrid i Swift Sport Hybrid. Głównym przekazem tej odsłony jest nowa oferta cenowa – „Zyskaj do 7000 pln netto”.

6/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Inchcape uruchamia sprzedaż w internecie

„Inchcape Polska uruchamia sprzedaż aut online. Za pięć lat co czwarte auto będzie tak sprzedawane” – ogłasza „Puls Biznesu”. Właśnie powstała uruchomiona przez dealera cyfrowa platforma bmwdirect. pl. Czynnikiem, który popchnął dealera do tego kroku – i który może przyczynić się do zmiany myślenia w całej branży – była pandemia koronawirusa.

W pierwszym półroczu 2020 r. doszło do niemal niezauważalnej (0,9 proc.) obniżki cen OC w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. Tym samym średnia cena polisy wyniosła 681 zł. Od początku 2019 r. ceny utrzymują się na stabilnym poziomie i nawet pandemia koronawirusa tego nie zmieniła.

Projekt „Artemis” – taką nazwę nosi jeden z flagowych programów Audi. Pod tym kryptonimem kryje się zespół, którego zadaniem jest przyspieszony rozwój nowych modeli marki. Celem grupy ma być szybkie opracowanie „nowego, przełomowego modelu Audi”

„Puls Biznesu”: Inchcape wchodzi w sprzedaż on-line

Źródło: pb.pl

„Inchcape Polska uruchamia sprzedaż aut online. Za pięć lat co czwarte auto będzie tak sprzedawane” – ogłasza „Puls Biznesu”. Właśnie powstała uruchomiona przez dealera platforma bmwdirect. pl. Czynnikiem, który popchnął dealera do tego kroku – i który może przyczynić się do zmiany myślenia w całej branży – była pandemia koronawirusa. – Internetowa platforma sprzedaży bmw.direct jest kolejnym elementem naszej strategii. Można to porównać do otwarcia czwartego salonu Inchcape w Polsce, czynnego całą dobę siedem dni w tygodniu — mówi Piotr Berzyński, dyrektor oddziału Inchcape Warszawa. Platforma powstała przy współpracy z BMW Group Polska.

Ale to niejedyna platforma sprzedaży aut on-line, która debiutuje w tych dniach. Właśnie wystartował też Automarket, projekt Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. „Potencjał internetowego kanału sprzedaży aut jest ogromny. Najlepiej świadczą o tym wyniki platformy Carsmile. Start-up jako jeden z pierwszych postawił na przeniesienie całego procesu handlu autami do sieci. W niespełna dwa lata za pośrednictwem tej platformy sprzedano ponad 2,2 tys. aut, a czerwiec 2020 r. był rekordowy. Nie mając ani jednego salonu, Carsmile sprzedał w tym miesiącu 180 aut — o 360 proc. więcej niż rok wcześniej” – pisze dziennik.

Rankomat: 18 miesięcy bez większych zmian w cenach OC

Źródło: rankomat.pl

W pierwszym 2020 r. zanotowano symboliczną obniżkę cen OC w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. (0,9 proc.). Tym samym średnia cena polisy wyniosła 681 zł. Od początku 2019 r. ceny utrzymują się na stabilnym poziomie i nawet pandemia koronawirusa tego nie zmieniła. Druga część pierwszego półrocza była dla wielu Polaków czasem powolnego wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Statystyki policyjne pokazują, że mieliśmy znacznie mniej wypadków w tym okresie, co potencjalnie mogło wpłynąć na ceny OC. Jednak rynek obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych pozostaje niewzruszony. – W związku z pandemią koronawirusa oraz rekordowo wysoką inflacją wielu klientów szuka oszczędności w domowych budżetach. (…) Różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą polisą wynosi często nawet kilkadziesiąt procent. Średnie ceny polis OC pozostają stałe, w pierwszej połowie 2020 r. zanotowaliśmy ich niewielką zmianę o niespełna jeden procent – komentuje Tomasz Masajło, prezes zarządu Rankomat. Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (771 zł), dolnośląskiego (753 zł) i mazowieckiego (743 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (560 zł), opolskiego (576 zł) i świętokrzyskiego (585 zł).

„Rzeczpospolita”: Specjalny program pokaże przyszłość Audi

Źródło: moto.rp.pl

Projekt „Artemis” – taką nazwę nosi jeden z flagowych programów Audi. Pod tym kryptonimem kryje się zespół, którego zadaniem jest przyspieszony rozwój nowych modeli marki. „Jego szefem został mianowany Alex Hitzinger, odnoszący sukcesy główny inżynier sportów motorowych, odpowiedzialny obecnie w grupie VW za projekty związane z autonomiczną jazdą” – pisze „Rzeczpospolita”. Zadaniem grupy ma być szybkie opracowanie „nowego, przełomowego modelu Audi”. Na jego bazie ma zostać wypracowany plan rozwoju nowych modeli samochodów w całej grupie Volkswagena. – Do roku 2029 planujemy stworzenie 75 modeli elektrycznych, zatem obecna inicjatywa modelowa w Grupie Volkswagen w naturalny sposób angażuje wszystkie nasze możliwości. Oczywistym pytaniem, które zaczęło nam się nasuwać, jest: w jaki sposób moglibyśmy wdrożyć dodatkowe projekty technologiczne bez ryzyka narażania zarządzania istniejącymi, a jednocześnie wykorzystać nowe możliwości na rynkach? – mówi Markus Duesmann, nowy prezes zarządu Audi. „Artemis” skoncentruje się na nowych technologiach elektrycznej, wysoce zautomatyzowanej jazdy w odniesieniu do konkretnych modeli. Jego pierwszym zadaniem jest stworzenie wydajnego samochodu elektrycznego, który na drogach ma się pojawić już w 2024 r. Kreatywny zespół ma zaprojektować również obszerny ekosystem towarzyszący nowemu autu, tworząc w ten sposób nowy model biznesowy dla całego cyklu życia pojazdu” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Toyota: Znamy najcenniejszą markę motoryzacyjną

Źródło: Toyota

Toyota zajęła pierwsze miejsce w branży motoryzacyjnej w najnowszym raporcie „BrandZ 100 Most Valuable Global Brands 2020”. W badaniu międzynarodowej firmy badawczej Kantar, Toyota została liderem producentów samochodów po raz 8. z rzędu i 13. od początku istnienia tego badania. Wartość marki Toyota wyniosła w tym roku 28,38 miliardów dolarów. W zestawieniu wszystkich globalnych marek Toyota zajmuje 48. miejsce i jest pierwszą z zaledwie 3 marek motoryzacyjnych w Top 100 rankingu. „Toyota jest największym producentem hybryd, który od ponad 20 lat rozwija tę technologię – do dziś dostarczyła klientom ponad 15 milionów hybryd. Jednocześnie marka rozpoczęła realizację ambitnego programu wprowadzenia do sprzedaży 10 modeli elektrycznych na baterie do 2025 roku, a równolegle rozwija samochody elektryczne na wodór” – czytamy w komunikacie producenta.

Na drugim miejscu w podkategorii marek samochodowych znalazł się Mercedes-Benz (z szacowaną wartością na poziomie 21,3 mld dolarów), a na trzecim BMW (20,5 mld dolarów). Co ciekawe, na czwartym miejscu zameldowała się Tesla (11,35 mld dolarów).

Wirtualny Nowy Przemysł: Tesla przed Toyotą na giełdzie

Źródło: wnp.pl

Inny ranking, inny zwycięzca. „Amerykański producent pojazdów elektrycznych Tesla wyprzedził japońską firmę Toyota pod względem wartości rynkowej, pomimo wielokrotnie niższej sprzedaży, i przed czwartkową (2 lipca) publikacją wyników kwartalnych jest najwyżej wycenianym koncernem motoryzacyjnym na świecie” – podaje Wirtualny Nowy Przemysł. W środę akcje Tesli na amerykańskiej giełdzie NasdaqGS kosztowały 1134 dolarów. Na środowym zamknięciu cena za akcję Tesli wynosiła 1119 dolarów, co oznacza dzienny wzrost o 3,69 proc. (i ponad trzykrotny względem 18 marca). „Na skutek skoku notowań wycena giełdowa spółki zarządzanej przez Elona Muska sięgnęła pod koniec dnia 209,47 mld dol., co było wynikiem o około 4 mld dol. wyższym, niż w przypadku dotychczasowego lidera pod względem wartości: japońskiej firmy Toyota Motor, i trzykrotnie wyższym niż łączna wartość amerykańskich rywali: General Motors i Forda. Analitycy wskazują przy tym, że w ubiegłym roku koncern Toyota sprzedał globalnie blisko 30-krotnie więcej samochodów niż Tesla (10,46 mln względem 367,2 tys. dostaw) i osiągnął z tego tytułu prawie 12-krotnie wyższe przychody (281,2 mld dol. względem 24,6 mld dol.)” – czytamy w artykule.

Complex PR: Chiny włączają hybrydy do programu elektromobilności

Źródło: Complex PR

Chiński rząd ogłosił, że uwzględni samochody hybrydowe w programie wspierania elektromobilności jako kolejną kategorię niskoemisyjnych aut. Nowe przepisy, które wejdą w życie w styczniu 2021 r., mają na celu zwiększenie produkcji samochodów niskoemisyjnych. Analitycy oceniają, że decyzja ta wzmocni Toyotę i Hondę. W drugiej połowie czerwca 2020 r. zostały ogłoszone nowe regulacje, które do kategorii niskoemisyjnych samochodów osobowych włączyły hybrydy nieładowane z zewnętrznego źródła (HEV). Zdaniem analityków, ta zmiana otworzy nowe możliwości przed producentami samochodów, w szczególności tych, którzy są silni na rynku hybryd. Toyota oferuje na chińskim rynku 8 modeli hybrydowych. W jej gamie znajdują się również dwa modele z napędem plug-in hybrid – kompakty Corolla i Levin, a także dwa bliźniacze auta elektryczne – crossovery Toyota C-HR i Izoa. W ofercie Hondy dla chińskich klientów znajduje się 6 modeli hybrydowych.

3/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Czy pandemia zmieni zachowania klientów?

57 proc. polskich menedżerów uznało, że wzrost znaczenia wirtualnej sprzedaży samochodów będzie trendem długoterminowym wywołanym przez COVID-19 – wynika z nowego badania przeprowadzonego w Polsce przez firmę doradczą KPMG. 80 procent respondentów byłoby skłonnych kupić samochód w sieci, ale pod pewnymi warunkami. Tryb przypuszczający zdaje się tu jak najbardziej zasadny, bo póki co aut w internecie nie kupuje w Polsce prawie nikt…

Po raz pierwszy w tym roku wzrosła sprzedaż nowych aut we Francji. „Oznacza to, że rządowe programy zachęcające obywateli do zakupu aut niskoemisyjnych, w tym przede wszystkim elektrycznych, przyniosły pierwsze skutki” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Koncern Volkswagen wycofał się z budowy fabryki w Turcji. Modele, które miały być produkowane w tych zakładach, będą wytwarzane w innych fabrykach. Fabryka miała produkować około 300 tys. samochodów rocznie i stanowić bazę do ekspansji Volkswagena na Bliskim Wschodzie.

KMPG: Pandemia przyspieszy zakupy w internecie

Źródło: KPMG

57 proc. polskich menedżerów uznało, że wzrost znaczenia wirtualnej sprzedaży samochodów będzie trendem długoterminowym wywołanym przez COVID-19 – wynika z nowego badania przeprowadzonego w Polsce przez firmę doradczą KPMG. – W czasach niepewności i zwiększonej świadomości kosztów ze strony konsumentów, producenci i sieci dealerskie powinny opracować elastyczne i atrakcyjne oferty zakupu nowych samochodów. Dodatkowo sprzedawcy powinni zastanowić się, w jaki sposób zachęcić konsumentów do dokonywania zakupu samochodu online, bo obecnie co piąty konsument na świecie nie kupiłby samochodu przez Internet, co wskazuje, że jesteśmy dalej od zakupów online, niż można byłoby się spodziewać – twierdzi Przemysław Szywacz, partner w dziale doradztwa podatkowego w zespole doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce. 80 procent respondentów byłoby skłonnych kupić samochód w sieci, ale pod pewnymi warunkami. Do zakupu auta on-line mogłoby ich zachęcić kilka czynników, m.in.: możliwość zwrotu auta po trzech miesiącach (75 proc. wskazań), konkurencyjność cenowa (75 proc.), zaufanie do marki (72 proc.), elastyczne dopasowanie produktu, np. możliwość ulepszeń auta po zakupie (65 proc.), większy asortyment (65 proc.), wyłączna dostępność produktu on-line (64 proc.), nie więcej niż „trzy kroki” do zakupu (56 proc.), dostawa w ciągu dwóch dni (54 proc.) oraz wirtualne wsparcie (51 proc.).

„Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”: Nie będzie zmiany w prawie o ruchu drogowym – na razie

Od 1 lipca miały wejść w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Nie weszły. „Od środy kierowcy mieli ustępować pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście i tracić prawo jazdy, jeśli poza terenem zabudowanym przekroczą limit prędkości o ponad 50 km/h. Ale w czasie pandemii rząd odłożył prace nad poprawą bezpieczeństwa drogowego” – pisze „Gazeta Wyborcza”. Prace nad nowelizacją zamarły w kwietniu. Rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się na zwiększenie ochrony pieszych z powodu rosnącego ich zagrożenia. W 2018 r. liczba zabitych na przejściach dla pieszych była aż o 16 proc. wyższa niż w 2015 r.– wskazało Ministerstwo Infrastruktury.

Projekt zawierał też propozycję, by osoby posiadające polskie prawo jazdy były zwolnione z obowiązku posiadania dokumentu przy sobie i okazywania go podczas kontroli drogowej na terytorium kraju. Dane prowadzącego miałyby być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Kolejnym udogodnieniem ma być brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego, kiedy skończą się miejsca na pieczątki wystawiane przez SKP – Stacja Kontroli Pojazdów. Dla właścicieli pojazdów jest to duże ułatwienie oraz oszczędność czasu i pieniędzy. „Wśród proponowanych zmian nie zabrakło też tych związanych z uproszczeniem procedury rejestracji samochodu. Zgodnie z zapisami projektu ustawy, ma zostać zniesiony obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dla właściciela auta jest to kolejna oszczędność, gdyż w przypadku np. samochodu prowadzanego z zagranicy, karta pojazdu to wydatek 75 zł, nalepka kontrolna 18,5 zł, a do tego trzeba jeszcze dodać 1 zł opłaty ewidencyjnej. Takie udogodnienie jest możliwe do wprowadzenia, ponieważ organy kontroli ruchu drogowego mogą sprawdzić wszystkie niezbędne dane w centralnej ewidencji pojazdów” – pisze „Rzeczpospolita”.

„Puls Biznesu”: Wzrosła sprzedaż aut we Francji

Źródło: pb.pl

Po raz pierwszy w tym roku wzrosła sprzedaż nowych aut we Francji. „Oznacza to, że rządowe programy zachęcające obywateli do zakupu aut niskoemisyjnych, w tym przede wszystkim elektrycznych, przyniosły pierwsze skutki” – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Liczba zarejestrowanych nowych aut w czerwcu była o 1,2 proc. większa niż rok temu. Przez pierwsze sześć miesięcy 2020 roku sprzedaż aut we Francji spadła o 38,6 proc. „Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił w maju szereg środków mających na celu ożywienie przemysłu samochodowego i przyciągnięcie pracowników z powrotem do lokalnych fabryk. Działające od 1 czerwca programy to m.in. dopłata do zakupu samochodu niskoemisyjnego dla osób, które zdecydują się na wymianę swojego starego pojazdu” – pisze dziennik.

Wirtualny Nowy Przemysł: Nawyki konsumentów się zmieniają

Źródło: wnp.pl

Zmiana nawyków konsumentów oraz ich finansowe możliwości po epidemii oznaczają prawdopodobnie dalszy spadek sprzedaży nowych samochodów i rozwój car-sharingu – twierdzi ekspert ds. rynku automotive w DNB Bank Polska Jacek Grzybowski, cytowany przez serwis Wirtualny Nowy Przemysł. Powołując się na analizy IHS Markit, Jacek Grzybowski zaznaczył, że wartość globalnego rynku motoryzacyjnego w 2020 r. spadnie o 9-10,6 proc. Wskazał on, że wszelkie prognozy będą zależeć m.in. od daty otwarcia fabryk samochodów. Od tych decyzji uzależnieni są również polscy producenci części, którzy swoją działalność kierują właśnie do tego sektora branży motoryzacyjnej, a połowa ich produkcji przeznaczona jest na eksport. – Klienci przenieśli się do internetu. Digitalizacja procesów sprzedażowych przyspieszy, a e-commerce będzie się stale rozwijać. Większość produktów można zamówić online, pojawi się więc pytanie, dlaczego nie kupić w taki sposób samochodu – skomentował ekspert.

Wirtualny Nowy Przemysł: Volkswagen wycofał się z budowy zakładu w Turcji

Źródło: wnp.pl

Koncern Volkswagen wycofał się z planów budowy fabryki w Turcji. Modele, które miały być produkowane w tych zakładach, będą wytwarzane w innych fabrykach. Fabryka miała produkować około 300 tys. samochodów rocznie i stanowić bazę do ekspansji Volkswagena na Bliskim Wschodzie. – Spadek globalnego popytu na samochody sprawia, że z dzisiejszej perspektywy zwiększenie zdolności produkcyjnych jest niepotrzebne – poinformował w środę Volkswagen. „Projekt był także bardzo ważny dla Turcji. Kraj ten w ostatnich latach jest nękany problemami gospodarczymi, w części na skutek autorytarnej formy rządów. Inwestycja Volkswagena pokazałaby, że dla dużych światowych koncernów Turcja, jako miejsce lokowania zakładów, jest nadal atrakcyjna” – podaje Wirtualny Nowy Przemysł.

PAP, Wirtualny Nowy Przemysł: Volvo przywołuje do ASO

Źródło: wnp.pl

Producent aut Volvo wykrył potencjalną usterkę w napinaczach pasów bezpieczeństwa w samochodach wyprodukowanych pomiędzy 2006 a 2019 r. Spółka ogłosiła w środę akcję przywoławczą obejmującą blisko 2,2 mln pojazdów, m.in. modele V60, V70 i XC60 – podaje Wirtualny Nowy Przemysł za Polską Agencją Prasową. Usterka dotyczy stalowych linek mocowanych do pasów bezpieczeństwa w przednich fotelach pojazdu. Odpowiadają one za odpowiednie napięcie pasów w razie kolizji. „Przy wystąpieniu konkretnych rzadkich okoliczności i zachowaniach użytkownika, linka może z czasem ulegać zmęczeniu materiału. To z kolei może z czasem doprowadzić do jej uszkodzenia, a w konsekwencji – do osłabienia funkcji napinania pasów” – wyjaśnia Volvo w przytaczanym komunikacie. Według informacji firmy dotychczas nie doszło do wypadków ani obrażeń związanych z usterką, a ogłoszona w środę akcja serwisowa ma charakter prewencyjny.

2/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Spływają wnioski na dopłaty do „elektryków”

Złożono 149 wniosków o dopłaty do zakupu aut elektrycznych, kolejne 157 wniosków jest w trakcie składania – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 140 dotyczy zakupu aut osobowych na użytek prywatny – podaje Wirtualny Nowy Przemysł.

Organizatorzy autosalonu w Genewie podjęli decyzję o anulowaniu przyszłorocznej edycji imprezy. Co więcej, los kolejnych jest niepewny. Jako przyczynę podano brak zainteresowania ze strony producentów samochodów oraz niepewną sytuację epidemiologiczną.

Francuski koncern PSA szykuje się na wejście na rynek z elektrycznymi vanami. Dostawy takich aut mają ruszyć w drugiej połowie roku. Do 2021 r. elektryfikacji ma zostać poddana cała gama vanów marek PSA – pisze na swojej stronie internetowej Instytut Samar.

NFOŚiGW, Wirtualny Nowy Przemysł: Już 150 wniosków o dopłaty do „elektryków”

Źródło: wnp.pl

Złożono 149 wniosków o dopłaty do zakupu aut elektrycznych, kolejne 157 wniosków jest w trakcie składania – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 140 dotyczy zakupu aut osobowych na użytek prywatny – podaje Wirtualny Nowy Przemysł. Ponad 70 wniosków ma status aktywnych formularzy roboczych, czyli jest w trakcie wypełniania przez wnioskodawców. Nabór wniosków zaczął się w miniony piątek i potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków na dotacje. Najwięcej NFOŚiGW dopłaci do zakupu elektrycznych aut dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł). Dopłata do elektryków na użytek prywatny z programu „Zielony samochód” nie przekroczy 18 750 zł. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW. Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Jest jeszcze jeden ważny warunek: cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł. „Z informacji NFOŚiGW wynika, że do programu e-VAN, który przewiduje dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego przez przedsiębiorców, złożonych zostało dziewięć wniosków, plus ponad 80 aktywnych formularzy roboczych – czyli w trakcie wypełniania przez wnioskodawców” – czytamy w podsumowaniu.

„Rzeczpospolita”: Genewa odwołana

Źródło: moto.rp.pl

Organizatorzy autosalonu w Genewie podjęli decyzję o anulowaniu przyszłorocznej edycji imprezy. Co więcej, los kolejnych jest niepewny. Jako przyczynę podano brak zainteresowania ze strony producentów samochodów oraz niepewną sytuację epidemiologiczną. „Większość wystawców GIMS (Geneva International Motor Show), która wzięła udział w sondażu, oświadczyła, że prawdopodobnie nie wezmą udziału w edycji 2021 r. i wolałaby spotkać się w Genewie w 2022 r.” – napisano w komunikacie opublikowanym przez organizatora. Organizatorów – pisze „Rzeczpospolita” – Odstraszają też koszty, z którymi wiąże się prezentacja oferty na targach, które trzeba by było ponosić w warunkach zapaści sprzedaży. „Nie wiadomo, jaki będzie dalszy los targów. Jak na razie organizatorzy nie potwierdzili imprezy w 2022 r. Może to oznaczać, że GIMS czeka dłuższa przerwa, jak nie nawet całkowite zamknięcie. Już przed koronawirusem klasyczne targi – w takiej formule jak znamy – miały się coraz gorzej. Teraz może oznaczać to ich zupełny koniec” – pisze dziennik.

Samar: Ofensywa elektrycznych vanów PSA

Źródło: samar.pl

Francuski koncern PSA szykuje się na wejście na rynek z elektrycznymi vanami. Dostawy takich aut mają ruszyć w drugiej połowie roku. Do 2021 r. elektryfikacji ma zostać poddana cała gama vanów marek PSA. Będą to modele dostawcze: Peugeot e-Expert, Citroën ë-Jumpy, Opel Vivaro-e i Vauxhall Vivaro oraz osobowe: Peugeot e-Traveller, Citroën ë-SpaceTourer, Opel Zafira-e Life and Vauxhall Vivaro-e Life.  – Prognozy zakładają, że do 2025 r. rynek niskoemisyjnych vanów będzie dziesięciokrotnie większy niż dziś, a proces ten obejmie wszystkie regiony na całym świecie, zarówno samochody dostawcze, jak i ich wersje osobowe. Co ważne, nasza firma chce mieć flotę w pełni dostosowaną do unijnych regulacji dotyczących poziomu emisji dwutlenku węgla. Dzięki temu, że będą to samochody zeroemisyjne, nasi klienci wjadą do centrów miast, w których coraz częściej będą się pojawiały ograniczenia ruchu dla samochodów z konwencjonalnymi, spalinowymi silnikami – mówi cytowany przez Instytut Samar Xavier Peugeot, wiceprezes działu biznesowego lekkich samochodów dostawczych grupy PSA.

„Puls Biznesu”: BMW rezygnuje z I8

Źródło: pb.pl

Hybrydowy model bawarskiego producenta przestanie być produkowany, ale – jak zauważa „Puls Biznesu” – może stać się gratką na rynku kolekcjonerskim. BMW wycofało się z produkcji tego samochodu po sześciu latach. Pierwotnie jej wygaszenie zaplanowano na kwiecień, ale opóźniła je blokada związana z pandemią koronawirusa. Koncern wyprodukował w sumie blisko 20,5 tys. egzemplarzy i8, ale na razie nie zaprezentował bezpośredniego następcy. „BMW i8 było drugim samochodem nowej submarki stworzonej przez niemieckiego producenta z myślą o rozwoju i sprzedaży samochodów z napędami hybrydowym i elektrycznym. Wcześniej zadebiutował całkowicie elektryczny hatchback i3, który ma być produkowany do 2024 r.” – pisze „Puls Biznesu”. BMW już zapowiada jednak kolejny produkt – elektryczny SUV Ix3. Tymczasem I8 już staje się autem kolekcjonerskim. „W serwisie otomoto. pl znajdują się obecnie 32 oferty sprzedaży używanych i8. Najtańsze jest auto z 2015 r. z przebiegiem 40 tys. km, za które trzeba zapłacić 209 tys. zł. Najwięcej kosztuje roadster z 2019 r. z niskim przebiegiem 9,5 tys. W tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem 480 tys. zł. Jeden ze sprzedawców już zachęca kupców informacją: „Samochód kolekcjonerski. Nie kupisz już nowego. Lokata kapitału” – pisze „Puls Biznesu”.

„Rzeczpospolita”: Duże zwroty z akcji Tesli

Źródło: moto.rp.pl

„Mija dziesięć lat od debiutu producenta samochodów elektrycznych na Nasdaqu. W tym czasie stopa zwrotu z inwestycji w akcje Tesli wyniosła 4125 proc.” – pisze „Rzeczpospolita”. Podczas debiutu akcje Tesli kosztowały 14-16 dolarów. Jednak już pierwszego dnia zdrożały o 41 proc. i zamknęły się na poziomie 23,89 USD. „Oznacza to, że od zamknięcia w pierwszym dniu notowań walory spółki zdrożały o 4125 proc. Dla porównania przez ostatnie dziesięć lat notowania Netflixa wzrosły o około 2500 proc., Amazona o 2200 proc., a Apple’a o blisko 1000 proc. Z kolei akcje koncernów samochodowych takich jak General Motors czy Ford przez ostatnią dekadę przyniosły ujemną stopę zwrotu” – pisze „Rzeczpospolita”. Nie zawsze jednak było różowo. Jak przypomina dziennik, akcje Tesli notowały nie tylko ogromne zwyżki, ale i duże spadki, jak w sierpniu 2018 r., kiedy Elon Musk zapowiedział wycofanie akcji Tesli z obrotu – tego miesiąca akcje producenta staniały o 30 proc. „Kontrowersyjne zachowanie Muska nie powstrzymało jednak długofalowego wzrostu notowań Tesli, które w tym roku przebiły poziom 1000 USD. Dzięki temu Tesla jest obecnie najdroższym producentem aut na świecie, z kapitalizacją rzędu 187 mld USD” – czytamy w artykule.

Wirtualny Nowy Przemysł: Nowa fabryka Hyundaia w Rosji

Źródło: wnp.pl

Hyundai rozpoczął budowę fabryki w Petersburgu. Zakład będzie produkował silniki samochodowe – w liczbie około 240 tysięcy rocznie, a później nawet 330 tysięcy. Koszt inwestycji to około 13,1 mld rubli. Zakład produkcyjny będzie zlokalizowany w pobliżu fabryki samochodów Hyundai Motor Manufacturing (uruchomionej w 2010 r.). Linia produkcyjna nowego przedsiębiorstwa wystartuje w październiku przyszłego roku. – Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią jesteśmy w stanie utrzymać tempo przygotowań do budowy fabryki. Rosyjska fabryka silników Hyundai Via Rus zapewni produkcję wysokiej jakości silników, stworzy ponad 500 miejsc pracy w Petersburgu – powiedział podczas uroczystości rozpoczęcia budowy szef rosyjskiego Hyundaia O Synghun.

1/07/2020

Dealerski Przegląd Prasy: Mimo niezłych wyników firmy obawiają się o przyszłość

„Chociaż odblokowano już większość branż i większość przedsiębiorstw oswoiła się z warunkami działania w sytuacji pandemii, to wśród top menedżerów nie maleje, lecz rośnie poczucie niepewności” – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Taki wniosek podsuwają najnowsze badania przygotowane przez badaczy z Akademii Leona Koźmińskiego i UW.

Ze wstępnych danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) wynika, że średnia emisja CO2 z nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii wzrosła w 2019 r. trzeci rok z rzędu” – podaje na swojej stronie internetowej Instytut Samar.

W piątek z taśm fabryki samochodów w Zwickau zjechał ostatni pojazd z silnikiem spalinowym. Od teraz w Zwickau będą wytwarzane wyłącznie samochody elektryczne Volkswagena, a w przyszłości również marek Audi i Seat.

„Rzeczpospolita”: Firmy boją się o przyszłość

„Chociaż odblokowano już większość branż i większość przedsiębiorstw oswoiła się z warunkami działania w sytuacji pandemii, to wśród top menedżerów nie maleje, lecz rośnie poczucie niepewności” – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Taki wniosek podsuwają najnowsze badania przygotowane przez badaczy z Akademii Leona Koźmińskiego i UW. Jego autorzy sprawdzają, jak polscy menedżerowie przystosowują swoje firmy do pracy w warunkach pandemii. W ankiecie wzięło udział 70 szefów firm.. „Ten wzrost pesymizmu nie jest bynajmniej wynikiem pogorszenia kondycji firm: prawie 70 proc. menedżerów ocenia, że ich firmy radzą sobie tak samo jak dotychczas (ze wskazaniem na dobrze), a co piąty twierdzi, że nawet lepiej. Nie zmniejsza to jednak ich obaw” – czytamy. Menedżerowie obawiają się dłuższego trwania stanu obecnego – i jego długofalowych skutków. „Zdaniem prof. Obłoja do wzrostu niepewności i obaw badanych menedżerów może się przyczyniać ich zmęczenie (niektórzy pracowali ostatnio po 14–16 godzin na dobę) i coraz bardziej powszechne znużenie zdalnym trybem działania, w tym cyfryzacją relacji biznesowych i społecznych” – pisze „Rzeczpospolita”.

Samar: Nowe auta znów emitują więcej CO2

Źródło: samar.pl

„Ze wstępnych danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) wynika, że średnia emisja CO2 z nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii wzrosła w 2019 r. trzeci rok z rzędu” – podaje na swojej stronie internetowej Instytut Samar. Po stałym spadku w latach 2010-2016 o prawie 22 gramy na kilometr, średnia emisja CO2 z nowych samochodów osobowych wzrosła w 2017 i 2018 r. łącznie o 2,8 g/km. Trend był kontynuowany w 2019 r. i wyniósł 1,6 g/km, osiągając poziom 122,4 g na kilometr. To poniżej obowiązującego do 2019 r. unijnego limitu wynoszącego 130 g/km, ale znacznie powyżej nowej normy wprowadzonej w tym roku, która zakłada emisję na poziomie 95 g/km. Zdaniem ekspertów agencji jedną z głównych przyczyn wzrostu emisji jest rosnący udział SUV-ów w rynku motoryzacyjnym – czytamy w artykule.

„Rzeczpospolita”: Przybędzie nowych radiowozów

Źródło: moto.rp.pl

Jeszcze w tym roku policjanci doposażą się w kilkaset nowych samochodów – podaje „Rzeczpospolita”. Policyjna flota powiększy się nie tylko o spalinowe kombi, ale też auta elektryczne i hybrydy, SUV-y, crossovery – a nawet samochody opancerzone. „Rok 2020 to rok zakupów radiowozów polskiej policji. Lista samochodowych życzeń jest imponująca. Niektóre komendy policji właściwie będą miały wymienione swoje floty. Efektem tego będzie ponad 600 nowych samochodów, a wszystko w ramach kilkunastu przetargów” – pisze dziennik. Największy przetarg ogłosiła komenda w Radomiu – na 112 oznakowanych radiowozów oraz jeden nieoznakowany. Pojazdy trafią nie tylko do Radomia, ale również do komend w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie oraz we Wrocławiu – pisze dziennik, prezentując specyfikację pożądanych modeli.

Wirtualny Nowy Przemysł: BMW postawi na elektryki?

Źródło: wnp.pl

Producent samochodów BMW powinien zmienić kurs i stworzyć platformę technologiczną wyłącznie dla pojazdów elektrycznych – powiedział w wywiadzie dla „Der Spiegel” szef wpływowej rady zakładowej Manfres Schoch. Zaznaczył też, że tylko dzięki własnej e-architekturze firma będzie mogła w pełni wykorzystać zalety pojazdu elektrycznego, a jeśli niemieccy producenci luksusowych samochodów tego nie zrobią, zostaną wyprzedzeni przez konkurentów z Kalifornii – takich jak Tesla lub z Chin. „Spiegel napisał, że sugestie Schocha pojawia się po tym, jak niektórzy menedżerowie BMW od pewnego czasu naciskają na nową strategię elektryczną. Ci menedżerowie mają nadzieję, że firma szybko przejdzie na rozwój „czystej” platformy elektronicznej, która sprawi, że samochody będą lżejsze, a ich zasięg i wnętrze większe” – pisze Wirtualny Nowy Przemysł.

Volkswagen: Fabryka w Zwickau produkuje wyłącznie samochody elektryczne

Źródło: Volkswagen

W piątek z taśm fabryki samochodów w Zwickau zjechał ostatni pojazd z silnikiem spalinowym. Golfa R Varianta siódmej generacji, wyposażonego w benzynowy silnik 2.0 i lakierowanego w kolorze białym Oryx, wyprodukowano dla klienta w Niemczech. Od teraz w Zwickau będą wytwarzane wyłącznie samochody elektryczne Volkswagena, a w przyszłości również marek Audi i Seat.

Produkcję aut spalinowych rozpoczęto w Zwickau w 1904 r. Początkowo przez długie lata były to modele marki Horch, w czasach NRD z taśm zjeżdżał tu Trabant. W maju 1990 r. rozpoczęto produkcję Volkswagenów – w ciągu 30 lat w Zwickau powstało dokładnie 6 049 207 samochodów: modeli Polo, Golf, Golf Variant, Passat i Passat Variant. – To dla nas historyczny dzień. Jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć, a jednocześnie z radością oczekujemy tego, co przed nami. Elektromobilność będzie się rozwijać coraz bardziej, popyt na samochody elektryczne będziemy zaspokajać stąd, z Zwickau: już w przyszłym roku będziemy w stanie wyprodukować 330 tysięcy aut – powiedział Reinhard de Vries, Dyrektor ds. Techniki i Logistyki w Volkswagen Saksonia.

Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.