Aktualności

CSSM: Chiny przeznaczyły 231 mld dol. na rozwój branży „elektryków”

Dynamiczny rozwój chińskiej branży „elektryków” wynika w ogromnej mierze z państwowego wsparcia. Kwota subsydiów wyniosła w ciągu ostatnich 15 lat łącznie 231 mld dol. – podaje Bloomberg, bazując na wynikach badania przeprowadzonego przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSSM) w Waszyngtonie.

Scott Kennedy, specjalista ds. Chin w CSSM, poinformował, że na nieco ponad połowę całkowitej kwoty subsydiów składa się podatek od sprzedaży, zaś resztę obejmują m.in. rabaty dla nabywców, finansowanie infrastruktury przez państwo, rządowe zamówienia aut, a ponadto dotacje programów badawczo-rozwojowych. „Chińskie pojazdy elektryczne skorzystały z ogromnego wsparcia polityki przemysłowej, a ich jakość się poprawia, co czyni je atrakcyjnymi dla krajowych i zagranicznych konsumentów” – przekonuje Kennedy. I dodaje: „Efektywna odpowiedź USA, Europy i innych musi brać pod uwagę oba te fakty”. Zdaniem Kennedy’ego Stany Zjednoczone nie stworzyły tak atrakcyjnych jak Chiny warunków dla rozwoju lokalnego przemysłu „elektryków”. Ekspert tłumaczy też, że poza pewnymi wyjątkami zachodni producenci i rządy „postąpiły głupio, nie będąc wystarczająco agresywnymi”.

Co ważne, szacunki eksperta, które wskazują na 231 mld dol. jako łączną kwotę wsparcia, nie uwzględniają dotacji w wybranych miastach (choćby w Szanghaju i Shenzhen dostępne były zachęty finansowe dla obywateli, którzy przesiadali się z aut spalinowych na „elektryki”). Analiza nie bierze ponadto pod uwagę możliwości nabycia działek w niższej cenie czy skorzystania z tańszej energii elektrycznej. Podkreślmy przy tym, że na początku rozwoju chińskiego rynku samochodów elektrycznych co najmniej pięć firm oszukało tamtejszy rząd na kwotę 140 mln dol.

Przypomnijmy, że polski rząd zapowiedział niedawno program wsparcia, w ramach którego będzie oferował obywatelom dotacje do zakupu używanych „elektryków”. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że kwota dotacji wyniesie maksymalnie 40 tys. zł, przy limicie cenowym 150 tys. zł i wieku auta nieprzekraczającym 4 lat (więcej o programie i jego odbiorze przez branżę piszemy w majowo-czerwcowym wydaniu „Dealera”). Komisja Europejska szykuje tymczasem wysokie cła na auta elektryczne importowane z Chin do UE, czyli także do Polski. W odniesieniu do wspomnianych dopłat (dotacje obejmą, tak jak dotychczas, także nowe „elektryki”) to o tyle ważne, że chińskie BEV-y wyróżniają się niską ceną, do której wciąż daleko europejskim producentom.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Jednomarkowy wielomarkowym
Redakcja
12/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.