Aktualności

Branża karawaningowa z dużym wzrostem

Kampery znacznie zyskały na popularności, a wpłynęła na to nie tylko pandemia, ale i większa oferta producentów. Do wzrostów sprzedaży przyczyniły się również stabilne ceny, zaś przestoje w produkcji nie wpłynęły na podaż.

Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Samar, twierdzi w rozmowie z PAP, że w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano w Polsce 374 nowe kampery i 477 używanych. Oznacza to zwiększenie wolumenu sprzedaży odpowiednio o 320 proc. i 166 proc. względem poprzedniego roku. O tym, z jak dużą skalą wzrostu mamy do czynienia, świadczą także dane za cały 2020 r., kiedy łącznie zarejestrowano 949 nowych i 1599 używanych kamperów. Solidne wzrosty w branży karawaningowej trwają zresztą już od kilku lat, gdyż w 2019 r. na polskie drogi wyjechały 622 nowe auta i 1282 „używki”.

„Wydaje się, że skokowy wzrost zainteresowania tego rodzaju samochodami ma dwojaką przyczynę. Pierwszą i raczej główną jest pandemia Covid-19, dzięki której indywidualny transport samochodowy wrócił do łask po okresie, gdy zewsząd słychać było nawoływania, by korzystać z publicznych środków komunikacji, szczególnie w miastach. Okazało się, że ze względu na możliwość zarażenia się koronawirusem, w czasie pandemii bezpieczniej jest poruszać się samochodem niż pociągiem czy autobusem. Taka sytuacja zaczęła sprzyjać zakupom samochodów” – tłumaczy Balcerzyk.

Ekspert przekonuje, że kampery dają poczucie większego bezpieczeństwa na urlopie, zapewniając ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, a przy tym zastępują hotele lub pensjonaty zamknięte z powodu lockdownu. Według niego popyt na auta z tego segmentu utrzyma się jeszcze po zakończeniu pandemii. Wpłyną na to m.in. korzystne ceny i rosnąca oferta producentów, którzy sprzedają coraz więcej zróżnicowanych modeli, a wśród nich zarówno większe pojazdy zdolne pomieścić przy bogatym wyposażeniu pięcioosobową rodzinę, jak i odrobinę mniejsze. Zainteresowaniem klientów cieszą się również kampery dwuosobowe, które na co dzień pełnią funkcję aut osobowych, ale po dokonaniu drobnych modyfikacji sprawdzają się ponadto w roli samochodów kempingowych.

Źródło: PAP
Fot. Pixabay

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Nowe informacje o programie „Mój elektryk”. Wciąż mało szczegółów
Redakcja
18/6/2021
Aktualności
Europa w 2021: pozorne odbicie
Redakcja
17/6/2021
Aktualności
UK nieprzygotowane na elektryfikację?
Redakcja
16/6/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.