Aktualności

Branża leasingowa wraca na prostą

W czwartek 29 lipca odbyła się konferencja Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Podczas jej trwania zaprezentowano wyniki za pierwsze półrocze 2021 r., które pokazują, że branża szybko odrabia straty.

Po sześciu miesiącach 2021 r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 40,5 mld zł, przy dynamice rynku na poziomie 36,2 proc. (r/r). W pierwszym kwartale wskaźnik wzrostu wyniósł +32 proc., a jeszcze lepiej prezentuje się sytuacja za okres od kwietnia do czerwca, kiedy sektor urósł o 41,1 proc. Dobra passa w branży będzie najpewniej kontynuowana w najbliższych miesiącach, bo analitycy przewidują kolejne wzrosty. „Według najnowszej prognozy ZPL, która mówi o 20,2-proc. wzroście na koniec 2021 r., branża leasingowa ma szansę nadrobić dwa lata spowolnienia, jakie obserwowaliśmy na rynku leasingu w 2019 i 2020 r.”mówi Paweł Pach, przewodniczący komitetu wykonawczego ZPL.

Największą grupą odbiorców usług leasingowych pozostają mikro i małe firmy (o obrotach nieprzekraczających 20 mln zł), które stanowią 73,8 proc. klientów leasingu. 25,3 proc. to z kolei więksi przedsiębiorcy, a niecały procent – klienci indywidualni.

Źródło: Związek Polskiego Leasingu

W strukturze finansowania przedmiotów głównym partnerem firm leasingowych pozostaje branża motoryzacyjna, zaś udział pojazdów lekkich w całości finansowania wyniósł 43,6 proc. Nieco rzadziej finansowano maszyny i inne urządzenia (27,9 proc.), a także transport ciężki (23,2 proc.). Jednak to właśnie w segmencie samochodów ciężarowych branża zanotowała największy skok w porównaniu z ubiegłym rokiem – o 91 proc. W przypadku pojazdów lekkich wzrost, choć znaczny – o 29 proc. – był jednak zauważalnie mniejszy.

W grupie lekkich aut aż 84 proc. to „osobówki”. W pierwszej połowie roku wartość leasingu dla samochodów z tego segmentu osiągnęła 14,9 mld zł, tj. o niemal jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Na resztę złożyły się pojazdy dostawcze do 3,5 t. ze skromniejszym wzrostem na poziomie 18,4 proc.

Zdaniem przedstawicieli ZPL w kolejnych miesiącach zacznie rosnąć liczba klientów zainteresowanych leasingiem samochodu elektrycznego, na co wpłynie m.in. zainicjowany niedawno przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Mój Elektryk”. „Bardzo cieszymy się, że tym razem program dopuszcza dopłaty do rat leasingu. Prawdą jest, że większość nowych samochodów w Polsce kupują przedsiębiorcy, którzy posiłkują się leasingiem. Uważamy, że rządowe dotacje do leasingu aut na prąd mogą szybko powiększyć flotę takich pojazdów na polskich drogach” – wskazuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL.

Dane: Związek Polskiego Leasingu

Fot. ZPL

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Znane twarze dealera
Redakcja
27/9/2021
Aktualności
Izera pod zarządem premiera
Redakcja
27/9/2021
Aktualności
Auta elektryczne w Chinach. Problem urodzaju?
Redakcja
24/9/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.