Aktualności

Bruksela nie chce aut spalinowych i hybryd

Rząd regionalny Brukseli postanowił o stopniowym wycofywaniu aut zasilanych konwencjonalnie, ale także hybrydowych – podaje Reuters. Całkowity zakaz używania diesli wejdzie w życie w 2030 r., a pięć lat później z brukselskich ulic znikną m.in. samochody z silnikami benzynowymi.

Na celowniku brukselskich włodarzy znalazły się także pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG oraz LPG. Nowymi regulacjami nie zostaną objęte jedynie motocykle. Za zapowiedziami idą zarazem inwestycje, gdyż władze regionu poinformowały o zamontowaniu 22 tys. publicznie dostępnych punktów ładowania do „elektryków”. W planach Brukseli jest bowiem przeznaczenie około 1 mld euro na transport publiczny.

Bruksela, poprzez kolejne regulacje, dąży więc do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Przypomnijmy, że już w 2018 r. w stolicy Belgii wprowadzono „Strefę Czystego Transportu”, która przyczyniła się do zmniejszenia emisji dwutlenku azotu i pyłów pochodzących z transportu o 11 proc. Podobne kroki w walce o spełnienie norm klimatycznych podjęły już Amsterdam, Londyn, Paryż czy Oslo.

I choć walka z „benzyniakami” i dieslami nie jest dziś niczym szczególnie zaskakującym, tak większe kontrowersje wzbudza otwarta wojna z hybrydami, które były już często bronione – i to nie tylko przez producentów samochodów. Stephan Neugebauer, przewodniczący European Green Vehicles Initiative Association, stwierdził swego czasu w rozmowie z Reutersem, że ulepszenia technologiczne, jakie zajdą w hybrydach plug-in, sprawią, iż będą one mniej uzależnione od silników spalinowych. „Czy wszyscy klienci będą za 10 lat kupować pojazdy elektryczne? Nie sądzę. Dlaczego? Bo czasami musimy odbyć długodystansową podróż, jedziemy na wakacje, ciągniemy przyczepę. A do tego potrzeba publicznej infrastruktury ładowania. Tymczasem to nadal jest i będzie punkt krytyczny” – ocenił Neugebauer.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
BMW Group rozbudowuje sieć dealerską MINI w Polsce
Redakcja
30/7/2021
Aktualności
Branża leasingowa wraca na prostą
Redakcja
29/7/2021
Aktualności
Drożeją nowsze auta używane
Redakcja
28/7/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.