Aktualności

Bruksela wesprze rozwój półprzewodników

Unia Europejska wyda nawet 50 mld euro na stworzenie infrastruktury niezbędnej do produkcji półprzewodników. Zakres pomocy obejmie badania, zaprojektowanie linii pilotażowych oraz budowę megafabryk.

Przedłużający się kryzys podażowy uwydatnił nadmierne uzależnienie UE od wschodnioazjatyckich producentów. Niedobory mikroczipów odczuły rynki na całym globie, ale najgorzej oberwało się właśnie Europie. Dlatego rozwiązaniem tego problemu planują zająć się władze Unii – tak przynajmniej wynika z wywiadu, którego „Rzeczpospolitej” udzielił Thierry Breton, unijny komisarz rynku wewnętrznego.

Pomoc UE miałaby opierać się na dwóch filarach. Po pierwsze – na modyfikacji prawodawstwa poprzez złagodzenie zasad pomocy publicznej w przypadku najbardziej zaawansowanych półprzewodników (chodzi o tzw. leading-edge nodes wykorzystywane między innymi przy produkcji laptopów, ale także pojazdów elektrycznych).

Drugim elementem nowej unijnej strategii ma być wsparcie finansowe. Mowa tu o kwocie 45-50 mld euro, z których około 12 mld zostanie przeznaczone na badania, rozwój i stworzenie linii pilotażowych, zaś kolejne 30 mld pójdzie na budowę megafabryk. Według szacunków Bretona do sprawnego funkcjonowania rynku na terenie Europy będą musiały powstać przynajmniej trzy zakłady. Pierwsze z nich mogłyby zacząć produkować czipy już za cztery lata.

Obecny rynek półprzewodników jest zdominowany przez Azję. Niekwestionowanym numerem 1 w branży jest Tajwan, który odpowiada za przeszło 60 proc. światowej produkcji, ale silną pozycję w tym sektorze – około 15-20 proc. udziału w produkcji – posiada również Korea Płd. To wynik zbliżony do łącznych udziałów Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Do 2030 r. władze w Brukseli chcą jednak zwiększyć obecność UE na tym rynku do 20 proc., aby uniezależnić się od zewnętrznych producentów.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Wszyscy tworzymy zieloną rewolucję
Redakcja
22/3/2023
Aktualności
Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele
Redakcja
21/3/2023
Aktualności
Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!
Redakcja
20/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.