Aktualności

Chiny ponownie ze wzrostem

Druga fala epidemii póki co ominęła Chiny, co przełożyło się na dobry wynik lokalnej branży motoryzacyjnej. Wstępne szacunki mówią w październiku o 11-proc. wzroście sprzedaży nowych samochodów.

Chińska motoryzacja wydaje się odporna na ogólnoświatowy kryzys. Po bardzo dobrym wrześniu, kiedy liczba rejestracji aut zwiększyła się o 13 proc., tamtejszy rynek kontynuuje w październiku zwyżkowy trend. Pierwsze informacje napływające ze strony Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodowych (CAAM) wskazują, że w ubiegłym miesiącu na chińskie drogi wyjechało o 11 proc. aut więcej niż przed rokiem, a łączny spadek w okresie styczeń-październik wyniósł zaledwie 4,8 proc. Jeśli chińskie „odbicie” utrzyma dotychczasowe tempo w listopadzie i grudniu, nie można wykluczyć sytuacji, że branża zamknie rok nawet na niewielkim plusie – sytuacja zupełnie nie do pomyślenia jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy CAAM przewidywał spadek na poziomie 10-20 proc.

Na sprzyjającym trendzie w Państwie Środka skorzystały największe koncerny samochodowe, m.in. Volkswagen, który w trzecim kwartale 2020 r. zmniejszył światową sprzedaż o zaledwie 1,1 proc. – głównie za sprawą wyników właśnie na chińskim rynku. Rekordową sprzedaż niektórych modeli zanotowała Honda, która w październiku zwiększyła liczbę rejestracji w Chinach o 22 proc., oferując 180 tys. nowych aut. Po 10 miesiącach japońska marka jest bliska wyjścia na zero – jej spadek w Chinach nie przekracza bowiem 2 proc. względem zeszłego roku.

Zdjęcie: Wikimedia Commons, Pixelflake

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Wszyscy tworzymy zieloną rewolucję
Redakcja
22/3/2023
Aktualności
Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele
Redakcja
21/3/2023
Aktualności
Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!
Redakcja
20/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.