Aktualności

Daimler zostawia otwartą furtkę ws. elektryfikacji

Niemiecki producent będzie gotowy na pełną elektryfikację do 2030 r. – wynika z informacji, które przekazał Reuterowi prezes Daimlera Ola Kallenius. Nie musi to jednak oznaczać końca sprzedaży samochodów spalinowych.

Gdy pod koniec zeszłego roku koncerny zaczęły bombardować nas informacjami na temat zakończenia produkcji aut spalinowych, padały często sztywne daty. Nieco inaczej postąpiły Volkswagen oraz Audi, które, owszem, zaproponowały własny termin końca „spalinówek”, ale zastrzegły przy tym, że ostateczna decyzja będzie zależała od uwarunkowań rynku, przepisów prawnych i samych klientów, zostawiając sobie tym samym otwartą furtkę.

W podobnym tonie wypowiedział się Ola Kallenius, który podał, że Daimler będzie dążył do osiągnięcia pełnej elektryfikacji do końca trwającej dekady, podkreślając zarazem, iż nie jest to oficjalny deadline. „Nie powinniśmy skupiać się w dyskusjach na tym, kiedy odejdziemy od napędów spalinowych, bo nie ma to większego znaczenia. Ważne jest to, jak szybko będziemy w stanie osiągnąć 100-proc. elektryfikację i na tym zamierzamy się skoncentrować” – powiedział prezes Daimlera w rozmowie z Reuterem.

Daimler przewiduje, że do 2025 r. za połowę sprzedaży producenta będą odpowiadały auta elektryczne i, w mniejszym stopniu, hybrydy. W tym celu do 2030 r. koncern planuje wydać nawet 40 mld euro na elektryfikację. W planach firmy jest m.in. wybudowanie ośmiu zakładów produkujących baterie do pojazdów niskoemisyjnych. Z kolei od 2025 r. na nowych platformach będą konstruowane wyłącznie auta elektryczne.

Plany Daimlera zbiegły się w czasie z nowym unijnym programem „Fit for 55”, który wymusi na producentach samochodów szybszą elektryfikację i de facto postawi kropkę na rozwoju tradycyjnej motoryzacji.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Wszyscy tworzymy zieloną rewolucję
Redakcja
22/3/2023
Aktualności
Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele
Redakcja
21/3/2023
Aktualności
Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!
Redakcja
20/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.