Aktualności

Dodatkowe wsparcie dla producentów baterii

Unia Europejska zatwierdziła projekt, który pozwoli firmom zajmującym się produkcją i rozwojem baterii na otrzymanie państwowego wsparcia. Na stole leży prawie 3 mld euro.

Unijna inicjatywa to kolejny krok w stronę europejskiego „Zielonego Ładu”. Chęć udziału w projekcie zgłosiło ponad 40 firm związanych z branżą motoryzacyjną i energetyczną, w tym BMW, Tesla, FCA czy Rimac, chorwacki producent aut elektrycznych. Celem dofinansowania (na które łącznie przeznaczono 2,9 mld euro) jest wsparcie tych firm, które w nadchodzących latach będą pracować nad dalszym rozwojem baterii do pojazdów elektrycznych, tak by zwiększyć ich skuteczność i w konsekwencji przyczynić się do wzrostu zainteresowania „elektrykami” na kontynencie. W inicjatywę Unii szczególnie mocno zaangażowane są Niemcy, które na rozwój tego segmentu elektromobilności przeznaczyły miliardy euro. Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosa Sefcovica program pomoże „zrewolucjonizować rynek baterii”.

To zresztą nie pierwszy tego typu projekt realizowany z inicjatywy UE. Poprzedni, zaaprobowany w 2019 r., opiewał na podobną kwotę i zakładał m.in. pomoc w stworzeniu warunków do produkcji akumulatorów w zakładach Opla w Kaiserslautern. Działania instytucji europejskich w tym zakresie wiążą się z chęcią uniezależnienia się od dostaw z rynków azjatyckich. Według szacunków KE w 2025 r. wartość biznesu związanego z bateriami przekroczy 250 mld euro, co w założeniu ma zagwarantować pełną samowystarczalność państw członkowskich UE.

Zdjęcie: Wikimedia Commons, Tennen-Gas

Skontaktuj się z autorem
Artur Białek
dziennikarz miesięcznika "Dealer"
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Allegro specjalnie dla dealerów
Redakcja
23/6/2021
Aktualności
Zakład Tesli w ekologicznym pacie
Redakcja
22/6/2021
Aktualności
Audi przyspiesza elektryfikację
Redakcja
22/6/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.