Aktualności

EMP zapowiada sprzedaż Izery w 2026 r.

Budowa fabryki aut elektrycznych Izera rozpocznie się wraz z początkiem przyszłego roku, a uruchomienie produkcji polskiego „elektryka” jest planowane na grudzień 2025 r., zaś sprzedaż miałaby wystartować w 2026 r. – powiedzieli we wtorek w Sejmie podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. elektromobilności przedstawiciele spółki ElectroMobility Poland (EMP).

Piotr Zaremba, szef ElectroMobility, przypomniał, że w listopadzie firma podpisała umowę licencyjną z największą prywatną chińską grupą motoryzacyjną Geely dotyczącą udostępnienia dedykowanej dla „elektryków” technologicznej platformy SEA pod budowę Izery. Zwrócił jednak uwagę, że największy potencjał polonizacji produktu zawiera się w łańcuchu dostaw komponentów. Firma chce, by 60 proc. z nich było produkowanych lokalnie.

Z kolei Cyprian Gronkiewicz, dyrektor EMP ds. uruchomienia produkcji, przekazał, że powstał już zarys projektu budowlanego fabryki, trwa też przygotowywanie projektu zagospodarowania przestrzennego. „Aktualnie ruszyły prace nad pozyskaniem wszystkich pozwoleń środowiskowych, wodnoprawnych na budowę. Planujemy uzyskać je do końca roku. Równolegle będą trwały prace z utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, które mają na celu przygotować ten obszar pod inwestycję” – poinformował Gronkiewicz. Budowa zakładu, która miałaby potrwać około półtora roku, została zaplanowana na pierwszy kwartał 2024 r.

Gronkiewicz przekonuje, że w pierwszym etapie powstaną budynki o łącznej powierzchni 169 tys. m². Najpierw planowane jest uruchomienie jednej zmiany produkcyjnej o zdolności 33,4 tys. aut, zaś pełna zdolność – 100 tys. pojazdów – będzie wymagała trzech zmian.

Przypomnijmy, że poprzednie zapowiedzi EMP wskazywały, że fabryka i linie produkcyjne będą gotowe już na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 r., a pojazdy miały zjechać z taśm w trzecim kwartale 2023 r.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Skonsolidowani jak nigdy
Redakcja
4/10/2023
Aktualności
Trzeci kwartał z mocnym zamknięciem
Redakcja
4/10/2023
Aktualności
BYD wygra z Teslą? Prognoza na 2024 r.
Redakcja
3/10/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.