Aktualności

Europa prawie „na zero”

W lipcu na terenie Unii Europejskiej zarejestrowano 1,070 mln nowych samochodów osobowych. Oznacza to spadek sprzedaży względem ubiegłego roku – ale tylko o 5,6 proc.

O wynikach poszczególnych krajów i marek, ich wzrostach i spadkach, wspominaliśmy już w tym miesiącu na naszej stronie. Tym razem przedstawimy oficjalne dane z całego obszaru UE. Najważniejszą informacją jest wyraźna tendencja ograniczania spadków sprzedaży. Jeszcze w czerwcu rynek „osobówek” w Europie skurczył się o 22,3 proc. – miesiąc później wyniki z 25 gospodarek europejskich są już znacznie lepsze – to zaledwie 5,6 proc. spadku. Ale straty za okres 7 miesięcy 2020 r. są nadal znaczące, bo wolumen zmniejszył się w tym czasie o 33 proc.

W których krajach najlepiej poradziła sobie branża motoryzacyjna – i gdzie wypadła najgorzej? „Zwycięzców” mamy kilku, to kraje, które odnotowały wzrost sprzedaży, a mowa tu o Litwie (+22 proc.), Luksemburgu (+15 proc.), Danii (+14 proc.), Słowenii (+7 proc.), Francji (+5 proc.), Holandii (+2 proc.) i Hiszpanii (niecały 1 proc. wzrostu). Do tego zestawienia, mimo brexitu, można także dodać Wielką Brytanię, która zanotowała aż 11-procentowy wzrost.

W niektórych państwach rynek motoryzacyjny nadal nie potrafi jednak „wyjść na prostą”. Kryzys jest ciągle mocno widoczny na Węgrzech (-21 proc.), w Austrii (-21 proc.) oraz Grecji (-28 proc.), ale najgorszy wynik w lipcu odnotowała Rumunia – to aż 44 proc. spadku sprzedaży i zarazem rezultat znacznie gorszy niż ten, który ojczyzna Drakuli uzyskała w czerwcu (-28 proc.).

Na tle pozostałych państw Unii Polska nie wypadła najlepiej. Nasz wolumen „uszczuplił” się o 13,5 proc., ponad dwa razy więcej niż wyniosła średnia unijna, a z salonów wyjechało 42 tys. samochodów, o 7 tys. mniej niż przed rokiem. A w sierpniu? Te dane pojawią się już za kilka dni.

Dane: Automotive News, JATO Dynamics

Skontaktuj się z autorem
Artur Białek
dziennikarz miesięcznika "Dealer"
Zobacz również
Aktualności
Wakacje sprzyjają branży karawaningowej
Redakcja
18/9/2020
Aktualności
Sierpień w Europie gorszy od lipca
Redakcja
18/9/2020
Aktualności
„Salon przyszłości” Toyoty i Lexusa już otwarty
Redakcja
17/9/2020
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.