Aktualności

Europa: rynek jednośladów stabilnie

W okresie styczeń-wrzesień na największych europejskich rynkach zarejestrowano 709 tys. motocykli. To o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Branża motocyklowa wykazuje większą odporność na kryzys związany z pandemią koronawirusa – takie wnioski można wyciągnąć z komunikatu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Motocykli (ACEM), które opublikowało dane dotyczące sprzedaży jednośladów na terenie Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Dobór państw jest nieprzypadkowy, bo „wielka piątka” odpowiada za około 80 proc. rynku motocykli w UE i UK.

Po 6 miesiącach 2020 r. sektor zaliczył spadki sprzedaży na poziomie 17 proc. (dla porównania w tym okresie branża samochodową w segmencie aut osobowych spadła na terenie Unii aż o 38 proc.), ale latem motocykle sprzedawały się już znacznie lepiej, na co wpłynął odłożony popyt oraz zmiana trendów w społeczeństwie. W rezultacie trzeci kwartał motocykle zakończyły na plusie, a łączna sprzedaż za rok 2020 r. spadła o zaledwie 3 proc. Sekretarz generalny ACEM Antonio Perlot przestrzega jednak przed nadmiernym optymizmem. „Dane rejestracyjne po 9 pierwszych miesiącach roku pokazują, że sektor powoli zaczyna wychodzić z trudnej sytuacji po bardzo ciężkim marcu i kwietniu, kiedy znalazł się w bezprecedensowej napiętej sytuacji finansowej. Sytuacja pozostaje wciąż niestabilna, a niepewność spowodowana wybuchem epidemii COVID-19 jeszcze się nie zakończyła” – podkreśla przedstawiciel ACEM.

O ile jednak Europa notuje spadki (niewielkie, ale jednak), w Polsce 2020 r. okazał się dla branży okresem wzrostów. W miesiącach styczeń-październik 2020 r. zarejestrowano w naszym kraju 18 tys. nowych motocykli, czyli o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem. Jeszcze lepszy okazał się sam październik – jesienny pik zaowocował wzrostem o 26 proc. I chociaż Polska nadal pozostaje dla największych producentów stosunkowo małym rynkiem, to droga, jaką branża przeszła w ostatniej dekadzie, zachęca do inwestycji po tej stronie Odry.

Więcej na temat branży motocyklowej w listopadowym numerze „Dealera”.

Zdjęcie: Suzuki Motor Poland

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Wszyscy tworzymy zieloną rewolucję
Redakcja
22/3/2023
Aktualności
Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele
Redakcja
21/3/2023
Aktualności
Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!
Redakcja
20/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.