Aktualności

Izera pod zarządem premiera

Jak wynika z rządowych dokumentów, ElectroMobility Poland, firma odpowiedzialna za produkcję Izery – polskiego „elektryka”, znajdzie się jeszcze w tym miesiącu pod zarządem premiera.

Na taką zmianę pozwolił projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje m.in. prezes rady ministrów. W ten sposób Mateusz Morawiecki odpowie w praktyce za zarządzanie ElectroMobility Poland. Przepisy, które na to pozwolą, zostaną przyjęte do końca września. Według rządowego wykazu „przekazanie pałeczki” premierowi przyczyni się do uspójnienia i kontroli weryfikacji sposobu wykorzystania środków pozyskanych przez spółkę z Funduszu Reprywatyzacji w związku ze sprawowanym nad nią nadzorem właścicielskim.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca ElectroMobility Poland i Skarb Państwa podpisały umowę inwestycyjną, dzięki której strona państwowa obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 mln zł. Problem w tym, że inwestycja w Izerę wymaga łącznie co najmniej 5 mld zł i, jak na razie, wzbudza liczne wątpliwości. Eksperci (polecamy felieton Marka Koniecznego „Izera na lidera”) wskazują na nierealne oczekiwania co do sprzedaży auta oraz brak pomysłu i kompetencji, które zapewniłyby jego sprawną dystrybucję – o ile do takowej dojdzie. I choć Izera pochwaliła się niedawno wybraniem partnera technologicznego, to nie przystąpiła jeszcze nawet z nim do negocjacji. Jak pokazał przykład Arrinery, czyli „rodzimego Ferrari” zachwalanego w 2016 r. przez Morawieckiego, do innowacyjnej motoryzacji „made in Poland” warto podchodzić z dystansem.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Elektromobilność – obawa czy nadzieja dla rynku pracy w Polsce?
Redakcja
21/10/2021
Aktualności
Giganci technologiczni wchodzą do sektora automotive
Redakcja
20/10/2021
Aktualności
Brak surowców storpeduje ambitne plany w zakresie elektromobilności?
Redakcja
19/10/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.