Aktualności

Jeszcze gorsze skutki kryzysu chipowego? IHS Markit obniża prognozę

IHS Markit szacuje, że wskutek niedoborów chipów produkcja modeli osobowych i ciężarowych w 2021 r. zmniejszy się o 6,2 proc. Poskutkuje to 5,02 mln samochodów mniej, niż dotychczas zakładała firma analityczna.

Coraz więcej wskazuje na to, że kłopoty podażowe, z którymi obecnie mierzy się branża, przesuną się na kolejne lata – powszechnie mówi się o roku 2022, a niektórzy producenci nieśmiało wspominają nawet o 2023. Co więcej, straty wolumenowe w nadchodzącym roku mogą być znacznie gorsze od dotychczasowych prognoz, bo projekcja IHS Markit na 2022 r. została zweryfikowana w dół o kolejne 9,3 proc., odpowiadając 8,45 mln pojazdów. Z przewidywań firmy analitycznej wynika, że gorzej będzie również w roku 2023 – o 1,1 proc. (1,05 mln sztuk).

Na obecny kryzys składa się kilka elementów. Przede wszystkim, podczas zeszłorocznej początkowej blokady spowodowanej pandemią ilość zamówień na półprzewodniki wśród producentów aut znacznie spadła, podczas gdy wzrosła w innych sektorach. Niebagatelną rolę odegrały także pożary w fabrykach producentów chipów, zimowe burze w Teksasie oraz nowe restrykcje i obostrzenia w związku z kolejnymi falami pandemii. W ostatnim czasie dużym problemem jest zaś sytuacja w Malezji (to ważne ogniwo w łańcuchu dystrybucji chipów produkowanych na Tajwanie), gdzie nowe ogniska koronawirusa spowodowały ponowne zamknięcie kluczowych fabryk. Przedłużający się lockdown w Malezji odbił się więc wyraźnie na całej branży, a jesień i potencjalna czwarta fala koronawirusa mogą skutecznie opóźnić powrót do normalności.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Wszyscy tworzymy zieloną rewolucję
Redakcja
22/3/2023
Aktualności
Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele
Redakcja
21/3/2023
Aktualności
Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!
Redakcja
20/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.