Aktualności

Mercedes przekroczył barierę 1 tys. km na jednym ładowaniu

Markus Schäfer, dyrektor ds. technologii, rozwoju i zaopatrzenia w Mercedes-Benz Group AG, podaje, że prototypowe auto Vision EQXX przejechało na jednym ładowaniu ponad 1000 km z Niemiec na Lazurowe Wybrzeże we Francji.

Przejazd samochodem trwał ponad 11 godzin, podczas których prototyp zużył 8,8 kWh na 100 km. To dwa razy mniej niż w wypadku obecnie dostępnych elektrycznych modeli Mercedesa, a także Tesli S 60, dysponującej największym zasięgiem wśród pojazdów marki. Co ciekawe, na dachu samochodu producent zamontował panele fotowoltaiczne – przechwycona przez nie energia słoneczna zasila odbiorniki pomocnicze, jak na przykład system nawigacji. Mercedes przekonuje, że takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie zasięgu o 2 proc.

Ola Källenius, prezes zarządu Mercedes-Benz Group AG, twierdzi, że Vision EQXX jest najbardziej wydajnym Mercedesem ze wszystkich dotychczasowych. Dodaje także, że program technologiczny stojący za pojazdem to „kamień milowy w rozwoju samochodów elektrycznych”. Strategia koncernu obejmuje inwestycje warte 60 mld euro do 2026 r. Cel jest jeden: wyprzedzić Teslę i BMW, tak by odzyskać tytuł najlepiej sprzedającego się na świecie producenta luksusowych aut. Firma do 2030 r. chce postawić wyłącznie na sprzedaż „elektryków”, a ponadto ma w planie założenie wraz z partnerami ośmiu fabryk akumulatorów.

Przypomnijmy, że niemiecka spółka pokazała już w styczniu prototyp Vision EQXX. Mercedes-Benz zapowiadał wówczas, że auto będzie w stanie przejechać 1000 km na jednym ładowaniu, i to mimo akumulatora o połowę mniejszego od tego stosowanego we flagowym modelu EQS. Co więcej, koncern informował, że wybrane rozwiązania zastosowane w prototypie pojawią się w autach seryjnych w perspektywie 2-3 lat.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Wszyscy tworzymy zieloną rewolucję
Redakcja
22/3/2023
Aktualności
Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele
Redakcja
21/3/2023
Aktualności
Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!
Redakcja
20/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.