Aktualności

Polski e-Van od Grupy Zasada gotowy do produkcji

Grupa Zasada zaprezentowała pierwszą polską elektryczną ciężarówkę. E-Van wyszedł już z fazy projektowej i niebawem w Makowie Mazowieckim ruszy jego produkcja.

E-Van powstał w ramach przedsięwzięcia realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju („e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1”). W 2020 r. w konkursie wzięło udział 10 firm, a na ostatnim – czwartym – etapie pozostały firmy Ennovation Technology oraz Autobox Innovation (obie należące do Grupy Zasada). Wsparcie na projekt, który był finansowany ze środków funduszy europejskich, wyniosło 19 mln zł.

„Jesteśmy dumni, że nasze marzenie o stworzeniu modułowego auta elektrycznego o dużym zasięgu z możliwością szybkiego ładowania staje się rzeczywistością. Jest to produkt, w którym 70 proc. komponentów stanowią polskie elementy. Poza tym jego bateria jest większa o 1/3 w porównaniu z konkurencją i udało się obniżyć masę własną pojazdu. To oznacza, że e-Vanem można przewieźć więcej towarów na większą odległość. Ponadto może być on wyposażony w różnego rodzaju zabudowy, co sprawia, że jest bezkonkurencyjnie uniwersalny w segmencie samochodów dostawczych zdominowanych przez furgony” – przybliża prezes Autobox Innovation Mirosław Kalinowski. Co więcej, przedsiębiorstwo będzie miało w ofercie zabudowę kontenerową, a ponadto skrzyniową, plandekową oraz specjalistyczną (na indywidualne zamówienie).

Auto jest zaprojektowane w ramach własnej produkcji, a przy tym bazuje na autorskich rozwiązaniach technicznych. „Dostawczak” przejedzie ponad 350 km na jednym ładowaniu z pełnym ładunkiem, a maksymalna prędkość samochodu jest ograniczona elektronicznie do 90 km/h, zaś pojemność baterii wynosi 120 kWh. Ładowanie auta od 0 do 80 proc. za pomocą ładowarki DC zajmuje godzinę. Autobox ściśle współpracuje ze start-upem Ennovation Technology, który odpowiada za projekt i stworzenie zintegrowanego napędu oraz akumulatora.

 „Na tym etapie, mając trzy jeżdżące prototypy, można już pomyśleć o produkcji małoseryjnej. By do tego doszło, potrzebna jest pełna homologacja, którą powinniśmy zdobyć do połowy przyszłego roku. Nasze hale produkcyjne, infrastruktura i know-how pozwalają na planowanie produkcji 1500 sztuk takich elektrycznych vanów rocznie. Z seryjną produkcją powinniśmy ruszyć na początku 2025 r.” – tłumaczy Kalinowski.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Szokujące przejęcie we Francji
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Ekologia to nasz wybór
Redakcja
12/7/2024
Aktualności
Jednomarkowy wielomarkowym
Redakcja
12/7/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.