Aktualności

Skarb państwa przejmie ElectroMobility Poland?

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, zgodził się na przeznaczenie gruntu w Jaworznie pod fabrykę polskich elektryków. Kolejnym krokiem byłoby przejęcie przez skarb państwa spółki ElectroMobility Poland.

„ElectroMobility Poland i jej plan budowy fabryki samochodów elektrycznych to projekt o tak dużym znaczeniu, że powinien otrzymać wsparcie z pieniędzy publicznych” – stwierdził w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Michał Kurtyka. Zdaniem ministra w podobny sposób finansowano narodziny motoryzacyjnych gigantów, m.in. francuskich, niemieckich czy koreańskich. Decyzje zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach.

Minister nie zdradził detali na temat modelu przejęcia spółki, która buduje Izerę – polski samochód elektryczny. Obędzie się to jednak najprawdopodobniej na podobnych zasadach jak w wypadku PGE EJ1, odpowiedzialnej za budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Przypomnijmy, że pod koniec marca skarb państwa odkupił od dotychczasowych akcjonariuszy (PGE, KGHM, Tauron, Enea) 100 proc. udziałów w spółce PGE EJ1. Był to koszt 531,4 mln zł.

Struktura właścicielska w ElectroMobility Poland prezentuje się podobnie, gdyż składa się ze spółek, w których skarb państwa ma swoje udziały. Dokładnie po 25 proc. akcji ElectroMobility Poland mają PGE, Enea, Tauron i Energa.

Źródło: „Puls Biznesu”

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
800 mln zł na infrastrukturę ładowania?
Redakcja
6/5/2021
Aktualności
Duże wzrosty w kwietniu
Redakcja
5/5/2021
Aktualności
Zielone światło dla Fiata i Jeepa w Tychach
Redakcja
4/5/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.