Aktualności

SsangYong Motor szuka nowego inwestora

Koncern poinformował, że kontrakt z Edison Motors, producentem elektrycznych autobusów, został anulowany. Po kilku miesiącach koreańska marka musi ponownie szukać inwestora strategicznego.

Ubiegły rok nie był łatwy dla SsangYonga – oprócz globalnych problemów, z którymi zmagała się branża motoryzacyjna, firma borykała się z kłopotami właścicielskimi. W kwietniu 2021 r. producent znalazł się pod zarządem komisarycznym, po tym, jak większościowy udziałowiec marki, indyjski gigant motoryzacyjny Mahindra & Mahindra zainteresowany sprzedażą brandu, nie zdołał znaleźć odpowiedniego kupca.

Dlatego, kiedy w styczniu 2022 r., po wielu miesiącach poszukiwań, zainteresowanie przejęciem SsangYonga wyraziła – przy wsparciu Koreańskiego Banku Rozwoju – południowokoreańska firma zajmująca się produkcją elektrycznych autobusów Edison Motors, wydawało się, że wszystko zmierza ku lepszemu. 28 marca przedstawiciele marki przekazali jednak informację o anulowaniu transakcji opiewającej na 255 mln dol., gdy okazało się, że inwestor nie dotrzymał terminu płatności. Według koreańskich źródeł producent zapowiedział już wznowienie poszukiwań nowego chętnego na kupno firmy.

Przedstawiciele SsangYonga przekonują, że problemy własnościowe nie wpłyną na bieżącą działalność przedsiębiorstwa, które w ostatnim czasie zaprezentowało pierwszy w pełni elektryczny samochód marki – model Korando e-Motion. Już na czerwiec zaplanowano ponadto debiut SUV-a nowej generacji , a w Arabii Saudyjskiej trwają pracę nad budową nowego zakładu – pierwsze auta mają wyjechać z fabryki w 2023 r.

Globalne zawirowania wydają się nie mieć ponadto większego wpływu na działalność marki w Polsce. Zeszły rok SsangYong zakończył wolumenem 317 sprzedanych aut osobowych. I niewykluczone, że ubiegłoroczny rezultat producent pobije już… w pierwszym kwartale 2022 r. Z danych Samaru wynika bowiem, że po dwóch miesiącach bieżącego roku na polskie drogi wyjechało 207 nowych osobówek.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
W blogu siła
Redakcja
2/6/2023
Aktualności
Budmat Auto dealerem Fiata
Redakcja
2/6/2023
Aktualności
Używane „elektryki” z dużym spadkiem wartości
Redakcja
1/6/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.