Aktualności

Zero Waste

O tym, jak istotne jest dbanie o środowisko naturalne, nie trzeba dziś chyba nikogo przekonywać. W czerwcu autoryzowany dealer Mercedesa, firma Duda-Cars, podjął aż dwa działania, które niewątpliwie wpisują się w katalog proekologicznych. Ale to nie całe „dobro”, jakie realizuje w ostatnim czasie wywodząca się z Poznania firma.

Świat ulega przemianom, a Duda-Cars świadomie stara się za nimi podążać. Dealer, oprócz wsparcia inicjatyw prośrodowiskowych, od lat podejmuje aktywne działania charytatywne. Czasem udaje się mu nawet połączyć jeden cel z drugim. Ale po kolei.

DO TRZECH RAZY SZTUKA

Obieg zamknięty, zero waste, powtórne wykorzystanie surowców – czy w przypadku marki motoryzacyjnej działanie tego typu jest możliwe? Firma Duda- Cars udowodniła, że tak. I to nie tylko raz. W połowie czerwca dealer przekazał Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu budy dla… kotów. Drewno, które posłużyło do stworzenia konstrukcji, ma długą i ciekawą historię – pierwotnie sosnowe deski wykorzystano do budowy podestu na miejskiej plaży przy ulicy Olsztyńskiej 1, gdzie znajduje się salon marki Mercedes-Benz należący do wywodzącej się z Poznania firmy. Mieszkańcy Wrocławia z pewnością dobrze pamiętają, zarówno tę wakacyjną przestrzeń, ale przede wszystkim powód, dla którego powstała.

– W 2016 roku rozpoczęto modernizację obiektu, ale jej realizację zatrzymał pożar, do którego doszło w trakcie remontu. Mimo oczywistych trudności obiekt błyskawicznie wrócił do normalnej pracy – salon i serwis zostały przeniesione do tymczasowej przestrzeni, wokół której latem 2019 roku zaaranżowano tzw. letni salon, gdzie klienci byli obsługiwani w scenerii przypominającej miejską plażę – mówi Bolesław Szołkowski, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w Duda – Cars. Nie zabrakło też tego, co kojarzy się z wakacyjną atmosferą: wygodnych leżaków sygnowanych hashtagiem #KochamyMercedesy, kubańskich rytmów wprawiających w dobry nastrój oraz lodowego baru. Gdy wakacje dobiegły końca, a plaża została zdemontowana, deski zyskały kolejne wcielenie. – Tym razem obudowano nimi wnętrze salonu urządzonego w tymczasowych kontenerach przemysłowych, ustawionych koło modernizowanego obiektu. Ponownie atmosfera miejsca pozytywnie wpływała na nastroje klientów. Salon został urządzony na wzór wystroju alpejskich „chalets” – dodaje Szołkowski. Tym samym surowa dotychczas przestrzeń zyskała znacznie przytulniejszy charakter, a zespół Duda-Cars po raz kolejny udowodnił, że łatwo adaptuje się do zmiennych warunków. Tym razem – pogodowych.

„Letni salon” Duda-Cars to ciekawy przykład motoryzacyjnego recyklingu: część drewnianych elementów posłużyła najpierw do obudowania salonu tymczasowego, a później jako materiał na… budy dla kotów

Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku, dwa lata po dramatycznych wydarzeniach związanych z pożarem, otwarto wreszcie nowoczesny obiekt, który spełnia najwyższe standardy producenta pod względem nie tylko designu, ale przede wszystkim obsługi klienta. Natomiast po demontażu „przejściowego salonu” surowce i materiały, które mu służyły, zyskały kolejne wcielenie. Tym razem zespół Duda-Cars zadbał o komfort… kotów z wrocławskiego schroniska. Zwierzęta na co dzień korzystają z wybiegów zabezpieczonych siatką. Z desek skonstruowano aż 15 bud, w których koty znajdą schronienie pod dachem – podczas deszczu czy upału.

NA DRODZE DO NIŻSZEJ EMISJI

Dealer prężnie działa również przy promocji elektromobilności i ograniczania emisji CO2 w trakcie użytkowania samochodów. I potrafi to „obudować” wizerunkowo. Na początku czerwca, w podpoznańskim salonie w Golęczewie, firma kurierska DPD Polska odebrała z Duda-Cars aż 50 elektrycznych eVito, które zasiliły zeroemisyjną flotę kuriera. Jak podkreśla samo DPD Polska, decyzja o zakupie 50 furgonów eVito ma ułatwić osiągnięcie jednego z celów długofalowej strategii zrównoważonego rozwoju DPD Group, do której spółka należy – czyli neutralności emisyjnej doręczeń. Międzynarodowa sieć kurierska zobowiązała się do 2025 r. znacząco obniżyć ślad węglowy doręczeń w wybranych europejskich miastach i zmniejszyć emisję CO2 o co najmniej 80 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Zadanie dobrze wpisujące się w cele, jakie stawia dealerom UE. Jak widać, Duda-Cars umie łączyć pożyteczne z… nieodzownym, bo od sprzedaży samochodów na prąd dealerzy najpewniej nie uciekną.

Co ciekawe, eVito nie jest pierwszym modelem elektrycznym tak szeroko
promowanym przez Duda-Cars. Dealer uwypukla znaczenie aut bezemisyjnych, m.in. dedykując im specjalne strefy ekspozycyjne w swoich salonach, firma skupia się też na niesztampowym podkreślaniu ich zalet. W kwietniu, podczas prezentacji live dostępnej dla każdego, przedstawiony został EQA – tym razem osobowy „elektryk”. Pod koniec roku odbędzie się z kolei premiera luksusowego EQS.

Duda-Cars działa też prężnie przy promocji elektromobilności. Na początku czerwca dealer wydał DPD Polska 50 dostawczych eVito

LOKALNIE I CHARYTATYWNIE

Jak wspomniano, firma Duda-Cars wywodzi się z Wielkopolski – w tym regionie firma posiada salony w Poznaniu, Golęczewie k. Poznania oraz Lesznie. Związek z Wielkopolską jest mocno podkreślany, często w najlepszym tego słowa znaczeniu. Firma wielokrotnie podejmowała lokalne działania charytatywne, współdziałając z Fundacją rodziny Duda im. Maksymiliana Dudy. – Na przestrzeni lat akcji we współpracy z Fundacją było wiele. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mają one wymiar lokalny. Działamy głównie w Poznaniu, Wrocławiu i Lesznie. Warto wspomnieć choćby o dwóch leszczyńskich zbiórkach. W ciągu ostatniego kwartału aż dwa razy zaangażowaliśmy się w licytacje charytatywne, z których środki były przeznaczane na pomoc dla poszkodowanych. W maju dołączyliśmy do zbiórki pieniędzy dla pogorzelców, w lipcu – na rzecz chorego dziecka. Nasz udział wiąże się z wystawieniem do licytacji wybranego samochodu na weekend. W obu przypadkach auta były udostępnione z salonu Duda- Cars w Lesznie – podkreśla Bolesław Szołkowski.

Ale to nie koniec. Od 2019 r. w ramach dealerstwa funkcjonuje wyjątkowe miejsce przeznaczone dla miłośników klasycznej motoryzacji – Legends Duda-Cars w Golęczewie. I tutaj, nie bez zaskoczenia, Duda- Cars prężnie działa, wspierając lokalną społeczność, a jednocześnie – niosąc pomoc potrzebującym z drugiego końca Polski. Konkret? W czerwcu tego roku marka przekazała 50 worków cementu budowlanego Ochotniczej Straży Pożarnej w Golęczewie, której załoga wystąpiła ze szczytnym celem – pomocy pogorzelcom ze wsi Nowa Biała na Spiszu w Małopolsce. Mieszkańcy tej miejscowości ucierpieli podczas potężnego pożaru.

Rzeczywista chęć pomagania innym, dbałość o środowisko, ekologię, zwierzęta i oczywiście ludzi – to wszystko cechuje codzienną działalność firmy Duda-Cars. A niebywała pomysłowość w działaniu sprawia, że dealer potrafi wyjść zwycięsko nawet z najtrudniejszych sytuacji. A przy tym nie zapomina o tych, których los ciężko doświadczył.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Znane twarze dealera
Redakcja
27/9/2021
Aktualności
Izera pod zarządem premiera
Redakcja
27/9/2021
Aktualności
Auta elektryczne w Chinach. Problem urodzaju?
Redakcja
24/9/2021
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.