Księgowość

Nowy rządowy program „Podatnik Bezgotówkowy”: przyspieszony i zautomatyzowany zwrot VAT dla firm

Program „Podatnik Bezgotówkowy” to narzędzie przygotowane przez Ministerstwo Finansów z myślą o firmach, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie bezgotówkowym. Jego największym atutem ma być zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorców i ograniczenie formalności związanych ze zwrotem VAT. Którzy dealerzy będą mogli skorzystać z ogłoszonego niedawno programu i jakie korzyści z niego płyną?

„Na programie skorzystają sprzedawcy i konsumenci (…). Dla firm to ulga na terminal i większa płynność dzięki szybszemu zwrotowi VAT. Administracja zyska wiarygodnych i transparentnych partnerów, którym będzie mogła wcześniej zwrócić VAT bez konieczności ich kontrolowania” – zapowiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

PRZYSPIESZONY ZWROT VAT

Wiceminister Jan Sarnowski stwierdził, że przyspieszony zwrot VAT to rewolucja w polskim systemie podatkowym, choć – jak zauważa – jeszcze większą rewolucję stanowi to, że jego status będzie badany co miesiąc całkowicie automatycznie. „Jedyne, co będzie musiał zrobić podatnik, to wyrazić chęć otrzymania szybkiego zwrotu klikając w chceckbox w przesyłanym za dany miesiąc pliku JPK” – tłumaczy Sarnowski. Dodaje, że automatyzacja tego procesu to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, gdzie nie ma żadnych formalności, dokumentów i żadnego miejsca na pomyłkę czy kontrolę. „Status podatnika bezgotówkowego samodzielnie zweryfikuje KAS, zestawiając informacje z kas online z plikami JPK” – podsumowuje Sarnowski.

DWA PAKIETY

Przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji dwa pakiety: „Silver” oraz „Gold”. Pierwszy zakłada ulgę na terminal w podatku dochodowym. Oznacza to, że wydatki za nabycie terminala i obsługę transakcji płatniczych będą zaliczane w 100 proc. do kosztów uzyskania przychodów, a ponadto zostaną one całkowicie odliczone (do wartości 1000 zł) od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Istotnym jest fakt, że ulga będzie dostępna dla przedsiębiorców, którzy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych przy użyciu terminali przez ostatni rok bądź rozpoczęli przyjmowanie takich płatności w ramach programu „Polska Bezgotówkowa”. Zakładając że każdy dealer od dłuższego czasu przyjmuje już w swoim salonie płatności bezgotówkowe, nie będzie mógł on skorzystać z tego udogodnienia.

Opcją nad którą jednak warto bliżej się pochylić, jest pakiet „Gold”, nazywany również „Podatnikiem Bezgotówkowym”. Przedsiębiorca uczestniczący w programie może liczyć na dwie korzyści. Po pierwsze, będzie to wyższa, bezterminowa ulga na terminal i co najważniejsze najszybszy zwrot VAT w całej Unii Europejskiej – w ciągu 15 dni. Przedsiębiorcy otrzymają ulgę na terminal w podatku dochodowym, która będzie działać bezterminowo, z kolei odliczenie osiągnie wysokość 200 proc. (maksymalnie do 2000 zł rocznie).

Ministerstwo wyjaśnia, że wydatki będą mogły zostać odliczone od podstawy opodatkowania potrójnie. Oznacza to, iż za każdą złotówkę wydaną na obsługę płatności bezgotówkowych podatnik będzie mógł pomniejszyć dochód o 3 zł: najpierw o złotówkę jako koszt uzyskania przychodu, a następnie – w ramach ulgi – o kolejne 2 zł. Preferencyjna ulga na terminal będzie dostępna dla firm, które są podatnikami bezgotówkowymi co najmniej przez siedem miesięcy w roku podatkowym.

Biorąc pod uwagę, że obecnie obowiązuje 60-dniowy termin na zwrot VAT, fakt, że środki pojawią się na koncie podatnika w ciągu maksymalnie 15 dni, to bardzo korzystna dla przedsiębiorców zmiana, znacznie zwiększająca płynność finansową.

Warunkiem koniecznym do spełnienia, by móc skorzystać z szybszego zwrotu VAT oraz z ulgi, będzie posiadanie przez przedsiębiorcę statusu „podatnika bezgotówkowego”. Aby go osiągnąć przedsiębiorca wykazać musi iż:

  • Jest detalistą, nie hurtownikiem – co najmniej 80% jego klientów stanowią konsumenci
  • Sprzedaż ewidencjonowana na kasie fiskalnej wynosi więcej niż 50 000 zł miesięcznie
  • Za co najmniej 65% przychodów odpowiadają płatności dokonywane za pomocą transakcji bezgotówkowych.

Z punktu widzenia dealerów kluczowym będzie fakt, w jaki sposób klasyfikowane będą osoby kupujące i serwisujące pojazdy w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeśli podobnie jak w zmienionych niedawno przepisach o rękojmi, prawodawca uzna że osoba prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, jest traktowana jako konsument, to może okazać się że wielu z dealerów będzie spełniać kryteria wymagane by zostać „podatnikiem bezgotówkowym”. Niestety nie wiemy jeszcze w jaki sposób interpretować będą ten zapis organy skarbowe, mamy nadzieję że wkrótce opublikowane zostaną jasne i przejrzyste wytyczne również w tym zakresie.

Program wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.