Dealerski Przegląd Prasy

Partner projektu:
Archiwum
27/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: UE: pojazdy użytkowe utrzymują wzrost od początku roku

Według danych ACEA, pomimo notowanych w lipcu i sierpniu spadków rejestracji, w ciągu ośmiu miesięcy br. popyt na nowe pojazdy użytkowe w Unii Europejskiej wzrósł o 24 proc. rok do roku, osiągając 1,3 mln szt. Liczba rejestracji samochodów dostawczych do 3,5 tony odnotowana w UE w lipcu i sierpniu również była niższa niż rok temu, jednak od początku roku popyt w całej Unii utrzymał się na poziomie o 23 proc. wyższym niż przed rokiem.

ZDS wystosował pisma do Ministra Finansów, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz do wszystkich posłów z Komisji Finansów Publicznych w Sejmie, w których protestuje przeciwko nowemu minimalnemu podatkowi przychodowemu dla podmiotów podlegających CIT. Związek zaproponował, żeby z nowego podatku wyłączyć przedsiębiorców osiągających przychód poniżej 2 mld złotych.

Volvo zdecydowało się na zmianę identyfikacji wizualnej. Wirtualne Media piszą, że logotyp w odświeżonej wersji pojawił się na kanałach społecznościowych polskiego oddziału Volvo. Nowy znak marki jest pomniejszony, uproszczony, czarny na białym tle.

ACEA: Wakacyjny spadek na rynku aut użytkowych w UE

Źródło: acea.auto

ACEA informuje, że w lipcu i sierpniu rejestracje pojazdów użytkowych w UE odnotowały spadek odpowiednio o 11,9 proc. i 5,4 proc. W ciągu ośmiu miesięcy br. popyt na nowe pojazdy użytkowe w Unii wzrósł o 24 proc., osiągając 1 292 628 szt.

Także liczba rejestracji samochodów dostawczych do 3,5 tony odnotowana w UE w lipcu i sierpniu była odpowiednio o 15,7 proc. i 8,2 proc. niższa niż rok temu. Po ośmiu miesiącach 2021 r. popyt na nowe lekkie samochody dostawcze w całej UE utrzymywał się na dodatnim poziomie (+23,6 proc.), osiągając łącznie 1 078 235 szt.

ZDS: Związek interweniuje w sprawie zmian w podatkach

Źródło: zds.org.pl

W Sejmie trwają prace nad ustawami dotyczącymi Polskiego Ładu. Związek Dealerów Samochodów przypomina, że jednym z rozwiązań, które potencjalnie może grozić rynkowi dealerskiemu, jest objęcie nowym minimalnym podatkiem przychodowym podmiotów podlegających CIT, których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1 proc., lub które poniosą stratę za dany rok podatkowy. W praktyce oznacza to, że ucierpią wszystkie branże, które nie osiągają określonej rentowności w skali roku, w tym branża dealerska. Związek wyjaśnia, że stawka podatku przychodowego miałaby wynosić 10 proc. przy pewnych modyfikacjach w zależności od przyjętej podstawy opodatkowania. Kwotę zapłaconego za dany rok podatkowy podatku przychodowego odliczać się ma od CIT-u za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik wpłacił minimalny podatek dochodowy.

ZDS wystosował pisma do Ministra Finansów, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz do wszystkich posłów z Komisji Finansów Publicznych w Sejmie, w których protestuje przeciwko nowej daninie. Zaproponował również, żeby z nowego podatku wyłączyć przedsiębiorców osiągających przychód poniżej 2 mld złotych.

Interia: Premier będzie zarządzał spółką ElectroMobility Poland

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie nowelizującym rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów lub inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Interia pisze, że zgodnie z projektem spółka ElectroMobility Poland, która odpowiada za markę aut elektrycznych Izera, miałaby przejść pod zarząd Prezesa Rady Ministrów. Projekt w tej sprawie ma zostać przygotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, a przyjęty przez rząd jeszcze w trzecim kwartale 2021 roku, czyli do końca września.

Automotive News: VinFast chce wejść na kolejne europejskie rynki

Wietnamski producent samochodów VinFast rozważa ekspansję na kolejne europejskie rynki. Firma, która zatrudniła byłego dyrektora generalnego Opla, Michaela Lohschellera, zadebiutuje w Europie w przyszłym roku z dwoma modelami SUV-ów z napędem akumulatorowym. Oba samochody zadebiutują w Wietnamie, Ameryce Północnej i Europie około połowy 2022 roku.

Wiceprezes ds. sprzedaży B2B VinFast, Emiel Hendriksen, powiedział w czwartek, że producent szuka we Włoszech, Skandynawii, Szwajcarii i Austrii „drugiego kroku w swojej europejskiej strategii”. Firma rozważa wejście na te rynki w 2023 roku.

Hendriksen poinformował, że VinFast będzie początkowo opierał się na modelu dystrybucji bezpośredniej i tradycyjnych salonach dealerskich w Niemczech, Francji i Holandii, jednak później firma może rozważyć agencyjny model sprzedaży w innych krajach.

Wirtualne Media: Volvo zmienia swój logotyp

Logotyp Volvo w odświeżonej wersji pojawił się na kanałach społecznościowych polskiego oddziału firmy. Poprzednim znakiem Volvo posługiwało się od 2014 roku. W najnowszej wersji logo szwedzkiej marki jest czarne na białym tle. Usunięta została niebieska belka, na której do tej pory widniała nazwa marki. Ponadto nieco pomniejszono nazwę brandu w okręgu. Sam okrąg jest cieńszy i widocznie odcięty w miejscu, w którym umieszczona jest skośna strzałka.

Volvo jest kolejną marką motoryzacyjną, która w ostatnim czasie zdecydowała się na zmianę identyfikacji wizualnej. Szwedzi poszli w ślady takich brandów jak BMW, KIA, czy Opel. Nową odsłonę logotypów w ostatnich miesiącach zaprezentowały też japońskie marki – Toyota i Nissan.

24/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Rośnie polski przemysł motoryzacyjny

W I półroczu 2021 r. polska produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep osiągnęła wartość 87,81 mld złotych – podała firma AutomotiveSuppliers. pl. Wzrost rok do roku wyniósł ponad 40 proc. Eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych uzyskał z kolei wartość 2,76 mld euro. To o 30,37 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ministerstwo Finansów chce zmniejszyć limit płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł – pisze „Rzeczpospolita”. Po zmianach zakupy za gotówkę będą mogły być rozliczone w kosztach tylko do 8 tys. zł.

Premier Czech Andrej Babiš kolejny raz podkreśla, że chce bronić krajowy przemysł motoryzacyjny przed proponowanym przez KE zakazem sprzedaży aut z silnikami spalinowymi do 2035 r. „Jestem przekonany, że trzeba to znacząco zmienić. Obecna propozycja niszczy producentów samochodów i jesteśmy jej przeciwni” – powiedział premier.

Automotive Suppliers: Baterie do „elektryków” napędzają eksport polskiej motoryzacji

W I półroczu 2021 r. produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep osiągnęła wartość 87,81 mld złotych – wynika z danych firmy AutomotiveSuppliers. pl. – Wzrost rok do roku wyniósł ponad 40 proc. (…) Musimy jednak pamiętać, że w II kwartale zeszłego roku przemysł motoryzacyjny w Polsce i w Europie był mocno ograniczony przestojami. Jeśli porównać uzyskany wynik z danymi za I półrocze 2019 roku to nastąpił wzrost o 9 proc. – mówi Rafał Orłowski, partner w AutomotiveSuppliers. pl.

W grupie firm średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w I półroczu br. wyniosła 84,63 mld złotych. Uzyskany wynik jest o 44,4 proc. wyższy niż przed rokiem. Większość przychodów generują producenci części i akcesoriów. Wartość produkcji sprzedanej wytwórców komponentów sięgnęła 50,9 mld zł, rosnąc w ujęciu rocznym o 48,2 proc. Wysokie, dwucyfrowe wzrosty odnotowali producenci samochodów i silników (o 37,3 proc. do 30,3 mld zł) oraz przyczep i naczep (o 51,2 proc., do 3,4 mld zł).

Rekordową wartość osiągnął eksport branży motoryzacyjnej. W pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. sięgnął 17,1 mld euro, co w porównaniu r/r daje wzrost o 42,7 proc. Ponad jedna trzecia zagranicznej sprzedaży przypada na części i akcesoria, coraz większe znaczenie mają w eksporcie również akumulatory litowo-jonowe do elektrycznych samochodów. Na przestrzeni 12 miesięcy ich udział w eksporcie wzrósł do 18,8 proc.

Eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych miał wartość 2,76 mld euro. To o 30,37 proc. więcej niż rok wcześniej. Na ten segment przypadło 16,17 proc. całego eksportu sektora motoryzacyjnego z Polski.

„Rzeczpospolita”: Resort finansów chce ograniczyć transakcje za gotówkę

Źródło: rp.pl

Ministerstwo Finansów w podatkowym pakiecie Polskiego Ładu zmniejsza limit płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł. – Cel tej zmiany jest jasny: ograniczenie szarej strefy. Myślę, że przyniesie pewien efekt. Niestety, przy okazji utrudni życie przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim firmom. W relacjach biznesowych 8 tys. zł to wcale nie taka duża kwota. A przecież w wielu branżach, np. budowlanej czy samochodów używanych, płatności gotówkowe są ciągle popularne – mówi Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero. Po zmianach zakupy za gotówkę będą mogły być rozliczone w kosztach tylko do 8 tys. zł.

Automotive News: Czesi nie chcą rezygnować z aut spalinowych

Jak już pisaliśmy, premier Czech Andrej Babiš zapowiedział, że chce walczyć o przyszłość pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Polityk podkreślił, że Republika Czeska będzie domagać się poważnych zmian w planie Unii Europejskiej dotyczącym ograniczenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ obecna propozycja zaszkodziłaby kluczowemu przemysłowi Czech, jakim jest motoryzacja.

W debacie internetowej z liderami opozycji przed wyborami w przyszłym miesiącu premier powiedział, że proponowany przez UE zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi do 2035 r. to „bzdura”, a przywódcy państw członkowskich Unii będą mieli trudną debatę na temat pakietu klimatycznego. „Jestem przekonany, że trzeba to znacząco zmienić. Obecna propozycja niszczy producentów samochodów i jesteśmy jej przeciwni. Następny rząd będzie musiał się tym zająć, ponieważ nie możemy dyktować ludziom, jakie samochody powinni kupować” – powiedział Babiš.

Samar: Ranking rejestracji marek na rynku europejskim

Źródło: samar.pl

Na podstawie danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar sprawdził, które marki osiągnęły największe wzrosty rejestracji na rynku europejskim, a które pozostały na minusie. Przez pierwsze osiem miesięcy br. w Europie zarejestrowanych zostało ponad 8 mln nowych samochodów osobowych, o 12,7 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Pozytywny trend odnotowała większość marek. Wśród grup producentów na pierwszym miejscu znalazł się Hyundai Group z wynikiem +28,3 proc., a tuż za nim uplasowała się Toyota (+26,5 proc.). Europejscy giganci, czyli Volkswagen Group i Stellantis, odnotowali podobne wzrosty (odpowiednio: +14,5 proc. i +14,8 proc.). Natomiast Renault Group zanotowało spadek w wysokości 5,3 proc.

W rankingu marek zwyciężył Smart (+89,6 proc.) przed Alpine i Jeepem (kolejno +60,7 proc. i +32,7 proc.). Na przeciwnym biegunie znalazły się Łada, Mitsubishi i Alfa Romeo (odpowiednio -39,7; -31,7 oraz -15,4 proc.).

PSPA: Właściciele aut elektrycznych nie chcą wracać do spalinowych napędów

Źródło: pspa.com.pl

EV Klub Polska, ogólnopolski klub zrzeszający właścicieli i użytkowników samochodów elektrycznych, liczący ponad 1500 członków, przeprowadził wśród zarejestrowanych użytkowników kompleksowe badanie sondażowe na temat doświadczeń wynikających z użytkowania i eksploatacji  pojazdów elektrycznych w Polsce. Jak wynika z sondażu, 97 proc. kierowców samochodów elektrycznych w Polsce jest z nich na tyle zadowolona, że nie zamierza wracać do motoryzacji spalinowej. Z kolei 86 proc. członków EV Klub Polska uważa, że utrzymanie pojazdu zeroemisyjnego jest tańsze niż samochodu konwencjonalnego. – Większość respondentów posiada samochód elektryczny nie dłużej niż rok (61 proc.), a 23 proc. od roku do dwóch. Jak wynika z „Licznika Elektromobilności” prowadzonego przez PSPA i PZPM od sierpnia 2019 do sierpnia 2021 polski park całkowicie elektrycznych samochodów osobowych powiększył się aż o 241 proc. W roku 2022 r. oczekujmy dalszej dynamizacji rynku BEV w Polsce – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

23/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Spadek po dwóch dekadach września

Zaczynamy od wyników rejestracji z 20 dni września. PZPM informuje, że w tym czasie zarejestrowano w Polsce 18 126 samochodów osobowych, czyli o 13,6 proc. mniej niż rok temu. Łącznie odnotowano 21 065 rejestracji aut osobowych i dostawczych, co oznacza spadek wolumenu o 10,4 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

„Puls Biznesu” pisze, że stacje diagnostyczne żądają podniesienia opłat za badania pojazdów. Podkreślają, że cennik badań nie był waloryzowany od 17 lat. „Obecnie Ministerstwo Infrastruktury nie planuje podwyższania opłat za badania techniczne pojazdów” — napisał resort w odpowiedzi na petycję stacji diagnostycznych.

Tesla chce przekonać Niemców do budowanej w tym kraju fabryki. Producent zorganizuje w październiku „targi powiatowe” w fabryce pod Berlinem. Mieszkańcy Brandenburgii i Berlina będą mogli zwiedzić teren zakładu i przejechać się jednym z modeli.

PZPM: Osobowe na minusie, dostawcze na plusie

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM informuje, że w ciągu 20 dni września zarejestrowano 18 126 samochodów osobowych, czyli o 13,6 proc. mniej niż rok temu. Wzrost notują wciąż auta dostawcze, które poprawiły wynik rok do roku o 15,5 proc. W ciągu dwóch dekad miesiąca zarejestrowano 2 939 pojazdów z tego segmentu.

Łącznie odnotowano 21 065 rejestracji samochodów osobowych i dostawczych, co oznacza spadek wolumenu o 10,4 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

„Puls Biznesu”: SKP chcą podniesienia stawek za badania aut

Źródło: pb.pl

Przedstawiciele stacji kontroli pojazdów wysłali do Ministerstwa Infrastruktury petycję, w której domagają się nowelizacji rozporządzenia określającego m.in. tabelę opłat za badania techniczne samochodów – pisze „Puls Biznesu”. Podkreślają, że cennik badań pojazdów nie był waloryzowany od 17 lat. Przedstawiciele stacji postulują podwyższenie opłat o wskaźnik inflacji z ostatnich 17 lat oraz innych kosztów wpływających na zyskowność. Wyliczają, że inflacja od 2004 r. wzrosła o 44,85 proc., więc gdyby opłatę za badanie techniczne pojazdu kategorii M1 podnieść tylko o ten wskaźnik, cena dla kierowców wzrośnie z 98 do 142 zł – czytamy w artykule.

Przedstawiciele SKP idą jednak dalej. Chcą podnieść stawki nie tylko o inflację, ale uwzględnić także wzrost innych kosztów, np. wynagrodzeń czy składek. Szacują, że w ciągu 17 lat płaca minimalna wzrosła o 239,81 proc., a składki na ZUS o 115,9 proc. Gdyby opłaty za badania techniczne pojazdów zostały urealnione według propozycji kosztowej, to dla samochodu osobowego opłata za badanie techniczne mogłaby wynosić 170 zł brutto, z czego podatek VAT stanowiłby 31,79 zł – wyliczyli diagności.

Co na to resort? „Obecnie Ministerstwo Infrastruktury nie planuje podwyższania opłat za badania techniczne pojazdów” – napisano w odpowiedzi na petycję stacji diagnostycznych.

Samar: Nowy rekord średniego wieku importowanych aut

Źródło: samar.pl

Samochody używane sprowadzane do Polski pobiły w sierpniu br. kolejny, niechlubny rekord – osiągnęły najwyższy średni wiek, licząc od stycznia 2000 r. Samar pisze, że w lipcu 2004 r., w następstwie wejścia Polski do UE, średni wiek używanych aut z importu przekraczał 11,85 roku. Wynik ten utrzymywał się przez ponad 16 lat i został „pobity” dopiero w listopadzie 2020 roku (11,89 roku). Polacy sprowadzają jednak coraz starsze auta. Najwyższy wynik, czyli sierpniowa średnia, to 12,13 roku.

Automotive News, „The New York Times”: Mike Manley nowym szefem AutoNation

Były szef FCA Mike Manley został mianowany dyrektorem generalnym AutoNation, jednej z największych grup dealerskich w USA. Manley 1 listopada zastąpi na stanowisku Mike’a Jacksona, który odchodzi na emeryturę.

Automotive News: Tesla otwiera drzwi w Niemczech

Tesla zaprasza okolicznych mieszkańców do odwiedzin kontrowersyjnej fabryki w Niemczech. Producent zorganizuje w październiku „targi powiatowe” w fabryce pod Berlinem. Mieszkańcy Brandenburgii i Berlina będą mogli zwiedzić teren fabryki i zajrzeć do jej wnętrza. Tesla zapowiada, że odwiedzający będą mogli „obejrzeć stoiska na miejscu i brać udział w różnych zajęciach”, a także będą mieli okazję przejechać się modelem Y.

22/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: BMW chce zachować niski poziom zapasów aut

Zaczynamy od wywiadu z szefem finansów BMW Group Nicolasem Peterem, który opublikował serwis Automotive News. Rozmowa dotyczy m. in. zarządzania zapasami aut. – Stworzyliśmy projekt dotyczący tego, jak chronić i optymalizować nasz łańcuch dostaw w przyszłości, aby utrzymać obecne niskie poziomy zapasów aut, ponieważ w ostatecznym rozrachunku nie tylko my, ale także nasi dealerzy czerpią korzyści z tej sytuacji. Marże dealerów się poprawiły – mówi Peter.

„Puls Biznesu” pisze, że wiele polskich firm obawia się minimalnego podatku CIT, zawartego w projekcie nowelizacji ustaw podatkowych. Nową daninę zapłacą podmioty, których dochód stanowi mniej niż 1 proc. przychodów oraz te, które wykażą stratę podatkową – czytamy w artykule.

Tymczasem niemiecka gazeta „Handelsblatt” pisze o problemach Daimlera i BMW. Organizacja pozarządowa Deutsche Umwelthilfe, zajmująca się ochroną środowiska, pozwała oba koncerny za odmowę zaostrzenia swoich celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i rezygnacji z samochodów napędzanych paliwami kopalnymi do 2030 r.

Automotive News: BMW chce utrzymać marżę w trudnych czasach

Automotive News publikuje wywiad z szefem finansów BMW Group Nicolasem Peterem. Przedstawiciel niemieckiego koncernu spodziewa się, że całoroczna marża operacyjna firmy wyniesie „około 9 proc.” pomimo poważnych wyzwań, takich jak niedobór czipów i niestabilne ceny surowców. Automotive News wskazuje, że producenci samochodów od 2020 roku obserwują korzystny trend dotyczący wzrostu cen aut z powodu silnego popytu i niskich zapasów. Czy taka sytuacja utrzyma się po zakończeniu kryzysu związanego z niedoborem półprzewodników? – Stworzyliśmy projekt dotyczący tego, jak chronić i optymalizować nasz łańcuch dostaw w przyszłości, aby utrzymać obecne niskie poziomy zapasów aut, ponieważ w ostatecznym rozrachunku nie tylko my, ale także nasi dealerzy czerpią korzyści z tej sytuacji. Marże dealerów się poprawiły. Uważam, że to pasuje do naszego produktu i tego, czego ludzie oczekują od marki premium. Więc to jest coś, co z pewnością utrzymamy również w przyszłości – zapowiada Peter.

Mówi także o tym, jak zmienia się podejście klientów, jeśli chodzi o czas oczekiwania na auto. – Rozmawiałem o tym z naszymi czterema największymi grupami dealerów w USA na początku tego miesiąca. Dawniej amerykańskie podejście zawsze obrazowało następujące zdanie: „Klient wchodzi do salonu w sobotę rano o godzinie 10:00 i chce wyjechać samochodem o 13:00”. Teraz ci sami dealerzy mówią mi, że klienci są gotowi czekać sześć tygodni i zapłacić nieco wyższą cenę, nawet jeśli muszą czekać. To coś, co wykorzystamy w sprytny sposób. Oczywiście czas oczekiwania na auto nie może być zbyt długi, ponieważ wtedy spadnie sprzedaż. Ale proces zamawiania pojazdu może poprawić wrażenia, ponieważ klient w pewien sposób tworzy swój własny samochód – mówi przedstawiciel BMW.

„Puls Biznesu”: Polskie firmy obawiają się nowego podatku

Źródło: pb.pl

„Puls Biznesu” pisze, że projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który w ramach wdrażania Polskiego Ładu pojawił się we wrześniu na stronie Sejmu, wywołał obawy wielu przedsiębiorców. Chodzi o minimalny podatek CIT, zwany podatkiem przychodowym. Nową daninę zapłacą podmioty, których dochód stanowi mniej niż 1 proc. przychodów oraz te, które wykażą stratę podatkową. Z kalkulacji dochodu na potrzeby podatku wyłączone mają być koszty amortyzacji zakupionych środków trwałych. Podstawę opodatkowania będzie stanowiło 4 proc. przychodów (plus koszty z kilku kategorii, m.in. finansowania dłużnego i nabycia usług lub wartości niematerialnych, poniesione na rzecz podmiotów powiązanych), a stawka wyniesie 10 proc. – czytamy w artykule.

Dziennik tłumaczy, że rząd chce wykorzystać minimalny podatek jako narzędzie walki z optymalizacją podatkową. Stracą na nim jednak również firmy, dla których normą jest niska rentowność biznesu.

PSPA: Ładowarek będzie przybywać

Źródło: pspa.com.pl

PSPA w raporcie „Polish EV Outlook 2021” przedstawia perspektywy dla rozwoju infrastruktury ładowania aut w Polsce. – Przez ostatnie 12 miesięcy sieć ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce powiększyła się o 30 proc. Co istotne, Polska nadal posiada jeden z największych udziałów stacji DC w Europie (32 proc.). Jak wynika z najnowszej edycji „Polish EV Outlook” w ostatnim czasie zdecydowanie – do 86 proc. – wzrósł odsetek ładowarek dostępnych odpłatnie – mówi Jan Wiśniewski, kierownik Centrum Badań i Analiz PSPA.

Z raportu wynika, że ponad połowa – 54 proc. – wszystkich ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce funkcjonuje w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Ranking miast z największą liczbą ładowarek otwiera Warszawa. Kolejne pozycje zajmują: Katowice, Kraków, Poznań i Gdańsk. 32 proc. ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce znajduje się na publicznych parkingach, 23 proc. w obrębie galerii handlowych, 17,5 proc. na terenach hoteli, a 12 proc. na stacjach paliw.

PSPA uważa, że w kolejnych latach można spodziewać się dynamicznego rozwoju infrastruktury ładowania. Z raportu wynika, że do 2025 r. w Polsce może powstać prawie 43 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. W zakresie infrastruktury prywatnej i półprywatnej PSPA szacuje polski potencjał nawet na 115 tys. punktów.

Automotive News: BMW i Daimler pozwane w Niemczech

Według informacji niemieckiej gazety „Handelsblatt” organizacja pozarządowa Deutsche Umwelthilfe, zajmująca się ochroną środowiska, pozwała BMW i Daimlera za odmowę zaostrzenia swoich celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla i rezygnacji z samochodów napędzanych paliwami kopalnymi do 2030 r.

Pozwy przeciw producentom aut zostały złożone w poniedziałek wieczorem. BMW i Daimler na początku września otrzymały listy, w których zawarto ultimatum – firmy te miały czas do 20 września na zaakceptowanie żądań organizacji pozarządowych, które obejmowały m.in. ograniczenie produkcji samochodów z silnikiem spalinowym przed 2030 r.

BMW i Daimler potwierdziły agencji Reutera, że nie zaakceptowały postawionych warunków.

Wirtualne Media: Lexus promuje się specjalnym utworem

Lexus opublikował właśnie oryginalną piosenkę i teledysk inspirowany twórczym wpływem swoich pojazdów. Muzyka jest częścią większej, wielokanałowej kampanii o nazwie „Emotional Sparks” – piszą Wirtualne Media. Piosenka zatytułowana „No Ceiling” jest efektem współpracy amerykańskiego duetu producentów i autorów piosenek Nova Wav, koreańsko-amerykańskiej artystki R&B Audrey Nuna oraz argentyńskiego rapera freestyle Ecko i jest oparta na ich doświadczeniach z pojazdami Lexusa.

Utwór jest dostępny na wszystkich głównych platformach streamingowych i w witrynie kampanii Lexusa.

21/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Analitycy prognozują dalszy spadek produkcji aut

Firma badawcza IHS Markit obniżyła swoje przewidywania dotyczące produkcji motoryzacyjnej. Nowa prognoza zakłada spadek produkcji w tym roku o 6,2 proc. – ​​czyli 5,02 mln pojazdów. Spadek na przyszły rok wynosi z kolei 9,3 proc., czyli 8,45 mln samochodów i ciężarówek. Powodem gorszych rokowań jest m.in. ciągły niedobór półprzewodników i trwająca pandemia.

Samar publikuje wywiad z Arkadiuszem Kubiakiem z firmy Busnex, która zdecydowała się sprowadzić do Polski samochody marki Seres. Firma chce stworzyć sieć dealerską w Polsce. – Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi dealerami. To są firmy, które sprzedają obecnie różne samochody, my proponujemy im, by rozszerzyły swoją ofertę o naszą markę. Do końca tego roku chcielibyśmy mieć kilkunastu dealerów w całej Polsce, po jednym w każdym województwie – mówi Kubiak.

Ford informuje o wynikach w Polsce. W sierpniu br. koncern sprzedał 1 853 samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Po ośmiu miesiącach roku Ford znalazł nabywców na 19 083 nowe samochody, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 24,3 proc.

Automotive News: IHS Markit obniża szacunki dla motoryzacji

Firma badawcza IHS Markit obniżyła swoją prognozę produkcji motoryzacyjnej na ten rok o 6,2 proc. – ​​czyli 5,02 mln pojazdów. Spadek rokowań na przyszły rok wynosi z kolei 9,3 proc., czyli 8,45 mln samochodów i ciężarówek. Firma obniżyła również swoje szacunki na 2023 r. o 1,1 proc., czyli 1,05 mln pojazdów.

Powodem spadku jest m.in. ciągły niedobór półprzewodników i trwająca pandemia, co wpływa na możliwości produkcyjne zakładów motoryzacyjnych.

Samar: Seres szuka dealerów

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Arkadiuszem Kubiakiem z firmy Busnex, EVmotors project managerem marki Seres. Niedawno do mediów trafiła zapowiedź wejścia na polski rynek marki Seres. Samar pyta, dlaczego firma Busnex zdecydowała się sprowadzić do Polski samochody chińskiego producenta. – Za tym wyborem przemawiał m.in. fakt, że mimo chińskich właścicieli marka pięć lat temu narodziła się w amerykańskiej Dolinie Krzemowej, a samochody zostały zaprojektowane w Stanach Zjednoczonych przez byłego współpracownika Elona Muska. Na korzyść Seresa świadczy też to, że samochód jest utrzymany w modnej stylistyce SUV-a. Co ważne, są to auta o wyłącznie elektrycznym napędzie, dzięki czemu wpisują się w rygorystyczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej – tłumaczy Arkadiusz Kubiak. Opowiada również o planowanej sprzedaży aut Seres w Polsce i sieci dealerskiej. – Pierwszy egzemplarz modelu E3 zarejestrowaliśmy już na naszą firmę, a teraz prowadzimy rozmowy z potencjalnymi dealerami. Są to firmy, które sprzedają obecnie różne samochody, my proponujemy im, by rozszerzyły swoją ofertę o naszą markę. Do końca tego roku chcielibyśmy mieć kilkunastu dealerów w całej Polsce, po jednym w każdym województwie. Przede wszystkim jednak nasze auta muszą być dostępne w tych regionach, w których jest najlepiej rozwinięta infrastruktura ładowania, bo to zwiększa szanse na sprzedaż elektryków – mówi Kubiak.

Ford: Duży wzrost od początku roku

Źródło: fordmedia.pl

W sierpniu br. Ford sprzedał 1 853 samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Złożyły się na to 1 140 sprzedane samochody osobowe i 713 pojazdów dostawczych. Po ośmiu miesiącach roku Ford znalazł nabywców na 19 083 nowe samochody, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 24,3 proc. Marka cały czas zajmuje szóste miejsce w rankingu najchętniej wybieranych marek motoryzacyjnych w Polsce z niemal identycznym udziałem w rynku jak rok wcześniej wynoszącym 5,24 proc.

W segmencie samochodów osobowych nabywców znalazło w sierpniu br. 1 140 nowych Fordów. Od początku roku marka sprzedała już 12 830 takich pojazdów, co oznacza wzrost rok do roku o 21,11 proc. i udział w rynku na poziomie 4,08 proc.

PSPA: Kongres Nowej Mobilności 2021

W dniach 6-8 października br., w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, odbędzie się Kongres Nowej Mobilności, czyli kolejna już edycja konferencji w całości poświęconej elektromobilności. Dwie sceny, sześć sal warsztatowych i okrągłych stołów, ponad czterdzieści spotkań merytorycznych, dziesięć premier, pięćdziesięciu wystawców i dwustu ekspertów oraz praktyków rynku – KNM 2021 to okazja do dyskusji w gronie ekspertów branży zeroemisyjnego transportu i liderów tego rynku w Polsce.

Kongres Nowej Mobilności 2021 kierowany jest głównie do osób zawodowo związanych z rynkiem e-mobility. Organizatorzy podkreślają, że największą zaletą wydarzenia jest jego otwarta formuła, gwarantująca dostęp do wiedzy eksperckiej oraz integrację pomiędzy uczestnikami. Ponadto zaplanowano wiele wydarzeń specjalnych, takich jak np. Polish Battery Day, który w całości poświęcony zostanie roli Polski w światowym i europejskim łańcuchu dostaw baterii do pojazdów elektrycznych. W Łodzi odbędzie się też specjalna sesja Pre-COP26, czyli wstęp do nadchodzącego szczytu klimatycznego w Glasgow (Wielka Brytania) oraz panele eksperckie związane z unijnym pakietem „Fit for 55” i Inicjatywą na rzecz Zielonego Transportu CEE GTI (z ang. Green Transport Initiative) powołaną przez PSPA i słowacką organizację SEVA.

Automotive News: Niemcy ograniczą wsparcie dla hybryd plug-in?

Zgodnie z projektem wytycznych dotyczących dofinansowania zakupu aut niskoemisyjnych w Niemczech, hybrydy plug-in będą musiały zwiększyć zasięg, aby otrzymać rządowe wsparcie. Projekt stanowi, że od października 2022 r. minimalny zasięg w pełnym napędzie elektrycznym dla hybryd plug-in kwalifikujący do wsparcia ma wzrosnąć z 40 do 60 km i do 80 km od 1 stycznia 2024 r. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) i Stowarzyszenie Międzynarodowych Producentów Pojazdów Samochodowych (VDIK) wydały oświadczenia krytykujące proponowane nowe przepisy. „Duża liczba hybryd typu plug-in, które wcześniej kwalifikowały się do dotacji, stanie się mniej atrakcyjna dla klientów. Mogą oni zdecydować się na pojazd z konwencjonalnym układem napędowym, co może nie być pożądane politycznie” – oświadczyła prezes VDA Hildegarda Mueller.

Obecnie w Niemczech hybryda plug-in, która kosztuje 40 tys. euro lub mniej, może kwalifikować się do zniżki w wysokości 6 750 euro.

„Rzeczpospolita”: Volvo żegna się z naturalną skórą

Źródło: moto.rp.pl

Ciekawostka ze świata motoryzacji. Volvo planuje odejście od skóry pochodzenia zwierzęcego w swoich samochodach na rzecz bardziej ekologicznych materiałów. Główny projektant szwedzkiej marki, Robin Page, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, przekonuje, że Volvo musi być konsekwentne w swojej eko-polityce i skoro dąży do bezemisyjności floty – to same pojazdy nie powinny zostawiać tak dużego śladu węglowego poprzez wykorzystane materiały wykończeniowe. Przykładem zmiany polityki Volvo może być niedawno zaprezentowane, w pełni elektryczne Volvo Concept Recharge, które stanowi początek linii nowej generacji i nie oferuje już skórzanych obić.

Volvo przyznaje, że wpływ na zmiany miały też głosy klientów marki. Dostępne badania pokazują, że 64 proc. konsumentów twierdzi, że polityka środowiskowa będzie kluczowa przy podejmowaniu decyzji o zakupie auta.

20/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Bawaria Motors Internetowym Dealerem Roku 2021

Dzisiejszy Przegląd Prasy zaczynamy od wyników premierowej edycji Internetowego Dealera Roku. Zwycięzcą rankingu została Bawaria Motors. Tegoroczny laureat zdobył 229 z 266 możliwych do uzyskania punktów, notując ponad 40-punktową przewagę nad resztą stawki. Tytuł wicelidera zestawienia powędrował do firmy RRG Warszawa, a brąz trafił do grupy Inchcape.

Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić kolejne zmiany w działaniu SKP. Projekt zakłada m.in. stworzenie nowego systemu szkolenia diagnostów, fotografowanie badanych aut i zniesienie opłaty jakościowej.

Piszemy także o ciekawostce z Czech. Skoda testuje w Pradze stworzone przez siebie narzędzie Car Access, które umożliwia dostarczenie zamówienia przez kuriera bezpośrednio do samochodu. Narzędzie pozwala kurierom zlokalizować auto, daje także dostęp do bagażnika pojazdu.

Miesięcznik „Dealer”: Najlepsi dealerzy w internecie nagrodzeni

Poznaliśmy wyniki premierowej edycji Internetowego Dealera Roku. Rywalizacja o tytuł najlepszego internetowego dealera toczyła się na dwóch płaszczyznach – głosowania internautów oraz wyborów Kapituły, która oceniała dealerów pod kątem: działań sprzedażowych i „okołosprzedażowych” (m.in. forma prezentacji aut, możliwość zakupu za pośrednictwem internetu), dealerskiej strony internetowej (jej funkcjonalności, pozycjonowania, opinii o dealerze w sieci – wizytówka Google) oraz aktywności w mediach społecznościowych.

Zwycięzcą premierowej edycji Internetowego Dealera Roku została Bawaria Motors, dealer BMW i MINI, związany z grupą Emil Frey Polska. Tegoroczny laureat zdobył 229 z 266 możliwych do uzyskania punktów, notując ponad 40-punktową przewagę nad resztą stawki. Tytuł wicelidera zestawienia powędrował do stołecznej firmy RRG Warszawa, a brąz trafił do grupy Inchcape.

Na laur w głosowaniu online zapracowały z kolei Salony Kanclerz – na dealera ze Śląska swój głos oddało ponad 600 spośród niemal 4 tys. internautów, którzy „kliknęli” w swojego faworyta.

Pełną analizę Rankingu oraz czołową 10. Rankingu prezentujemy we wrześniowym „Dealerze”.

Prawo: Idą zmiany w działaniu SKP

Źródło: prawo.pl

Ministerstwo Infrastruktury wraca z pomysłem zmian w przepisach, które mają zwiększyć nadzór nad stacjami diagnostycznymi – czytamy w serwisie Prawo. pl. Nowy projekt zmian w prawie zakłada rozdzielenie kompetencji nadzorczych wobec SKP na dwa organy. Nadzór administracyjny nad przedsiębiorcami prowadzącymi stacje kontroli pojazdów i ośrodkami szkolenia diagnostów spocznie na starostach, z kolei nadzór nad samymi diagnostami ma sprawować dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, który ma być też odpowiedzialny za egzaminowanie kandydatów na diagnostów.

Projekt ma też stworzyć nowy system rozwoju kompetencji diagnostów, m.in. obowiązkowe szkolenia: wstępne i cykliczne przypominające oraz rozszerzające wiedzę z zakresu konstrukcji pojazdów oraz sposobu przeprowadzania badań pojazdów (warsztaty doskonalenia zawodowego) – czytamy w artykule.

Serwis wskazuje ponadto, że projekt datowany na 30 sierpnia tego roku nie zawiera już opłaty jakościowej. Wprowadza zaś dwukrotnie wyższą opłatę, jeśli badanie techniczne zostanie wykonane do 30 dni po terminie. Wiarygodność badań pojazdów zwiększy obowiązek dokumentowania fotograficznego obecności auta podczas kontroli. Fotografowana ma być bryła pojazdu wraz z tablicą rejestracyjną oraz wskazanie drogomierza w dniu przeprowadzenia badania technicznego, tj. łącznie dwa zdjęcia. Zdjęcie pojazdu ma być wykonywane w momencie obecności pojazdu na stanowisku kontrolnym. Zgodnie z projektem przedsiębiorca będzie miał obowiązek przechowywać zdjęcia przez 5 lat.

Wirtualny Nowy Przemysł: Polski „elektryk” już w październiku?

Źródło: wnp.pl

W październiku polska firma Vosco ma pokazać elektryczny model auta, oparty o własne podzespoły – pisze Wirtualny Nowy Przemysł. Czteroosobowy samochód segmentu B będzie miał zasięg ponad 200 km. Pojazd ma się nazywać Vosco EV2. Ma więc takie samo oznaczenie, jak zaprojektowana przez Vosco platforma, na której auto można zbudować. Firma oferuje ją w trzech wersjach – standard S, lekka L oraz ciężka H, zakładając możliwość skonstruowania na niej różnych wariantów pojazdów.

Automotive News: Seat ograniczy produkcję w Barcelonie na wiele miesięcy

Seat planuje wydłużyć częściowe zawieszenie montażu pojazdów w swoich zakładach w pobliżu Barcelony do 2022 roku z powodu globalnego niedoboru czipów. „Pogorszenie podaży półprzewodników wymaga teraz reorganizacji, planowania i przyjęcia nowych protokołów pracy” – poinformował Seat, dodając, że rozpoczął negocjacje w sprawie planu urlopu z lokalnymi związkami zawodowymi, aby anulować niektóre zmiany robocze między 27 września br. a 30 czerwca 2022 r.

„What Car?”: Lexus zdominował badanie niezawodności

Źródło: whatcar.com

W najnowszym badaniu niezawodności magazynu „What Car?” – Car of the Year Awards 2021 – właściciele samochodów 31 marek odpowiedzieli na pytania o 12 892 autach. Ocenę samochodów oparto o wyniki liczby usterek, czas i koszty naprawy.

Przez ostatnie cztery lata w rankingu marek wygrywał Lexus, będąc liderem 3 z 4 ostatnich badań. W 2020 roku, kiedy przeprowadzone było najnowsze badanie, japońska marka uzyskała notę niezawodności na poziomie 98,7 proc. dla samochodów nie starszych niż 5 lat. Z kolei w kategorii aut w wieku od 6 do 20 lat osiągnęła wynik 96 proc.

Drugie miejsce w rankingu zajęła Toyota, uzyskując ocenę niezawodności na poziomie 94,95 proc. Modele Aygo, RAV4 i Yaris osiągnęły 100-proc. oceny, co oznacza, że właściciele tych modeli zgłaszali bezawaryjność przez 12 miesięcy użytkowania aut. Podium rankingu zamknęła trzecia japońska marka – Mitsubishi z wynikiem 94,55 proc.

Wirtualne Media: Innowacyjna usługa Skody

Skoda testuje obecnie w Pradze stworzone przez siebie narzędzie Car Access, które umożliwia dostarczenie zamówienia bezpośrednio do samochodu. Adresem dostawy jest lokalizacja pojazdu i tablica rejestracyjna. Dzięki tej funkcjonalności klienci Skody mieliby możliwość zamówienia przesyłki internetowej z dostawą bezpośrednio do bagażnika swojego samochodu. Wystarczy, że za pośrednictwem Car Access umożliwią dostawcom zlokalizowanie samochodu, odblokowanie bagażnika i pozostawienie tam paczki – piszą Wirtualne Media.

17/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: UE: spadek w wakacje, wzrost od początku roku

Według danych ACEA w lipcu europejski rynek samochodów osobowych doznał znacznego załamania, a liczba nowych rejestracji spadła o 23,2 proc. rok do roku. Także w sierpniu rejestracje nowych aut osobowych w Unii zmniejszyły się o 19,1 proc. w porównaniu do sierpnia roku ubiegłego. Mimo dużych wakacyjnych spadków, w ciągu ośmiu miesięcy br. popyt na nowe pojazdy w UE zwiększył się o 11,2 proc. Zarejestrowano łącznie 6,8 mln aut.

Dotychczasowe przepisy zakładały, że od początku 2022 r. zamówienia publiczne zlecane przez samorządy będą realizowane przy co najmniej 10-proc. udziale pojazdów elektrycznych lub na gaz. Z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wynika jednak, że firmy startujące w przetargach będą miały więcej czasu na rozwój elektrycznych flot. „Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że zgodnie z nowelizacją przepisów umowy, które nie zapewniają 10-proc. udziału elektromobilności, wygasną 31 grudnia 2022 r., a nie z końcem tego roku.

W orędziu o stanie Unii Europejskiej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że Komisja Europejska zamierza przełamać zależność Europy od półprzewodników z Chin. Zapowiedziała też przedłożenie nowego europejskiego aktu prawnego o mikroczipach.

ACEA: Europa z wakacyjnym spadkiem

Źródło: acea.auto

ACEA informuje, że w lipcu rejestracje samochodów osobowych w Unii Europejskiej zanotowały spadek o 23,2 proc. do 823 949 szt. Także na czterech największych rynkach odnotowano silne spadki. Największy we Francji (-35,3 proc.), następnie w Hiszpanii (-28,9 proc.), w Niemczech (-24,9 proc.) i Włoszech (-19,2 proc.)

Z kolei w sierpniu rejestracje nowych samochodów osobowych w Unii zmniejszyły się o 19,1 proc. w porównaniu do sierpnia roku ubiegłego i osiągnęły poziom 622 993 szt. Drugi miesiąc z rzędu największe rynki odnotowały dwucyfrowe spadki: Hiszpania (-28,9 proc.), Włochy (-27,3 proc.), Niemcy (-23 proc.) i Francja (-15 proc.)

W ciągu ośmiu miesięcy 2021 roku popyt na nowe samochody w UE zwiększył się o 11,2 proc. Zarejestrowano łącznie 6,8 mln aut. Każdy z czterech głównych rynków odnotował wzrost: Włochy (+30,9 proc.), Francja (+12,8 proc.), Hiszpania (+12,1 proc.) i Niemcy (+2,5 proc.).

„Dziennik Gazeta Prawna”: Więcej czasu na rozwój elektromobilności

Źródło: gazetaprawna.pl

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że od początku 2022 r. zamówienia publiczne zlecane przez samorządy miały być realizowane przy co najmniej 10-proc. udziale pojazdów elektrycznych lub na gaz. Termin ten już raz był przesuwany o dwa lata. Wygląda na to, że teraz firmy dostaną kolejny rok na dostosowanie swej floty. Tak przynajmniej wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – czytamy w artykule. Zgodnie z projektem umowy, które nie zapewniają 10-proc. udziału elektromobilności, wygasną 31 grudnia 2022 r., a nie – jak wynika to z obowiązującej ustawy – z końcem tego roku.

Dziennik tłumaczy, że zmiana to efekt próśb kierowanych do Ministerstwa Klimatu i Środowiska przez przedsiębiorców i samorządowców. Bez nowelizacji wiele zleceń z początkiem nowego roku przestałoby być realizowanych z powodu niespełnienia wymogu dotyczącego pojazdów elektrycznych. – O ile sama zmiana jest korzystna dla rynku i przez niego oczekiwana, o tyle trudno nie zauważyć, że prowadzi do pewnej nierówności. Zapobiegliwi zamawiający już od pewnego czasu w organizowanych przetargach stawiali wymóg 10 proc. samochodów na gaz lub elektrycznych. Przedsiębiorcy, aby go spełnić, musieli ponosić duże koszty, co z kolei przekłada się na większe wydatki samorządów. Niektóre firmy nie mogły złożyć swych ofert, bo nie były w stanie w krótkim czasie pozyskać wymaganych pojazdów. Teraz zaś okazuje się, że przez kolejny rok mogłyby spokojnie realizować zlecenia. Trudno mówić o pewności prawa w takiej sytuacji – komentuje Artur Wawryło, prawnik prowadzący Kancelarię Zamówień Publicznych.

„Dziennik Gazeta Prawna”, Evertiq: UE chce budować półprzewodniki

W orędziu o stanie Unii Europejskiej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała, że Unia musi myśleć globalnie. Podkreśliła, że KE zamierza przełamać zależność Europy od półprzewodników z Chin i zwiększyć nasz udział w łańcuchu wartości. Przewodnicząca KE zapowiedziała przedłożenie nowego europejskiego aktu prawnego o mikroczipach, wskazując na konieczność połączenia możliwości w zakresie światowej klasy badań naukowych, projektowania oraz testowania, a także koordynacji inwestycji unijnych i krajowych na różnych etapach łańcucha wartości. – Celem jest stworzenie wspólnie nowoczesnego europejskiego ekosystemu układów scalonych obejmującego ich produkcję. W ten sposób zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo dostaw i stworzymy nowe rynki dla przełomowej europejskiej technologii – mówiła Ursula von der Leyen.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Co dalej z inflacją?

Według danych GUS za towary i usługi konsumpcyjne w sierpniu Polacy płacili przeciętnie o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Podwyżki dotyczą zwłaszcza paliw, utrzymania mieszkań i żywności. „Choć inflacja bazowa wzrosła, to jest to już raczej końcówka wzrostów powodowanych kategoriami wrażliwymi na otwieranie gospodarki. Nasze prognozy sugerują, że w najbliższych miesiącach czy kwartałach inflacja bazowa nie będzie się plasowała już wyżej” – oceniają ekonomiści mBanku. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje przy tym, że ogólny wskaźnik inflacji w najbliższych miesiącach będzie nadal szedł w górę. Po części to efekt bazy statystycznej – z rocznego wskaźnika wypadają po kolei miesiące niskiej inflacji, którą zawdzięczaliśmy ograniczeniom związanym z pandemią. W końcu roku wzrost cen może zbliżyć się do 6 proc. – czytamy w artykule.

Automotive News: Rivian ze zgodą na sprzedaż w USA

Źródło: autonews.com

Rivian Automotive Inc., producent pojazdów elektrycznych wspierany m.in. przez Amazona i Forda, twierdzi, że otrzymał pełne certyfikaty regulacyjne i może zacząć dostarczać swój debiutancki pojazd elektryczny klientom w USA. „Pojazdy Rivian są w pełni certyfikowane przez NHTSA, EPA i CARB, i są gotowe do sprzedaży we wszystkich 50 stanach” – napisał w e-mailu rzecznik firmy. W artykule czytamy, że pierwszym pojazdem Riviana przeznaczonym dla klientów będzie akumulatorowy pickup o nazwie R1T.

16/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Toyota liderem Badania Satysfakcji Dealerów 2021

Dzisiejszy Dealerski Przegląd Prasy zaczynamy od wyników najnowszej edycji Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych. Badanie zostało zrealizowane przez DCG Dealer Consulting, przy partnerstwie merytorycznym firmy EY. Niekwestionowanym zwycięzcą badania jest Toyota, która pierwszy raz w historii wygrała zarówno klasyfikację w autach osobowych (przed siostrzanym Lexusem i Volvo), jak i w pojazdach dostawczych (gdzie do tej pory prym wiódł przez lata Mercedes-Benz).

13 września odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Związku Dealerów Samochodów. W jego trakcie został wybrany skład nowej Rady Dealerów na kadencję 2021-2025. Rada Dealerów wybrała nowego prezesa Związku, którym został dotychczasowy radca prawny ZDS – Paweł Tuzinek.

Automotive News pisze, że w związku ze wzrostem cen aut producenci notują rekordowe zyski. W kwartale kończącym się 30 czerwca Toyota ogłosiła największy w historii zysk operacyjny w wysokości 9,14 mld dolarów i marżę w wysokości 12,6 proc.

Miesięcznik „Dealer”: Toyota triumfuje w Badaniu Satysfakcji

Poznaliśmy wyniki XIV edycji Badania Satysfakcji Dealerów Samochodowych. Po roku przerwy spowodowanej pandemią Badanie Satysfakcji wróciło na Kongres Dealerów. Dealerską ocenę swoich importerów za ostatnie miesiące zaprezentowaliśmy 14 września, na żywo, w Hotelu Hilton w Łodzi. Jak każdego roku partnerem merytorycznym Badania była firma EY. Tegoroczne Badanie było kierowane do kadry zarządzającej firmami dealerskimi – właścicieli, prezesów i pozostałych osób zarządzających. Poszczególne aspekty dealerskiej satysfakcji zostały oceniane w pięciostopniowej skali szkolnej, gdzie „1” oznaczało najniższą ocenę, a „5” najwyższą.

Wśród 26 sieci dealerskich sklasyfikowanych w badaniu większość́, bo aż 15 marek, odnotowało wzrosty lub utrzymały swoją ocenę, spadki zaś dotknęły 11 brandów. Tym samym średni wynik sięgnął 3,29, co oznacza wzrost oceny satysfakcji dealerskiej o 0,02 pkt w stosunku do zeszłorocznego rekordowo niskiego poziomu.

Zwycięzcą badania jest Toyota, która została liderem rankingu po uzyskaniu wzrostu oceny o 0,35. Toyota wyprzedziła siostrzanego Lexusa (który uzyskał wynik 4,33), otrzymując jedną z najwyższych ocen w historii badania – 4,45. Trzecia lokata należy do Volvo, które osiągnęło rezultat 4,28.

Tegoroczna ankieta, wzorem ostatnich edycji, została rozszerzona o część poświęconą ocenie satysfakcji dealerów ze współpracy z importerami samochodów dostawczych do 3,5 tony. Także tutaj liderem została Toyota z wynikiem 4,20. Podium uzupełniają marki Mercedes-Benz (3,98) oraz Ford (3,48).

ZDS: Paweł Tuzinek nowym szefem Związku Dealerów Samochodów

Źródło: zds.org.pl

13 września odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Związku Dealerów Samochodów. W jego trakcie został wybrany skład nowej Rady Dealerów na kadencję 2021-2025. Podczas późniejszego posiedzenia Rada Dealerów wybrała nowego prezesa Związku, którym został dotychczasowy radca prawny ZDS – Paweł Tuzinek. – Moje działania jako prezesa skupią się na sprostaniu wszystkim wyzwaniom, jakie będą stawiane naprzeciw całej branży. Będę kontynuował moją dotychczasową działalność prawną i lobbingową, ale również będę tworzył nowe rozwiązania sprzyjające rozwojowi rynku motoryzacyjnego. Pragnę podziękować Radzie Dealerów za wybór mojej osoby na stanowisko prezesa i obiecuję nie tylko sprostać standardom w prowadzeniu Związku ustanowionym przez mojego poprzednika, ale również wyznaczyć nowe kierunki dla rozwoju całej branży – zakomunikował nowy prezes ZDS Paweł Tuzinek, który zastąpił na tym stanowisku Marka Koniecznego.

Automotive News: Producenci aut z wysokimi marżami

Producenci samochodów odnotowali w ostatnim czasie rekordowe zyski, mimo że utrata produkcji aut spowodowana niedoborem czipów osiągnęła 2,59 mln pojazdów na całym świecie – pisze Automotive News. W artykule czytamy, że Grupa Volkswagen w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku odnotowała rekordową marżę EBIT na poziomie 8,8 proc., podczas gdy Audi odnotowało najbardziej udane pierwsze półrocze w historii firmy. Stellantis osiągnął marżę EBIT na poziomie 11,4 proc.

W drugim kwartale BMW wygenerowało marżę EBIT na poziomie 15,8 proc. Inny niemiecki producent – Daimler odnotował zysk w wysokości 5,2 mld euro za drugi kwartał, z marżą EBIT na poziomie 12,2 proc. w dziale samochodów osobowych i dostawczych.

Także Tesla odnotowała w drugim kwartale najlepszy w historii zysk kwartalny – 1,1 mld dolarów. Toyota ogłosiła największy w historii zysk operacyjny w wysokości 9,14 miliarda dolarów i marżę w wysokości 12,6 proc. w kwartale kończącym się 30 czerwca.

Nissan odwrócił serię strat, aby odnotować zysk za kwartał kończący się 30 czerwca. Firma przewidziała zysk w wysokości 1,37 mld dolarów w roku podatkowym kończącym się 31 marca 2022 roku.

Prawie wszyscy producenci samochodów podali ten sam powód imponujących danych: wzrost cen aut wywołany niedoborem samochodów na rynku i rosnącym popytem.

„Rzeczpospolita”: Bosch z innowacją dla ładowania

Źródło: moto.rp.pl

Ciekawostka ze świata motoryzacji. Firma Bosch zaprezentowała kabel do ładowania elektrycznych aut, który zastąpi domowe wallboxy. Uniwersalny kabel do ładowania firmy Bosch ze zintegrowanymi systemami sterowania i bezpieczeństwa nie wymaga skrzynki sterującej typu In-Cable Control Box (ICCB) – również podczas ładowania z gniazdka 230 V. Dzięki temu kabel waży niecałe trzy kilogramy, czyli 40 procent mniej niż konwencjonalne przyrządy ze skrzynką ICCB. Bosch planuje rozpocząć sprzedaż kabla producentom pojazdów i kierowcom w połowie 2022 roku.

Wirtualny Nowy Przemysł: Orlen buduje infrastrukturę dla aut na wodór

Źródło: wnp.pl

Orlen pracuje nad hubem wodorowym w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini i strumieniem wodoru jakości automotive. – Mam nadzieję, że po uruchomieniu i testach, jakie są jeszcze przed nami, pojazdy z napędem wodorowym pojawią się na polskich drogach już w przyszłym roku – mówi Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych w Grupie Orlen.

Wirtualne Media: Nowa kampania Skody

Skoda rozpoczęła kampanię reklamową modelu Enyaq iV  pod hasłem „Mój elektryczny SUV”. Film promocyjny ukazuje czteroosobową rodzinę przemierzającą nadmorskie okolice elektrycznym SUV-em marki podczas zachodu słońca. Tłem muzycznym w reklamie jest kompozycja Moby’ego. Kampania realizowana jest w telewizji oraz digitalu.

15/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Branża nagrodziła najlepszych dealerów

W czasie uroczystej gali 12. Kongresu Dealerów w Łodzi ogłoszono tegorocznych laureatów Nagród Rynku Dealerskiego – najlepszych i najbardziej kreatywnych przedstawicieli naszej branży w ciągu minionego roku. Wyróżnienia przyznano w 8 kategoriach. W gronie zwycięzców znalazły się firmy Emil Frey Polska, Toyota Romanowski, Frank-Cars, Bawaria Motors, Gall-ICM oraz Jaszpol, zaś nagrody personalne otrzymali Błażej Mrugalski (Wschodząca Gwiazda Rynku Dealerskiego, Grupa Bemo) oraz Bogusław Kowalski (Człowiek Roku Miesięcznika „Dealer”, firma Auto Idea).

W dzisiejszym Przeglądzie Prasy piszemy także o wynikach rejestracji z pierwszej dekady września. Samar informuje, że w tym czasie zarejestrowano 9 950 nowych samochodów osobowych, o 15,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost odnotowują samochody dostawcze – 3 687 pojazdów użytkowych to o 24 proc. więcej niż przed rokiem.

Tymczasem „Rzeczpospolita” pisze o planach produkcyjnych Intela. Koncern chce zbudować w jednym z państw Unii Europejskiej osiem fabryk czipów za 80 mld euro. Według informacji gazety Polska jest jedną z potencjalnych lokalizacji dla tej inwestycji.

Miesięcznik „Dealer”: Znamy laureatów Nagród Rynku Dealerskiego 2021!

Wczoraj wieczorem, w trakcie 12. Kongresu Dealerów w Łodzi, ogłoszono tegorocznych laureatów Nagród Rynku Dealerskiego – plebiscytu organizowanego od 11 lat przez redakcję miesięcznika „Dealer”. Tym razem wszystko odbyło się „po staremu” – najlepszych w branży dealerskiej poznaliśmy podczas uroczystej, wieczornej gali. Tytuł Człowieka Roku Miesięcznika „Dealer” otrzymał Bogusław Kowalski, szef firmy Auto Idea, która w trakcie pandemii notowała bardzo dobre wyniki finansowe i sprzedażowe, zapowiedziała dwie duże inwestycje obiektowe (Warszawa, Suwałki), a jej pracownicy – jako jedni z nielicznych w Polsce – mogli liczyć na regularne darmowe testy na koronawirusa przed II falą pandemii. Wschodzącą Gwiazdą Rynku Dealerskiego wybrano z kolei Błażeja Mrugalskiego, wiceprezesa Grupy Bemo, który w grupie odpowiada m.in. za marki Mercedes-Benz i Citroen.

W kategorii duża grupa dealerska zwyciężyła firma Emil Frey Polska, którą uhonorowano za konsekwentny rozwój grupy, dobre wyniki sprzedażowe i inwestycje w „covidowych” czasach. W 2020 r. firma zajęła 4. miejsce na Liście TOP50 (awans o 2 lokaty) oraz 2. miejsce w klasyfikacji dealerów aut używanych. Do tego kilka miesięcy temu otworzyła w Jankach k. Warszawy imponujący, najnowocześniejszy obiekt dealerski Mercedesa w Polsce. Najlepszą małą grupą dealerską (3-5 lokalizacji) została Toyota Romanowski. Dealer wywodzący się z Radomia zanotował najwyższy wzrost sprzedaży nowych aut na całej Liście TOP50 (+17 proc.) i awansował na niej o 10 pozycji. Ponadto w ubiegłym roku firma zakończyła budowę jednego z największych salonów Toyoty i Lexusa w Europie przy popularnej „Zakopiance”. Nagroda Dealera Roku z jedną lub dwiema lokalizacjami trafiła do firmy Frank-Cars, która od lat notuje świetne wyniki finansowe, ponadto z sukcesami zajmuje się samodzielną konstrukcją zabudów do pojazdów specjalnych.

Najlepszym dealerem aut używanych została Bawaria Motors, doceniona m.in. za szeroką ofertę i efektowną prezentację aut, zaś dealerem flotowym roku wybrano firmę Gall-ICM, bardzo pozytywnie ocenianą przez firmy – różnej wielkości – posiadające floty samochodowe. Dealerem Dobrych Uczynków wybrano z kolei firmę Jaszpol, uhonorowaną m.in. za zwiększenie charytatywnego wsparcia podczas pandemii i aktywne promowanie świadomości dotyczącej krwiodawstwa.

Więcej o Nagrodach na stronie miesiecznikdealer.pl. Obszerna relacja z rozdania oraz sylwetki laureatów również w październikowym „Dealerze”.

Samar: Spadek po pierwszej dekadzie miesiąca

W pierwszej dekadzie września zarejestrowano 9 950 nowych samochodów osobowych, o 15,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje Samar. Ciągły wzrost odnotowują samochody dostawcze – 3 687 pojazdów użytkowych to o 24 proc. więcej niż przed rokiem. W artykule czytamy, że rejestracje samochodów osobowych na osoby fizyczne spadły w porównaniu do poprzedniego roku o 5,3 proc. i wyniosły 2 758 szt., natomiast na firmy o 19,2 proc., do poziomu 7 192 szt.

Samar zwraca uwagę, że szczególnie interesująca jest 2. i 3. pozycja marek koreańskich (Kii i Hyundaia), które zepchnęły z podium Skodę i Volkswagena.

„Rzeczpospolita”: Polska walczy o fabryki Intela

Źródło: rp.plrp.pl

„Rzeczpospolita” pisze, że Intel chce zbudować w jednym z państw Unii Europejskiej osiem fabryk czipów za 80 mld euro. Według informacji gazety Polska jest jedną z potencjalnych lokalizacji dla tej inwestycji. – Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce. Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Intela Pat Gelsinger. Polska złożyła ofertę trzech lokalizacji, nieoficjalnie nasi rozmówcy największe szanse dają Dolnemu Śląskowi z racji bliskości do polskich i niemieckich zakładów motoryzacyjnych, które będą jednym z głównych odbiorców przyszłej produkcji. Polskie władze nie komentują rozmów, oferta została Intelowi przekazana 8 września – czytamy w dzienniku. Poza Polską w grze są Niemcy, Irlandia, Francja czy Włochy. Intel planuje podjąć decyzję w sprawie lokalizacji europejskich zakładów do końca roku.

PSPA: Rynek „elektryków” z ciągłym wzrostem

Źródło: PSPA

Raport „Polish EV Outlook 2021”, przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, na ponad 250 stronach przedstawia aktualny stan oraz prognozy rozwoju polskiego rynku zero- i niskoemisyjnego transportu. Wynika z niego, że najwięcej samochodów z napędem elektrycznym – niemal 1/4 całego parku – zarejestrowano w Warszawie. W I połowie 2021 r. stolica odpowiadała za ponad 22 proc. sprzedaży BEV i PHEV w Polsce. Około 28 proc. polskiego parku EV zarejestrowano w miastach liczących od 300 tys. do 1 mln mieszkańców – Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy i Lublinie. Samochody z napędem elektrycznym zarejestrowano już w każdym polskim powiecie, jednak aż w ponad połowie z nich liczba EV nie przekracza dziesięciu. 

„Polish EV Outlook 2021” zawiera również zbiór szczegółowych danych na temat oferty BEV i PHEV dostępnych na polskim rynku.– Wśród najchętniej kupowanych przez Polaków modeli BEV w I połowie 2021 r. znalazły się Tesla Model 3, Dacia Spring oraz Škoda Enyaq iV. W najbliższym czasie spodziewamy się dalszego wzrostu udziału rejestracji pojazdów kwalifikujących się do dotacji z programu „Mój Elektryk”. Wśród 10 najpopularniejszych modeli BEV w Polsce w I połowie 2021 r. tylko jeden (Mercedes-Benz EQC) nie kwalifikował się do wsparcia ze środków publicznych. Co istotne, aż 13 z 20 najchętniej kupowanych przez Polaków samochodów całkowicie elektrycznych i hybryd typu plug-in należy do segmentu SUV/crossover – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Na podstawie „Polish EV Outlook 2021”, w latach 2014-2021 udział dostawczych oraz osobowych samochodów z napędem elektrycznym w sprzedaży nowych pojazdów w Polsce wzrósł z 0,04 proc. do 2,86 proc. Park EV w tym czasie powiększył się ponad 80 razy. Na potrzeby raportu opracowano różne scenariusze rozwoju sektora e-mobility. – W scenariuszu realistycznym, zakładającym kontynuację subsydiów w postaci dotacji z NFOŚiGW z programu „Mój Elektryk”, polski park samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w roku 2025 może liczyć ok. 291 tys. szt. To nieco mniejsza liczba niż zakładana w poprzedniej edycji „Polish EV Outlook”. Do bezpośrednich powodów takiego stanu rzeczy należy zaliczyć późne uruchomienie wsparcia dla nabywców instytucjonalnych, jak również kryzys na rynku półprzewodników, który ogranicza podaż EV wybranych marek. Niemniej jednak polska elektromobilność w kolejnych latach będzie rozwijać się coraz bardziej dynamicznie. W 2030 r. skumulowana liczba rejestracji EV w Polsce wyniesie 940 tys. szt., zaś PHEV – 668 tys. szt. – mówi Maciej Mazur.

„Dziennik Gazeta Prawna”: USA wspierają amerykańską produkcję aut

Amerykańscy demokraci zgłosili nowy projekt mający wspierać elektromobilność – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Propozycje koncentrują się na podatkach – w zależności od tego, jakie auto wybierze klient, będzie mógł liczyć na ulgę podatkową w wysokości 12,5 bądź 7,5 tys. dolarów. Co różni obie kategorie? Pomysłodawcy postanowili wesprzeć produkcję w kraju, dlatego na większe wsparcie będą mogli liczyć ci, którzy wybiorą auta koncernów mających fabryki na terytorium USA – i co szczególnie ważne – zrzeszające swoich pracowników w związku zawodowym pracowników motoryzacji (United Auto Workers, UAW). A to oznacza, że będą faworyzowani giganci z Detroit – amerykańskiej kolebki motoryzacji z dość silną obecnością organizacji reprezentujących pracowników. Zrzeszeni w UAW pracują bowiem w General Motors, Fordzie oraz Stellantisie – czytamy w artykule.

14/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Toyota przeznaczy miliardy na auta na prąd

Toyota podała kolejne szczegóły dotyczące inwestycji w auta elektryczne. Koncern do 2030 roku przeznaczy 13,5 mld dolarów na rozwój i zwiększenie produkcji baterii do hybryd i samochodów elektrycznych. Firma opracuje także nową generację baterii litowo-jonowych oraz nowatorskie baterie ze stałym elektrolitem. Toyota zamierza w drugiej połowie dekady obniżyć koszty produkcji baterii do samochodów elektrycznych o połowę. Firma planuje osiągnąć w 2030 roku roczną sprzedaż 8 mln zelektryfikowanych samochodów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza niebawem uruchomić program dotujący budowę stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. – Program wsparcia dla budowy ładowarek chcemy uruchomić w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu uzgodnień z Komisją Europejską, co do warunków udzielania pomocy publicznej. Do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w budowę stacji ładowania, trafi 800 mln zł – mówi Artur Lorkowski, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym. Z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Carefleet S.A. wynika, że 28,5 proc. mikro, małych i średnich firm deklaruje, że korzysta obecnie z wynajmu długoterminowego samochodów. To o 2 proc. więcej niż na początku 2020 roku.

Toyota: Miliardy dolarów na „elektryki”

Źródło: toyotanews.eu

Masahiko Maeda, dyrektor techniczny Toyoty, poinformował podczas specjalnej konferencji, że dzięki inwestycjom w wysokości 13,5 mld dolarów, do 2030 roku Toyota chce zwiększyć produkcję baterii do 200 gigawatogodzin i tym samym przyspieszyć popularyzację samochodów elektrycznych (BEV) oraz innych zelektryfikowanych aut. Toyota planuje osiągnąć w 2030 roku roczną sprzedaż 8 mln zelektryfikowanych samochodów, w tym 2 mln zeroemisyjnych pojazdów elektrycznych na baterie i na wodór.

Japoński koncern zamierza obniżyć koszty produkcji baterii przynajmniej o 30 proc. dzięki nowym technologiom i materiałom. Następnym krokiem firmy będzie 30-proc. redukcja zużycia energii podczas jazdy autem elektrycznym. Większa wydajność napędu pozwoli ograniczyć pojemność akumulatora, co przełoży się na kolejne obniżenie o 30 proc. kosztów baterii w każdym samochodzie. Firma szacuje, że łącznie pozwoli to na zmniejszenie ceny baterii do samochodu elektrycznego o połowę już w drugiej połowie tej dekady, w porównaniu do Toyoty bZ4X, która zadebiutuje w najbliższym czasie.

Koncern zamierza rozwijać równolegle wszystkie rodzaje zelektryfikowanych napędów – hybrydy (HEV), hybrydy plug-in (PHEV), auta elektryczne na baterie (BEV) oraz samochody na wodór (FCEV).

Newseria: Niebawem rusza program wsparcia zakupu ładowarek do „elektryków”

800 mln złotych – tyle pieniędzy łącznie ma trafić do firm, które zdecydują się zainwestować w budowę stacji ładowania dla aut elektrycznych. To założenia nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma ruszyć już wkrótce. Przedstawiciele funduszu informują, że preferowane będą stacje zlokalizowane poza dużymi miastami i w domach. – Program wsparcia dla budowy ładowarek chcemy uruchomić w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu uzgodnień z Komisją Europejską, co do warunków udzielania pomocy publicznej. Szansę na uzyskanie dotacji będą mieli także inwestorzy indywidualni, którzy stację ładowania sprzężoną z panelami fotowoltaicznymi zamontują we własnym domu. Dotacje będą dostępne w ramach rozszerzonego programu „Mój prąd”– deklaruje Artur Lorkowski, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Carefleet: Coraz więcej chętnych na wynajem długoterminowy

Źródło: carefleet.pl

Z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Carefleet S.A. w 3. kwartale 2021 roku wynika, że 28,5 proc. mikro, małych i średnich firm korzysta obecnie z wynajmu długoterminowego samochodów. To o 2 proc. więcej niż na początku 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii oraz aż o 8,3 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2021 roku. Kolejne 17,9 proc. respondentów rozważa skorzystanie z tej formy finansowania pojazdów w niedalekiej przyszłości.

Badanie wskazuje, że im większa firma w sektorze MŚP, tym częściej korzysta z wynajmu długoterminowego. Rozwiązanie to jest stosowane obecnie przez 19 proc. mikroprzedsiębiorstw oraz odpowiednio 32,7 i 33,7 proc. małych i średnich podmiotów gospodarczych.

„Puls Biznesu”: Rośnie popyt na używane auta

Źródło: pb.pl

Od stycznia do końca sierpnia zarejestrowano w Polsce ponad 635,4 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych aut, o ponad 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – pisze „Puls Biznesu”, powołując się na dane Samaru. Sierpień również był pod tym względem lepszy od zeszłorocznego — sprowadzono i zarejestrowano ponad 78,5 tys. aut, o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu jednak spada. Liczba rejestracji była niższa od lipcowej, kiedy do kraju wjechało blisko 82,5 tys. używanych aut – czytamy w artykule. Mimo rosnącego popytu coraz trudniej o używany samochód. — Wydłużające się terminy realizacji zamówień na nowe auta powodują, że właściciele wstrzymują się z decyzją o sprzedaży samochodu. Sytuacja ma charakter globalny i już zaczyna odbijać się na rynku wtórnym. Nie tylko w Polsce — mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Samaru.

Samar: EVP sprzedaje jednoślady

Źródło: samar.pl

Należąca do Holdingu 1 spółka Electric Vehicles Poland (EVP) z Krakowa została wyłącznym partnerem i przedstawicielem na Polskę elektrycznych motocykli i skuterów chińskiej marki Horwin. EVP rozpoczęła sprzedaż jednośladów w dwóch własnych salonach – w Krakowie i w Warszawie. Jednocześnie firma udzieliła autoryzacji pięciu swoim partnerom – w Gdyni, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie i Zielonej Górze. Dealerzy w tych miastach sprzedają już elektryczne crossy marki Surron, której partnerem EVP jest od półtora roku. Plany spółki zakładają budowę sieci sprzedaży złożonej z 8-10 punktów jeszcze przed końcem tego roku – informuje Samar.

13/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Czechy i Włochy nie chcą rezygnować ze „spalinówek”

Premier Czech Andrej Babiš chce walczyć o przyszłość pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Polityk zapowiedział, że zakwestionuje propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą rezygnacji z samochodów benzynowych i wysokoprężnych do 2035 roku. Także Włosi nie akceptują planów KE. Chcą zniesienia zakazu sprzedaży aut z silnikami spalinowymi dla supersamochodów.

Według danych ACEA 10 unijnych krajów nie posiada nawet jednej ładowarki w przeliczeniu na 100 km kluczowych dróg. 18 państw członkowskich posiada mniej niż 5 punktów ładowania na 100 km tras, a tylko cztery posiadają więcej niż 10 ładowarek na każde 100 km. Polska ma jeden z najgorszych wyników – jeden punkt na 250 km dróg.

Z powodu pandemii i niedoboru półprzewodników Toyota znów ogranicza swoją działalność. Produkcja aut zmniejszy się o około 70 tys. szt. we wrześniu i 330 tys. szt. w październiku, w porównaniu z planem produkcyjnym z sierpnia.

Automotive News, „Rzeczpospolita”: Kraje UE zabiegają o auta spalinowe

Zgodnie z założeniem Komisji Europejskiej od 1 stycznia 2035 r. wszystkie nowo rejestrowane samochody w UE mają być „wolne od emisji”. Oznacza to koniec rejestracji nowych aut spalinowych 31 grudnia 2034 roku.

Kolejne państwa członkowskie UE wyrażają jednak sprzeciw wobec planów przedstawionych przez KE. „Rzeczpospolita” pisze, że ustanowienia wyjątku od reguły domagają się Włosi, którzy chcą zniesienia zakazu sprzedaży aut z silnikami spalinowymi dla supersamochodów. Roberto Cingolani, włoski minister ds. transformacji ekologicznej, w wywiadzie dla Bloomberg TV powiedział, że obecnie toczą się rozmowy z Komisją Europejską na temat zwolnienia z zakazu sprzedaży pewnej grupy aut, w tym supersamochodów, których sprzedaż jest znacznie mniejsza niż innych pojazdów.

Także premier Czech Andrej Babiš obiecuje rodakom walczyć o przyszłość pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Premier zapowiedział, że zakwestionuje propozycję Unii Europejskiej dotyczącą rezygnacji z samochodów benzynowych i wysokoprężnych do 2035 roku. – Nie zgodzimy się z zakazem sprzedaży samochodów napędzanych paliwami kopalnymi – powiedział premier w środę serwisowi informacyjnemu iDnes.

Babiš powiedział, że Czechy uczynią ten temat priorytetem, gdy obejmą rotacyjną prezydencję UE w drugiej połowie 2022 roku.

ACEA: 10 krajów Unii nie ma ani jednego punktu ładowania na 100 km dróg

Źródło: acea.auto

Według najnowszych danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) w większości państw członkowskich Unii Europejskiej istnieje poważny niedobór punktów ładowania dla samochodów elektrycznych.

Badania wykazują, że 10 unijnych krajów nie posiada nawet jednej ładowarki w przeliczeniu na 100 km kluczowych dla danego państwa dróg. 18 państw członkowskich posiada mniej niż 5 punktów ładowania na 100 km tras, a tylko cztery posiadają więcej niż 10 ładowarek na każde 100 km.

Wyniki wskazują, że Polska jest trzecim najgorzej wyposażonym państwem w UE. Posiadamy jedynie 0,4 ładowarki na 100 km dróg, czyli jeden punkt ładowania na 250 km dróg. Gorzej w tym zakresie wypadają tylko Grecja i Litwa (obydwa państwa po 0,2 ładowarki na 100 km). Na przeciwległym biegunie znajdują się Holandia, Luksemburg i Niemcy z liczbą odpowiednio 47,5, 34,5 oraz 19,4 ładowarek na 100 km.

Samar: Bez zmian w polskiej sieci Mitsubishi

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Piotrem Szewczykiem, dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu polskiego oddziału Mitsubishi Motors. Jednym z tematów rozmowy jest brak półprzewodników i jego wpływ na dostępność Mitsubishi w Polsce. – Sytuacja ta na szczęście nie miała dużego wpływu na dostępność samochodów naszej marki. Wszystkie modele Mitsubishi są osiągalne od ręki w polskich salonach – zapewnia Piotr Szewczyk. I opowiada o kondycji i planach wobec sieci dealerskiej. – Pandemia, a także przepisy unijne dotyczące emisji CO2, które doprowadziły do chwilowego ograniczenia gamy dostępnych modeli, wpłynęły na kondycję europejskich i polskich dealerów. Staramy się więc wspierać partnerów, nie tylko dlatego, że ich kondycja ma bezpośrednie przełożenie na nasze wyniki. To także kwestia dobrych praktyk, bez których długofalowy biznes nie ma racji bytu. Dlatego liczba dealerów pozostaje w zasadzie bez zmian – tłumaczy przedstawiciel Mitsubishi. Informuje również, że marka nie ma planów przechodzenia na agencyjny model sprzedaży, choć obserwuje rynkowe trendy.

Toyota: Korekta planów produkcyjnych na wrzesień

Źródło: global.toyota

Ze względu na niedobór niektórych części spowodowany rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Azji Południowo-Wschodniej Toyota postanowiła wprowadzić dalsze korekty w działalności produkcyjnej we wrześniu i dokonać przeglądu planów produkcyjnych na październik.

Globalna wielkość produkcji objęta tymi korektami zmniejszy się o kolejne 70 tys. szt. we wrześniu i 330 tys. szt. w październiku, w porównaniu z planem z sierpnia. Jeśli chodzi o całoroczną prognozę produkcji na rok obrotowy kończący się 31 marca 2022 r., Toyota koryguje oczekiwany wolumen do 9 mln szt. w porównaniu z wcześniejszą prognozą na poziomie 9,3 mln szt.

Automotive News: Ford rezygnuje z produkcji w Indiach

Źródło: autonews.com

Ford zapowiedział, że przestanie produkować samochody w Indiach i zamknie swoje zakłady w tym kraju. Restrukturyzacja wpłynie na około 4 tys. pracowników. Ford jest kolejnym producentem pojazdów, który rezygnuje z produkcji w Indiach. Wcześniej na taki krok zdecydowały się General Motors i Harley Davidson.

10/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Intel będzie produkował w Europie czipy dla motoryzacji

Zaczynamy od dobrych informacji dla branży motoryzacyjnej. Automotive News pisze, że Intel chce produkować w swoim zakładzie w Irlandii czipy dla sektora motoryzacyjnego. Firma chce również zbudować na kontynencie kolejne fabryki czipów i zainwestować nawet 80 mld euro, aby zwiększyć europejskie zdolności produkcyjne.

Rząd przyjął projekt zmian podatkowych w Polskim Ładzie. Zgodnie z nowymi założeniami wysokość i sposób obliczania składki zdrowotnej będą zależeć od formy opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający PIT liniowy zapłacą w przyszłym roku 4,9 proc. Wprowadzony zostanie również nowy podatek dla największych korporacji, wynoszący 0,4 proc. przychodów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł umowę z Bankiem Ochrony Środowiska w sprawie dystrybucji dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych. BOŚ otrzyma na pierwszym etapie 20 mln zł. Kwota będzie mogła zostać zwiększona zależnie od efektywności współpracy banku z firmami leasingowymi.

Automotive News: W Europie przybędzie czipów

Źródło: autonews.com

Automotive News pisze, że Intel chce produkować w Irlandii czipy dla sektora motoryzacyjnego. W irlandzkiej fabryce Intela w hrabstwie Kildare dotychczas produkowano procesory komputerowe.

Przedstawiciel Intela poinformował, że firma może zainwestować nawet 80 mld euro w Europie w ciągu następnej dekady, aby zwiększyć wydajność produkcji czipów w regionie. Do końca roku firma ogłosi lokalizacje dwóch kolejnych europejskich zakładów.

„Rzeczpospolita”, „Dziennik Gazeta Prawna”: Kolejne zmiany w składce zdrowotnej

Rząd przyjął projekt zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. – W stosunku do pierwotnej propozycji dla wielu przedsiębiorców składka zdrowotna zmniejszy się niemal o połowę – zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. W zamian wprowadzony zostanie nowy podatek, wynoszący 0,4 proc. przychodów dla największych korporacji. – Podatek od wielkich korporacji dotyczy tych, które nie płacą podatku CIT albo płacą go w sposób śladowy – wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1 proc.  

Wysokość i sposób obliczania składki zdrowotnej będą zależeć od formy opodatkowania. Przedsiębiorcy rozliczający PIT liniowy zapłacą w przyszłym roku 4,9 proc., a nie 9 proc., jak planowano – pisze „Rzeczpospolita”. Dla osób opodatkowanych według skali składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Projekt po zmianach przewiduje też składkę minimalną – ma ona wynieść 9 proc. minimalnej pensji. Z kolei składkę ryczałtową w różnych wariantach będą płaciły osoby rozliczające się ryczałtem i kartą podatkową.

Zmiany wynikające z Polskiego Ładu mają obowiązywać już od 2022 r.

Business Insider: Stopy procentowe bez zmian

Ze środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej wynika, że stopy procentowe zostają na dotychczasowym poziomie. Na to, że stopy nie zostaną zmienione, wskazywała już poniedziałkowa wypowiedź szefa NBP Adama Glapińskiego, który uważa, że trzeba walczyć z inflacją, ale chce to robić dopiero wtedy, kiedy inflacja się utrwali.

PSPA: Blisko 30 tys. „elektryków” w Polsce

Źródło: pspa.com.pl

Z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA wynika, że pod koniec sierpnia 2021 r. po polskich drogach jeździło 29 820 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne odpowiadały za 48 proc. tej części parku, a pozostałą część (52 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in.

Przez pierwsze osiem miesięcy br. liczba elektrycznych aut osobowych zwiększyła się o 11 084 szt., co oznacza wzrost o 130 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Interia, „Rzeczpospolita”: 400 mln zł na dopłaty do leasingu aut na prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł umowę z Bankiem Ochrony Środowiska. Umowa to efekt naboru na banki, które w imieniu NFOŚiGW będą dystrybuować dotacje w formie dopłat do leasingu w ramach programu „Mój elektryk”. „Rzeczpospolita” pisze, że budżet programu wynosi obecnie 500 mln zł, z tego 400 mln zł przeznaczone jest na dopłaty do leasingu. BOŚ otrzyma na pierwszym etapie 20 mln zł. Kwota będzie mogła zostać zwiększona zależnie od efektywności współpracy banku z firmami leasingowymi. NFOŚiGW weryfikuje już kolejne banki, które wezmą udział w realizacji programu „Mój elektryk”.

Pula środków, którą otrzymają banki-pośrednicy od NFOŚiGW będzie przeznaczona na bezzwrotne dotacje dla firm i instytucji na fabrycznie nowe samochody zeroemisyjne kategorii M1, N1 i L1e-L7e.

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski oświadczył, że w myśl podpisanej umowy BOŚ jest zobowiązany najpóźniej w ciągu 90 dni zapewnić zdolność operacyjną do udzielania w imieniu NFOŚiGW dotacji leasingobiorcom.

Business Insider: Profity dla „zaszczepionych firm”

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (15-17 września) zostaną przedstawione projekty legislacyjne dotyczące weryfikacji zaszczepienia pracowników. Dzięki planowanym przepisom pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić, że jest zaszczepiony, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. – Projekt ten ma trzy główne rozwiązania – pierwsze daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Drugie – nawet w przypadku wprowadzania obostrzeń firma, która może wykazać się zaszczepieniem i obsługuje klientów zaszczepionych, będzie wyłączona spod obostrzeń – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że projekt będzie umożliwiał kierownikowi podmiotu leczniczego wprowadzenia obowiązku szczepienia na terenie zakładu.

9/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Nowa marka „elektryków” w Polsce

Na polski rynek wchodzi nowa marka aut elektrycznych SERES, która należy do chińskiego koncernu Chongqing Sokon Industry Group. Pierwszym modelem dostępnym w Polsce będzie kompaktowy crossover SERES 3. Dystrybucją aut, które można testować w kilku miastach, zajmuje się litewska firma Busnex.

Na targach w Monachium Hyundai ogłosił swoje zobowiązanie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r. Od 2035 roku koncern planuje oferować w Europie tylko pojazdy zeroemisyjne.

Także CUPRA stawia na ekologiczne napędy. Najnowszy samochód koncepcyjny CUPRA UrbanRebel Concept po raz pierwszy zaprezentowano publiczności podczas przedpremierowego otwarcia nowego studia CUPRA City Garage w Monachium. – Mamy ambicję, aby do 2030 roku CUPRA stała się marką w pełni zelektryfikowaną – komentuje Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRY.

Dziennik: SERES wjeżdża na polski rynek

Źródło: auto.dziennik.pl

W Polsce debiutuje nowa marka aut elektrycznych SERES. Serwis Dziennik. pl informuje, że marka działająca od 2016 roku należy do chińskiego koncernu Chongqing Sokon Industry Group. W Polsce debiutuje za sprawą litewskiej firmy Busnex. SERES 3 to pierwszy model nowej marki, który będzie dostępny w Polsce. – Mamy już 1000 samochodów elektrycznych zamówionych na rynek europejski, co jest imponującą liczbą jak na debiutanta. Widząc ogromny potencjał samochodów elektrycznych w Europie, a także świetne wyniki na rynku litewskim, gdzie SERES 3 został wprowadzony pół roku temu, wierzymy, że nowa marka zostanie pozytywnie przyjęta również przez Polaków – powiedział Simonas Ramanauskas, prezes firmy Busnex.

SERES 3 to kompaktowy crossover o długości ok. 4,4 m. W Polsce auto kosztuje od 37 tys. euro (ok. 167 tys. zł). Samochód jest objęty 5-letnią gwarancją, natomiast akumulatory 8-letnią (lub do 120 tys. km). Po zapisaniu się na jazdę próbną, auta można testować w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.

Model pojawił się na rynku europejskim w czwartym kwartale 2020 roku. Samochód trafił na rynek norweski, niemiecki, hiszpański, holenderski i włoski, a w 2021 roku został wprowadzony na rynek litewski i estoński.

Hyundai, Automotive News, Interia: Hyundai zwiększa sprzedaż pojazdów bezemisyjnych

Na targach w Monachium Hyundai ogłosił swoje zobowiązanie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r. Plan koncernu skupia się na trzech filarach: czystej  mobilności, platformach nowej generacji i zielonej energii.

Hyundai zobowiązuje się do stopniowego zwiększania udziału w sprzedaży pojazdów o zerowej emisji (ZEV) w nadchodzących latach. Koncern planuje, że do 2030 r. 30 proc. światowej sprzedaży będą stanowiły pojazdy typu ZEV, a do 2040 r. firma spodziewa się, że pojazdy elektryczne zasilane bateriami (BEV) i pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi (FCEV) będą stanowić 80 proc. całkowitej sprzedaży.

Od 2035 roku koncern planuje oferować w Europie tylko pojazdy ZEV. Do 2040 roku Hyundai wycofa wszystkie pojazdy wykorzystujące paliwa kopalne na głównych rynkach.

Hyundai ogłosił również, że do 2028 roku stworzy napędzane wodorem wersje wszystkich swoich modeli autobusów, ciężarówek i innych pojazdów użytkowych, by stać się liderem na rynku pojazdów wodorowych. Strategia pod nazwą Hydrogen Wave, wyraża ambicję Hyundaia, by do 2040 r. spopularyzować energię wodorową dla „wszystkich, wszystkiego i wszędzie” – nie tylko w samochodach i ciężarówkach, ale także w transporcie publicznym, przemyśle, infrastrukturze i w domach.

Miesięcznik „Dealer”: Nagrody Rynku Dealerskiego – ostania szansa na głosowanie

Do końca głosowania w 8 kategoriach Nagród Rynku Dealerskiego 2021 zostały ostatnie godziny. Pamiętajcie – głosowanie jest możliwe tylko dziś do godziny 10.30. Teraz liczy się każdy głos! Informacje o wszystkich nominowanych, formularz głosowania i regulamin znajdziecie na stronie: www.dealerkongres.pl/nrd2021.

Oficjalne ogłoszenie laureatów tegorocznych Nagród Rynku Dealerskiego odbędzie się już 14 września o godz. 20.00 w Łodzi podczas wieczornej uroczystej gali Kongresu Dealerów.

SEAT: CUPRA stawia na „elektryki”

Źródło: seatmedia.pl

Na targach IAA Mobility w Monachium CUPRA przedstawiła wizję elektrycznej przyszłości marki. Najnowszy samochód koncepcyjny, CUPRA UrbanRebel Concept, po raz pierwszy zaprezentowano publiczności podczas przedpremierowego otwarcia nowego studia CUPRA City Garage w Monachium. – Mamy ambicję, aby do 2030 roku CUPRA stała się marką w pełni zelektryfikowaną. W tym roku wprowadzamy na rynek model CUPRA Born. W 2024 roku pojawi się CUPRA Tavascan, a następnie przyjdzie czas CUPRY UrbanRebel, nowej interpretacji niewielkiego, bezemisyjnego miejskiego samochodu. CUPRA całkowicie skupi się na elektryfikacji, podczas gdy SEAT oferować będzie auta z napędem hybrydowym i wysokowydajnymi silnikami spalinowymi. Będziemy uważnie śledzili stosunek klientów do samochodów elektrycznych oraz rozwój infrastruktury w Europie – komentuje Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRA.

Santander: Motoryzację blokuje brak półprzewodników

Santander Bank Polska przygląda się sytuacji na rynku motoryzacyjnym. W komunikacie banku czytamy, że liczba rejestracji aut osobowych w Europie wzrosła w  I połowie 2021 roku o 27 proc. r/r, co oznaczało poziom niższy o 23 proc. wobec I połowy 2019 roku. – Główną przyczyną słabszej niż zakładano sprzedaży w Europie, nie jest niski popyt, tylko braki komponentów. Według danych Eurostatu chęć konsumentów do zakupu nowego auta w ciągu najbliższych 12 miesięcy wróciła do poziomów notowanych w 2019 roku, a już od końca ubiegłego roku dealerzy przewidywali coraz większe zamówienia. Optymistyczni są też przedstawiciele niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, którzy w ankietach wskazywali na poprawiającą się od początku 2021 roku sytuację biznesową, na skutek przede wszystkim wysokiego popytu – mówi Radosław Pelc, analityk sektorowy w Santander Bank Polska.

W związku z problemami z produkcją w I połowie 2021 roku wytworzono na świecie 4 mln pojazdów lekkich mniej, niż zakładano. W bazowym scenariuszu Santander Bank Polska przewiduje wzrost wolumenów produkcji samochodów osobowych w Europie o 8 proc. w 2021 roku i 12 proc. w 2022 roku.

„Polityka”: Izera – dużo znaków zapytania

Źródło: polityka.pl

W najnowszej „Polityce” czytamy o wielu niewiadomych dotyczących produkcji aut marki Izera. W Jaworznie na Śląsku, na terenie, który jest, nie wiadomo czym, nie wiadomo, za skąd wzięte pieniądze, nie wiadomo, kto wybuduje fabrykę. Mają tam być produkowane narodowe auta elektryczne marki Izera. Też nie wiadomo jakie – pisze już na wstępie swojego artykułu tygodnik „Polityka”.

W tekście możemy przeczytać m.in. o pracach nad tzw. ustawą „lex Izera”, która mimo sprzeciwu ekologów przeszła szybką ścieżkę legislacyjną i została podpisana przez prezydenta. Zezwala ona na przekazywanie przez Lasy Państwowe terenów „w sytuacjach uzasadnionych potrzebami polityki państwa związanych ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu”. W związku z przyjęciem ustawy zdecydowano, że fabryka Izery ma powstać w Jaworznie, na terenach, gdzie obecnie rośnie las.

Czy Izera ma szansę na sukces? „Polityka” pisze, że Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, reprezentuje grupę umiarkowanych sceptyków. – Szybko przybywa modeli elektrycznych, a to dla Izery będzie spore wyzwanie. Co gorsza, przygotowania do produkcji trapią nieustanne opóźnienia i wciąż nie widać pieniędzy, które ten projekt mogą napędzać. A mówimy tu nie o milionach, jakimi ElectroMobility Poland dziś dysponuje, ale o miliardach, jakie trzeba zainwestować w przygotowanie i uruchomienie produkcji seryjnej – wyjaśnia Mazur.

8/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Izera w produkcji za trzy lata

Izera - polski samochód elektryczny

Media podają kolejne szczegóły dotyczące produkcji aut elektrycznych marki Izera. Piotr Zaremba, prezes spółki ElectroMobility Poland, odpowiedzialnej za stworzenie Izery poinformował, że marka wejdzie do produkcji pod koniec 2024 roku. Tymczasem z końcem 2025 roku oferta Izery ma obejmować trzy różne auta. EMP wybrało już platformę do produkcji elektrycznych samochodów.

Znana z produkcji aut hybrydowych Toyota poinformowała, że do 2030 r. przeznaczy prawie 14 mld dolarów na rozwój akumulatorów do aut – pisze Automotive News. Japoński producent samochodów spodziewa się obniżenia kosztów akumulatorów o 50 proc. w drugiej połowie tej dekady.

W „Pulsie Biznesu” czytamy o perspektywach na podniesienie stóp procentowych. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, tuż po publikacji danych o liczącej ponad 5 proc. inflacji powiedział, że wysoki wskaźnik jest przejściowy, a podnoszenie stóp teraz byłoby błędem.

Interia: EMP wybrało platformę dla produkcji Izery

Na antenie radia Tok FM Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, państwowej spółki odpowiedzialnej za stworzenie polskiej marki samochodów elektrycznych Izera, powiedział, że marka wejdzie do produkcji pod koniec 2024 roku. Z końcem 2025 roku oferta Izery ma obejmować trzy różne auta. – Wybraliśmy platformę, na której tej samochód zostanie zbudowany – zapowiedział również przedstawiciel EMP. Nie zdradził jednak, o jakiego partnera technologicznego chodzi. Dodał, iż negocjacje dotyczące zakupu platformy ruszą, gdy spółka otrzyma przyznane jej przez Skarb Państwa fundusze.

Automotive News: Toyota inwestuje w akumulatory

Toyota do 2030 r. przeznaczy prawie 14 mld dolarów na rozwój akumulatorów do aut. Japoński producent samochodów spodziewa się obniżenia kosztów baterii o połowę w drugiej połowie tej dekady. – Toyota wciąż jest na dobrej drodze do opracowania akumulatorów półprzewodnikowych do 2025 r. – powiedział dyrektor ds. technologii Toyoty Masahiko Maeda.

Firma rozważa użycie tej technologii nie tylko w pojazdach elektrycznych typu BEV, ale także w pojazdach hybrydowych, jeśli inżynierowie firmy będą w stanie opracować odpowiednią równowagę mocy wyjściowej i stabilności.

„Puls Biznesu”: Podwyżki stóp procentowych na razie nie będzie

Źródło: pb.pl

Inflacja w sierpniu wzrosła do 5,4 proc. i jest najwyższa od ponad 20 lat. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, tuż po publikacji danych o liczącej ponad 5 proc. inflacji powiedział, że wysoki wskaźnik jest przejściowy, a podnoszenie stóp procentowych teraz byłoby błędem. Ignacy Morawski, główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData, w swoim komentarzu zauważa, że „ze słów Glapińskiego można wywnioskować, że odpowiedni moment na podwyżkę stóp pojawi się dopiero w przyszłym roku”. – Sądzę, że Adam Glapiński w pełni opiera się na prognozach analityków NBP i będzie gotów zmienić zdanie na temat stóp dopiero wtedy, gdy te prognozy pokażą, że inflacja może trwale przekroczyć 3,5 proc., czyli górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego – analizuje ekonomista.

Samar: Mniej aut premium niż w lipcu

Źródło: samar.pl

W sierpniu w Polsce zarejestrowano 6 621 nowych samochodów klasy premium, o 12,94 proc. mniej niż w lipcu tego roku oraz o 18,63 proc. więcej w zestawieniu z sierpniem roku 2020. Samar zauważa, że wynik z sierpnia br. był także wyższy niż przed pandemią. W sierpniu 2019 roku do baz CEPiK-u wpisano bowiem 6 229 samochodów klasy premium.

Łącznie od stycznia do sierpnia 2021 roku zarejestrowano w Polsce 62 209 aut z tzw. wyższej półki, o 35,80 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Liderem segmentu premium jest BMW, drugie miejsce należy do Audi, zaś trzecie do Mercedesa.

Wirtualny Nowy Przemysł: VW wstrzymuje działalność we Wrześni

Źródło: wnp.pl

VW Września wstrzymuje produkcję aut od 6 do 12 września – poinformował koncern. Powodem decyzji jest niedobór półprzewodników. Volkswagen zapewnia, że choć pracownicy nie będą w tym okresie pracować, otrzymają za ten czas pełne wynagrodzenie.

Ford: Piotr Pawlak wyróżniony nagrodą Automotive News Europe Rising Stars

Źródło: fordmedia.pl

Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska, otrzymał nagrodę Automotive News Europe Rising Stars w kategorii „sprzedaż”. Jest to wyróżnienie dla młodych, wybitnych specjalistów, którzy w branży motoryzacyjnej osiągnęli najlepsze wyniki. – Jednym z naszych największych sukcesów od momentu objęcia przeze mnie stanowiska prezesa, było umocnienie pozycji Forda na polskim rynku. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku Ford był liderem sprzedaży samochodów dostawczych, podwoiliśmy udział w rynku sprzedaży samochodów osobowych do klientów indywidualnych oraz zachęciliśmy ich do wyboru naszych SUV-ów i crossover-ów zamiast tradycyjnych aut osobowych. Niezwykle ważne było nawiązanie partnerskich relacji z autoryzowanymi dealerami oraz wspólna praca nad przywróceniem rentowności całej sieci dealerskiej. Przed nami wiele strategicznych wyzwań oraz planów, których realizacja pozwoli na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów – powiedział Piotr Pawlak.

Stacja Marketing, Samar: Auto w pandemii bardziej potrzebne

Źródło: samar.pl

Wyniki badania przeprowadzonego na potrzeby projektu Stacja Marketing wskazują, że pandemia COVID-19 zwiększyła rolę samochodu w życiu Polaków. Takie stanowisko wyraziła ponad połowa respondentów. Mogło być to związane z unikaniem transportu zbiorowego lub np. rezygnacją z podróży samolotem na rzecz auta. Największy odsetek tego typu odpowiedzi odnotowano  w najmłodszej grupie wiekowej respondentów – o rosnącej roli auta podczas pandemii wspominało 59,9 proc. osób urodzonych po 1990 r.

Według przeprowadzonych badań również ponad połowa ankietowanych rozważyłaby zakup samochodu elektrycznego –  51,9 proc. (przy założeniu posiadania odpowiednich środków finansowych). Zaskakują natomiast wyniki w poszczególnych grupach wiekowych, bowiem osoby urodzone po 1990 r. są, obok pokolenia swoich rodziców, najmniej chętne do zakupu „elektryka”. Z ekologicznego rozwiązania najchętniej skorzystaliby za to urodzeni w latach 1980-1989.

„Rzeczpospolita”: Trwają targi motoryzacyjne w Monachium

Źródło: rp.pl

W Monachium rozpoczęły się targi motoryzacyjne IAA Mobility. „Rzeczpospolita” pisze, że impreza zdecydowanie różni się od wcześniejszych salonów samochodowych. Na teren targów nie wejdzie osoba niezaszczepiona lub bez negatywnego wyniku testu na COVID-19. Nikt tutaj nie podaje rąk. Na stoiskach wystawowych podczas premier maksymalnie może być tylko 150 osób – czytamy w dzienniku. IAA Mobilty w Monachium są hybrydowe. Występują oczywiście prezesi dumni z najnowszych modeli, ale większość publiczności obejrzy wystawę częściowo w realu, a częściowo online. Tę imprezę można było zorganizować, chociaż w formie dotychczas niespotykanej. Wystawców czysto motoryzacyjnych jest niewielu w porównaniu z wystawami samochodowymi sprzed pandemii. Już teraz wiadomo, że odwiedzający nie szczędzą słów krytyki. Wszystkie stoiska można obejść w maksymalnie dwie godziny. Kiedyś potrzebne były na to dwa dni – analizuje „Rzeczpospolita”.

7/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Pandemia zmienia reguły rządzące motoryzacją

„Puls Biznesu” pisze, że branża motoryzacyjna zaczęła wyciągać wnioski z pandemii i niedoboru półprzewodników i dążyć do mniejszej zależności od dostawców lub do samowystarczalności. – Najbardziej prawdopodobny scenariusz to budowa fabryk w aliansie z poddostawcami, żeby mieć do dyspozycji części i podzespoły na miejscu lub w bliskiej odległości – uważa Paweł Gos, prezes firmy Exact Systems. Tymczasem producenci motoryzacyjni na targach w Monachium ostrzegają, że globalny niedobór półprzewodników może potrwać w mniejszej niż dziś skali nawet do roku 2023.

Media przyglądają się możliwym zmianom w Polskim Ładzie. 4,8 proc. składki zdrowotnej od prowadzących działalność i nowy podatek przychodowy to część zmian, jakie mają zacząć obowiązywać od początku 2022 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Samar analizuje, że w sierpniu zarejestrowano w Polsce 78 555 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony, co oznacza wzrost na przestrzeni roku o 2,5 proc. Łącznie od początku roku liczba rejestracji importowanych aut wyniosła 635 411 szt. i jest o 17,3 proc. większa niż w analogicznym okresie 2020 roku.

„Puls Biznesu”, Automotive News: Globalny niedobór półprzewodników może potrwać do 2023 roku

„Puls Biznesu” pisze, że pandemia i ciągły niedobór półprzewodników zmieniają zasady rządzące produkcją motoryzacyjną. — Producenci w Europie coraz częściej stawiają wymóg wobec dostawców, w szczególności z odległych lokalizacji, np. z Chin, aby składowali produkowane przez nich części i podzespoły blisko ich zakładów, skracając w ten sposób czas reakcji. Posiadanie magazynu to niejednokrotnie warunek dalszej współpracy. Ta tendencja będzie się nasilać — uważa Paweł Gos, prezes firmy Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

W artykule czytamy, że motobranża zaczęła wyciągać wnioski z obecnych trudności i dążyć do mniejszej zależności od dostawców lub do samowystarczalności. — Najbardziej prawdopodobny scenariusz to budowa fabryk w aliansie z poddostawcami, żeby mieć do dyspozycji części i podzespoły na miejscu lub w bliskiej odległości — twierdzi Paweł Gos.

Tymczasem producenci motoryzacyjni na targach w Monachium ostrzegają, że globalny niedobór półprzewodników może nie zniknąć całkowicie w przyszłym roku i potrwać do roku 2023. Dyrektor generalny Daimlera Ola Kallenius powiedział, że rosnący popyt na półprzewodniki oznacza, że ​​przemysł motoryzacyjny może mieć trudności z pozyskaniem ich w wystarczającej ilości w latach 2022-2023, choć do tego czasu niedobór powinien być już mniej dotkliwy niż obecnie.

Dyrektor generalny BMW Oliver Zipse spodziewa się, że łańcuchy dostaw pozostaną napięte do 2022 r. Szef Renault Luca de Meo uważa, że sytuacja dotycząca globalnego niedoboru czipów była trudniejsza, niż oczekiwano w trzecim kwartale roku, ale kolejny kwartał powinien przynieść pewną poprawę.

„Rzeczpospolita”: Składka zdrowotna będzie niższa?

Źródło: rp.pl

Rząd początkowo proponował, aby w miejsce zryczałtowanej składki na ubezpieczenie zdrowotne (381,81 zł), jaką przedsiębiorcy płacą obecnie, od nowego roku płacili 9 proc. od swoich dochodów, bez możliwości potrącenia podatku. Po tym, jak pomysł spotkał się z krytyką, rząd rozważał podwyższanie składki w kolejnych latach do 3, 5, 7 i 9 proc. Teraz media informują o kolejnych zmianach. „Tylko” 4,8 proc. składki zdrowotnej od prowadzących działalność i nowy podatek przychodowy to część zmian, jakie mają zacząć obowiązywać od początku 2022 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Dziennik dodaje, że kolejna zmiana przewidziana w nowej wersji projektu to podatek przychodowy. Nie wiadomo jeszcze czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też wyniesie 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce.

Samar: Import większy niż w lipcu

Źródło: samar.pl

W sierpniu zarejestrowano w Polsce 78 555 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 tony, co oznacza wzrost na przestrzeni roku o 2,5 proc. – analizuje Samar. Łącznie od początku roku liczba rejestracji importowanych aut wyniosła 635 411 szt. i jest o 17,3 proc. większa niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Średni wiek sprowadzonych w bieżącym roku samochodów osiągnął już 12 lat i 3 miesiące, a w samym sierpniu o miesiąc mniej.

Miesięcznik „Dealer”: Zdecyduj kto zostanie laureatem Nagród Rynku Dealerskiego 2021

Od 1 września trwa internetowe głosowanie w 8 kategoriach Nagród Rynku Dealerskiego za rok 2021. Oddaliście już ponad 4 tys. głosów w 8 kategoriach! Każdy głos ma znaczenie, a czasu na głosowanie jest coraz mniej. Swoich faworytów możecie wskazać tylko do 9 września do godziny 10.30. (bezpośrednio po internetowym głosowaniu odbędzie się z kolei posiedzenie Kapituły Nagród). Informacje o wszystkich nominowanych, formularz głosowania i regulamin znajdziecie na stronie: www.dealerkongres.pl/nrd2021.

Oficjalne ogłoszenie laureatów tegorocznych Nagród Rynku Dealerskiego odbędzie się już 14 września o godz. 20.00 w Łodzi podczas wieczornej uroczystej gali Kongresu Dealerów.

„Rzeczpospolita”: Ceny kompaktów wzrosły o 63 proc

Źródło: moto.rp.pl

Według danych Jato Dynamics średnia katalogowa cena modeli z segmentu C wzrosła od 2002 do 2020 roku o ponad 60 proc. W 2002 r. za VW Golfa, Forda Focusa i ich kompaktowych konkurentów płacono średnio 18 400 euro – w 2020 r. było to już prawie 30 tys. euro. Z analizy Jato wynika, że na tak drastyczny wzrost cen miały wpływ przede wszystkim nowe technologie dotyczące napędu, a także systemy bezpieczeństwa, które coraz częściej są obligatoryjne – np. asystent jazdy. 

Segment B zanotował zbliżony wzrost cen, które na przestrzeni 18 lat podniosły się o około 59 proc. Średnie ceny katalogowe miejskich samochodów takich jak VW Polo czy Opel Corsa w  2020 r. wynosiły  prawie 21 tys. euro – w 2002 r. było to średnio 13 tys. euro.

AAA AUTO: Coraz mniej ofert na rynku aut używanych

Źródło: AAA AUTO

Według miesięcznego raportu AAA AUTO w sierpniu w Polsce pojawiło się 199 112 ofert sprzedaży samochodów używanych, czyli o 15 403 aut mniej niż w lipcu br. Firma podkreśla, że jest to kontynuacja trendu spadkowego, jeśli chodzi o liczbę ofert sprzedaży samochodów używanych z poprzednich miesięcy. W lipcu było o ponad 5 600 ofert sprzedaży aut mniej niż w czerwcu tego roku.

Spadek liczby pojazdów na rynku wtórnym spowodował w ciągu ostatniego roku wzrost mediany cen z 18 600 zł w sierpniu 2020 roku do 20 tys. zł w sierpniu 2021 roku. W tym samym okresie wzrosła także mediana przebiegu aut używanych z 181 tys. km do 183 tys. km oraz udział importu aut używanych do Polski z 56 proc. rok temu do 58,4 proc. obecnie. – Od sierpnia ubiegłego roku dokonała się olbrzymia zmiana na rynku aut używanych w ich liczbie, wieku, przebiegu oraz wielkości importu. Te różnice wystąpiły także w ciągu ostatniego miesiąca. Podaż aut używanych na rynku wciąż maleje, są one droższe i bardziej zużyte. Ma to również związek z rosnącym importem aut używanych, które są w gorszym stanie – powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

„Rzeczpospolita”: Xiaomi da nowe życie Saabowi?

Źródło: moto.rp.pl

Chiński gigant technologiczny Xiaomi rozważa wejście na rynek motoryzacyjny. Pierwszym ruchem ma być zakup firmy NEVS ­– aktualnego właściciela marki Saab. „Rzeczpospolita” przypomina, że koniec produkcji Saaba miał miejsce dekadę temu, kiedy marka ogłosiła bankructwo. NEVS przejął wtedy szwedzkie zakłady w Trollhättan wraz z wszystkimi niedokończonymi projektami marki. Inwestor stawiając na samochody elektryczne, korzystał z dorobku Saaba i przedstawił nawet model koncepcyjny – Sango, który miał być autonomicznym „elektrykiem”. Według informacji agencji Reutera NEVS przechodzi finansowy kryzys i bierze pod uwagę sprzedaż części swojego portfolio.

Zainteresowanie jego zakupem wyraziło Xiaomi, a szef firmy – Lei Jun zapowiedział, że chińska marka planuje powołanie odpowiedzialnej za tworzenie „elektryków” spółki. Nie wiadomo jednak, kiedy chińska firma przejmie Saaba, gdyż doniesienia Reutera o planowanej transakcji pozostają nieoficjalne.

6/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Marek Konieczny nie będzie dłużej prezesem ZDS-u

Zaczynamy od zmian w strukturach Związku Dealerów Samochodów. Marek Konieczny w liście do członków Związku poinformował, że nie będzie kandydował na kolejną kadencję prezesa tej organizacji. Wybory nowych władz Związku Rady Dealerów i Prezesa odbędą się 13 września, w trakcie Walnego Zgromadzenia w przeddzień 12. Kongresu Dealerów.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w sierpniu zarejestrowano w Polsce 38 768 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t, czyli o 1,95 proc. mniej niż rok wcześniej oraz o 12,69 proc. mniej niż w lipcu 2021 roku.

Toyota uruchomiła w Polsce nową sieć salonów samochodów używanych Toyota Pewne Auto. Obecnie działają cztery takie stacje dealerskie: w Warszawie, Józefowie, Krakowie i Nowym Targu. W przyszłości sieć będzie rozbudowywana o kolejne lokalizacje.

„Dealer”: Konieczny przekazuje pałeczkę

Marek Konieczny w liście do członków Związku Dealerów Samochodów poinformował oficjalnie o niekandydowaniu na kolejną kadencję prezesa Związku. Wybory nowych władz Związku Rady Dealerów i Prezesa odbędą się 13 września, w trakcie Walnego Zgromadzenia w przeddzień 12. Kongresu Dealerów.

„13 września rozpocznie się bardzo ważny dealerski tydzień. Najpierw, tego dnia, o godzinie 17.00. w hotelu Hilton w Łodzi, rozpocznie się Wyborcze Walne Zgromadzenie Związku Dealerów, na którym wybierzemy członków nowej Rady Dealerów na kadencję 2021-2025. Także w tym dniu nowi członkowie Rady Dealerów powierzą funkcję prezesa Związku nowej osobie, bo po moich 3 kadencjach na stanowisku prezesa Związku i 8 latach przewodniczenia Radzie Dealerów przy Polskiej Izbie Motoryzacji (tak, tak to razem prawie 20 lat), trzeba przekazać obowiązki w kolejne, mam nadzieję, młodsze ręce” – pisze w liście Konieczny.

Odchodzący szef ZDS-u zaapelował także do wszystkich dealerów o jak najliczniejszy udział w Walnym Zgromadzeniu ZDS-u, a później – w 12. Kongresie Dealerów (14-15 września br.). Konieczny sprawował funkcję prezesa Związku od jego założenia, czyli od września 2009 r.

Obszerny wywiad z Markiem Koniecznym znajdziecie w najbliższym numerze „Dealera”. Premiera wydania 14 września na Kongresie Dealerów w Łodzi.

Samar: Spadek liczby rejestracji

Źródło: samar.pl

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w sierpniu zarejestrowano w Polsce 38 768 samochodów osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t, czyli o 1,95 proc. (-772 szt.) mniej niż rok wcześniej oraz o 12,69 proc. (-5 636 szt.) mniej niż w lipcu 2021 roku. Dane skumulowane wykazują wzrost sprzedaży w 2021 roku o 24,54 proc.

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano w Polsce 33 219 pojazdów osobowych, o 4,30 proc. (-1 494 szt.) mniej niż rok wcześniej i o 14,50 proc. (-5 632 szt.) mniej niż w lipcu. Dotychczas w 2021 roku zarejestrowano 314 218 samochodów osobowych, o 22,28 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji „osobówek” wyniósł 24,4 proc. Udział firm osiągnął poziom 75,6 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 25 112 aut. Udział klientów firmowych w 2021 roku wyniósł 74,36 proc.

Liderem rynku pozostaje Toyota. W 2021 roku klienci kupili i zarejestrowali dotychczas 51 717 aut tej marki, o 43,55 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział Toyoty w rynku wyniósł 16,46 proc. Drugie miejsce należy do Skody, w przypadku której liczba zarejestrowanych aut wyniosła 35 135 szt., o 0,28 proc. więcej niż w 2020 roku. Udział marki wyniósł 11,18 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Volkswagen. Klienci zarejestrowali 25 476 samochodów niemieckiego producenta, o 18,38 proc. więcej niż przed rokiem. Udział marki w polskim rynku to 8,11 proc.

Toyota: Nowa sieć sprzedaży samochodów używanych

Źródło: toyotanews.eu

Toyota Polska uruchomiła nową sieć salonów samochodów używanych Toyota Pewne Auto. Obecnie działają cztery takie stacje dealerskie: w Warszawie, Józefowie, Krakowie i Nowym Targu, zaś w nadchodzącym czasie sieć będzie dalej rozbudowywana.

Program Toyota Pewne Auto działa zarówno w nowej sieci salonów aut używanych, jak i we wszystkich pozostałych salonach dealerskich Toyoty oraz na stacjach Toyota Professional, skoncentrowanych na sprzedaży samochodów użytkowych. Jest zatem dostępny w 74 punktach sieci dealerskiej Toyoty w całym kraju. W programie można kupić zarówno samochody Toyoty, jak i innych marek. Objęte są nim m.in. samochody poleasingowe, pojazdy ekspozycyjne dealerów oraz auta pozostawiane w rozliczeniu, z udokumentowaną historią.

Interia: Tyska fabryka Stellantisa wstrzymuje produkcję

Tyska fabryka koncernu Stellantis w czwartek po raz kolejny czasowo wstrzymała produkcję samochodów – czytamy w serwisie Interia. Powodem wstrzymania prac jest niedobór półprzewodników. – Planujemy wznowienie produkcji w najbliższy poniedziałek – powiedział w czwartek rzecznik należącej do koncernu Stellantis spółki FCA Poland Rafał Grzanecki. Przyznał, że choć dyrekcja zakładu stara się przywrócić ciągłość dostaw półprzewodników, wciąż są one nieregularne. Dlatego niewykluczone są kolejne przestoje.

„Rzeczpospolita”: Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze, że wydane w czwartek po południu prezydenckie rozporządzenie wprowadziło na 30 dni stan wyjątkowy w 183 miejscowościach położonych w trzykilometrowym pasie przylegającym do granicy z Białorusią. Decyzję prezydenta musi jeszcze zatwierdzić lub uchylić Sejm, jednak rygory stanu wyjątkowego już obowiązują. Rozporządzenie zakazuje w przygranicznym pasie zgromadzeń publicznych i imprez masowych, a także – choć z pewnymi wyjątkami – zakazuje wstępu do tej strefy osobom, które tam nie mieszkają, ani nie pracują – czytamy w artykule.

Automotive News: Audi planuje podwoić wolumen sprzedaży

Źródło: autonews.com

W 2020 roku sprzedaż Audi spadła w porównaniu z rokiem 2019 o 8,3 proc. do 1 692 773 samochodów dostarczonych na całym świecie. Rozmawiając z dziennikarzami za pośrednictwem wideokonferencji, dyrektor generalny Audi Markus Duesmann powiedział, że wierzy, że marka może niemal podwoić globalny wolumen sprzedaży do 3 mln pojazdów i utrzymać marżę zysku na poziomie od 9 do 11 proc. do 2030 roku. 

W ramach nowej strategii „Vorsprung 2030” Audi przewiduje stopniowe wycofywanie silników spalinowych. Marka chce zaprezentować swój ostatni nowy model z napędem spalinowym w 2025 roku, zaś ostatnie Audi z tym napędem ma zjechać z linii produkcyjnej w 2033 roku. Od 2026 roku firma będzie wprowadzać na światowe rynki nowe modele wyposażone wyłącznie w elektryczne układy napędowe. Do 2025 roku Audi planuje zaoferować ponad 20 całkowicie elektrycznych modeli i znacznie poszerzyć portfolio hybryd plug-in.

Markus Duesmann przyznał, że strategia „Vorsprung 2030” jest ambitna, ale możliwa do zrealizowania „w świetle prognoz rynkowych i atrakcyjnego portfolio produktów”.

Wirtualny Nowy Przemysł: BMW chce być bardziej ekologiczne

Źródło: wnp.pl

BMW planuje zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia swoich pojazdów. Mowa o redukcji emisji o co najmniej 40 proc. do 2030 roku względem poziomu z roku 2019. „Aby osiągnąć zamierzony cel, producent samochodów z siedzibą w Monachium zamierza zwiększyć udział materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów wielokrotnego użytku wykorzystywanych do produkcji swoich pojazdów z 30 proc. do 50 proc.” – poinformowało BMW w wydanym oświadczeniu.

J.D. Power: Ram zwycięża w amerykańskim badaniu jakości

Źródło: jdpower.com

Trzydzieści dwie marki motoryzacyjne wzięły udział w badaniu J.D. Power 2021 U.S. Initial Quality Study (IQS), które mierzy nastroje konsumentów w USA. Wyniki IQS są określane na podstawie liczby problemów zgłaszanych przez właścicieli samochodów z bieżącego roku modelowego na 100 pojazdów (PP100), po 90-dniowym okresie użytkowania – niższy wynik oznacza wyższą jakość.

Najwyższe miejsce wśród wszystkich marek biorących udział w analizie zajął po raz pierwszy Ram z wynikiem 128 PP100. Drugi w zestawieniu był Dodge (139 PP100), a za nim Lexus (144 PP100) – ex aequo z Mitsubishi (144 PP100) i Nissan (146 PP100). Średnia w branży wynosząca 162 PP100 jest o 4 PP100 lepsza niż w 2020 roku, a 20 z 32 marek poprawiło swoją jakość od 2020 roku.

Marki wolumenowe wciąż wygrywają z markami premium – przez ostatnie 6 lat ich właściciele zgłaszali średnio mniej problemów niż właściciele pojazdów premium.

3/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Pandemia spowodowała straty europejskich fabryk rzędu 4,2 mln pojazdów

Dealerzy żyją problemem niskiej dostępności aut, co widać także w wynikach produkcji. „Rzeczpospolita” pisze, że pandemia spowodowała straty w całej UE oszacowane na ponad 4,2 mln pojazdów, co stanowi 22,9 proc. całkowitej produkcji UE w 2019 roku.

AAA AUTO chwali się rekordowymi wynikami. Firma ustanowiła historyczny wynik sprzedaży 17 250 samochodów używanych w lipcu i sierpniu br. To o 19 proc. więcej niż w roku 2019. Największy wzrost popytu odnotowano na rynkach czeskim i polskim.

W Polsce przybywa salonów marki MINI. Nowy obiekt otworzy w połowie września w Krakowie firma M-Cars. MINI zapowiada, że jeszcze w tym roku do portfolio firmy dołączą dwie nowe inwestycje – w Opolu i Gdańsku.

ACEA, „Rzeczpospolita”: Ponad 4 mln niewyprodukowanych aut w Europie

Pandemia uderza w działanie wielu fabryk aut w Europie. „Rzeczpospolita” pisze, że koronawirus spowodował straty w produkcji w całej UE oszacowane na ponad 4,2 mln pojazdów, co stanowi 22,9 proc. całkowitej produkcji UE w 2019 roku.

Według danych ACEA branża automotive daje pracę 14,6 mln Europejczyków, co stanowi 6,7 proc. całkowitego zatrudnienia w Unii Europejskiej. Przy produkcji bezpośredniej pojazdów pracuje 2,7 mln osób, zaś w samej Polsce – 214 tys. pracowników. Biorąc pod uwagę produkcję ogółem, to udział zatrudnienia w tym sektorze w naszym kraju wynosi 7,5 proc., co daje Polsce miejsce w pierwszej dziesiątce państw o najwyższym odsetku zatrudnionych, obok m.in. Niemiec, Słowacji, Rumunii czy Szwecji – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

Obecnie na kontynencie europejskim działa 290 fabryk samochodów, produkujących samochody osobowe, lekkie pojazdy użytkowe, pojazdy ciężarowe, autobusy i silniki – analizuje ACEA. 185 z nich znajduje się na terenie Unii Europejskiej. 135 fabryk w Europie produkuje samochody osobowe, 37 vany, 54 pojazdy ciężarowe, 58 zakładów buduje autobusy, a 71 silniki.

AAA AUTO: Rekordowa sprzedaż aut używanych

Źródło: AAA AUTO

Firma AAA AUTO sprzedała tego lata najwięcej samochodów używanych w swojej niemal trzydziestoletniej historii. Firma ustanowiła rekord sprzedaży 17 250 samochodów w lipcu i sierpniu br. To o 19 proc. więcej niż w roku 2019. Największy wzrost popytu odnotowano na rynkach czeskim i polskim. – W ostatnich miesiącach popyt na samochody używane w całej Europie był ogromny. Producentom aut nie udaje się zaspokoić popytu na nowe pojazdy, ponieważ nie mają wystarczającej ilości niezbędnych części. Dlatego na parkingach stoją tysiące niedokończonych samochodów, których nie można wprowadzić na rynek. W związku z tym kierowcy przenoszą się do segmentu samochodów używanych, na które nie muszą czekać – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Miesięcznik „Dealer”: Nagrody Rynku Dealerskiego – ruszyło głosowanie online

Znamy już wszystkie 24 osoby i firmy nominowane do Nagród Rynku Dealerskiego 2021. Przyznaliśmy 6 nominacji indywidualnych dla Człowieka Roku i Wschodzącej Gwiazdy Rynku Dealerskiego, a także 18 nominacji dla firm dealerskich.

Teraz czas na kreatywność i głos dealerów. Rozpoczęliśmy już głosowanie online, które potrwa do 9 września do godz. 10.30 (bezpośrednio po nim odbędzie się z kolei posiedzenie Kapituły Nagród). Informacje o wszystkich nominowanych, formularz głosowania i regulamin znajdziecie na stronie: www.dealerkongres.pl/nrd2021.

Oficjalne ogłoszenie laureatów tegorocznych Nagród Rynku Dealerskiego odbędzie się już 14 września o godz. 20.00 w Łodzi podczas wieczornej uroczystej gali Kongresu Dealerów.

BMW: Nowy salon MINI w Krakowie

Powiększa się polska sieć marki MINI. Nowy obiekt otworzy w połowie września w Krakowie firma M-Cars. Krakowski salon MINI, zlokalizowany przy ul. Josepha Conrada 20, mieści się na terenie istniejącego kompleksu M-Cars. Od 2015 r. działa tam już autoryzowany salon BMW oraz Motorrad, nowoczesny serwis, stacja diagnostyczna, garaże podziemne z możliwością wynajęcia powierzchni oraz przechowalnia kół i opon. Wyróżnikiem salonu jest przestrzeń o powierzchni 700 mkw., gdzie znajduje się muzeum samochodów zabytkowych BMW.

Obecnie sieć sprzedaży MINI obejmuje 18 salonów, a jeszcze w tym roku do portfolio firmy dołączą dwie nowe inwestycje – w Opolu i Gdańsku.

CarGarantie: Jubileusz 50-lecia firmy

Źródło: CarGarantie

W tym roku firma CarGarantie, zajmująca się ubezpieczeniami specjalnymi i przedłużonymi gwarancjami, obchodzi 50-lecie istnienia. Od czasu utworzenia w 1971 r. firma stała się czołowym ekspertem w zakresie programów ubezpieczeniowych i lojalnościowych w Europie. Z CarGarantie współpracują obecnie najwięksi producenci i importerzy w krajach europejskich (w sumie ponad 40 firm). Na wiedzy ubezpieczyciela polega ponad 23 tys. wyspecjalizowanych salonów samochodowych.

CarGarantie zajmuje się nie tylko ubezpieczeniami. Firma organizuje również całościowe wsparcie handlu poprzez programy kontaktu z klientem, usługi prawne i marketingowe oraz indywidualne doradztwo zespołu kierowników regionalnych. Na polskim rynku CarGarantie działa od 2013 r.

Automotive News: Grupa Volkswagen zwiększa produkcję aut elektrycznych

Cupra pokazała nowe auto koncepcyjne UrbanRebel, będące zapowiedzią nowej rodziny pojazdów elektrycznych Grupy Volkswagen. – Naszym celem jest produkcja ponad 500 tys. miejskich samochodów elektrycznych rocznie w fabryce w Martorell dla różnych marek grupy. Miejski samochód elektryczny zdemokratyzuje i udostępni masom elektromobilność – powiedział dyrektor generalny Cupry Wayne Griffiths.

Skoda: Szef marki z nowym formatem na platformie LinkedIn

Źródło: Skoda

Prezes zarządu Skoda Auto Thomas Schäfer  zapoczątkował na swoim profilu na platformie LinkedIn nowy format noszący tytuł „TS X”. W ramach formatu szef czeskiej marki w krótkich filmach będzie regularnie zabierał swoich obserwatorów na jazdy testowe różnymi modelami Skody.

W pierwszym odcinku serii filmów Schäfer przedstawia te cechy modelu Fabia, które zrobiły na nim największe wrażenie. Szef Skody zaprezentował główne wyróżniki modelu oraz dokonał jazdy próbnej wraz z dyrektorem ds. komunikacji Jensem Katemannem. Schäfer wyjaśnił również, jakie znaczenie dla marki ma model Fabia oraz opowiedział o jego pozycji w portfolio produktowym Skody.

Z profilem szefa Skody na platformie LinkedIn i pierwszym filmem dotyczącym modelu Fabia można zapoznać się TUTAJ.

2/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Inflacja i PKB ciągle w górę

Zaczynamy od wyników polskiej gospodarki. Według danych GUS produkt krajowy brutto w II kwartale roku był realnie o 11,1 proc. wyższy niż rok wcześniej. Coraz wyższa jest również inflacja. Z danych GUS wynika, że w sierpniu ceny towarów i usług były o 5,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. To najwyższa dynamika wzrostu od dwóch dekad.

Interia, powołując się na doniesienia „Auto Motor und Sport”, pisze o rezygnacji Volkswagena z manualnych skrzyni biegów. Z informacji niemieckiej gazety wynika, że takiej opcji pozbawiona będzie np. nowa generacja Volkswagena Tiguana.

Niedobór czipów wpływa na działalność kolejnych fabryk w Europie. Suzuki poinformowało, że zawiesi produkcję w swoim węgierskim zakładzie w dniach 6-8 września. Fabryka produkuje SUV-y Vitara i SX4 S-Cross. Tymczasem Renault do końca roku przedłuży częściowe przestoje w trzech zakładach montażowych w Hiszpanii – informuje Automotive News.

„Rzeczpospolita”, „Dziennik Gazeta Prawna”: Rośnie inflacja i PKB

Według danych GUS produkt krajowy brutto w II kwartale roku był realnie o 11,1 proc. wyższy niż rok wcześniej. Z danych Eurostatu wynika, że ostatni raz wzrost PKB przekraczający 10 proc. notowaliśmy w 1997 r. „Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że w całym 2021 r. wzrost powinien wynieść ok. 5 proc.

Rośnie także inflacja. Ze wstępnych danych GUS wynika, że w sierpniu br. ceny towarów i usług były o 5,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. To najwyższa dynamika wzrostu od dwóch dekad. Ekonomiści oceniają, że presja inflacyjna może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Kia: Dopłaty do zakupu elektrycznych aut

Źródło: press.kia.com

Kia wprowadza własny program dopłat do zakupu elektrycznych modeli e-Soul i e-Niro z roku modelowego 2021, w którym korzyści łączą się ze sobą. Marka zachęca w ten sposób, by wymienić auto spalinowe na „elektryka”.

Łączna wartość korzyści, które oferuje Kia to ponad 22 tys. zł. Producent informuje, że dopłaty można łączyć z dotacjami w ramach rządowego programu „Mój elektryk”, w którym można wnioskować nawet o 27 tys. zł.

Bankier: Więcej czasu na porozumienie BAH z JLR

Źródło: bankier.pl

Trwają negocjacje porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia British Automotive Holding i British Automotive Polska względem Jaguar Land Rover. Strony wydłużyły termin na podpisanie finalnego porozumienia do 10 września 2021 r. Pierwotnie ustalona data przypadała na 31 sierpnia 2021 r.

Interia: Volkswagen bez manualnych skrzyni biegów?

„Auto Motor und Sport” pisze o rezygnacji Volkswagena z manualnych skrzyni biegów. Z informacji niemieckiej gazety wynika, że takiej opcji pozbawiony będzie np. Volkswagen Tiguan. W tym przypadku chodzi o kolejną generację, której rynkowy debiut planowany jest na rok 2023. Oznacza to, że – analogicznie – ręcznej skrzyni nie będzie się dało zamówić do bliźniaczych konstrukcyjnie modeli pozostałych marek niemieckiego koncernu. Jest bowiem skrajnie mało prawdopodobne, by firma traciła pieniądze na opracowanie nowej rodziny przekładni, która – z roku na rok – traci na zainteresowaniu klientów – analizuje Interia.

Automotive News: Kolejne europejskie fabryki z problemami

Z powodu globalnego niedoboru półprzewodników kolejne europejskie zakłady motoryzacyjne mają problem z utrzymaniem ciągłości produkcji. Suzuki poinformowało, że zawiesi produkcję w swoim węgierskim zakładzie w Esztergom w dniach 6-8 września. Fabryka produkuje SUV-y Vitara i SX4 S-Cross.

Tymczasem Renault do końca roku przedłuży częściowe przestoje w swoich trzech zakładach montażowych w Hiszpanii – informuje Automotive News.

Automotive News: Astra pojedzie na prąd

Opel zapowiedział w lipcu, że do 2028 r. stanie się w Europie marką czysto elektryczną. Teraz producent poinformował, że w 2023 roku rozpocznie sprzedaż zasilanej bateryjnie wersji swojego kompaktowego samochodu Astra.

W pełni elektryczna wersja Astry nowej generacji, która będzie nazywana Astra-e, powiększy gamę modeli Opla zasilanych bateriami do trzech. Opel sprzedaje już elektryczne wersje Mokki i Corsy. Marka sprzedaje również elektryczne samochody dostawcze.

1/09/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Branża przestrzega przed zmianami w leasingu

Związek Polskiego Leasingu zwraca uwagę, że zmiany podatkowe proponowane w ramach programu Polski Ład wpłyną negatywnie na warunki wykupu przedmiotu leasingu do majątku prywatnego. Chodzi o przepis, który wydłuża 12-krotnie (z 6 miesięcy do 6 lat) termin, po którym firma może wyłączyć z przychodów sprzedaż środka trwałego (np. samochodu) wykupionego z leasingu. ZPL zaproponował wprowadzenie przepisów przejściowych, które umożliwiłyby zachowanie dotychczasowych praw tym, którzy zawarli umowy leasingu do momentu wejścia w życie nowych przepisów.

Spośród osób, które rozważają zakup samochodu elektrycznego, niemal połowa wybiera auto do 150 tys. złotych – wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez markę Volkswagen i InsightOut Lab. 21 proc. respondentów wskazuje przedział między 150 a 200 tys. zł, wyższe kwoty padają zdecydowanie rzadziej.

Automotive News pisze, że Stellantis przedłuża przestoje w zakładach w Europie z powodu braku mikroczipów. Koncern poinformował, że produkcja zostanie wstrzymana w tym tygodniu w fabryce PSA w Rennes we Francji i fabryce lekkich samochodów dostawczych Fiata SevelSud we Włoszech.

„Rzeczpospolita”: Leasing na mniej korzystnych warunkach

„Rzeczpospolita” pisze, że Polski Ład likwiduje podatkowy sposób na leasingowane samochody. Z projektu nowych przepisów wynika, że jeśli przedsiębiorca sprzeda wykupione z leasingu auto, będzie musiał wykazać przychód z działalności gospodarczej i zapłacić PIT. Ministerstwo Finansów nazywa to „zmianą o charakterze uszczelniającym”. Ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r.

Sektor leasingowy negatywnie ocenia planowane zmiany. Chodzi o przepis, który wydłuża 12-krotnie (z 6 miesięcy do 6 lat) termin, po którym firma może wyłączyć z przychodów sprzedaż środka trwałego (np. samochodu) wykupionego z leasingu. Dziennik wyjaśnia, że jeśli ktoś wykupi po leasingu samochód, albo inny przedmiot takiej umowy, który użytkował w swojej firmie, to jeśli sprzeda go przed upływem 6 lat, będzie musiał to doliczyć do dochodu i zapłacić podatek. – Każde zmiany, które ograniczają preferencje związane z korzystaniem z leasingu, będą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji – komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. I proponuje wprowadzić przepisy przejściowe umożliwiające zachowanie dotychczasowych praw tym, którzy zawarli umowy leasingu do momentu wejścia w życie nowych przepisów.

Volkswagen: 150 tys. na „elektryka”

Źródło: vw-press.pl

Najnowsza analiza przeprowadzona przez markę Volkswagen i InsightOut Lab przynosi odpowiedź na pytanie, ile Polacy są skłonni wydać na zakup auta elektrycznego. Wyniki badania wskazują, że spośród osób, które rozważają zakup samochodu elektrycznego, niemal połowa wybiera auto do 150 tys. złotych. 21 proc. respondentów wskazuje przedział między 150 a 200 tys. zł, wyższe kwoty padają zdecydowanie rzadziej – w sumie mówi o nich tylko 13 proc. ankietowanych.

Rozważanie zakupu auta typu BEV najczęściej deklarują osoby w wieku 25-34 lata i 35-44 lata, w obu grupach wskaźnik ten wynosi 27 proc. Statystyczna osoba, która rozważa zakup auta elektrycznego ma od 25 do 44 lat, mieszka w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców i nieco częściej jest mężczyzną niż kobietą.

Automotive News: Stellantis przedłuża przestoje w europejskich fabrykach

Stellantis przedłuża przerwy produkcyjne w europejskich zakładach z powodu braku mikroczipów. Koncern poinformował, że produkcja zostanie wstrzymana w tym tygodniu w fabryce PSA w Rennes we Francji i fabryce lekkich samochodów dostawczych Fiata SevelSud we Włoszech. Zakład w Rennes, który produkuje średniej wielkości samochody marek Peugeot i Citroen, przeszedł w zeszłym tygodniu w stan wstrzymania prac, podobnie jak fabryka PSA w Sochaux we Francji i fabryka Opla w Eisenach w Niemczech.

Koncern poinformował, że jedna z linii produkcyjnych w zakładzie w Sochaux nie została ponownie uruchomiona od poniedziałku, a zakład w Eisenach nie będzie produkować w poniedziałek i wtorek.

„Rzeczpospolita”: Aston Martin wychodzi na prostą?

Źródło: moto.rp.pl

Aston Martin po kryzysie w 2020 r. nie wyszedł jeszcze z wielomilionowych strat, ale znacząco poprawił wyniki. Kilka dni temu finansowi audytorzy poinformowali również, że nie znaleźli dowodów na podejrzewany wcześniej insider trading pomiędzy właścicielem Astona i Daimlerem AG. Dochodzenie prowadziło niemieckie Ministerstwo Finansów. Chodziło o kupno pakietu udziałów w Astonie Martinie przez Toto Wolffa, współwłaściciela Mercedes-Benz AMG Petronas Motorsport Formula One – informuje „Rzeczpospolita”.

Analitycy pozytywnie postrzegają zmiany w koncernie. Już w styczniu 2021 roku największe banki zmieniły status inwestycyjny firmy  na „kupuj”. – Dzisiaj tylko kilka marek jest w stanie sprzedać auta z limitowanych serii po cenach przewyższających milion dolarów. Do tego klubu z sukcesem dołączył właśnie Aston Martin – mówi analityczka Bloomberg Intelligence Gillian Davies.

Interia: Paryż do 30 km na godzinę

W trosce o bezpieczeństwo na drogach paryskie władze zdecydowały, że od poniedziałku samochody mogą poruszać się po mieście z maksymalną prędkością 30 km/godz. Podobne prawo drogowe obowiązuje już w innych francuskich miastach, między innymi w Grenoble, Montpellier i Tuluzie – przypomina francuski dziennik „Le Figaro”.

Nowe ograniczenie prędkości nie będzie dotyczyć większych arterii Paryża, jak Pola Elizejskie, gdzie będzie można poruszać się z prędkością do 50 km/godz.

Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.