Dealerski Przegląd Prasy

Partner projektu:
Archiwum
23/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Wzrost rejestracji po dwóch dekadach czerwca

W ciągu 20 dni czerwca odnotowano łącznie 27 676 rejestracji aut osobowych i dostawczych – informuje PZPM. Oznacza to wzrost o 21,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. W segmencie samochodów osobowych liczba rejestracji zwiększyła się o 20,6 proc.

Dacia zmieni swoje logo w ramach transformacji zachodzącej w koncernie Renault. Rebranding obejmie nowe obszary działalności marki, gdzie kładzie się m.in. większy nacisk na nowoczesne technologie oraz bliskość z naturą. Salony Dacii od początku 2022 r. będą stopniowo wprowadzać nową identyfikację. Nowe logo pojawi się na maskach samochodów w drugim półroczu 2022 r.

Carvago, europejska platforma do sprzedaży samochodów używanych online, zadebiutuje w Polsce, zapewniając klientom dostęp do bazy niemal miliona używanych aut. Carvago rozpoczęło działalność jesienią ubiegłego roku, a do końca 2021 r. planuje wejść na 12 europejskich rynków.

PZPM: Branża na plusie po dwudziestu dniach

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM informuje, że w ciągu 20 dni czerwca zarejestrowano 24 033 samochody osobowe, czyli o 20,6 proc. więcej niż rok temu. Jeszcze lepszy wynik zanotowały auta dostawcze, które wzrosły rok do roku o 31,2 proc. W ciągu dwóch dekad miesiąca zarejestrowano 3 643 pojazdy z tego segmentu.

Łącznie odnotowano 27 676 rejestracji samochodów osobowych i dostawczych, co oznacza zwiększenie wolumenu o 21,9 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. W zestawieniu z danymi sprzed dwóch lat liczba nowych aut skurczyła się o 9,8 proc.

Spadków wolumenowych doświadczył z kolei rynek jednośladów. W czerwcu na drogi wyjechało 1 801 nowych motocykli, czyli o 9,6 proc. mniej niż przed rokiem.

Media Renault: Dacia z nową identyfikacją wizualną

Źródło: Renault

Koncern Renault poinformował o rebrandingu, który obejmie markę Dacia. Oprócz nowego logo, z którym mieliśmy okazję zapoznać się już podczas prezentacji koncepcyjnego modelu Dacii Bigster, transformacja uwzględni nowe obszary działalności brandu, gdzie kładzie się m.in. większy nacisk na nowoczesne technologie oraz bliskość z naturą. Denis Le Vot, dyrektor generalny Dacii, podkreśla jednak, że marka zachowa dotychczasowy charakter, łącząc „przystępne z atrakcyjnym”.

Nowa identyfikacja wizualna marki będzie wdrażana od czerwca 2021 r. w różnych kanałach komunikacji, m.in. na stronach internetowych marki, w reklamie czy broszurach – czytamy na stronie producenta. Salony Dacii od początku 2022 r. będą stopniowo wprowadzać nową identyfikację. Zmienione logo pojawi się na maskach samochodów w drugim półroczu 2022 r.

„Puls Biznesu”, ISBtech: Carvago debiutuje w Polsce

Źródło: isbtech.pl pb.pl

Carvago to europejska platforma do sprzedaży samochodów używanych online. Działalność rozpoczęła jesienią ubiegłego roku na terenie Czech. Od tego momentu Carvago pojawiło się na siedmiu rynkach, a przed końcem 2021 r. firma planuje wejść na kolejne pięć. Teraz platforma pojawi się w Polsce, zapewniając klientom dostęp do bazy niemal miliona używanych aut.

W pierwszych miesiącach Carvago planuje sprzedawać około stu aut, ale do końca roku wolumen sprzedaży ma wzrosnąć do 400 samochodów miesięcznie. – Gdy klient wybiera samochód z ogólnoeuropejskiej oferty, sprawdzamy jego historię według numeru VIN i poddajemy certyfikowanemu przeglądowi technicznemu, który składa się z aż 270 etapów. Jeśli samochód nie przejdzie go pomyślnie, rekomendujemy alternatywny model. Wybrany pojazd dostarczamy pod dom w ciągu maksymalnie 20 dni roboczych. Gwarantujemy również możliwość zwrotu zakupionego auta w ciągu 14 dni, bez podawania przyczyny – przekazał Jakub Šulta, prezes Carvago.

Jak podaje „Puls Biznesu”, platforma filtruje około 750 tys. samochodów używanych spośród około 6 mln „używek” dostępnych w Europie. Auta, które pojawią się na Carvago, mają mieć mniej niż 10 lat, przy przebiegu nieprzekraczającym 150 tys. kilometrów.

PSPA: Firmy otwierają się na elektromobilność

Źródło: pspa.com.pl

PKO Leasing we współpracy z Masterlease i Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych opracowało raport „Floty samochodów kluczem do elektromobilności”. Uzyskane wyniki wskazują, że polscy przedsiębiorcy powoli przekonują się do aut z napędem elektrycznym – już co piąty przedstawiciel MSP rozważa zakup floty opartej o pojazdy niskoemisyjne. – Nieprzypadkowo w raporcie kładziemy tak silny nacisk na opinie przedsiębiorców. To oni napędzają rozwój elektromobilności w Polsce. W 2020 r. odpowiadali za rejestrację aż 85 proc. nowych samochodów elektrycznych – mówi Paweł Pach, prezes PKO Leasing.

Elektryczna transformacja będzie jednak procesem długoterminowym, bo z przeprowadzonej analizy wynika, że obecnie tylko 2 proc. badanych MSP deklaruje korzystanie z aut elektrycznych, a 3 proc. z hybryd plug-in. Firmy przed odważniejszą inwestycją w elektromobilność powstrzymuje niewystarczająca infrastruktura ładowania, wysokie koszty zakupu, krótka trwałość, długi czas ładowania baterii oraz brak dopasowanych do potrzeb programów wsparcia.

Przedsiębiorcy zainteresowani zakupem „elektryka” nie chcą finansować floty gotówką. W tym segmencie dominuje leasing (79 proc.) oraz wynajem długoterminowy (18 proc.).

Elektrowoz: Volvo i Northvolt ze wspólnym projektem na wielką skalę

Źródło: elektrowoz.pl

Volvo łączy siły z Northvoltem w formie joint-venture. Partnerzy planują budowę gigafabryki, która zaspokoi potrzeby marek Volvo i Polestar i będzie wytwarzała ogniwa Li-ion. Inicjatywa Volvo nie jest zaskoczeniem, bo na podobny ruch zdecydowały się także Volkswagen, Daimler czy BMW. Volvo, za sprawą zakładu w Skelleftea, od 2024 r. zapewni sobie pułap dostaw ogniw na poziomie 15 GWh rocznie. Z kolei nowa inwestycja zaplanowana na 2026 r. ma dostarczyć kolejne 50 GWh. Daje to w sumie 65 GWh ogniw, co pozwoli zaopatrzyć ponad 810 tys. aut elektrycznych.

Nowa fabryka będzie napędzana wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych i zapewni zatrudnienie dla około 3 tys. osób. I choć docelowa lokalizacja nie jest jeszcze znana, to naturalnym wyborem mogą okazać się istniejące już zakłady Northvolta w Gdańsku. – Żeby jednak Gdańsk miał szansę na rywalizację, Polska musi jak najszybciej wyciąć węgiel z miksu energetycznego, bo może się okazać, że obecna produkcja energii z OZE nie wystarczy do zasilenia tej i innych fabryk – czytamy w portalu Elektrowoz.

Volvo i Northvolt nie chcą jednak poprzestać na tego rodzaju współpracy, planują bowiem wspólne działania nad nowymi generacjami ogniw Li-ion. Przypomnijmy, że do 2030 r. Volvo zamierza zrezygnować z aut spalinowych.

„Business Insider”: Polski przemysł na dużym plusie

Jak donosi serwis Business Insider, GUS wskazał, że polska produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 29,8 proc., tj. o 0,8 pkt proc. szybciej niż prognozowali ekonomiści. We wzroście przodowała produkcja dóbr inwestycyjnych oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych. W wolumenie produkcji żegnamy super-stormy trend, który charakteryzował okres restartu łańcuchów dostaw – komentują analitycy mBanku.

W maju wzrosły również ceny produkcji przemysłowej o 6,5 proc. r/r. Również ta dynamika przekroczyła oczekiwania ekspertów. Aż w 31 z 34 działów przemysłu nastąpił wzrost produkcji sprzedanej – wynika z komunikatu GUS. Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep zwiększyła się o 103,9 proc.

Według specjalistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego to dzięki sektorowi motoryzacyjnemu dobra inwestycyjne i trwałe dobra konsumpcyjne osiągnęły tak wysoki wynik. Natomiast ekonomiści ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że odbicie mogłoby być jeszcze większe, ale przeszkodziły w tym rekordowe trudności w dostępie do sprzętu, materiałów i surowców.

22/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Znamy laureatów plebiscytu Fleet Derby 2021

17 czerwca 2021 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia nagród najlepszym przedsiębiorcom oraz produktom związanym z segmentem flotowym. Organizatorem gali była redakcja miesięcznika „Fleet. Auto w firmie”. Łącznie nagrodzono 39 finalistów.

Według informacji pozyskanych przez „Manager Magazin” Ola Kallenius może jeszcze przed wakacjami ogłosić nową strategię Daimlera na elektryfikację modeli oferowanych w Europie – czytamy w portalu Elektrowoz. Zdaniem dziennikarzy nowa strategia koncernu zakłada szybsze wprowadzenie do sprzedaży aut elektrycznych następnej generacji – pojazdy, który miałyby wyjechać na drogi w 2024/2025 r., zostaną wprowadzone do ruchu rok wcześniej.

W najbliższych dniach zakłady produkcyjne Volkswagena w Poznaniu i we Wrześni wstrzymają swoją działalność. To pokłosie problemów związanych z niedoborem półprzewodników na rynku samochodowym. Przestój potrwa trzy dni – od 23 do 25 czerwca.

„Fleet”: Ogłoszono zwycięzców tegorocznego Fleet Derby

Źródło: fleet.com.pl

Poznaliśmy laureatów 10. edycji plebiscytu Fleet Derby. 17 czerwca 2021 r. w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia nagród najlepszym przedsiębiorcom oraz produktom związanym z segmentem flotowym. Organizatorem gali była redakcja miesięcznika „Fleet. Auto w firmie”. W tegorocznym konkursie wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach: „Zespół Flotowy Roku”, „Fleet Manager Roku”, „Napędy alternatywne”, „Elektromobilność”, „Produkt/Usługa Flotowa” oraz „Motoryzacyjna Marka Flotowa”. Łącznie nagrodzono 39 finalistów. Zespołem Flotowym roku 2021 została Toyota Motor Poland, z kolei wyróżnienie dla najlepszych marek z tego segmentu otrzymały Skoda (wśród aut osobowych) oraz Renault (samochody użytkowe). Aż trzy nagrody w kategorii „Napędy Alternatywne” otrzymał Ford. Wśród wyróżnionych modeli amerykańskiej marki znalazły się Ford Focus, Transit oraz Transit Custom. Najlepszym elektrycznym samochodem osobowym został Volkswagen ID.4. Nagrodę w kategorii Dealera Flotowego otrzymała natomiast firma Carsed. Wyróżnienie odebrał dyrektor zarządzający dealerstwa Waldemar Świercz.

Elektrowoz: Daimler przyśpieszy elektryfikację

Źródło: elektrowoz.pl

Według informacji pozyskanych przez „Manager Magazin” Ola Kallenius może jeszcze przed wakacjami ogłosić nową strategię Daimlera na elektryfikację modeli oferowanych w Europie – czytamy w portalu Elektrowoz. Działania niemieckiego producenta miałyby być związane z inicjatywą partii Zielonych, która forsuje wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych już od 2030 r.

„Manager Magazin” to niemiecki miesięcznik poświęcony tematyce biznesowej, który już kilkakrotnie trafnie przewidywał działania Daimlera. Zdaniem dziennikarzy nowa strategia koncernu zakłada szybsze wprowadzenie do sprzedaży aut elektrycznych następnej generacji – pojazdy, który miałyby wyjechać na drogi w 2024/2025 r., zostaną wprowadzone do ruchu rok wcześniej. Według „Manager Magazin” Daimler nie wyklucza nawet uruchomienia samodzielnej produkcji ogniw Li-ion, od czego wcześniej firma się raczej dystansowała – pisze Elektrowoz.

Autokult: Produkcja Volkswagena w Polsce tymczasowo wstrzymana

W najbliższych dniach zakłady produkcyjne Volkswagena w Poznaniu i we Wrześni wstrzymają swoją działalność. To pokłosie problemów związanych z niedoborem półprzewodników na rynku samochodowym. Z informacji przekazanych przez Patrycję Kasprzyk, rzeczniczkę Volkswagen Poznań, w rozmowie z portalem AutomotiveSuppliers przerwa potrwa trzy dni, tj. między 23 a 25 czerwca. – Ze względu na rosnący popyt na urządzenia elektroniczne z jednej strony oraz ożywienie na rynku motoryzacyjnym z drugiej, od początku roku dochodzi do powstania ograniczeń w dostawach dla przemysłu motoryzacyjnego – tłumaczy Kasprzyk.

To nie pierwsze przestoje w polskich fabrykach Volkswagena spowodowane niedoborem części w tym roku. W kwietniu zakład we Wrześni był zmuszony do ograniczenia działalności na okres trzech tygodni. Z podobnymi kłopotami spotykają się placówki niemieckiego producenta na terenie Słowacji oraz Czech.

„Rzeczpospolita”: Wynajem zamiast kupna

Źródło: moto.rp.pl

Aż 69 proc. Polaków skorzystało już z krótkoterminowego wynajmu auta. Tak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Z kolei według badania KPMG’s Global Automotive Executive Survey „aż 43 proc. respondentów z całego świata uważa trend «Mobilność jako usługa» za niezwykle ważną, rozwijającą się tendencję w dziedzinie motoryzacji”.

Rosnąca popularność wynajmu to zdaniem ekspertów efekt odmiennego podejścia do rynku motoryzacyjnego młodego pokolenia kierowców, które coraz częściej rezygnuje z zakupu samochodu. Za najważniejsze zalety wynajmu krótkoterminowego ankietowani uznali m.in. prostotę tego rodzaju usługi (38 proc.), możliwość wynajęcia dokładnie takiego auta, jakiego się potrzebuje (37 proc.), jasne przepisy (37 proc.) oraz szybkość realizacji usługi (34 proc.) Wśród argumentów za nie zabrakło też  atrakcyjnej ceny (32 proc.) oraz pełnego pakietu usług dodatkowych (32 proc.). Trzech na dziesięciu badanych zwróciło szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a 28 proc. wśród najważniejszych zalet wymieniło sprawdzony, niezawodny, regularnie serwisowany samochód – pisze „Rzeczpospolita”.

„Rzeczpospolita”: Zagraniczne koncerny inwestują w polską elektromobilność

Źródło: moto.rp.pl

Chęć zwiększenia produkcji baterii do „elektryków” i komponentów do ogniw stała się główną motywacją dla planu rozwoju produkcji globalnych inwestorów w Polsce. Najdobitniejszym przykładem ekspansji jest rozbudowa fabryki LG w Biskupicach Podgórnych. To tam znajduje się już teraz największa fabryka baterii do e-aut w Europie. W wyniku kolejnych inwestycji wydajność produkcyjna zakładu ma wzrosnąć do ponad 100 GWh rocznie.

Ambitne plany realizuje SK IE Technology, które – jak donosi AutomotiveSuppliers. – w Dąbrowie Górniczej ma wytwarzać separatory do akumulatorów. Koreańska firma planuje budowę kolejnych zakładów i zatrudnienie 800 pracowników. W Gdańsku działalność rozwija szwedzki Northvolt. W fabryce baterii ma znaleźć zatrudnienie około 500 osób. Jeśli planowane inwestycje się powiodą, zakład Northvolt znalazłby się w europejskiej czołówce fabryk tego typu. Z kolei na Opolszczyźnie firma Umicore z Belgii już wkrótce ma ruszyć z wytwarzaniem materiałów katodowych do akumulatorów i czterokrotnie zwiększyć zatrudnienie.

AutomotiveSuppliers informuje, że eksport baterii i ich komponentów w ubiegłym roku osiągnął rekordową wartość 4 mld dolarów.

Moto3m: Nowy salon Volvo w Gdańsku

Źródło: moto3m.pl

Ulica Uczniowska 36 stanie się kolejnym domem dla firmy Volvo Drywa. Dealer przekazał informację o oficjalnym potwierdzeniu budowy salonu. Właściciel sieci, Krzysztof Drywa, do tej pory posiadał   przedstawicielstwa szwedzkich aut w Gdańsku przy ul. Kartuskiej oraz w Gdyni.

Jak informuje Agata Marszał, Specjalista ds. marketingu Volvo Drywa – salon powstaje wedle najnowszych standardów marki. Klienci będą mieli do dyspozycji rozległe ekspozycje aut nowych, używanych oraz autoryzowany serwis. Kubatura kompleksu wyniesie niemal 14 tys. m3, a otwarcie planowane jest na początek 2022 r. Dotychczasowy obiekt przy ul. Kartuskiej zostanie zlikwidowany przed końcem bieżącego roku, a jego pracownicy przeniosą się na ul. Uczniowską.

21/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Dobre prognozy dla „elektryków”

„Puls Biznesu” pisze o rosnącym rynku aut elektrycznych na świecie. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2025 r. na świecie zostanie sprzedanych 11,4 mln sztuk samochodów elektrycznych. W 2030 r. liczba ta wzrośnie niemal dwukrotnie. O prym na rynku walczą Tesla i Volkswagen.

Projekt zmian w prawie o ruchu drogowym jest już na końcowym etapie prac w Rządowym Centrum Legislacji – pisze „Rzeczpospolita”. Zgodnie z nowymi przepisami diagności w SKP będą zobowiązani do robienia zdjęć badanym pojazdom.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program „Mój elektryk”, dofinansowujący zakup aut elektrycznych. Program będzie skierowany do osób fizycznych, jednostek sektora finansów publicznych, instytutów badawczych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni, rolników indywidualnych, kościołów i innych związków wyznaniowych oraz ich osób prawnych.

„Puls Biznesu”: Aut elektrycznych będzie coraz więcej

Źródło: pb.pl

Według danych i prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), o których pisze „Puls Biznesu”, w 2025 r. na świecie zostanie sprzedanych 11,4 mln sztuk samochodów elektrycznych. W 2030 r. liczba ta wzrośnie niemal dwukrotnie – do 22,4 mln. Jednocześnie szybko rośnie udział aut elektrycznych w całym rynku samochodów. W 2010 r. znajdował się on poniżej 0,1 proc., w 2015 r. był na poziomie 0,7 proc., a w 2020 r. zwiększył się do 4,1 proc. Oznacza to wzrost w ujęciu r/r aż o 2,1 pp. Z kolei już w 2025 r. udział „elektryków” ma wynieść 12,7 proc., a w 2030 r. zbliżyć się do 25 proc.

Dziennik wskazuje, że dane dotyczą zarówno pojazdów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, jak również hybryd typu plug-in, a także samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi. Najbardziej popularne w 2020 r. były auta wyłącznie z napędem elektrycznym, których udział wyniósł 67,2 proc., kolejne były samochody hybrydowe typu plug-in z udziałem 32,4 proc., a jedynie 0,3 proc. stanowiły pojazdy z ogniwami paliwowymi.

Najwięcej samochodów z napędem elektrycznym w 2020 r. sprzedała Tesla – prawie 500 tys. (16 proc. udziału w rynku), która oferowała wyłącznie pojazdy typu BEV (wzrost o ok. 50 proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się Volkswagen wraz ze swoimi markami, który sprzedał łącznie prawie 422 tys. aut niskoemisyjnych, z czego 227 tys. stanowiły samochody typu BEV, a pozostałą część – 195 tys. – auta typu PHEV. Oznaczało to prawie trzykrotny wzrost wobec 2019 r.

Dealer Szkolenia: Przygotuj swój serwis do rosnącego parku aut elektrycznych

W 2015 roku udział elektryków w światowym rynku wynosił zaledwie 0,7%, w 2025 szacuje się że osiągnie około 13%, a w roku 2030, auta elektryczne będą stanowić już ¼ wszystkich samochodów. Już dziś po europejskich drogach jeździ ponad 43% wszystkich aut elektrycznych na świecie, a biorąc po uwagę restrykcyjną politykę Unii Europejskiej wobec spalinówek, ten udział będzie się również systematycznie zwiększał.

Auta elektryczne w serwisie to przyszłość z którą musimy się zmierzyć. Czasu by zdążyć przygotować dealerskie serwisy do rewolucyjnych zmian jest jednak coraz mniej… Zacznij już dzisiaj przygotowywać swój serwis do zwiększonej ilości elektryków. Już nasze wstępne analizy pokazują, że przegląd „elektryka” po 60 tys. km, uwzględniając robociznę i części, przyniesie 20-25 proc. tego, co daje przegląd tradycyjnych samochodów.

Miesięcznik Dealer przygotował webinar podczas którego dowiesz się jak zaplanować dochodowość serwisu z rosnącym parkiem aut elektrycznych. Wraz ze szkoleniem otrzymasz autorski kalkulator, który umożliwi Ci samodzielne policzenie wpływu elektryków na Twój serwis! Szkolenie, jak i kalkulator, przygotował Wojciech Kordalewski.

„Rzeczpospolita”: Zmiany w badaniach technicznych aut

Źródło: rp.pl

Minister infrastruktury zabrał się za temat badań technicznych aut. Projekt prawa o ruchu drogowym jest już na końcowym etapie prac w Rządowym Centrum Legislacji – pisze „Rzeczpospolita”. Jedną z podstawowych zmian, które pojawią się w nowych procedurach badań technicznych pojazdów, będzie obowiązek wykonania przez diagnostę zdjęć pojazdu. Diagnosta wykona cztery zdjęcia samochodu z zewnątrz (z przodu, z tyłu i z dwóch przekątnych) oraz jedno w środku – na fotografii muszą być widoczne zegary oraz licznik przebiegu samochodu. Dziennik informuje, że właściciele SKP będą zobowiązani do inwestycji w sprzęt do bezpiecznego przechowywania danych.

Za spóźniony przegląd klienci zapłacą więcej. Koszt wyniesie dwukrotność podstawowej stawki za badanie. Wzrośnie również zakres kontroli nad stacjami diagnostycznymi. Każda będzie musiała zostać sprawdzona przynajmniej raz w roku. Kolejna nowość to obowiązek analizy skarg, wniosków oraz statystyk dotyczących stacji kontroli, którą ma wykonywać starosta. Jeśli kierowca uzna, że badanie nie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami, będzie mógł to zgłosić do Transportowego Dozoru Technicznego. Wówczas badanie zostanie powtórzone w obecności przedstawiciela TDT i jeśli zostanie ocenione pozytywnie, kierowca nie zapłaci za kolejny przegląd – czytamy w artykule.

Transportowy Dozór Techniczny będzie mógł zawieszać diagnostów w obowiązkach, ma też nadzorować jakość badań technicznych za pomocą losowych kontroli.

„Rzeczpospolita”: Coraz bliżej nowych dopłat do aut na prąd

Źródło: moto.rp.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program „Mój elektryk”. – Przewiduje on możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie/leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania lub energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych – poinformował Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytanie zadane przez IBRM Samar. Dofinansowanie zakupu samochodów elektrycznych udzielane będzie przez NFOŚiGW w formie dotacji. W przypadku leasingu będzie to subwencja „ze środków udostępnionych bankom z przeznaczeniem na dopłatę do opłat ustalanych w umowach leasingu w rozumieniu art. 411 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy Prawo ochrony środowiska”. Program będzie skierowany osób fizycznych, jednostek sektora finansów publicznych, instytutów badawczych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni, rolników indywidualnych, kościołów i innych związków wyznaniowych oraz ich osób prawnych. Realizacja programu przewidziana jest na lata 2021-2026.

„Rzeczpospolita”: Motoryzacji brakuje stali

Źródło: rp.pl

Z sondażu przeprowadzonego przez MotoFocus. pl we współpracy ze Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych wynika, że blisko 80 proc. polskich producentów części i komponentów samochodowych uważa, że problem z dostępnością stali będzie się pogłębiał. Cena surowca wciąż jest wysoka, a Komisja Europejska planuje przedłużyć o 3 lata ochronę unijnego rynku stali.

Zdaniem SDCM, taka polityka grozi obniżeniem konkurencyjności europejskiego przemysłu motoryzacyjnego i likwidacją miejsc pracy, m.in. w Polsce. Tomasz Bęben, dyrektor zarządzający SDCM tłumaczy, że limit, wedle którego co kwartał można bezcłowo sprowadzać określoną ilość stali, jest zdecydowanie niewystarczający, a po przekroczeniu narzuconego limitu cło na stal wynosi aż 25 proc. Większość badanych producentów optuje za całkowitym zniesieniem ceł, a 40 proc. za ich złagodzeniem.

Automotive News: Stellantis uruchamia serwis samochodów używanych w Wielkiej Brytanii

Źródło: autonews.com

Grupa Stellantis uruchomiła w Wielkiej Brytanii internetowy serwis sprzedaży samochodów używanych Spoticar. Zjednoczone Królestwo to dziesiąty europejski rynek, na którym będzie działać Spoticar. Serwis zaoferuje 12,5 tys. modeli od 500 sprzedawców. Na stronie pojawią się również samochody marek innych niż Stellantis.

18/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Europa ze wzrostem w maju

W zeszłym miesiącu rejestracje samochodów osobowych w Unii Europejskiej wzrosły o 53,4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając 891 665 szt. Z kolei od stycznia do maja 2021 r. popyt na nowe samochody w UE zwiększył się o 29,5 proc., osiągając łącznie 4,3 mln zarejestrowanych sztuk.

Z Licznika Elektromobilności wynika, że pod koniec maja po polskich drogach jeździło 25 407 elektrycznych samochodów osobowych. Przez pierwsze pięć miesięcy br. ich liczba zwiększyła się o 6 671 sztuk.

Z badania „Polak wybiera używane auto”, przeprowadzonego na zlecenie spółki Volkswagen Financial Services, wynika, że nie jest łatwo znaleźć dobre auto używane. 41 proc.  ankietowanych obawia się ukrytych wad technicznych pojazdu, a co piąta osoba tego, że pojazd pochodzi z kradzieży.

ACEA: Europa znów na plusie

Źródło: acea.auto

W maju 2021 r. rejestracje samochodów osobowych w Unii Europejskiej wzrosły o 53,4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając 891 665 szt. Wynik z zeszłego miesiąca jest jednak nadal znacznie niższy niż 1,2 mln samochodów sprzedanych w maju 2019 r. Hiszpania odnotowała największy wzrost wśród kluczowych rynków UE (+177,8 proc.). Wolumen sprzedanych aut istotnie zwiększyły również trzy inne kluczowe rynki motoryzacyjne: Francja (+46,4 proc.), Włochy (+43 proc. ) i Niemcy (+37,2 proc.).

Od stycznia do maja 2021 r. popyt na nowe samochody w UE wzrósł o 29,5 proc., osiągając łącznie 4,3 mln zarejestrowanych sztuk. Gwałtowne spadki w pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. zostały zrównoważone przez wzrosty w marcu, kwietniu i maju. Każdy z czterech głównych rynków odnotował w tym roku dwucyfrowy wzrost procentowy: Włochy (+62,8 proc.), Francja (+50,1 proc.), Hiszpania (+40 proc.) i Niemcy (+12,8 proc.).

PSPA: Przybywa aut na prąd

Źródło: pspa.com.pl

Z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA wynika, że pod koniec maja 2021 r. po polskich drogach jeździło 25 407 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne odpowiadały za 49 proc. (12 432 szt.) tej części parku pojazdów, a pozostałą część (51 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in – 12 975 szt.  Przez pierwsze pięć miesięcy br. liczba elektrycznych aut osobowych zwiększyła się o 6 671 sztuk.

Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 966 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec maja składała się z 10 105 szt.

Samar: Trudno znaleźć dobre auto używane

Źródło: samar.pl

Z badania „Polak wybiera używane auto”, przeprowadzonego na zlecenie spółki Volkswagen Financial Services, wynika, że samochody używane cieszą się coraz większą popularnością, jednak znalezienie odpowiedniego modelu nie jest łatwe. 77 proc. ankietowanych Polaków uważa, że kupno dobrego auta używanego jest „zdecydowanie trudne” i „raczej trudne”. Jedynie 1 proc. badanych uznało to za „zdecydowanie łatwe”.

41 proc.  ankietowanych obawia się ukrytych wad technicznych pojazdu, a co piąta osoba (20 proc.) tego, że pojazd pochodzi z kradzieży. Większość osób decyduje się na dokładne sprawdzenie pojazdu przed zakupem. Prawie połowa deklaruje, że odwiedziła w tym celu niezależny warsztat, a 22 proc. – autoryzowany serwis danej marki.

„Rzeczpospolita”: T&E postuluje, by w 2035 roku wszystkie nowe auta w UE były na prąd

Źródło: rp.pl

Brukselska organizacja Transport & Environment, która opowiada się za skrajnymi rozwiązaniami dla motoryzacji, wystąpiła z nowymi postulatami dotyczącymi elektrycznych aut. W wydanym w środę raporcie T&E przekonuje, że władze Unii Europejskiej powinny tak ustalić wiążące cele redukcji emisji CO2 z samochodów, by dwie trzecie nowych aut sprzedawanych w 2030 r. było w pełni elektrycznych. W 2035 r. napęd elektryczny powinny mieć już wszystkie nowe samochody. Obecne zobowiązania producentów do elektryfikacji swoich flot mają być – według T&E – zbyt słabe.

Mazda: Coraz więcej elektrycznych modeli

Źródło: mazda-press.com

Mazda ogłosiła, że przyspiesza elektryfikację swojej floty w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Firma zakłada, że do 2030 r. jedna czwarta jej samochodów będzie w pełni elektryczna, a wszystkie pozostałe modele będą wyposażone w jakąś formę elektryfikacji. Pomiędzy rokiem 2022 a 2025 Mazda będzie sukcesywnie wprowadzać nowe modele, bazując na Wszechstronnej Skalowalnej Architekturze SKYACTIV głównie z myślą o rynkach Japonii, Europy, Stanów Zjednoczonych, Chin i państw ASEAN. W jej ramach powstanie pięć modeli z napędem hybrydowym, pięć modeli z rozwiązaniem hybrydowym typu plug-in i trzy modele elektryczne.

17/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Popyt na auta będzie rósł

Automotive News publikuje wywiad z Olą Kalleniusem, dyrektorem generalnym Daimlera. Jego zdaniem należy oczekiwać dalszych wzrostów na rynku motoryzacyjnym. – Chociaż istnieje wiele niepewnych czynników zewnętrznych, popyt na pojazdy prawdopodobnie wzrośnie w drugiej połowie tego roku i oczekuję, że trend ten utrzyma się do 2022 r. – mówi przedstawiciel Daimlera.

Szef Grupy Volkswagena Herbert Diess skrytykował liderów G-7 za nieustalenie ostatecznej daty wycofania energetyki węglowej. „Pojazdy elektryczne są kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych do 2030 r., ale mają sens tylko z zieloną energią, a pozwalanie pojazdom elektrycznym na napędzanie węglem jest nonsensem regulacyjnym” – napisał Diess na Twitterze.

Zespół analityczny picodi. com sprawdził, które marki samochodów cieszą się największym zainteresowaniem wśród internautów w Europie. Porównano średnią liczbę wyszukań online ponad 60 marek samochodów. Liderem popularności jest BMW.

Automotive News: Motoryzacja na ścieżce wzrostu

Automotive News publikuje wywiad z Olą Kalleniusem, dyrektorem generalnym Daimlera i jego marki Mercedes-Benz. Jednym z tematów rozmowy są prognozy dla rynku motoryzacyjnego. – Myślę, że 2022 rok może być nawet lepszy niż 2021, ale przewidywanie jest zawsze trudne. Chociaż istnieje wiele niepewnych czynników zewnętrznych, popyt na pojazdy prawdopodobnie wzrośnie w drugiej połowie tego roku i oczekuję, że trend ten utrzyma się do 2022 r. Powinno to pomóc branży na drodze do wyjścia z pandemii. W naszym konkretnym przypadku świeże portfolio, które mamy dzisiaj ze względu na liczbę wprowadzanych przez nas produktów, powinno zaowocować mocnym rokiem 2021 i kontynuacją tego trendu w 2022 roku – mówi przedstawiciel Daimlera.

Kallenius tłumaczy również, kiedy Mercedes przestanie produkować modele z silnikami spalinowymi. – Nie ustaliliśmy oficjalnej daty. Powiedzieliśmy, że chcemy być neutralni pod względem emisji CO2 do 2039 r., czyli 10 lat przed porozumieniem paryskim. To zobowiązanie nie jest jednowymiarowe, skoncentrowane tylko na produkcie. Mówimy o łańcuchu dostaw i własnej produkcji – mówi Kallenius.

AAA AUTO: Driverama rozwija działalność w Niemczech

Źródło: AAA AUTO

Driverama, internetowa platforma technologiczna służąca do kupna i sprzedaży używanych samochodów w Europie Zachodniej, zawarła umowę o strategicznym partnerstwie z wiodącą niemiecką siecią naprawy samochodów Stop + Go, z którą utworzy swoje pierwsze mikrooddziały.

W ramach poszczególnych placówek Stop + Go Driverama do końca pierwszej połowy 2022 roku uruchomi ponad 20 swoich mikrooddziałów, zgodnie z zasadą „store in store”. Pierwszy mikroodział Driveramy zostanie otwarty w lipcu w Düsseldorfie. Placówki będą służyć jako łatwo dostępne punkty dostawy dla klientów oraz fizyczne punkty kontroli pojazdów, które Driverama kupuje przez internet. Po tym, jak klienci wprowadzą online informacje o swoim pojeździe, otrzymają natychmiastową wycenę samochodu, opartą na modelu wyceny według algorytmu danych firmy Driverama w czasie rzeczywistym. Po wprowadzeniu danych pojazdu, klient w prosty sposób może umówić się na oddanie samochodu do mikrooddziału Driveramy. Wtedy też nastąpi szybki przegląd samochodu i jego ostateczna wycena. – Celem Driveramy jest wprowadzenie na rynek nowego sposobu kupna i sprzedaży samochodów używanych, opartego na nowoczesnych technologiach działających w środowisku internetowym, z wykorzystaniem możliwie najłatwiejszego przekazywania kupowanych i sprzedawanych samochodów. (…) Dzięki partnerstwu ze Stop + Go wkrótce otworzymy mikrooddziały Driveramy w całych Niemczech i będziemy mogli powitać pierwszych klientów – powiedział Stanislav Galik, prezes zarządu Driverama z Grupy AURES Holdings.

Automotive News: Diess krytykuje G-7

Jak już informowaliśmy, ostatni szczyt G-7 zaowocował nowymi deklaracjami dotyczącymi elektryfikacji Europy.  Światowi liderzy zobowiązali się do przyśpieszenia wysiłków mających na celu rezygnację z tradycyjnych napędów spalinowych. Podczas szczytu nie zapadły jednak żadne konkretne deklaracje ani terminy, kiedy miałoby to nastąpić. Szef Grupy Volkswagena Herbert Diess skrytykował liderów G-7 za nieustalenie ostatecznej daty wycofania energetyki węglowej, mówiąc, że nie ma sensu pozwalać pojazdom elektrycznym jeździć na brudną energię. „To nie wystarczy, G7. Musimy zrezygnować z węgla znacznie wcześniej! Pojazdy elektryczne są kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych do 2030 r, ale mają sens tylko z zieloną energią, a pozwalanie pojazdom elektrycznym na napędzanie węglem jest nonsensem regulacyjnym” – napisał we wtorek Diess na Twitterze.

„Rzeczpospolita”: Których marek szukają klienci w internecie?

Źródło: moto.rp.pl

Zespół analityczny picodi. com sprawdził, które marki samochodów cieszą się największym zainteresowaniem wśród internautów w Europie. Porównano średnią liczbę wyszukań online ponad 60 marek samochodów, zarówno z segmentu premium, jak i z niższych półek cenowych. Okazuje się, że największym zainteresowaniem cieszy się BMW. Marka zdeklasowała rywali w aż 15 krajach, poczynając od Wielkiej Brytanii, przez Niemcy, Austrię, Węgry po większość krajów Półwyspu Bałkańskiego. Drugie miejsce, ze szczytem popularności wśród internautów w 10 krajach, zajmuje Mercedes-Benz. Jego pasjonatów należy szukać w Rosji, Azerbejdżanie, Armenii, Albanii, ale również w niektórych krajach Europy Zachodniej (Portugalia, Luksemburg, Belgia). Polska opowiedziała się za Toyotą.

Automotive News: GM inwestuje w „elektryki”

Źródło: autonews.com

Według informacji agencji Reutera General Motors zwiększy globalne wydatki na pojazdy elektryczne i autonomiczne do 35 mld dolarów do 2025 r., co stanowi 30-proc. wzrost w porównaniu z poprzednią prognozą.  Koncern dąży do wiodącej pozycji w pojazdach elektrycznych – poinformowali Reutersa ludzie zaznajomieni ze sprawą. W ramach tych wydatków producent zbuduje dwie dodatkowe fabryki akumulatorów w USA i przeprowadzi inne inwestycje w pojazdy elektryczne.

16/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Producenci przyśpieszają prace nad modelem agencyjnym?

Były prezes i dyrektor generalny Hyundai Motor UK, Tony Whitehorn, przekonuje, że wielu producentów pracuje w sekrecie nad wdrożeniem modelu agencyjnego, nawet jeśli wcześniej twierdziło, że nie są nim zainteresowani. Zdaniem eksperta ostatnie działania Stellantis oraz Volkswagena mogą skłonić innych producentów do szybszej transformacji.

Kary, jakie spadają na kierowców, którzy nie zdążyli zarejestrować auta w ciągu 30 dni, mogą stać się przeszłością. Już dziś okaże się, czy nowelizacja, która wprowadza 60 dni na zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy, wejdzie w życie. Zmiany przewidują także 60-dniowy termin na zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu.

Grupa Orlen chce wybudować 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji. W naszym kraju staną trzy centra wytwarzania wodoru („huby wodorowe”), które będą zasilane energią odnawialną pochodzącą z farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

„Car Dealer”: Model agencyjny coraz bliżej?

Producenci pracują nad wprowadzeniem modelu agencyjnego do swoich sieci dealerskich. Tak przynajmniej uważa były prezes i dyrektor generalny Hyundai Motor UK, Tony Whitehorn. W rozmowie z magazynem „Car Dealer” Whitehorn zdradził, że wielu producentów pracuje nad modelem agencyjnym, ale dotychczas nie pochwaliło się tym z dealerami. I choć nowe rozwiązanie niepokoi część branży dealerskiej, to były prezes Hyundaia uważa, że model agencyjny sprawdzi się w wypadku „dobrze zorganizowanych” dealerów, którzy z dużym powodzeniem prowadzą biznes.

– Kiedy około dwa miesiące temu rozmawiałem z Krajowymi Centrami Sprzedaży, wszyscy mówili, że nadejdzie model agencyjny. Pamiętam, jak Stellantis zapowiedział rozwiązanie umów z dealerami z dwuletnim okresem wypowiedzenia, stwierdzając, że przechodzi na model agencyjny. I wówczas Volkswagen poinformował, że wykorzysta właśnie taką formę sprzedaży w wypadku aut elektrycznych – pozostali podążą w jego ślady – mówi ekspert. Według Whitehorne’a producenci wstrzymują się z wdrożeniem modelu agencyjnego, ponieważ nadal nie opracowali rozwiązań, także prawnych, które pozwoliłyby im na skuteczną zmianę systemu dystrybucji.

Z szacunków przedsiębiorstwa konsultingowego Capgemini Invent wynika, że transformacja branży dealerskiej może się dokonać w ciągu najbliższych pięciu lat.

Autokult: Więcej czasu na rejestrację auta?

Źródło: autokult.pl

Od 1 stycznia br. weszły w życie zmiany przepisów, które spowodowały, że osoby sprowadzające pojazdy z zagranicy mają ponownie tylko 30 dni na ich rejestrację. Problem w tym, że z uwagi na ograniczenia związane z pandemią wielu kierowców nie dotrzymało terminu (co wiąże się z karą do 1 tys. zł). Rozwiązaniem problemu ma być przedłużenie czasu rejestracji do 60 dni.

Dziś, 16 czerwca, przekonamy się, jak potoczą się losy nowelizacji, która wprowadziłaby 60-dniowy termin na zarejestrowanie auta sprowadzonego z zagranicy. Co więcej, tyle samo czasu obowiązywałoby w wypadku zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu (gdzie kara jest podobna; wynosi do 1 tys. zł.).

Elektrowoz: 100 stacji tankowania wodoru od Orlenu

Źródło: elektrowoz.pl

Grupa Orlen zapowiedziała wybudowanie 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji. Koncern planuje uruchomienie łącznie sześciu centrów wytwarzania wodoru („hubów wodorowych”), z czego trzy staną w naszym kraju. Placówki będą zasilane energią odnawialną, która będzie pochodziła z farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

54 stacje tankowania wodoru, tak do obsługi transportu indywidualnego, jak i towarowego oraz publicznego, będą rozsiane po całej Polsce. W Czechach Orlen wybuduje 22 stacje, a na Słowacji – 26.

Toyota News: Producent chce zbudować wodorowe miasto

Źródło: toyotanews.eu

Toyota nawiązała współpracę z partnerami biznesowymi i władzami prefektury Fukushima, aby opracować plan budowy eksperymentalnego miasta opartego na technologiach wodorowych. Wszystko w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. To już drugie prototypowe futurystyczne miasto, za którego budowę w Japonii będzie odpowiedzialna Toyota. Pierwsze, nazwane Woven City, powstaje na terenie Higashi-Fuji Technical Center Toyoty w prefekturze Shizuoka.

Projekt drugiego miasta zakłada, że będzie ono zasilane przez lokalne zakłady produkujące wodór, w tym przez ośrodek Fukushima Hydrogen Energy Research Field. Dzięki lokalnej produkcji miasto przyszłości zapowiadane jest jako bardziej ekologiczne, które ponadto wsparłoby gospodarkę Fukushimy.

Władze prefektury i Toyota chcą wraz z pozostałymi partnerami opracować model zaopatrzenia supermarketów i sklepów, który byłby oparty na bezemisyjnym transporcie wodorowym. Towary dla mieszkańców będą dostarczane przez wodorowe ciężarówki z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wodór będzie zasilał także sklepy i fabryki w prefekturze Fukushima, co z kolei pozwoli ograniczyć emisję CO2 w łańcuchach dostaw.

„Rzeczpospolita”: Rosja stawia na elektromobilność

Źródło: moto.rp.pl

Rosja ma w planie rozwój elektromobilności. Kreml chce do 2030 r. zainwestować 777 mld rubli (10,5 mld dol.) w rozwój pojazdów bateryjnych i wodorowych. Do tego czasu na rosyjskich drogach miałoby się pojawić 1,5 mln aut elektrycznych.

Z ogłoszonego planu inwestycyjnego wynika, że na rozwój pojazdów elektrycznych Rosja przeznaczy 5,5 mld dol., choć źródła medialne podają, że budżet został zaktualizowany do kwoty 10,5 mld dol. 1,7 mld z tej sumy trafi na realizację technologii ogniw paliwowych i wodorowych.

Moskwa pracuje również nad fabryką autobusów elektrycznych. Co więcej, w planach pojawiła się koncepcja stworzenia rosyjskiego samochodu elektrycznego, ale sytuacja nieco się skomplikowała, bo plany dla Zetty, zapowiadanej jako najtańsze elektryczne auto na świecie, zostały zmienione i oddalone w czasie.

Automotive News: CEO Daimlera broni hybryd plug-in

Ola Kallenius, dyrektor generalny Daimlera, odpiera krytykę skierowaną przeciwko hybrydom plug-in. Kallenius uważa, że technologia stosowana w hybrydach została już znacznie usprawniona, przez co ich krytyka nie jest uzasadniona.

Aktywiści ekologiczni uważają, że hybrydy plug-in są w większości napędzane tradycyjnymi silnikami spalinowymi, z kolei kierowcy rzadko korzystają z napędu elektrycznego. W rezultacie emisja CO2 jest wyższa niż w wypadku tradycyjnych aut z silnikami spalinowymi. Hybrydy ważą bowiem więcej, co przekłada się na większe zużycie paliwa.

Tymczasem w wywiadzie dla Automotive News Europe Kallenius zauważa, że duży zasięg elektryczny najnowszej generacji hybryd plug-in sprawia, że jeżdżą one częściej w trybie elektrycznym aniżeli spalinowym. Zdaniem szefa Daimlera wiele krytycznych głosów, które pojawiły się w ostatnim czasie, opiera się na danych dotyczących pierwszej generacji hybryd, w której akumulatory były mniejsze, a zasięg krótszy.

15/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: G-7 zapowiada przyśpieszenie elektryfikacji branży

Ostatni szczyt G-7 zaowocował nowymi deklaracjami ws. elektryfikacji Europy.  Światowi liderzy zobowiązali się do przyśpieszenia wysiłków mających na celu rezygnację z tradycyjnych napędów spalinowych. Podczas szczytu nie zapadły jednak żadne konkretne deklaracje ani terminy, kiedy miałoby to nastąpić.

Citroën to już kolejny producent, który zostanie ukarany w związku z aferę Dieselgate. Został on już zobligowany do wpłacenia 8 mln euro kaucji oraz udzielenia gwarancji bankowej na kwotę 25 mln euro. Citroën analizuje zarzuty i przygotowuje się do obrony.

Letnica, dzielnica Gdańska położona w jego północnej części, staje się powoli nowym zagłębiem motoryzacyjnym. Miejsce wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród dealerów samochodowych. Największa inwestycja w tej okolicy to kompleks salonów grupy Plichta.

PZPM: Wzrost rejestracji w pierwszych 10 dniach czerwca

Źródło: pzpm.org.pl

Z informacji Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) wynika, że w pierwszych 10 dniach czerwca zarejestrowano 11 786 samochodów osobowych (+436 szt.; +3,8 proc.) i 1 855 dostawczych (+213 szt.; +13 proc.) oraz 895 ciężarowych o DMC do 3,5 t (+391 szt.; +77,6 proc.).  Łącznie zarejestrowano 13 641 pojazdów o DMC do 3,5 t, o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

W wypadku „osobówek” średnia dzienna liczba rejestracji wyniosła 1683,7, zaś w przypadku „dostawczaków” – 265.

Bloomberg: Nowe ustalenia ws. elektryfikacji podczas szczytu G-7?

Źródło: bloomberg.com

Podczas ostatniego szczytu G-7 zobowiązano się do przyspieszenia wysiłków na rzecz odejścia od silników spalinowych. Podczas szczytu nie zapadły jednak żadne konkretne deklaracje ani terminy, kiedy miałoby to nastąpić, a państwa uczestniczące w szczycie poprzestały na wspólnym oświadczeniu oraz obietnicy zwiększenia wydatków na elektromobilność.  

Zdajemy sobie sprawę, że będzie to wymagało radykalnego zwiększenia tempa globalnej dekarbonizacji sektora transportu drogowego w latach 2020 i później – poinformowali przywódcy. – Zobowiązujemy się przyspieszyć odejście od sprzedaży nowych samochodów z silnikami diesla i benzynowymi, by promować upowszechnienie pojazdów zeroemisyjnych – dodali. Tymczasem wcześniejsze komunikaty sugerowały, że G-7 dąży do tego, by większość nowych samochodów osobowych nie była napędzana benzyną lub olejem napędowym do 2030 r., a nawet jeszcze wcześniej.

„FAZ”: Niemcy domagają się zaostrzenia limitów emisji CO2

Niemcy domagają się, by UE zaostrzyła limity emisji CO2 dla producentów samochodów. Dziennik „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” podaje, że nasi sąsiedzi lobbują w Komisji Europejskiej za ustaleniem bardziej rygorystycznych wymagań względem ochrony klimatu – tak dla przemysłu samochodowego, jak i lotniczego.

W dokumencie wysłanym do władz wykonawczych UE niemiecki rząd wezwał do „wysokich limitów flotowych” dla emisji nowych samochodów w Europie do 2030 r. Niemieccy urzędnicy uważają, że limity emisji CO2 dla producentów samochodów to „decydująca dźwignia” w kierunku osiągnięcia celu neutralności klimatycznej.

Argumentują także, że zapewniłoby to poprawę eksportu i „wzmocnienie konkurencyjnej pozycji europejskich firm motoryzacyjnych” na całym świecie. Domagają się poza tym zniesienia bezpłatnych uprawnień do emisji dla linii lotniczych.

Francuskie: Citroën oskarżony o oszustwo konsumenckie

Źródło: francuskie.pl

We Francji wniesiono przeciwko Citroënowi oskarżenie o oszustwo konsumenckie. Sprawa ma związek z aferą Dieselgate – śledztwem, którego początki sięgają 2015 r., kiedy ujawniono, że koncern Volkswagen sprzedawał auta, w których montowano oprogramowanie do fałszowania testów emisji spalin i zaniżania zawartości szkodliwych toksyn w spalinach.

Citroën został zobligowany do wpłacenia 8 mln euro kaucji oraz udzielenia gwarancji bankowej na kwotę 25 mln euro. Firma analizuje zarzuty i przygotowuje argumenty na swoją obronę. Przypomnijmy, że podobne oskarżenia spadły także na Peugeota, Volkswagena i Renault.

Moto3m: Gdańska Letnica nowym zagłębiem motoryzacyjnym

Źródło: moto3m.pl

Wygląda na to, że Letnica, dzielnica Gdańska położona w północnej części miasta nad Martwą Wisłą, wyrasta na nowe zagłębie motoryzacyjne. Po Euro 2012 stadion i infrastruktura drogowa stały się magnesem dla nowych inwestorów, a ostatnio miejsce wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród dealerów samochodowych.

Największa inwestycja w tej okolicy to kompleks salonów Grupy Plichta. Jednym z nich będzie nowy obiekt marki Audi nastawiony przede wszystkim na samochody ze sportowej dywizji producenta – Audi Sport. Moto3m.pl pisze, że w Letnicy stanie wieża, w której eksponowanych będzie kilkanaście najciekawszych aut z oferty. W Letnicy powstanie również należący do Grupy Plichta salon marki Cupra – jeden z niewielu na terenie całej Europy. Termin zakończenia prac budowlanych został wyznaczony na 30 września 2021 r.

Swoje inwestycje rozpoczęli również dealerzy JD Kulej oraz Volvo Drywa. W rezultacie już niedługo w okolicy powstaną nowoczesne obiekty Kii i Volvo.

Fleet: Robert Antczak w komitecie wykonawczym ZPL

Źródło: fleet.com.pl

Robert Antczak dołączył do komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu (ZPL). Prezes Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) oraz Dyrektor Generalny Arval Polska zastąpił tym samym na stanowisku Rafała Merka. Antczak będzie dążył do wzmocnienia współpracy między ZPL a PZWLP.

Obecnie branża leasingowa w Polsce ma przed sobą bardzo trudne, być może nawet najbardziej wymagające w całej swojej historii zadanie, tj. odbudowę po okresie spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. COVID-19 wpłynął jednak na branżę nie tylko w sposób negatywny, ale również wyzwolił i przyśpieszył wiele procesów, zmiany modeli działalności, stał się motorem napędowym do szybszego wdrażania szeregu rozwiązań zwiększających elastyczność usług leasingowych oraz ich szeroko pojętą cyfryzację – mówi Robert Antczak.

W ostatnim miesiącu, obok Roberta Antczaka, do Komitetu Wykonawczego ZPL dołączyli Alicja Żyła, prezes zarządu ING Lease, oraz Rafał Piskorski, dyrektor generalny BNP Paribas Leasing Solutions Polska i dyrektor departamentu leasingu w BNP Paribas Bank Polska.

14/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Branża wciąż czeka na wzrost cen w SKP

Ceny za badania techniczne pojazdów nie zmieniły się od kilkunastu lat. Diagności czekają na podwyżkę stawek, wskazując, że w tym czasie znacząco wzrosły koszty prowadzenia działalności. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację, która zakłada zmiany w systemie badań technicznych, na podwyżki się jednak nie zanosi. Resort informuje, że „prace legislacyjne nad aktami wykonawczymi z zakresu badań technicznych pojazdów, w tym regulującymi wysokość opłat za badania techniczne pojazdów, będą mogły zostać podjęte po prawidłowym wdrożeniu unijnej dyrektywy”.

Rząd poinformował, że kolejne obostrzenia pandemiczne będą znoszone od 13 i od 26 czerwca. W pierwszej kolejności zwiększone zostaną limity wiernych w kościołach, a w kinach będzie można jeść. Od początku wakacji obowiązywać będzie limit 75 proc. obłożenia miejsc m.in. w hotelach, restauracjach, wesołych miasteczkach i kinach – pisze „Rzeczpospolita”.

Toyota wjeżdża do Polski z nową marką mobilności o nazwie KINTO. Nad Wisłą zaczyna działać serwis KINTO One, który oferuje cztery usługi: leasing konsumencki nowych aut, leasing niższych rat, który zastąpił program Leasing SmartPlan, a także leasing niższych rat – samochody używane oraz wynajem i zarządzanie flotami.

Dziennik: Co dalej z cenami za badania techniczne?

Źródło: dziennik.pl

Przez niemal 17 lat cena za przegląd samochodu na stacji diagnostycznej nie uległa zmianie. Od 2004 roku koszt takiej usługi to 97 zł. Więcej, bo 162 zł muszą zapłacić właściciele aut wyposażonych w dodatkową instalację LPG. Z kolei cena dla motocykla to 62 zł, a ciężarówki 153 zł. Do tego doliczana jest opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł. Problem braku zmian stawek w SKP poruszył poseł Krzysztof Śmiszek. Jego pismo trafiło na biurko Ministra Infrastruktury. Do sprawy odniósł się sekretarz stanu w resorcie Rafał Weber. Wskazał, że Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację, która zakłada zmiany w systemie badań technicznych. – W projekcie ustawy wprowadzono warunki organizacyjne, jakie powinien zapewnić przedsiębiorca prowadzący stację kontroli pojazdów, a które umożliwią diagnoście zachowanie wysokiego poziomu bezstronności i obiektywności. Jednym z nich jest uniezależnienie wysokości wynagrodzenia diagnosty od liczby i wyników przeprowadzonych badań technicznych. Prace legislacyjne nad aktami wykonawczymi z zakresu badań technicznych pojazdów, w tym regulującymi wysokość opłat za badania techniczne pojazdów, będą mogły zostać podjęte po prawidłowym wdrożeniu dyrektywy (red. unijnej) do polskiego porządku prawnego – podkreślił przedstawiciel ministerstwa. Jego zdaniem wzrost opłaty za badania techniczne pojazdów jeszcze bardziej obciążyłby właścicieli pojazdów.

Marcin Barankiewicz, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów uważa, że stawki za badania muszą być wyższe, gdyż przez 17 lat znacząco wzrosły pensje i inne koszty prowadzenia działalności. Do tego utrzymanie samochodu również jest droższe niż wtedy. – Według mnie cena za badanie powinna wynosić co najmniej 130 zł netto. Przede wszystkim po to, żeby przedsiębiorców było stać na wprowadzenie zmian. Przecież państwo nie zapewni finansowania, przedsiębiorcy muszą to zrobić z własnej kieszeni. W przeciwnym razie ci przedsiębiorcy, na których powinno wszystkim najbardziej zależeć, mogą nie wytrzymać dalszego zamrożenia cen – ocenił Barankiewicz.

GOV: Rząd luzuje ograniczenia

Źródło: gov.pl

Rząd zdecydował się na kolejne luzowanie pandemicznych ograniczeń. Pierwszy etap będzie wprowadzony od 13 czerwca. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca zwiększone zostaną również limity – więcej widzów będzie mogło być obecnych w kinach i teatrach. Więcej osób będzie także mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji, zależnie od rozwoju sytuacji pandemicznej. Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

„Rzeczpospolita”: Kolejna motoryzacyjna inwestycja w Polsce

Źródło: rp.pl

MAN zainwestuje 95 mln euro w rozbudowę fabryki samochodów ciężarowych w Niepołomicach pod Krakowem – pisze „Rzeczpospolita”. Firma planuje budowę 300 pojazdów i 200 kabin dziennie. Uruchomienie nowej inwestycji planowane jest na wrzesień 2022 r. Ma to być jedna z największych fabryk produkujących ciężarówki w Europie.

Toyota, Dziennik: KINTO dostępne w Polsce

Toyota informuje, że w Polsce działa nowa marka KINTO, oferująca serwis usług mobilności KINTO One. Program KINTO One oferuje poszerzony zakres usług finansowania samochodów znanych z programu SmartPlan oraz Toyota Fleet Management Solutions. Toyota informuje, że usługi KINTO One zapewniają stałą miesięczną ratę za korzystanie z samochodu, kontrolę nad wydatkami oraz gamę aut hybrydowych. Japoński pomysł na korzystanie z auta pozwala m.in. swobodnie dobierać czas trwania umowy i jej przebieg. W trakcie kontraktu można dodawać pakiety serwisowe i dodatkowe usługi. A na koniec oddać samochód dealerowi bez zawracania sobie głowy jego sprzedażą i przesiąść się do kolejnego – relacjonuje dziennik. pl. Polska dołączyła do 9 europejskich krajów, w których są dostępne serwisy KINTO Europe.

Automotive News: Volkswagen informuje o rozwoju usług cyfrowych

Źródło: autonews.com

Volkswagen informuje, że nabywcy w pełni elektrycznych samochodów marki Volkswagen ID będą już wkrótce mogli ulepszać swoje pojazdy za pomocą bezprzewodowych aktualizacji i przenosić swoje osobiste ustawienia między różnymi samochodami.

Zastosowanie modułowych systemów oprogramowania w nowych samochodach jest jednym z aspektów strategii cyfryzacji VW o nazwie Accelerate, przedstawionej przez kierownictwo we wtorkowej, internetowej „rozmowie o innowacjach”.

VW umożliwi klientom odblokowanie wstępnie zainstalowanych funkcji lub zamówienie dodatkowych usług, od podgrzewanych siedzeń po systemy nawigacji. – W przyszłości nasi klienci będą kupować, wynajmować lub udostępniać samochody tylko na weekend, a my możemy korzystać z oprogramowania, aby zapewnić im wszystko, czego potrzebują drogą bezprzewodową – powiedział szef sprzedaży marki VW Klaus Zellmer.

11/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Mazda nie przejdzie na model agencyjny

Zaczynamy od wywiadu z wiceprezesem Mazda Europe Wojciechem Halarewiczem, który przeprowadził Samar. – Z pewnością Mazda nie planuje wprowadzenia agencyjnego modelu sprzedaży. Nadal centrum dystrybucji naszych samochodów będzie dealer – zapewnia Halarewicz. Dodaje, że marka nie zamierza też wypowiadać nikomu umów.

Systematycznie rośnie popyt na auta używane. AAA AUTO informuje, że popyt na samochody wzrósł o 39 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku 2020.

Grupa Volkswagen ​​osiągnęła porozumienie z byłym dyrektorem generalnym Martinem Winterkornem i trzema innymi byłymi dyrektorami najwyższego szczebla w sprawie odszkodowania za ich udział w tzw. aferze spalinowej. Winterkorn zgodził się wypłacić firmie 11,2 mln euro odszkodowania.

Samar: Mazda nie zamierza wypowiadać umów

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Wojciechem Halarewiczem, wiceprezesem Mazda Europe. Rozmowa dotyczy m.in. przyszłości sieci dealerskiej japońskiej marki. – Z pewnością Mazda nie planuje wprowadzenia agencyjnego modelu sprzedaży. Nadal centrum dystrybucji naszych samochodów będzie dealer. W przeciwieństwie do niektórych marek nie zamierzamy też wypowiadać nikomu umów. Rozmawiamy natomiast z naszymi partnerami o lepszej współpracy i poprawieniu kosztów dystrybucji samochodów. Nie chodzi o to, że będziemy obcinali marże, lokalni importerzy muszą natomiast wesprzeć dealera w poszukiwaniu klientów i sprzedaży aut. Dwa lata temu z 10 osób potencjalnie zainteresowanych zakupem samochodu, ostatecznie na ten krok decydowało się 25-30 proc., choć w zależności od kraju wahania mogą być większe. Dzięki specjalnym technikom marketingowym chcemy sprawić, by za kilka lat odsetek ten wzrósł nawet do 80 proc. – mówi przedstawiciel Mazdy.

Jednym z tematów rozmowy są również wyzwania, jakie stoją przed marką w Europie i jej stosunek do elektromobilności. – Największym wyzwaniem są dla nas normy emisji. Tu nie chodzi jednak o skalę planowanej przez Unię Europejską redukcji emisji, a raczej o to, jak osiągnąć konkretne cele. Wiadomo, że jednym z głównych filarów tej strategii jest elektryfikacja przez producentów ich flot. Pytanie jednak, czy jest to jedyna droga, którą chce podążać Mazda. Jakiś czas temu przystąpiliśmy do organizacji eFuel Alliance i bardzo mocno pracujemy z partnerami nad uwzględnieniem paliw syntetycznych, czystego wodoru czy biopaliw w unijnych planach dekarbonizacji. Trzeba wziąć bowiem pod uwagę, że jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim auta elektryczne będą dominowały na naszych ulicach – mówi Halarewicz.

AAA AUTO: Szybko rośnie zainteresowanie autami używanymi

Źródło: AAA AUTO

Popyt na samochody w sieci centrów aut używanych AAA AUTO wzrósł o 39 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku 2020. W sobotę 15 maja w całej Grupie sprzedano najwięcej samochodów w historii. – Potwierdziło się nasze oczekiwanie, że popyt na samochody używane, kumulujący się przez kilka miesięcy, kiedy sprzedaż była na różne sposoby ograniczana, w końcu eksploduje.  Nadal jest tak, że ludzie wolą kupować samochód bezpośrednio w centrum samochodowym z możliwością wypróbowania go na miejscu i porównania go z innymi modelami, bardziej niż online. Pokazuje to wyraźnie frekwencja w naszych salonach i wyniki sprzedaży z maja w Polsce. Były one o 46 proc. wyższe niż w maju dwa lata temu, czyli przed pandemią, i nawet dwukrotnie wyższe niż w maju ubiegłego roku. Dlatego musimy jak najszybciej zwiększać naszą ofertę sprzedaży – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

„Rzeczpospolita”: Dwie korzyści z jednego auta

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze o interpretacji przepisów podatkowych, o którą wystąpił przedsiębiorca gospodarujący odpadami. Chce on wziąć samochód w leasing, a potem go wykupić. I dwa razy rozliczyć koszty do wysokości limitu. Czy może tak zrobić? Tak. Fiskus potwierdził, że leasing i wykup to dwie odrębne transakcje. Przedsiębiorcy przysługują więc dwa limity. Pierwszy dotyczy opłat wynikających z umowy leasingu. Drugi odnosi się do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych po wykupie samochodu – czytamy w dzienniku.

Automotive News: Volkswagen zawarł porozumienie z byłymi dyrektorami

Źródło: autonews.com

Grupa Volkswagen ​​osiągnęła porozumienie z byłym dyrektorem generalnym Martinem Winterkornem i trzema innymi byłymi dyrektorami najwyższego szczebla w sprawie odszkodowania za ich udział w tzw. aferze spalinowej. W ramach ugody ​​VW otrzyma 288 mln euro odszkodowania.

W środowym oświadczeniu VW poinformował, że Martin Winterkorn zgodził się wypłacić firmie 11,2 mln euro odszkodowania, Rupert Stadler, były dyrektor generalny Audi, zapłaci 4,1 mln euro, Wolfgang Hatz, były inżynier koncernu zapłaci 1,5 mln euro, a były szef rozwoju Audi, Stefan Knirsch – 1 mln euro. Producent zapowiedział, że otrzyma również 270 mln euro z ubezpieczenia od odpowiedzialności dyrektorów i funkcjonariuszy.

Automotive News: Francja rozlicza za aferę spalinową

Francuskie ministerstwo gospodarki i finansów poprosiło o zbadanie silników z napędem Diesla wśród krajowych producentów. Wyniki badania miały wykazać, że auta marki Renault były wyposażone w oprogramowanie służące do wykrywania i zniekształcania faz homologacji, odpowiedzialnych za pomiar emisji zanieczyszczeń. Śledztwo w sprawie podwyższonej emisji tlenków azotu jest prowadzone od 2017 r. i dotyczy modeli z roczników 2009-2011 i 2013-2017. Renault będzie musiało wpłacić kaucję w wysokości 20 mln euro, a do tego zapewnić kolejne 60 mln gwarancji bankowej na pokrycie ewentualnych szkód.

Francuscy śledczy stawiają zarzuty także innym markom motoryzacyjnym. Peugeot został oskarżony o oszustwo dotyczące silników wysokoprężnych. Marka musi zapłacić 10 mln euro kaucji i zapewnić 30 mln euro gwarancji bankowej. Z podobnymi oskarżeniami musi się zmierzyć również Volkswagen.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Demokraci chcą rozwoju elektromobilności

Źródło: gazetaprawna.pl

Amerykańscy demokraci chcą, by do 2030 r. większość produkowanych w USA aut miała napęd elektryczny – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Za 10 lat z fabryk miałyby przestać wyjeżdżać samochody zasilane paliwami kopalnymi. Ma w tym pomóc szeroki program wsparcia bezemisyjnych napędów. W całym kraju miałoby też powstać pół miliona nowych stacji ładowania. W ramach zaproponowanego przez Biały Dom pakietu infrastrukturalnego sięgającego 2,3 bln dol., blisko 174 mld miałoby pójść na rozwój elektromobilności. Nie wiadomo jednak, jaka będzie ostateczna skala programu, gdyż republikanie starają się go okroić do mniej niż 1 bln dol. Od negocjacji w tej sprawie zależy też, ile ostatecznie trafi na rozwój „elektryków”.

10/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: NFOŚiGW uruchomi nowe dopłaty do aut na prąd

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski powiedział, że fundusz uruchomi programy dopłat do zakupu aut elektrycznych dla osób fizycznych i przedsiębiorców po uzgodnieniach z Komisją Europejską w sprawie zakresu udzielania pomocy publicznej. – Będziemy chcieli udzielać wsparcia nie tylko na zakup elektrycznych samochodów osobowych, ale też busów i pojazdów dostawczych – poinformował Lorkowski.

„Rzeczpospolita” pisze o wzroście importu aut używanych i spadku liczby klientów w serwisach. Jak wynika z badania Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i Santander Bank Polska we współpracy z MotoFocus. pl., ponad jedna trzecia przedstawicieli warsztatów wskazała, iż liczba klientów w I kwartale 2021 r. spadła wobec IV kwartału 2020 r. Tylko 13 proc. zanotowało wzrost.

Skarbówka wydała interpretację niekorzystną dla użytkowników aut elektrycznych. Jej zdaniem firma udostępniająca pracownikowi ekologiczne auto i zwracająca koszty ładowania pojazdu w domu musi mu naliczyć przychód.

Interia: Będą kolejne dopłaty do zakupu „elektryków”

Na pierwszym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. elektromobilności wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski powiedział, że po uzgodnieniach z Komisją Europejską w sprawie zakresu udzielania pomocy publicznej, NFOŚiGW uruchomi programy dopłat do zakupu aut elektrycznych dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Nie podano konkretnej daty zakończenia rozmów z Komisją oraz terminu uruchomienia dopłat. Lorkowski wskazał natomiast, że będą one miały szerszy zasięg. – Będziemy chcieli udzielać wsparcia nie tylko na zakup elektrycznych samochodów osobowych, ale też busów i pojazdów dostawczych – powiedział.

„Rzeczpospolita”: Mniej aut w warsztatach

Źródło: rp.pl

W Polsce przybywa aut z importu. „Rzeczpospolita” przypomina, że w maju liczba sprowadzonych do Polski używanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych zbliżyła się do 82,5 tys. To wynik wyższy w porównaniu z tym sprzed roku o prawie 48 proc.  Dziennik wskazuje, że wzrost importu jest efektem nakręcenia popytu na używane samochody przez pandemię i obaw przed zakażeniem koronawirusem w publicznej komunikacji. – W maju zaobserwowaliśmy dużo większe zainteresowanie kupnem aut używanych. Konsumenci ograniczali wydatki w pandemii, więc teraz pojawił się efekt odroczonej konsumpcji – mówi Karolina Topolova, dyrektor generalna Aures Holdings, operatora międzynarodowej sieci autokomisów AAA AUTO.

Mniej jest za to klientów w serwisach. Jak wynika z badania Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i Santander Bank Polska we współpracy z MotoFocus. pl., ponad jedna trzecia przedstawicieli warsztatów wskazała, iż liczba klientów w I kwartale 2021 r. spadła wobec IV kwartału 2020 r. Tylko 13 proc. zanotowało wzrost. Dziennik pisze, że przyczyną tego stanu ma być m.in. zmniejszenie eksploatacji aut ze względu na lockdown i pracę zdalną, co wpłynęło na mniejsze potrzeby serwisowania pojazdów.

„Rzeczpospolita”: Zwrot wydatków za ładowanie samochodu elektrycznego jest dodatkowym przychodem

Źródło: rp.pl

Firma udostępniająca pracownikowi ekologiczne auto i zwracająca koszty ładowania pojazdu w domu musi mu naliczyć przychód – pisze „Rzeczpospolita” na podstawie interpretacji skarbówki. Zdaniem fiskusa kwota na pokrycie kosztów ładowania służbowego samochodu elektrycznego w domu jest dla pracownika dodatkowym świadczeniem, które należy zaliczyć do jego przychodów i opodatkować. Skarbówka podkreśliła, że przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku rekompensowania takich wydatków.

„Rzeczpospolita”: Wynagrodzenia będą rosnąć

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze, że w przyjętych we wtorek założeniach do budżetu państwa na 2022 r. rząd oczekuje, że PKB w tym roku wzrośnie realnie o 3,8 proc. (wobec 2,7 proc. spadku w 2020 r.), a w 2022 r. – o 4,3 proc. Inflacja w tym roku ma spaść do 3,1 proc. (wobec 3,7 proc. w 2020 r.), a w przyszłym – do 2,8 proc.

Szykuje się także wzrost płac. W 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ma wzrosnąć o 6,2 proc., do prawie 5,5 tys. zł na miesiąc brutto, a w 2022 r. – o kolejne 6,4 proc. – do nieco ponad 5,8 tys. zł na miesiąc.

Samar: Coraz więcej aut segmentu premium

Źródło: samar.pl

Samar informuje, że w maju zarejestrowano w Polsce 8 212 nowych samochodów klasy premium, o 2,83 proc. więcej niż w kwietniu tego roku oraz o 103,17 proc. więcej w zestawieniu z majem roku 2020. Od stycznia do maja 2021 roku zarejestrowano w Polsce 40 081 samochodów klasy premium, o 52,01 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Wirtualne Media: Volvo promuje zabezpieczanie tabletów w samochodach

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Volvo Car Warszawa wynika, że ponad 70 proc. rodziców pozwala dzieciom na zabawę tabletem podczas podróży samochodem a tylko 38 proc. z nich odpowiednio go zabezpiecza. W reklamie importera pokazano nowy tablet Volvo. Jest to jednak atrapa – cegła pomalowana tak, by przypominała tablet. Poprzez stworzenie go Volvo Car Warszawa chce w niestandardowy sposób podpowiedzieć rodzicom, jak ich dzieci mogą bezpiecznie korzystać z narzędzi elektronicznych w czasie jazdy. Chodzi o zwrócenie uwagi, że niezabezpieczone przedmioty, tj. tablet w rękach dziecka, mogą zrobić krzywdę, nie tylko podczas wypadku, ale też gwałtownego hamowania – czytamy w serwisie Wirtualne Media.

9/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Fiat planuje pełną elektryfikację

Kolejna marka motoryzacyjna stawia na auta elektryczne. Dyrektor generalny Fiata Olivier François poinformował o planach elektryfikacji.  – Chcemy, by w latach 2025-2030 gama modeli stopniowo stała się w pełni elektryczna. Dla Fiata będzie to naprawdę radykalna zmiana –  powiedział szef marki. Nie podano przy tym szczegółów dalszych działań.

Daimler planuje sprzedać część producenckich salonów Mercedesa w Europie – poinformował „Handelsblatt”. Chodzi o około 25 salonów sprzedaży i punktów serwisowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Belgii. Rzecznik Daimlera potwierdził, że firma bada możliwość sprzedaży swoich obiektów na tych rynkach.

„Rzeczpospolita” przypomina, że Dania chce wprowadzenia zakazu sprzedaży w Unii Europejskiej nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 roku. – Trzeba jasno powiedzieć, że duńsa propozycja oznacza de facto likwidację całego sektora gospodarczego, jaki stanowi produkcja komponentów związanych z napędem konwencjonalnym. W konsekwencji, jak obliczyli to niemieccy eksperci, w Europie zniknie kilka milionów miejsc pracy w przemyśle i usługach – wyjaśnia Alfred Franke, ekspert SDCM.

Stellantis, Autokult, Elektrowóz: Fiat przejdzie na prąd

Dyrektor generalny Fiata Olivier François spotkał się z architektem Stefano Boerim, by podyskutować o potrzebie zmian, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na stan środowiska i krajobraz, szczególnie miejski. Podczas spotkania François zdradził plany Fiata dotyczące pełnej elektryfikacji. – Jak najszybsze wprowadzenie na rynek aut elektrycznych, które nie będą kosztować więcej niż spalinowe, jest naszym obowiązkiem. Badamy obszar zrównoważonej mobilności dostępnej dla każdego  – to nasz największy projekt. Chcemy, by w latach 2025-2030 gama modeli stopniowo stała się w pełni elektryczna. Dla Fiata będzie to naprawdę radykalna zmiana –  powiedział Olivier François.

Producent nie podał dalszych szczegółów dotyczących elektryfikacji swoich modeli. Komunikat dużo mówi o kluczowej roli elektryfikacji, ale można spojrzeć też na niego inaczej. Otóż Fiat właśnie zapewnił, że segment silników spalinowych będzie eksploatował tak długo, jak długo pozwolą na to normy emisji, czyli do 2025 roku – analizuje serwis Elektrowóz.

Automotive News: Daimler sprzedaje część swoich salonów na europejskich rynkach

Źródło: autonews.com

Daimler planuje znacznie zmniejszyć liczbę salonów i serwisów Mercedesa w Europie w ramach transakcji, która może przynieść nawet 1 mld euro – podał niemiecki dziennik biznesowy „Handelsblatt”, powołując się na własne źródła. Chodzi o około 25 należących do producenta salonów sprzedaży i punktów serwisowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Belgii. Posunięcie to jest częścią planu dyrektora generalnego Daimlera, Oli Kalleniusa, który ma zwiększyć rezerwy gotówkowe i zmniejszyć koszty stałe – napisano w gazecie.

Rzecznik Daimlera poinformował, że firma bada możliwość sprzedaży swoich obiektów na tych rynkach, ale podkreślił, że każda umowa sprzedaży musiałaby obejmować zapisy zapewniające bezpieczeństwo zatrudnienia pracowników. „W potencjalnych rozmowach z zainteresowanymi nabywcami wysoki priorytet kładzie się na ich długoterminowy sukces gospodarczy i kontynuację działalności Mercedes-Benz” – poinformował rzecznik w e-mailu. Dodał, że lokalizacje na innych rynkach europejskich nie są obecnie na sprzedaż.

PZPM: Import ciągle rośnie

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM podaje najnowsze informacje na temat pierwszych rejestracji w Polsce używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. Analiza obejmuje lata 2020-2021 i powstała na podstawie danych z CEPiK-u. Z informacji wynika, że w maju po raz pierwszy zarejestrowano w Polsce 74 865 używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. To o 49,3 proc. więcej niż przed rokiem. 54,9 proc. aut używanych zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce w okresie styczeń-maj miało silnik benzynowy, a 42 proc. korzystało z Diesla.

„Rzeczpospolita”: Likwidacja aut spalinowych może spowodować problemy w UE

Źródło: moto.rp.pl

„Rzeczpospolita” przypomina, że Dania chce wprowadzenia zakazu sprzedaży w Unii Europejskiej nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 roku. Państwo zabiega o aprobatę dla tego pomysłu w innych krajach członkowskich. W marcu Austria, Belgia, Dania, Grecja, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Malta i Holandia przesłały Komisji roboczy dokument, w którym sygnatariusze zaapelowali o określenie terminu wycofania ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że wprowadzenie tego postulatu w życie oznaczać będzie likwidację całego sektora produkcji motoryzacyjnej, zniknięcie dziesiątek tysięcy miejsc pracy, w tym również w Polsce, a przy tym nie przyniesie zakładanych skutków ekologicznych. – Trzeba jasno powiedzieć, że duńska propozycja oznacza de facto likwidację całego sektora gospodarczego, jaki stanowi produkcja komponentów związanych z napędem konwencjonalnym. W konsekwencji, jak obliczyli to niemieccy eksperci, w Europie zniknie kilka milionów miejsc pracy w przemyśle i usługach. Ofiarą tych redukcji w znacznej mierze padnie również Polska, która nazywana jest europejskim zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych. Polskie zakłady w znacznej mierze wytwarzają bowiem elementy związane z technologią napędu konwencjonalnego – wyjaśnia Alfred Franke, ekspert SDCM.

Automotive News: Szef Daimlera chwali przyszłe targi w Monachium

Ola Kallenius, dyrektor generalny Daimlera,  z optymizmem patrzy na tegoroczne targi motoryzacyjne IAA w Monachium, które mają się odbyć jesienią. W wywiadzie dla Automotive News Europe Kallenius powiedział, że spodziewa się przyjaznej dla zwiedzających imprezy plenerowej.  – Wystawa nie będzie tak gigantyczna jak za dawnych czasów we Frankfurcie, może będzie trochę bardziej „kieszonkowa”, ale nadal będzie wystarczająco dużo miejsca, aby marki mogły pochwalić się swoimi najnowszymi i najlepszymi produktami – powiedział szef Daimlera.

8/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Transakcji dealerskich będzie przybywać

Dzisiejszy Przegląd Prasy zaczynamy od wywiadu, który z Błażejem Mrugalskim, wiceprezesem wielooddziałowej Grupy Bemo, przeprowadził miesięcznik „Dealer”. Rozmowa dotyczy między innymi wpływu pandemii na zawieranie transakcji między dealerami. – Uważam, że w ciągu najbliższego roku czy dwóch transakcji między dealerami będzie w Polsce więcej, a biznesowe skutki koronawirusa odegrają w tym trendzie istotną, ale nie jedyną rolę. Transakcjom będzie też sprzyjać naturalny proces konsolidacji – mówi przedstawiciel Grupy Bemo.

Samar informuje, że w maju zarejestrowano w Polsce 82 433 sprowadzone z zagranicy samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 tony, co oznacza wzrost rok do roku o 47,8 proc. Średni wiek aut z importu to ponad 12 lat.

Telewizja Polska planuje kupić 16 nowych samochodów osobowych – informują Wirtualne Media. Oferty można składać do 2 lipca.

Miesięcznik „Dealer”: Na rynku transakcyjnym będzie się działo coraz więcej

Miesięcznik „Dealer” publikuje wywiad z Błażejem Mrugalskim, wiceprezesem wielooddziałowej Grupy Bemo. W drugiej połowie 2020 r. doszło między dealerami do przynajmniej kilku interesujących ruchów właścicielskich. Zdaniem Błażeja Mrugalskiego może to jednak nie mieć związku z pandemią. – Transakcje nie są przecież zawierane z dnia na dzień czy nawet z tygodnia na tydzień. Z reguły od rozpoczęcia negocjacji do podpisania umowy mija co najmniej rok. Dlatego zakupy, o których panowie mówią, nie są moim zdaniem efektem pandemii – były przygotowywane wcześniej. Poza tym weźmy pod uwagę, że zdecydowana większość spółek dealerskich skorzystała w okresie Covidu z różnych form pomocy finansowej, zwłaszcza z PFR-u. Gdyby właściciel chciał sprzedać firmę zaraz po uzyskaniu subwencji, musiałby się liczyć z oddaniem całego wsparcia. Choćby dlatego koronawirus nie stał się póki co siłą napędzającą transakcje – zauważa przedstawiciel Grupy Bemo. I dodaje, że na rynku transakcyjnym może zacząć dziać się więcej w drugiej połowie roku, kiedy minie już okres rozliczeń wniosków pomocowych.

Mrugalski uważa, że w ciągu najbliższego roku czy dwóch transakcji między dealerami będzie w Polsce więcej, a biznesowe skutki koronawirusa odegrają w tym trendzie istotną, ale nie jedyną rolę. Jego zdaniem transakcjom będzie też sprzyjać naturalny proces konsolidacji. Rozmowa dotyczy również tego, czy w kolejnych miesiącach czeka nas rynek kupującego. – Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy już od autoryzacji, jaką posiada firma rozważająca sprzedaż. Przykładowo, jeśli w krótkim okresie zgłasza się do nas z propozycją sprzedaży dwóch czy trzech dealerów z tej samej sieci, to od razu zapala się nam „lampka”, że może się tam dziać coś niepokojącego. Do tego dochodzą inne zmienne, jak miasto czy region, w którym ma dojść do transakcji. Dlatego bym nie generalizował – w jednym fragmencie rynku kupujący może mieć silniejszą pozycję negocjacyjną, a w drugim więcej może sprzedający – mówi Mrugalski.

Samar: Duży wzrost w imporcie

Źródło: samar.pl

W maju zarejestrowano w Polsce 82 433 sprowadzone z zagranicy samochody osobowe i dostawcze o dmc do 3,5 tony, co oznacza wzrost rok do roku o 47,8 proc. Łącznie, w ciągu 5 miesięcy bieżącego roku liczba rejestracji importowanych aut wyniosła 391 380 szt. i jest o 28,7 proc. większa niż w analogicznym okresie 2020 roku. Średni wiek sprowadzonych w bieżącym roku samochodów osiągnął 12 lat i jeden miesiąc, a w samym maju – o miesiąc mniej.

Wirtualne Media: TVP szuka aut

Telewizja Polska planuje kupić 16 fabrycznie nowych samochodów osobowych dla swoich oddziałów terenowych – informują Wirtualne Media. Samochody muszą być objęte gwarancją mechaniczną i lakierniczą na 24 miesiące oraz 60-miesięczną gwarancją na nadwozie. Wybrana firma ma je dostarczyć w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy. W artykule czytamy, że oferty można składać do 2 lipca, wadium wynosi 42 tys. zł. Jedynym kryterium oceny będzie cena brutto.

Automotive News: Wielka Brytania i Niemcy na dużym plusie

Automotive News pisze, że w maju rejestracje nowych samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosły o 674 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, kiedy salony dealerskie były zamknięte z powodu lockdownu. W ubiegłym miesiącu sprzedano 156 737 aut.

Duży wzrost odnotowano również w Niemczech, gdzie zarejestrowano łącznie 230 635 nowych samochodów osobowych, o 37 proc. więcej niż w maju 2020 r.

„Rzeczpospolita”: Pierwsza polska stacja tankowania wodoru

Źródło: moto.rp.pl

W Polsce powstała pierwsza prywatna stacja tankowania wodoru – informuje „Rzeczpospolita”. Z nowego punktu na mapie Polski będą korzystać pracownicy Telewizji Polsat. Mobilna stacja znajduje się przy ulicy Łubinowej w Warszawie i może obsłużyć dwa auta w ciągu pół godziny.

7/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Maj ze wzrostem o blisko 100 proc.

Zaczynamy od wyników rejestracji z ubiegłego miesiąca. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w maju zarejestrowano w Polsce 47 992 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 t, czyli o 94,85 proc. więcej niż rok wcześniej oraz o 1,98 proc. więcej niż w kwietniu 2021 roku.

Paryż i trzy otaczające stolicę Francji departamenty zdecydowały, że ograniczą wjazd samochodom osobowym, ciężarówkom i autobusom starszym niż 15 lat – pisze Interia. Nowe zakazy dotyczą głównie aut z silnikiem Diesla. Niedostępne dla starszych aut drogi i ulice znajdują się w tzw. strefach słabej emisji.

Targi samochodowe IAA w Monachium mają się odbyć w zapowiedzianym przez organizatorów terminie, czyli od 7 do 12 września. Impreza będzie realizowana nie tylko w zamkniętych przestrzeniach wystawienniczych, ale także w centrum miasta.

Samar: 95 proc. wzrostu w „osobówkach”

Źródło: samar.pl

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w maju zarejestrowano w Polsce 47 992 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 t, czyli o 94,85 proc. (+23 362 szt.) więcej niż rok wcześniej oraz o 1,98 proc. (+932 szt.) więcej niż w kwietniu 2021 roku. Dane skumulowane (230 999 szt.) wykazują wzrost sprzedaży w 2021 roku o 41,26 proc. (+67 473 szt.).

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano w Polsce 41 387 samochodów osobowych, o 95,69 proc. (+20 238 szt.) więcej niż rok wcześniej i o 3,08 proc. (+1 235 szt.) więcej niż w kwietniu 2021 r. Dotychczas w 2021 roku zarejestrowano 199 413 samochodów osobowych, o 38,45 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (+55 382 szt.).

Udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 23,96 proc. Udział firm osiągnął poziom 76,04 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 31 469 aut. Udział klientów firmowych w 2021 roku wyniósł 73,33 proc.

Liderem rynku pozostaje Toyota. W 2021 roku klienci kupili i zarejestrowali dotychczas 33 711 aut tej marki, o 55,74 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział Toyoty w rynku wyniósł 16,91 proc. Na pozycji wicelidera znalazła się Skoda, w przypadku której liczba zarejestrowanych aut wyniosła 24 534 szt., o 24,01 proc. więcej niż w 2020 roku. Udział marki wyniósł 12,30 proc. Trzecią lokatę uzyskał Volkswagen. Klienci niemieckiego producenta zarejestrowali 17 147 samochodów, o 44,70 proc. więcej niż przed rokiem. Udział marki w polskim rynku wyniósł 8,60 proc.

Onet, Business Insider: Premier przedstawił priorytety Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił ustawy wchodzącego w skład Polskiego Ładu, które zostaną wprowadzone w pierwszej kolejności. – To wizja konkretna i wiarygodna, i to chcemy dziś pokazać i potwierdzić poprzez 10 kluczowych obszarów zmian, które przeprowadzimy w ciągu 100 dni – powiedział Morawiecki. Wśród priorytetowych projektów w ramach Polskiego Ładu premier wymienił: 30 tys. zł kwoty wolnej dla wszystkich; emeryturę bez podatku; zniesienie limitów do lekarzy specjalistów; 7 proc. PKB na zdrowie; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności; Rodzinny Kapitał Opiekuńczy; Program Inwestycji Strategicznych; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników oraz małe Centra Nauki Kopernik w Polsce. Zdaniem premiera dla 18 mln Polaków Polski Ład od strony zmian zasad progresji podatkowej jest programem korzystnym lub neutralnym. – Chcemy, żeby ci którzy zarabiają do 12 tys. zł albo byli beneficjentami, albo żeby reforma była dla nich neutralna – mówił szef rządu. Jak wskazał, dopiero ci, którzy zarabiają „15, 20, 25, 30 tys. zł miesięcznie będą trochę dokładać poprzez składkę zdrowotną”.

Interia: Paryż zakazuje wjazdu starszym samochodom

Źródło: interia.pl

Paryż i trzy otaczające stolicę Francji departamenty wprowadziły w tym tygodniu kolejny zakaz dla pojazdów uznanych za bardzo zanieczyszczające środowisko. Oznacza to, że wjazdu nie będą tam miały samochody osobowe, ciężarówki i autobusy starsze niż 15 lat – informuje Interia. Nowe zakazy dotyczą głównie aut z silnikiem Diesla, bo to one przede wszystkim mają kategorie najwyższego zanieczyszczania powietrza (Crit’air 4 i 5). Niedostępne dla tych silników drogi i ulice znajdują się w tzw. strefach słabej emisji (SSE). Te strefy obejmują obecnie 79 gmin regionu paryskiego.

„Rzeczpospolita”: Salon w Monachium zgodnie z planem

Źródło: moto.rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze, że targi samochodowe IAA w Monachium w tym roku mają się odbyć w zapowiedzianym przez organizatorów terminie, czyli od 7 do 12 września. Impreza będzie przeniesiona z Frankfurtu do Monachium. Zmienia się również koncepcja targów. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, które odbyły się we frankfurckim centrum wystawienniczym, nowy pomysł na IAA ma zawierać bardziej ogólne spojrzenie na temat mobilności. Impreza poza powierzchniami wystawienniczymi ma być obecna także w centrum Monachium. Ta „otwarta przestrzeń” w mieście ma być dostępna bez biletów.

Automotive News: TSUE skarcił Niemcy za jakość powietrza

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, w którym negatywnie ocenia politykę środowiskową Niemiec. „W latach 2010-2016 Niemcy systematycznie i uporczywie przekraczały dopuszczalne wartości dwutlenku azotu” w swoich miastach – stwierdził Trybunał w orzeczeniu z czwartku. – Wyrok odnosi się do przeszłości. Ostatnie lata pokazują ogromną poprawę jakości powietrza w naszych miastach. Emisje z pojazdów zostały zredukowane dzięki znacznym wysiłkom przemysłu samochodowego –  powiedziała Hildegarda Mueller, szefowa organizacji VDA.

4/06/2021

Dealerski Przegląd: UOKiK podejrzewa zmowę w sieci Kii

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące sieci sprzedaży samochodów w marce Kia. Z informacji Urzędu wynika, że spółka Kia Polska oraz współpracujący z nią dealerzy mogli zawrzeć porozumienie ograniczające konkurencję. – Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku, a także zmowy cenowej oraz przetargowej – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

4 czerwca 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która umożliwi rejestrowanie pojazdów za pośrednictwem salonu dealerskiego. Dzięki internetowemu formularzowi upoważniony pracownik salonu będzie mógł zarejestrować pojazd w imieniu nabywcy.

Ignacy Morawski, główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData zauważa, że niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej chcą podniesienia stóp procentowych. Jego zdaniem ostateczna decyzja rady w tej sprawie zależy od dalszego wzrostu cen.

Prawo: Dealerzy Kii sprawdzani przez UOKiK

Źródło: prawo.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk realizowanych w polskiej sieci sprzedaży marki Kia. Organ podejrzewa, że na skutek zmowy rynkowej sprzedaż aut koreańskiej marki może odbywać się z naruszeniem prawa konkurencji. Serwis Prawo.pl informuje, że pracownicy UOKiK-u w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech przedsiębiorstw. Z informacji Urzędu wynika, że spółka Kia Polska oraz współpracujący z nią dealerzy mogli zawrzeć porozumienie ograniczające konkurencję. – Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku, a także zmowy cenowej oraz przetargowej – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Obecnie trwa analiza zebranego materiału.

UOKiK podkreśla, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł – czytamy w artykule.

ZDS: Nadchodzi rejestracja w salonie

Źródło: ZDS

Z dniem 4 czerwca 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która pozwoli m.in. na przeprowadzenie rejestracji pojazdów przez salony dealerskie. Wprowadzana nowelizacja jest dziełem wieloletnich starań Związku Dealerów Samochodów, dążących do usprawnienia procesu rejestracji nowych samochodów. Zmiana polega na wprowadzeniu możliwości rejestracji online pojazdu zakupionego w salonie dealerskim. Dzięki internetowemu formularzowi upoważniony pracownik salonu będzie mógł zarejestrować pojazd w imieniu nabywcy.

 Możliwością wykonania rejestracji w imieniu kupującego zostały objęte tylko salony sprzedaży pojazdów. Zgodnie z ustawą takimi salonami są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące sprzedaż pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów, ale tylko prowadzące sprzedaż w lokalu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz autoryzowane przez producenta pojazdów. Także dealerstwa prowadzone bezpośrednio przez producentów lub importerów pojazdów będą mogły dokonać rejestracji nowych pojazdów – tłumaczy Paweł Tuzinek, radca prawny Związku Dealerów Samochodów.

Zgodnie z nowymi przepisami nabywca nowego pojazdu będzie mógł upoważnić salon lub uprawnionego przedstawiciela salonu do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu oraz do odbioru ze starostwa decyzji o czasowej rejestracji pojazdu wraz z „miękkim dowodem” i zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi. Salon lub jego uprawniony przedstawiciel będzie mógł zarejestrować wyłącznie samochód nowy, nabyty w tym konkretnym salonie. Sam wniosek o rejestrację salon bądź jego przedstawiciel będzie składał przy pomocy internetowego formularza, który zostanie udostępniony w usłudze Gov. pl. W omawianym wniosku znajdą się przede wszystkim informacje dotyczące nabywcy, rejestrowanego samochodu oraz formy odbioru gotowych dokumentów.

„Puls Biznesu”: Stopy procentowe pójdą w górę?

Źródło: pb.pl

Ignacy Morawski, główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData zauważa, że po wstępnych danych o majowej inflacji niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej chcą podniesienia stóp procentowych. To, czy te głosy zostaną wysłuchane przez większość rady, zależy od wzrostu cen. Zdaniem Morawskiego istnieje spore ryzyko, że do końca roku inflacja przekroczy 5 proc. Wiele będzie zależało od dwóch czynników. Po pierwsze, czy seria podwyżek cen związana z otwieraniem gospodarki (każdy widzi je chyba gołym okiem) wydłuży się i przekształci w trwały trend. Po drugie, czy ceny żywności utrzymają trend wzrostowy widoczny w ostatnich kilku miesiącach – czytamy w komentarzu.

Morawski uważa, że za podwyżką stóp przemawia nie tylko wyższa inflacja, ale też dużo szybsze ożywienie gospodarcze. W poniedziałek okazało się, że indeks koniunktury PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego sięgnął 57,2 pkt, to najwyższy poziom w historii. Ożywienie jest wyraźnie szybsze, niż jeszcze parę miesięcy temu przewidywali analitycy Narodowego Banku Polskiego – wskazuje ekonomista.

GOV: Rząd luzuje ograniczenia

Źródło: gov.pl

W związku ze spadającą liczbą zakażeń COVID-19 rząd luzuje kolejne obostrzenia. Od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel i zgromadzeń do 150 osób, a także targów i konferencji przy zachowaniu limitu – 1 osoba na 15 m2. Limity nie dotyczą jednak osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Otwarte zostaną również sale zabaw dla dzieci, a z transportu publicznego będzie mogło skorzystać więcej pasażerów.

Automotive News: Francja i Hiszpania z dużym wzrostem

Automotive News informuje, że rejestracje aut we Francji wzrosły w maju o 46 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2020 roku. Według organizacji branżowej CCFA w maju odnotowano 141 041 sprzedanych aut. Majowe wyniki rejestracji spadły o 27 proc. w porównaniu z 2019 r.

Duży wzrost w porównaniu z 2020 rokiem odnotował również rynek hiszpański. Rejestracje nowych samochodów w tym kraju wzrosły w maju o 178 proc. Według grupy branżowej ANFAC przed miesiącem z salonów wyjechało 95 403 aut. Sprzedaż w maju pozostała o 24 proc. niższa niż przed pandemią.

Samar: Coraz wyższe emisje spalin w Europie

Źródło: samar.pl

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska średnie emisje dwutlenku węgla z nowych aut osobowych w Europie wzrosły w 2019 r. trzeci rok z rzędu i osiągnęły poziom 122,3 g/km. Liczba ta jest niższa od celu na lata 2015-2019 wynoszącego 130 g/km, ale znacznie powyżej celu na lata 2020-2024 wynoszącego 95 g/km. Zdaniem agencji do wzrostu średnich emisji przyczyniło się m.in. rosnące zapotrzebowanie na SUV-y oraz inne większe i cięższe samochody.

2/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Dealerzy sceptyczni wobec modelu agencyjnego

Z ankiet zebranych podczas tegorocznego Forum TOP100 wynika, że wielu dealerów obawia się spadków rentowności po wprowadzeniu modelu agencyjnego. Taką opinię wyraziło blisko 58 proc. badanych. Przeciwnego zdania było zaledwie 8,4 proc. ankietowanych. Mniej więcej jedna trzecia respondentów sądzi, że wdrożenie modelu agencyjnego nie wpłynie w istotny sposób na rentowność sprzedaży.

Automotive News publikuje wywiad z Michaelem Cole’em, dyrektorem generalnym Hyundai Europe. Marka liczy na wzrost udziału w europejskim rynku i planuje dalszą elektryfikację. – Prawdopodobnie do 15 proc. naszego wolumenu [w 2021 r.] będą stanowić pojazdy akumulatorowe lub na ogniwa paliwowe. Kolejne 15 proc. aut będzie w pełni hybrydowe, a około 5 proc. będą stanowić hybrydy typu plug-in – szacuje szef Hyundai Europe.

W innym artykule czytamy, że Hyundai planuje wprowadzić w USA model subskrypcyjny w odniesieniu do nowego elektrycznego auta Ioniq 5. Wstępne plany obejmują subskrypcję samochodu na okres od jednego do trzech miesięcy z płatnościami obejmującymi korzystanie z pojazdu, ubezpieczenie i konserwację.

„Dealer”: Niższa rentowność agentów, wiara w „używki”

Najnowszy „Barometr” miesięcznika „Dealer” analizuje wyniki ankiet zebranych podczas tegorocznego Forum TOP100. Jednym z tematów ankiet było podejście dealerów do modelu agencyjnego. Blisko 58 proc. badanych uważa, że wprowadzenie modelu agencyjnego negatywnie wpłynie na rentowność dealerstwa. W tej grupie dominuje pogląd, że zwolnienie dealerów z części obowiązków przełoży się na mniejsze zarobki agentów. Przeciwnego zdania było zaledwie 8,4 proc. ankietowanych. Pozostali, czyli mniej więcej jedna trzecia respondentów, sądzą, że wdrożenie modelu agencyjnego nie wpłynie w istotny sposób na rentowność sprzedaży. 55 proc. ankietowanych uważa, że w modelu agencyjnym realna jest sprzedaż samochodów po stałych cenach, czyli bez targowania. Na to, że zmiany raczej nie pójdą w tym kierunku, wskazuje 30 proc. uczestników „Barometru”, a kolejne 15 proc. wstrzymało się z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi.

Kolejnym tematem Forum TOP100 była przyszłość serwisu mechanicznego w kontekście wprowadzania na rynek coraz większej liczby aut elektrycznych. Symulacje „Dealera” i DCG Dealer Consulting wskazują, że rosnący udział „elektryków” odbije się na rentowności tego segmentu, a straty mogą sięgnąć dwóch trzecich przychodu. Zdaniem 61,8 proc. respondentów nawet zwiększenie stawki roboczogodzin oraz aktywniejszy upselling nie wyrównają spadków wynikających z obsługi aut elektrycznych, a dealerzy mogą liczyć co najwyżej na minimalizację strat. Z tą opinią nie zgadza się mniej więcej co czwarty ankietowany (27,8 proc.) – w tej grupie panuje przeświadczenie, że do nadchodzących zmian można przygotować się w stopniu, który pozwoli zapobiec spadkowi dochodu. Dealerzy uważają przy tym, że park aut elektrycznych będzie rozwijał się w Polsce bardzo powoli. Wyniki „Barometru” wskazują, że do 2027 r. udział pojazdów elektrycznych nie przekroczy choćby 15 proc. w przeszło połowie przebadanych serwisów (56,2 proc.).

Receptą na „elektryczne” problemy serwisu może być rozwój segmentu samochodów używanych, na który liczą dealerzy. Aż 31,7 proc. z nich zadeklarowało, że do 2025 r. ich firma na każdy nowy pojazd będzie sprzedawała jedną „używkę”.

Automotive News: Hyundai liczy na wzrost w Europie

Automotive News publikuje wywiad z Michaelem Cole’em, dyrektorem generalnym Hyundai Europe. Zapewnia on, że niedobór czipów nie był dla koreańskiej marki bardzo dotkliwy. – Nie wywarło to na nas takiego wpływu, o jakim czytałem u innych producentów samochodów. Nastąpił pewien spadek wydajności, ale jesteśmy przekonani, że utrzymamy nasze wolumeny produkcji – mówi Cole. Przedstawiciel Hyundaia planuje, że marka zamknie rok wzrostem udziału w europejskim rynku na poziomie od 0,1 do 0,2 proc. – Jeśli spojrzę na pięć głównych rynków Europy (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania), utrzymaliśmy lub zwiększyliśmy udział w każdym z nich. Straciliśmy trochę na niektórych mniejszych rynkach, takich jak Norwegia czy Holandia – mówi Cole.

Hyundai rozwija ofertę aut elektrycznych i liczy na wzrost udziału „elektryków” w ogólnej sprzedaży marki. – Prawdopodobnie do 15 proc. naszego wolumenu [w 2021 r.] będą stanowić pojazdy akumulatorowe lub na ogniwa paliwowe. Kolejne 15 proc. aut będzie w pełni hybrydowe, a około 5 proc. będą stanowić hybrydy typu plug-in – szacuje szef Hyundai Europe.

Automotive News: Subskrypcja na model Ioniq 5 w USA

Źródło: autonews.com

Automotive News pisze również, że Hyundai planuje wprowadzić w USA model subskrypcyjny w odniesieniu do nowego elektrycznego samochodu Ioniq 5. Poprzez nowy model udostępniania aut, Hyundai chce zachęcić klientów do kupowania pojazdów elektrycznych. Koreański producent wciąż pracuje nad szczegółami swojego programu „wypróbuj i kup”. Wstępne plany obejmują subskrypcję auta na okres od jednego do trzech miesięcy z płatnościami obejmującymi korzystanie z pojazdu, ubezpieczenie i konserwację.

Model Ioniq 5 tej jesieni trafi do salonów dealerskich w niektórych stanach USA. Ogólnokrajowa premiera auta odbędzie się w przyszłym roku.

Automotive News: Volkswagen dostanie odszkodowanie za aferę spalinową

Były dyrektor generalny Grupy Volkswagen Martin Winterkorn zgodził się zapłacić około 10 mln euro odszkodowania producentowi samochodów w związku ze skandalem dotyczącym emisji spalin – poinformował w poniedziałek „Business Insider”.  W artykule czytamy, że umowa między producentem samochodów, a Winterkornem i innymi byłymi dyrektorami może zostać podpisana w tym tygodniu. Żadna ze stron nie wydała komentarza w tej sprawie.

Newseria: Coraz więcej chętnych na kampery

Źródło: newseria.pl

Newseria pisze, że w czasie pandemii dynamicznie rośnie zarówno sprzedaż kamperów i przyczep kempingowych, jak i liczba wypożyczalni tych pojazdów. – Nie jesteśmy w stanie nawet oszacować, ile ich powstało w Polsce w ostatnich 12 miesiącach, a i tak trudno znaleźć wolne terminy w szczycie sezonu. Widać, że ten sposób spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej popularny – mówi Dariusz Wawrzyniak, prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Grupa Caravaningowa. Stowarzyszenie podaje, że zdecydowana większość nowych kamperów sprzedaje się w Polsce „na firmę”. Pojazdy kupują właściciele mikro-, małych i dużych przedsiębiorstw.

1/06/2021

Dealerski Przegląd Prasy: Światowa gospodarka będzie rosnąć

Zaczynamy od pozytywnych prognoz gospodarczych OECD. Organizacja uważa, że aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 5,8 proc., zamiast o 5,6 proc., jak sugerowały marcowe prognozy, a w 2022 r. o 4,4 proc., zamiast o 4 proc. Zdaniem organizacji już w tym roku aktywność gospodarcza w większości krajów wróci do poziomu sprzed pandemii. OECD oczekuje, że polska gospodarka w tym roku odbije się o 3,7 proc., a w 2022 r. o 4,7 proc.

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że od czerwca do października br. fiskus sprawdzi osoby sprzedające części do aut przez internet. Kontroli będą podlegać ci, którzy nie zgłosili działalności do opodatkowania, nie ewidencjonują sprzedaży bądź zaniżają obroty.

Serwis Moto. pl pisze o przyszłości marki Izera, która ma trafić pod kontrolę Skarbu Państwa. ‒ Wejście w projekt budowy Izery Skarbu Państwa ma charakter pomostowy, co oznacza, że państwo wchodzi z planem wyjścia z udziałów, prawdopodobnie po uruchomieniu produkcji. Z tej perspektywy jest to bardzo zbliżone do historii tworzenia największych koncernów motoryzacyjnych, które wspierane były przez rządy, a następnie stopniowo prywatyzowane ‒ mówi Paweł Tomaszek, dyrektor ds. komunikacji i rozwoju biznesu w spółce ElectroMobility Poland.

„Rzeczpospolita”: Nadchodzi odbicie po pandemii

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze o wynikach nowego raportu Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według OECD, skupiającej 37 najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów, aktywność w światowej gospodarce zwiększy się w tym roku o 5,8 proc., zamiast o 5,6 proc., jak sugerowały marcowe prognozy, a w 2022 r. o 4,4 proc., zamiast o 4 proc. Tak żywiołowe odbicie sprawi, że już w tym roku aktywność gospodarcza, która w 2020 r. zmalała o 3,5 proc., w większości krajów wróci do poziomu sprzed pandemii. Niektóre mogą zaś liczyć nawet na powrót na przedkryzysową ścieżkę wzrostu.

Ekonomiści z paryskiej organizacji sądzą, że odbicie PKB w strefie euro w 2021 r. sięgnie 4,3 proc., a w 2022 r. 4,4 proc. OECD oczekuje, że aktywność ekonomiczna nad Wisłą w tym roku odbije się o 3,7 proc., a w 2022 r. o 4,7 proc.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Handel częściami pod lupą skarbówki

Od czerwca do października br. fiskus sprawdzi osoby sprzedające części do aut przez internet. Pod lupę trafią ci, którzy nie zgłosili działalności do opodatkowania, nie ewidencjonują sprzedaży bądź zaniżają obroty – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. W artykule czytamy, że działania skarbówki będą się koncentrować na internetowym handlu częściami (głównie używanymi) i mają być skierowane przeciwko oszustwom działającym za pośrednictwem internetowych platform sprzedażowych. Chcąc wytypować podmioty do kontroli, resort finansów przeprowadził analizy oparte m.in. na sygnałach z branży motoryzacyjnej. ‒ Analizie poddano znaczną grupę podmiotów, na jej podstawie zostały wytypowane do sprawdzenia podmioty sprzedające używane części samochodowe różnego pochodzenia, w tym nabywane wewnątrzwspólnotowo z innych państw członkowskich – informuje Robert Michalski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Moto: Izera będzie sprywatyzowana

Źródło: moto.pl

W rozmowie z serwisem Moto. pl Paweł Tomaszek, dyrektor ds. komunikacji i rozwoju biznesu w spółce ElectroMobility Poland opowiedział, jak będzie wyglądać przejęcie kontroli nad produkcją aut marki Izera przez Skarb Państwa oraz na jakim jest ono etapie. – Wejście w projekt budowy Izery Skarbu Państwa ma charakter pomostowy, co oznacza, że państwo wchodzi z planem wyjścia z udziałów, prawdopodobnie po uruchomieniu produkcji. Z tej perspektywy jest to bardzo zbliżone do historii tworzenia największych koncernów motoryzacyjnych, które wspierane były przez rządy, a następnie stopniowo prywatyzowane – mówi Paweł Tomaszek.

Obecna koncepcja zakłada, że Skarb Państwa zostanie większościowym udziałowcem ElectroMobility Poland poprzez reprezentujący go fundusz, jednak kolejne rundy finansowania mogą obejmować inwestorów prywatnych – czytamy w artykule. Dotychczasowi udziałowcy utrzymają swoje pakiety akcji. Ostateczne decyzje dotyczące formuły zaangażowania państwa w projekt zostaną ogłoszone w najbliższym czasie. – Zaangażowanie państwa jest niezbędne na tym etapie, mając na uwadze skalę oraz wagę projektu. Środki projektowe będą pozyskane w kilku rundach finansowania. EMP nie wyklucza również możliwości pozyskania na dalszym etapie finansowania ze środków unijnych pochodzących z nowej perspektywy – dodaje Tomaszek. Obecnie po 25 proc. akcji EMP mają czterej giganci energetyczni: PGE, Enea, Tauron i Energa.

Duda-Cars: Obiekt we Wrocławiu w nowej odsłonie

Źródło: Duda-Cars

Na przełomie kwietnia i maja firma Duda-Cars, dealer marki Mercedes-Benz, otworzyła, po generalnej modernizacji, swój wrocławski salon. W obiekcie znajdującym się przy ulicy Olsztyńskiej na dwóch poziomach wyeksponowano 20 aut. W salonie znajduje się m.in. strefa Mercedes-AMG i Mercedes-Maybach, a także specjalna przestrzeń dedykowana autom elektrycznym. Gruntowną modernizację przeszedł nie tylko salon, ale również serwis blacharsko-lakierniczy. Na ukończeniu jest remont hal serwisowych.

Stellantis: Organizacja grupy Stellantis w Polsce

Grupa Stellantis zaprezentowała dyrektorów poszczególnych marek w Polsce. Iwona Bartosik objęła stanowisko dyrektora marki Citroën. Paweł Bielecki będzie odpowiedzialny za Fiata oraz Abartha, zaś Janusz Ellert przejmie Jeepa. Marką DS pokieruje Krzysztof Gacek, z kolei Paweł Gawryluk zajmie się Peugeotem. Nowym szefem polskiego oddziału Alfa Romeo został Rafał Grzanecki, tymczasem Adam Męciński przejmuje stery w Oplu.

„Puls Biznesu”: Umowy leasingu w nowej formie?

Źródło: pb.pl

„Puls Biznesu” pisze, że w Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace dotyczące oceny zasadności zmiany formy prawnej umowy leasingu, uregulowanej w artykule 709 Kodeksu cywilnego. – Prace są na etapie koncepcyjnym, wewnątrzresortowym – poinformował dział prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. Jedną z rozważanych opcji jest zamiana „formy pisemnej pod rygorem nieważności” na formę dokumentową, z uwzględnieniem m.in. możliwości zastrzeżenia rygoru nieważności bądź rygoru dla celów dowodowych – pisze „Puls Biznesu”. Co oznaczałaby taka zmiana?  – Forma dokumentowa jest definiowana przez Kodeks cywilny bardzo szeroko. Umożliwia ona złożenie oświadczenia woli w dowolnej postaci, którą można udokumentować w formie SMS-a, mejla czy podczas nagranej rozmowy telefonicznej. Ważne, aby taki dokument, np. w formie pliku pdf, można było później odczytać i przypisać do konkretnej osoby – wyjaśnia Paweł Punda, radca prawny specjalizujący się w tematyce nowych technologii w sektorze finansowym.

Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.