Dealerski Przegląd Prasy

Partner projektu:
Archiwum
26/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Europa kupuje mniej aut użytkowych

Według danych ACEA w kwietniu liczba rejestracji nowych pojazdów użytkowych w Unii Europejskiej zmniejszyła się o 27,1 proc. do 125 034 sprzedanych sztuk. Po czterech miesiącach 2022 roku sprzedaż nowych samochodów użytkowych w UE skurczyła się o 20,3 proc. Spadek notują także auta dostawcze. Od stycznia do kwietnia sprzedaż takich pojazdów w UE obniżyła się o 23,5 proc.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w swoim raporcie zwraca uwagę na rosnące ceny metali potrzebnych w motoryzacji. Jej zdaniem ​​utrzymująca się drożyzna może oznaczać wzrost cen akumulatorów nawet o 15 proc. w tym roku.

Automotive News informuje, że Ford Motor zgodził się zapłacić 19,2 miliona dolarów na rynku amerykańskim w ramach ugody w sprawie dotyczącej zarzutów za błędne informacje zawarte w reklamach, które dotyczyły rzeczywistego zużycia paliwa i ładowności niektórych hybryd i pickupów.

ACEA: 30 proc. spadku w samochodach dostawczych

Źródło: acea.auto

W kwietniu liczba rejestracji nowych pojazdów użytkowych w Unii Europejskiej zmniejszyła się o 27,1 proc. do 125 034 sprzedanych sztuk. Spadki odnotowano we wszystkich segmentach rynku. Cztery kluczowe gospodarki UE ucierpiały z powodu olbrzymich strat, przyczyniając się do ostrego spadku w regionie: Hiszpania (-36 proc.), Niemcy (-30,5 proc.), Francja (-28,6 proc.) i Włochy (-17,5 proc.).

Po czterech miesiącach 2022 roku sprzedaż nowych pojazdów użytkowych w UE skurczyła się o 20,3 proc., a ujemny wynik z ostatniego miesiąca pogłębił jeszcze skumulowany rezultat. Trzy spośród czterech największych rynków regionu odnotowało dwucyfrowe spadki. Najbardziej ucierpiała Hiszpania (-31,8 proc.), następnie Francja (-23,6 proc.) i Niemcy (-16,5 proc.). Spadek we Włoszech był bardziej umiarkowany (-7,7 proc.).

Kwietniowe rejestracje nowych samochodów dostawczych do 3,5 t w UE obniżyły się o 30,2 proc., osiągając liczbę 99 908 sztuk. Od stycznia do kwietnia sprzedaż lekkich samochodów dostawczych w UE obniżyła się o 23,5 proc.

„Dealer”: Nowy salon Lexusa w Poznaniu

W stolicy województwa wielkopolskiego już wkrótce powstanie nowy salon Toyoty i Lexusa należący do firmy Mikołajczak. Inauguracja obiektu w poznańskiej Ławicy została zaplanowana na jesień 2022 r. Kompleks o powierzchni 11 tys. m2 pozwoli na ekspozycję 40 nowych i nawet 200 używanych aut, zaś klienci będą mogli skorzystać z przeszło setki miejsc parkingowych. W skład stacji wejdzie również hala serwisowa wyposażona w 24 podnośniki, dealer nie zdecydował się natomiast na razie na budowę blacharni-lakierni, która prawdopodobnie powstanie w późniejszym terminie.

Newseria: Samochody coraz trudniej dostępne

Newseria pisze o rosnących problemach z dostępnością samochodów, zarówno nowych, jak i używanych. Według danych serwisu Autobaza. pl w I kwartale br. liczba ofert używanych samochodów dostępnych na rynku była o 4 proc. niższa niż w roku poprzednim, o 11 proc. niższa niż w 2020 roku i aż o 20 proc. niższa niż w 2019 roku. To efekt zerwanych łańcuchów dostaw i braku półprzewodników, na które teraz dodatkowo nałożyła się wojna w Ukrainie. – Jeżeli klient chciał kupić nowy samochód, teraz musi czekać na niego rok albo dłużej. Dlatego firmy, jeśli leasingi kończą im się w tym lub przyszłym roku, niestety nie decydują się na zamknięcie tych umów, kontynuują je, więc na rynek nie trafiają poleasingowe, używane samochody dla klientów indywidualnych – zauważa Przemysław Gąsiorowski z Autobaza. pl. Jego zdaniem prognozy dla rynku motoryzacyjnego są nieciekawe. – Wojna w Ukrainie się przedłuża, przez co dostawy komponentów cały czas kuleją. Fabryki muszą szukać nowych poddostawców, produkcja nowych samochodów jest ograniczana. Co więcej, w Chinach znowu zaczął atakować COVID-19 i tamtejsze fabryki samochodów zaczynają mieć przestoje. To oznacza, że nowych samochodów jak nie było, tak dalej nie będzie – i to jeszcze długo, a przez to też ceny samochodów używanych będą stale rosły – mówi Gąsiorowski.

Automotive News: Drożeją surowce do produkcji aut na prąd

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poinformowała, że sprzedaż zelektryfikowanych samochodów – w pełni elektrycznych i hybryd typu plug-in – podwoiła się na całym świecie w 2021 r. do 6,6 mln, ale ten szybki wzrost popytu na „elektryki” jeszcze bardziej obciążył łańcuchy dostaw zagrożone również pandemią i wojną w Ukrainie.

IEA stwierdziła, że ​​szczególnie zagrożone w łańcuchu dostaw są podstawowe materiały, takie jak lit, nikiel i kobalt. Ceny litu – podstawowego składnika akumulatorów pojazdów elektrycznych – były w maju siedmiokrotnie wyższe niż na początku 2021 r. Ceny kobaltu są wyższe ponad dwukrotnie, a ceny niklu prawie się podwoiły. Ten wzrost był wynikiem „bezprecedensowego” popytu na baterie i „braku inwestycji strukturalnych w nowe moce dostawcze” – czytamy w raporcie.

Zdaniem agencji miało to bezpośredni wpływ na cenę akumulatorów, które stanowią około jednej trzeciej kosztów nowych pojazdów elektrycznych. Ceny baterii spadły o 6 procent do 132 dolarów za kilowat w 2021 r., czyli wolniej w porównaniu z 13-proc. spadkiem w 2020 r. „Twórcy polityki, dyrektorzy branżowi i inwestorzy muszą być bardzo czujni i zaradni, aby zmniejszyć ryzyko zakłóceń dostaw i zapewnić zrównoważone dostawy krytycznych minerałów” – poinformował w komunikacie prasowym dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol. Agencja stwierdziła, że ​​utrzymujące się wysokie ceny metali mogą oznaczać wzrost cen akumulatorów nawet o 15 procent w tym roku.

Automotive News: Ford płaci za błędy w reklamach

Ford Motor zgodził się zapłacić 19,2 miliona dolarów w USA w sprawie dotyczącej zarzutów za błędne informacje zawarte w reklamach. Nieprawdziwe informacje dotyczyły rzeczywistego zużycia paliwa i ładowności niektórych hybryd i pickupów. Sprawa obejmuje modele C-Max x lat 2013-2014 oraz pickupy Super Duty z lat 2011-2014. – Przez lata Ford reklamował imponującą oszczędność paliwa i ładowność swoich samochodów osobowych i ciężarowych. Niestety liczby te nie były oparte na rzeczywistości, pozostawiając klientom pojazdy, które nie spełniały obiecanych standardów – powiedział prokurator generalny stanu Iowa Tom Miller.

Ugoda, obejmująca 40 stanów i Dystrykt Kolumbii, zabrania Fordowi składania fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń reklamowych dotyczących szacowanego zużycia paliwa lub ładowności nowego pojazdu silnikowego. Ford nie przyznał się do winy w ramach ugody.

25/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: BMW może zmienić model sprzedaży aut w Europie

BMW i MINI mogą przejść na tak zwany model dystrybucji agencyjnej w Europie – powiedział szef sprzedaży i marketingu BMW Group Pieter Nota. Dodał, że termin wprowadzenia zmian jest nadal dyskutowany, a transformacja nie będzie dotyczyć marki Rolls-Royce.

PZPM informuje, że w ciągu 20 dni maja zarejestrowano w Polsce 20 975 nowych samochodów osobowych. Oznacza to spadek o 14 proc. w porównaniu do roku 2021. Łącznie odnotowano 23 659 rejestracji aut osobowych i dostawczych, a wolumen nowych samochodów zmniejszył się o 15,9 proc.

W wynajmie długoterminowym znalazło się 27,4 proc. nowych samochodów osobowych sprzedanych w pierwszym kwartale do firm w Polsce – informuje PZWLP. Oznacza to wzrost o 2,5 pkt. proc. w stosunku do analogicznego czasu rok wcześniej.

Automotive News: BMW rozważa model agencyjny

Szef sprzedaży i marketingu BMW Group Pieter Nota poinformował, że BMW i MINI mogą przejść na tak zwany model dystrybucji agencyjnej w Europie. – Obecnie rozmawiamy z naszymi europejskimi dealerami o przejściu na prawdziwy model agencyjny – powiedział Nota. Magazyn „Autohaus” poinformował w marcu, że BMW planuje zakończyć system autoryzowanych dealerów w Europie od 2024 r. dla marki MINI i od 2026 r. dla marki BMW, i zamiast tego polegać na sprzedaży agencyjnej nowych samochodów.

Nota powiedział, że czas wprowadzenia zmian jest nadal dyskutowany i że model agencyjny może być zastosowany do marek BMW i MINI, ale nie w przypadku Rolls-Royce’a, który pozostanie przy obecnym modelu dealera franczyzowego. Dodał, że model agencyjny byłby stosowany tylko w Europie.

PZPM: 14 proc. spadku w „osobówkach”

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM informuje, że w ciągu 20 dni maja zarejestrowano w Polsce 20 975 nowych samochodów osobowych. Oznacza to spadek o 14 proc. w porównaniu do roku 2021. Znacznie większe załamanie – aż o 28,2 proc., odnotowały natomiast auta dostawcze do 3,5 t. W ciągu 20 dni miesiąca zarejestrowano 2684 takie pojazdy.

Łącznie odnotowano 23 659 rejestracji aut osobowych i dostawczych, a wolumen nowych samochodów zmniejszył się o 15,9 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

PZWLP: Firmy coraz częściej wybierają wynajem długoterminowy

Źródło: pzwlp.pl

Zgodnie z opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) danymi po pierwszym kwartale 2022 roku, wielkość spadków na rynku motoryzacyjnym w Polsce znacząco różni się w zależności od rodzaju finansowania samochodów. Najmniejsze spadki wystąpiły w przypadku wynajmu długoterminowego aut, a największe w kredycie, zakupie ze środków własnych i w klasycznym leasingu. Lepsze od reszty rynku wyniki spowodowały, że wynajem długoterminowy zanotował w pierwszym kwartale rekordowy, najwyższy w kilkunastoletniej statystyce PZWLP, udział w sprzedaży aut osobowych do firm w Polsce. W wynajmie znalazło się 27,4 proc. samochodów sprzedanych w tym czasie firmom. Udział wynajmu długoterminowego był wysoki również w odniesieniu do całkowitej sprzedaży nowych samochodów w naszym kraju, a więc uwzględniającej segment zarówno firm, jak i klientów indywidualnych. W wynajmie długoterminowym znalazło się bowiem 19 proc. wszystkich nowych aut sprzedanych w tym czasie w Polsce. Zwiększyło się również tempo wzrostu łącznej floty aut w wynajmie długoterminowym, które na koniec marca wynosiło już 9 proc. r/r.

Grupa Autovista: Szwajcaria rozwija elektromobilność

Szwajcaria rozszerzy pakiet środków mających na celu przyspieszenie przejścia kraju na pojazdy elektryczne (EV). Tak zwana mapa drogowa elektromobilności wyznacza cele, które mają pomóc w zwiększeniu stosowania technologii nisko- i bezemisyjnych. Cele te obejmują zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych, w tym hybryd typu plug-in w rynku, aby do 2025 r. stanowiły one 50 proc. rejestracji nowych samochodów. W pierwszym kwartale tego roku nowo zarejestrowane pojazdy elektryczne w Szwajcarii osiągnęły udział w rynku na poziomie 25,5 proc. Plan dotyczący elektromobilności ma zatem na celu podwojenie tej liczby w ciągu najbliższych trzech lat.

Volkswagen Financial Services: Dni otwarte salonu w Warszawie

W zeszłym roku otwarto w Warszawie salon samochodów używanych Volkswagen Financial Services STORE. Jest to jedyny na świecie salon sprzedaży aut używanych pod marką własną VWFS. Obiekt mieści się przy ul. Łopuszańskiej 36 w Warszawie. 27 i 28 maja stacja zaprasza na dni otwarte. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się ze specjalną ofertą pakietów przeglądów serwisowych i ubezpieczeń oraz wziąć udział w licznych atrakcjach. Przygotowano m.in. symulatory dachowania i zderzenia, ćwiczenia z pierwszej pomocy oraz jazdy testowe.

Automotive News: Toyota ograniczy produkcję

Toyota wstrzymuje większą część produkcji z powodu niedoborów części wywołanych pandemią w Szanghaju, co jest znakiem, że wąskie gardła w łańcuchu dostaw mogą się utrzymywać, nawet gdy miasto zacznie się stopniowo otwierać.

Globalny plan produkcji Toyoty na czerwiec wynosi około 850 tys. pojazdów, z czego 250 tys. będzie produkowanych w Japonii, a reszta za granicą. Stanowi to redukcję o około 100 tys. pojazdów względem pierwotnych założeń. Firma zamierza produkować średnio 850 tys. sztuk miesięcznie do sierpnia i utrzymuje swój cel produkcji w roku podatkowym na poziomie 9,7 miliona aut.

24/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Mercedes zapowiada zmniejszenie sieci dealerskiej

Mercedes-Benz ograniczy nawet o 20 proc. liczbę swoich dealerów w Niemczech i o około 10 proc. na całym świecie – poinformowali dyrektorzy koncernu. Producent twierdzi, że nie potrzebuje tylu dużych salonów na „dojrzałych rynkach”, ponieważ przechodzi na sprzedaż internetową i bezpośrednią. – Chcemy być bliżej klienta, a tym samym mieć lepszą kontrolę nad cenami, dlatego odchodzimy od obecnej roli dealera – powiedział dyrektor finansowy Harald Wilhelm.

Lancia chce w najbliższych latach wejść na kilka europejskich rynków. Marka zapowiedziała nowe modele, elektryfikację i sprzedaż w internecie. – Widzę około 100 dealerów w 60 głównych miastach Europy… i masowe wykorzystanie cyfrowego świata. Spodziewamy się, że 50 procent sprzedaży będzie odbywało się online – powiedział dyrektor generalny Lancii Luca Napolitano.

Swoim wyrokiem Sąd Okręgowy w Monachium wprowadził w Niemczech ogólnokrajowy zakaz sprzedaży i produkcji samochodów Forda, które mogą nawiązać połączenie z Internetem – pisze Automotive News. Zakaz jest związany z pozwem o naruszenie patentów na technologię bezprzewodową. Werdykt nie jest prawnie wiążący.

Automotive News: Mniej dealerów Mercedesa

W ramach szeroko zakrojonej modernizacji sieci dystrybucji Mercedes-Benz zmniejszy o 15 do 20 procent liczbę swoich dealerów w Niemczech i około 10 proc. na całym świecie – poinformowali dyrektorzy koncernu. Mercedes zmierza również w kierunku modelu sprzedaży bezpośredniej – lub modelu agencyjnego – i do 2025 r. zamierza w ten sposób realizować 80 procent sprzedaży w Europie. Koncern dąży też do 25-procentowej sprzedaży internetowej do połowy dekady.

Firma twierdzi, że działania te obniżą koszty dystrybucji i pozwolą ograniczyć zachęty. – Chcemy być bliżej klienta, a tym samym mieć lepszą kontrolę nad cenami, dlatego odchodzimy od obecnej roli dealera – powiedział dyrektor finansowy Harald Wilhelm w zeszłym tygodniu podczas dnia rynków kapitałowych Mercedesa.

Bettina Fetzer, wiceprezes ds. komunikacji i marketingu, powiedziała, że ​​cięcia w globalnym zasięgu dealerów Mercedesa nastąpią do 2025 r., a do 2028 r. podobne działania zostaną przeprowadzone w Niemczech. – Nie potrzebujemy tylu dużych salonów na dojrzałych rynkach – powiedziała Fetzer, zauważając, że Mercedes tworzy obiekty w Chinach.

Lancia, Automotive News: Lancia ma plan na Europę

Lancia ogłosiła plany na przyszłość. W 2024 roku na europejskim rynku ma pojawić się nowa Lancia Ypsilon, posiadająca zelektryfikowany układ napędowy. Dwa lata później w gamie marki przybędzie model o długości 4,6 metra, który pozwoli Lancii wejść do największego segmentu w Europie. Rok 2028 będzie należał do nowej 4,4-metrowej „Delty”. Te trzy nowe modele obejmą 50 proc. rynku i mają przyczynić się do poprawy wyników Stellantis w segmencie premium i luksusowym.

Dyrektor generalny Lancii Luca Napolitano poinformował, że włoska marka, oprócz Italii, chce się rozwijać na kilku europejskich rynkach – we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Belgii i Holandii. – Widzę około 100 dealerów w 60 głównych miastach Europy… i masowe wykorzystanie cyfrowego świata. Spodziewamy się, że 50 procent sprzedaży będzie odbywało się online – powiedział Napolitano, dodając, że sprzedaż internetowa będzie realizowana przez dealerów. Napolitano wyjaśnił, że Lancia nie będzie potrzebowała wielu dealerów ani dużych salonów, i będzie koordynować współpracę z Alfą Romeo i DS.

Samar: Seres chce się rozwijać w Polsce

Źródło: samar.pl

Firma Busnex, która zdecydowała się sprowadzić do Polski samochody marki Seres, poinformowała, że w Polsce sprzedano 66 aut tego brandu (do sieci dealerskiej). Do końca roku firma planuje dostarczyć łącznie 300 sztuk. Busnex zapewnia zarazem, że mimo powszechnych trudności, jakie przeżywa moto-branża, marka nie ma problemów z dostępnością samochodów.  Na razie sieć dealerska marki Seres liczy w Polsce ośmiu dealerów prowadzących sprzedaż w 12 lokalizacjach. Wśród nich są: Grupa Plichta (województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie), Satall (łódzkie), AutoKrak (małopolskie), Auto Centrum Lis (wielkopolskie), Auto E-Net (zachodniopomorskie), Kingsman Finance (finansowanie/abonament), DS Germaz (dolnośląskie), MM Cars (mazowieckie, śląskie) – informuje Samar. Busnex chce, by już niebawem w każdym województwie działał jeden dealer marki.

Automotive News: Kłopoty Forda w Niemczech

Sąd Okręgowy w Monachium wprowadził w Niemczech ogólnokrajowy zakaz sprzedaży i produkcji samochodów Forda, które mogą nawiązać połączenie z Internetem. Zakaz jest związany z pozwem o naruszenie patentów na technologię bezprzewodową. Werdykt nie jest prawnie wiążący i nadal można się od niego odwołać.

Automotive News pisze, że orzeczenie odzwierciedla rosnące napięcie między firmami technologicznymi a producentami aut. Firmy technologiczne chcą, by producenci samochodów płacili tantiemy za technologie wykorzystywane w systemach nawigacji, komunikacji samochodowej i samochodach autonomicznych.

Volkswagen: ID. Buzz i Obi Wan Kenobi

Źródło: vw-press.pl

Volkswagen równolegle z uruchomieniem przedsprzedaży nowego modelu ID. Buzz rozpoczyna współpracę z „Obi-Wanem Kenobim” – nowym serialem ze świata Gwiezdnych Wojen, który w Polsce pojawi się w Disney+ 14 czerwca. Kampania rozpoczyna się od filmu reklamowego, przygotowanego we współpracy z Lucasfilm i Industrial Light & Magic. W rolach głównych znajdą się ID. Buzz i znane postaci z Gwiezdnych Wojen, w tym Ewan McGregor, tytułowy Obi-Wan Kenobi, który będzie również ambasadorem marki Volkswagen.

23/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Mercedes stawia na luksus

Zaczynamy od planów, o których poinformował Mercedes-Benz. W przyszłości ponad 75 proc. wszystkich inwestycji będzie przeznaczonych na rozwój modeli luksusowych. Według producenta jest to odpowiedź na rosnący popyt w tym segmencie. Firma podzieli swoje modele na trzy kategorie: luksus bazowy, luksus podstawowy i luksus klasy najwyższej. „Rzeczpospolita” pisze, że ceny aut i rentowność mają pójść w górę, za to mniejsza będzie liczba wyprodukowanych pojazdów.

Wracamy też do najnowszej edycji Listy TOP50 – zestawienia największych polskich dealerów i grup dealerskich pod względem sprzedaży nowych aut. Wyniki wskazują, że średnia liczba sprzedanych aut na pojedynczą autoryzację wśród największych przedstawicieli branży to 474 sztuki. Oznacza to rezultat o 26 proc. lepszy od ogółu polskich dealerów.

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło już niemal 4 tys. wniosków o wsparcie z programu „Mój Elektryk”. – Przez pierwsze 4 miesiące 2022 r. w Polsce zarejestrowano ok. 3 tys. nowych osobowych samochodów całkowicie elektrycznych, czyli ponad 2 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Większość z nich została objęta dofinansowaniem z programu „Mój Elektryk” – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Automotive News, „Rzeczpospolita”, Mercedes-Benz: Nowa strategia Mercedesa

Mercedes-Benz przedstawił nowe plany na przyszłość. Firma jeszcze bardziej skoncentruje się na luksusie, ulepszy swoje portfolio produktów, przyspieszy drogę do w pełni elektrycznej przyszłości i będzie dążyła do wyższej rentowności. Mercedes podzieli swoje modele na trzy kategorie: luksus bazowy, luksus podstawowy i luksus klasy najwyższej. A to oznacza też niestety wyższe ceny modeli. Ostatnie wyniki biznesowe pokazują jednak, że taka koncepcja powinna się sprawdzić w praktyce. Pasuje również do tego fakt, że z oferty zniknęły modele dostępne w budyniowym kolorze taksówki – pisze „Rzeczpospolita”.

Firma przeznaczy ponad 75 proc. środków na inwestycje na rozwój produktów dla najbardziej dochodowych segmentów rynku. W ramach tej strategii Mercedes-Benz zamierza zwiększyć udział w sprzedaży swoich najlepszych pojazdów o około 60 proc. do 2026 r. w porównaniu z 2019 r., a do tego znacząco podnieść rentowność i odporność biznesu, dążąc do osiągnięcia docelowej marży operacyjnej na poziomie około 14 proc. do połowy dekady, w sprzyjających warunkach rynkowych. – To, co zawsze było rdzeniem naszej marki, jest teraz także rdzeniem naszej strategii: segment luksusowy. Koncentrujemy się na naszym modelu biznesowym i portfolio produktów, aby zmaksymalizować potencjał Mercedes-Benz nawet w trudnych warunkach. Sednem tego jest nasz cel, jakim jest budowanie najbardziej pożądanych samochodów na świecie – mówi Ola Källenius, prezes zarządu Mercedes-Benz Group AG.

„Dealer”: Rośnie wskaźnik sprzedaży aut używanych do nowych

Wracamy do najnowszej edycji Listy TOP50 – zestawienia największych polskich dealerów i grup dealerskich pod względem sprzedaży nowych aut. Wyniki tegorocznego rankingu pokazują wzrost konsolidacji wśród dealerskiej pięćdziesiątki. Przypomnijmy, że sprzedaż nowych samochodów TOP50 zwiększyła się o 7,9 proc., do 259 724 szt., a to wynik o 1,2 pkt. proc. lepszy niż ogólnopolska średnia. Współczynnik konsolidacji TOP50 urósł do 49,9 proc. (+0,57 pkt. proc.) i już wkrótce prawdopodobnie przekroczy połowę. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli do najnowszego zestawienia doliczone zostaną punkty sprzedaży powiązane z centralami importerskimi. W takiej konfiguracji wskaźnik konsolidacji nieznacznie spadł – z 53,24 proc. do 52,92 proc.

Co jeszcze pokazuje najnowsza Lista? Średnia liczba sprzedanych aut na pojedynczą autoryzację wśród największych przedstawicieli branży to 474 sztuki. Oznacza to wynik o 26 proc. lepszy od ogółu polskich dealerów. Wskaźnik sprzedaży aut używanych do nowych urósł o 11,54 proc., osiągając wartość 0,29. Liczba zleceń serwisowych w stosunku do sprzedanych aut wzrosła o 1,33 proc., uzyskując w 2021 roku wynik 9,16. O 7,21 proc., spadła natomiast liczba zleceń blacharsko-lakierniczych w stosunku do sprzedanych aut., osiągając w ubiegłym roku wskaźnik rzędu 1,03 wobec 1,11 rok wcześniej.

Najliczniejszą reprezentację na tegorocznej Liście mają dealerzy Toyoty. Auta japońskiego producenta sprzedaje aż 16 firm, co oznacza podwojenie dorobku sprzed dwóch lat. Dalej mamy Skodę (14 autoryzacji), Volkswagena i Hyundaia, a piątkę zamykają zaś ex aequo Fiat z SEAT-em (po 10 dealerów). O pewnym „niedoreprezentowaniu” możemy natomiast mówić w przypadku Kii – tylko sześciu dealerów z naszego zestawienia zajmuje się sprzedażą nowych aut koreańskiej marki. Niewielu, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętna firma z TOP50 posiada niemal 11 autoryzacji sprzedażowych (przy czym każdą umowę, nawet tej samej marki, liczymy tu odrębnie).

Obszerniejsza analiza najnowszej Listy i biznesowych wskaźników TOP50 w najnowszym numerze „Dealera”.

Lista do pobrania na stronie: www.top100forum.pl/listatop50

PSPA: 4 tys. wniosków w programie „Mój Elektryk”

Źródło: pspa.com.pl

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło już niemal 4 tys. wniosków o wsparcie z programu „Mój Elektryk”. Odbiorcy indywidualni odpowiadają za 2348 wniosków na łączną kwotę 49 296 750 zł (w tym posiadacze Karty Dużej Rodziny – 639 wniosków na kwotę 17 253 000 zł). NFOŚiGW przyjął do tej pory 1130 zgłoszeń na łączną kwotę 24 462 750 zł (w tym 397 od posiadaczy Karty Dużej Rodziny na kwotę 10 719 000 zł). W przypadku beneficjentów instytucjonalnych, w tym przedsiębiorców, którzy dokonali zakupu samochodów elektrycznych, NFOŚiGW przyjął 513 wniosków, które opiewają na kwotę 15 460 572,27 zł.

Automotive News: VW chce przejąć Europcar

Według anonimowych źródeł Automotive News konsorcjum kierowane przez Volkswagen Group ma zdobyć bezwarunkową zgodę UE na swoją ofertę przejęcia o wartości 2,9 miliarda euro, skierowaną do francuskiej firmy wynajmu samochodów Europcar. Dzięki międzynarodowej sieci obecnej w ponad 140 krajach i flocie ponad 350 tys. pojazdów Europcar pomoże VW zwiększyć swój zasięg na rynku usług mobilności.

Automotive News: Moskowicze na chińskiej platformie?

Niedawno media informowały, że Rosja chce wrócić do produkcji aut Moskowicz. Nowy model tej marki miałby powstać w moskiewskiej fabryce Renault, którą przejęła Rosja. Automotive News pisze, że Kamaz prowadzi już rozmowy ze swoim partnerem, chińskim koncernem JAC, na temat wykorzystania chińskiej platformy projektowej, inżynieryjnej i produkcyjnej do produkcji marki Moskowicz.

20/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Ford i Volvo za zakazem sprzedaży aut spalinowych

28 firm zwróciło się do władz UE z apelem, by od 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze sprzedawane w Europie spełniały normę zerowej emisji spalin. Do apelu przyłączyły się także Volvo i Ford. – Do 2035 roku wszystkie pojazdy Forda będą bezemisyjne. Aby osiągnąć ten cel, ustawodawcy unijni muszą również wyznaczyć wiążące cele krajowe w zakresie sprawnie działającej infrastruktury ładowania akumulatorów – powiedział Stuart Rowley, prezes Ford of Europe.

Firmy badawcza E Source przestrzega przed rosnącymi cenami akumulatorów do aut. W związku z coraz wyższymi cenami surowców, a zarazem rosnącym popytem, koszt produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych może wzrosnąć w ciągu najbliższych czterech lat nawet o 22 proc. Wyższe koszty produkcji akumulatorów mogą sprawić, że cena auta elektrycznego wzrośnie w 2026 roku o 1,5-3 tys. dolarów.

„Rzeczpospolita” pisze, że według prognoz firmy badawczej S&P Global Mobility, globalna produkcja lekkich samochodów może spaść w 2022 roku o 2,6 mln sztuk, do 81,6 mln szt. W samej Europie tegoroczna produkcja miałaby się skurczyć o 1,7 mln.

„Wprost”: Dwóch producentów aut popiera zakaz sprzedaży pojazdów spalinowych

Źródło: auto.wprost.pl

28 firm apeluje do władz Unii Europejskiej, by od 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze sprzedawane w Europie spełniały normę zerowej emisji spalin. Autorzy apelu, do którego przyłączyły się firmy Ford i Volvo, wezwali władze Unii Europejskiej do stworzenia warunków prawnych, które sprawią, że od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze sprzedawane w Europie będą napędzane wyłącznie bezemisyjnymi sinikami. Wnioskują także o ustanowienie wiążących celów dotyczących stworzenia infrastruktury ładowania, odpowiadającej wielkością rosnącemu popytowi na samochody elektryczne – czytamy w artykule. We wspólnym liście wysłanym do unijnych ustawodawców sygnatariusze apelu podkreślają, że usunięcie z dróg pojazdów spalających paliwa kopalne jest niezbędne do osiągnięcia przez Europę celu zerowej emisji netto do 2050 r.

„Puls Biznesu”: Surowce wpłyną na ceny akumulatorów

Źródło: pb.pl

Według nowego raportu firmy badawczej E Source koszt produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych może znacząco wzrosnąć. Z prognoz firmy wynika, że ceny zwiększą się o 22 proc. w latach 2023-2026, a następnie zaczną spadać, by osiągnąć poziom ok. 90 dolarów za kilowatogodzinę w 2031 roku. – Przewidywany wzrost jest wynikiem rosnącego zapotrzebowania na kluczowe surowce, takie jak m.in. lit, które są niezbędne do wytworzenia akumulatorów – skomentował Sam Jaffe, wiceprezes E Source. Wyższe koszty produkcji akumulatorów mogą sprawić, że cena auta elektrycznego wzrośnie w 2026 roku o 1,5-3 tys. dolarów – szacuje firma.

„Rzeczpospolita”: O ile spadnie produkcja aut?

Źródło: rp.pl

„Rzeczpospolita” pisze o kłopotach rynku motoryzacyjnego. Według prognoz firmy badawczej S&P Global Mobility globalna produkcja lekkich samochodów może spaść w 2022 roku o 2,6 mln, do 81,6 mln szt. W samej Europie tegoroczna produkcja miałaby się skurczyć o 1,7 mln. W tym 1 mln nie zostałby wyprodukowany z powodu wojny w Ukrainie i utraty rosyjskiego oraz ukraińskiego rynku. Strata pozostałych 700 tys. ma być efektem problemów z dostawami półprzewodników oraz niedoborem komponentów, zwłaszcza wiązek elektrycznych produkowanych w Ukrainie – czytamy w artykule.

„Puls Biznesu”: Power Dot chce ładować polskie auta

Źródło: pb.pl

Biznes ładowania aut elektrycznych przyciąga pieniądze. Power Dot pozyskała właśnie 150 mln EUR i zbuduje 2,5 tys. stacji w Europie. W Polsce chce stać się liderem – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Szefem Power Dot w Polsce jest Grigoriy Grigoriev. Nad Wisłą firma uruchomiła na razie jedną stację – w Lublinie. Misją Power Dot jest tzw. destination charging, czyli budowa stacji szybkiego ładowania tam, gdzie spędzamy przynajmniej kwadrans. Firma buduje właśnie 650 stacji ładowania o mocy powyżej 100 kW, umożliwiających naładowanie ok. 80 proc. baterii w 15-30 minut. W całej Europie w budowie ma aż 2,5 tys. stacji. Przedsiębiorca chce być numerem jeden na każdym z rynków, na których działa. – Polska jest dla nas drugim co do ważności rynkiem po Francji, więc znaczna część tej kwoty zostanie wydana tutaj – mówi Grigoriy Grigoriev.

Bankier: KE zabiega o niezależność energetyczną

Źródło: bankier.pl

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Komisja przygotowała plan pod nazwą REPowerEU. – Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu – oszczędzając energię, po stronie podaży – dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. KE chce w związku z tym zwiększyć cel efektywności energetycznej UE na 2030 r. z 9 do 13 proc. i zwiększyć cel na 2030 r. dla energii odnawialnej w UE z 40 do 45 proc. – Proponujemy szereg działań na rzecz (…) przyspieszenia przejścia na czystą energię. Na przykład przyspieszenie procedur wydawania pozwoleń dla odnawialnych źródeł energii i powiązanej infrastruktury, takiej jak sieci. Proponujemy zobowiązanie do wprowadzenia fotowoltaicznych dachów w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej do 2025 r. oraz dla nowych budynków mieszkalnych do 2029 r. Jest to ambitne, ale realistyczne – powiedziała przewodnicząca KE.

19/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Kolejny spadek w Europie

Według danych ACEA w kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła o 20,6 proc. Od stycznia do kwietnia 2022 r. rejestracje aut skurczyły się w całej UE o 14,4 proc., osiągając łącznie 2 930 366 sztuk.

Kilka państw europejskich wprowadziło dotacje na zakup używanych samochodów zeroemisyjnych. Autorzy raportu EV Klub Polska uważają, że takie wsparcie jest potrzebne również w Polsce. – Nie możemy pozwolić sobie na to, by w dalszym ciągu pozostawać największym złomowiskiem Europy. Aby elektromobilność stała się w Polsce trendem masowym, potrzebuje wsparcia obejmującego również rynek używanych EV – mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska.

Dyrektor generalny Stellantisa Carlos Tavares oczekuje coraz lepszych wyników w Indiach. Tavares spodziewa się, że do 2030 r. przychody w Azji Południowej wzrosną ponad dwukrotnie, a marże zysku operacyjnego będą dwucyfrowe przez następne kilka lat.

ACEA: 14,4 proc. spadku od początku roku

Źródło: acea.auto

W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła o 20,6 proc., ponieważ problemy z łańcuchem dostaw nadal mocno obciążały produkcję samochodów. ACEA wskazuje, że z wyjątkiem pandemicznego roku 2020 był to najsłabszy kwietniowy wynik pod względem liczby sprzedanych aut od początku badań (sprzedano 684 506 egzemplarzy). Do ujemnych wyników regionu przyczyniły się wszystkie główne rynki: Włochy (-33 proc.), Francja (-22,6 proc.), Niemcy (-21,5 proc.) i Hiszpania (-12,1 proc.).

Od stycznia do kwietnia 2022 r. rejestracje nowych samochodów spadły w całej UE o 14,4 proc., osiągając łącznie 2 930 366 sztuk. Włochy odnotowały największy spadek wśród kluczowych rynków w UE (-26,5 proc.), następne były Francja (-18,6 proc.), Hiszpania (-11,8 proc.) i Niemcy (-9 proc.).

PSPA: Warto wprowadzić dopłaty dla używanych „elektryków”

Źródło: pspa.com.pl

Z raportu EV Klub Polska, opracowanego we współpracy z PSPA i OTOMOTO, wynika, że dotacje do używanych samochodów elektrycznych są niezbędne do rozwoju elektromobilności w Polsce na masową skalę. Dane OTOMOTO pokazują, że używane samochody elektryczne odpowiadają za mniej niż pół procenta wszystkich wyszukań na portalu. Największy wybór ofert używanych samochodów elektrycznych jest odnotowywany wśród stosunkowo młodych pojazdów. – Wiek 66 proc. oferowanych samochodów całkowicie elektrycznych nie przekracza 4 lat. Jednak średnia cena BEV dostępnych na OTOMOTO w 2021 r. wynosi 117 244 zł. Są to koszty nieporównywalnie większe niż pojazdów z silnikami spalinowymi. Różnica wynosi ok. 25 proc. w odniesieniu do hybryd (93 576 zł) oraz niemal 3-krotność ceny w stosunku do aut konwencjonalnych napędzanych wyłącznie silnikami spalinowymi – mówi Agnieszka Czajka, general manager w OTOMOTO.

Kilka państw europejskich wprowadziło dotacje do nabycia używanych samochodów zeroemisyjnych. Przykładowo, maksymalna wysokość dofinansowania, którą można uzyskać przy zakupie używanego BEV w Niderlandach, wynosi 2 tys. euro, w Niemczech – do 6 tys. euro, zaś na Litwie i we Francji (przy uwzględnieniu premii za równoległe zezłomowanie pojazdu spalinowego) – odpowiednio 3,5 i do 6 tys. euro – czytamy w artykule.

Zdaniem autorów raportu takie dotacje pomogłyby promować elektromobilność także w Polsce. – Nie mamy złudzeń, że zdecydowana większość Polaków w kolejnych latach wciąż będzie kupowała samochody z rynku wtórnego. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której jak największa liczba tych pojazdów będzie wyposażona w napęd elektryczny. Nie możemy pozwolić sobie na to, by w dalszym ciągu pozostawać największym złomowiskiem Europy. Aby elektromobilność stała się w Polsce trendem masowym, potrzebuje wsparcia obejmującego również rynek używanych EV – mówi Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska.

Automotive News: Gdzie powstanie nowy zakład Volkswagena?

W październiku VW poinformował, że w pierwszej połowie 2022 r. planuje zdecydować o lokalizacji fabryki ogniw akumulatorowych w Europie Wschodniej, która będzie czwartą w ramach planu budowy sześciu takich obiektów na kontynencie do końca dekady. O nowy zakład niemieckiego koncernu ubiegają się Węgry, Polska, Słowacja i Czechy. Skoda jest przekonana, że ​​ Grupa Volkswagen podejmie decyzję o budowie swojej czwartej dużej fabryki akumulatorów w Europie najpóźniej do 2023 r. Marka liczy, że VW zdecyduje się zlokalizować nowy zakład w Czechach.

Automotive News: Indie szansą dla Stellantisa

Dyrektor generalny Stellantisa Carlos Tavares oczekuje, że Indie będą rentownym rynkiem z większymi możliwościami wzrostu, szybciej niż pierwotnie zakładano. Stellantis sprzedaje w Indiach swoje marki Jeep i Citroen, które stanowią ułamek światowej sprzedaży producenta, ale Tavares spodziewa się, że do 2030 r. przychody w Azji Południowej wzrosną ponad dwukrotnie, a marże zysku operacyjnego będą dwucyfrowe przez następne kilka lat. – Bycie zyskownym w Indiach jest możliwe, jeśli robisz rzeczy po indyjsku – powiedział we wtorek Tavares. Według niego oznacza to lokalne pozyskiwanie części i pionową integrację łańcucha dostaw, aby utrzymać niskie koszty, a do tego dostosowanie aut do potrzeb rynku, z funkcjami, których indyjscy konsumenci chcą i za które są gotowi zapłacić.

Samar: Marketing w internecie może być efektywny i tani

Źródło: samar.pl

Stacja Marketing radzi, jak skutecznie i tanio prowadzić marketing salonu samochodowego w internecie. W artykule zawarto 5 sposobów na efektywny marketing. Pierwszy z nich to dbałość o wizytówkę w Google. Najprawdopodobniej jako salon stacjonarny już dawno macie w Google swoją wizytówkę, wyświetlającą dane kontaktowe i godziny otwarcia. Jeśli nie – natychmiast nadróbcie ten brak! Klienci coraz częściej szukają nie tylko dobrego salonu, ale też takiego, który jest blisko miejsca, w którym aktualnie się znajdują. Można więc rzec – nie ma Cię na mapie, czyli nie istniejesz – przekonuje Stacja Marketing. Pisz, rozmawiaj, nagrywaj – zachęcają dalej autorzy tekstu, proponując m.in. stworzenie firmowego bloga lub podcastu. Zwracają też uwagę na zalety korzystania z nowych mediów i newsletterów.

18/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Raport: auta na prąd zdominują europejski rynek

Z analizy Element Energy i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, która objęła siedem europejskich rynków, wynika, że od 2025 r. popyt na pojazdy całkowicie elektryczne (BEV) wśród nabywców nowych samochodów przewyższy inne układy napędowe. Autorzy raportu przewidują, że do roku 2030 i 2040 zapotrzebowanie na „elektryki” osiągnie odpowiednio poziom ok. 50 i 70 proc.

Pod wpływem wniesionych skarg prezes UOKiK-u wszczął postępowania wyjaśniające wobec kilku ubezpieczycieli. – Sprawdzimy, na jakich zasadach kierowcom udostępniane są pojazdy zastępcze oraz czy firmy ubezpieczeniowe nie zaniżają kosztów ich wynajmu. Spory dotyczą również czasu udostępniania takiego auta – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Komisja Europejska ogłosiła najnowsze prognozy gospodarcze. Wynika z nich, że wzrost PKB w Polsce wyniesie w tym roku 3,7 proc., zaś inflacja sięgnie nad Wisłą 11,6 proc.

PSPA: Znaczenie aut na prąd zdecydowanie wzrośnie

Źródło: pspa.com.pl

PSPA i Element Energy przedstawiły raport „Elektromobilność – Czy to jedyna droga?”, który zawiera szereg scenariuszy rozwoju rynku w zakresie popytu na poszczególne rodzaje napędów do 2050 r. Analiza objęła siedem europejskich rynków (Hiszpania, Francja, Włochy, Niderlandy, Niemcy, Wielka Brytania, Polska), w których w ciągu roku rejestruje się łącznie ok. 80 proc. nowych samochodów w Europie. – Badanie konsumenckie realizowane w ramach niniejszego raportu było dotychczas największym tego typu projektem w Europie. Do ankiet przystąpiło ponad 14 tys. respondentów, którzy są nabywcami wyłącznie nowych samochodów. Łącznie zebrano ponad 112 tys. odpowiedzi, na podstawie których dokonano 35 wariantowych analiz dla każdego badanego rynku – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Autorzy raportu przewidują, że od 2025 r. popyt na pojazdy całkowicie elektryczne (BEV) wśród nabywców nowych samochodów przewyższy inne układy napędowe, a do roku 2030 i 2040 osiągnie odpowiednio poziom ok. 50 i 70 proc. Zapotrzebowanie na klasyczne hybrydy (HEV) osiągnie szczyt w 2024 r. i zmniejszy się poniżej 10 proc. do 2040 r. W przypadku hybryd typu plug-in (PHEV) popyt wzrośnie w krótkim okresie do 20 proc. (w 2025 r.), napędzany spadającymi cenami akumulatorów, a następnie zmniejszy się do 10 proc. w 2050 r. – Z raportu wynika, że koszty produkcji pojazdów BEV zostaną obniżone o 25 proc., a do 2028 r. ceny zakupu dla wszystkich segmentów samochodów zrównają się, na co wpłynie m.in. obniżenie kosztów produkcji baterii. W latach 2010-2021 koszt jednej kWh (akumulator litowo-jonowy) spadł o 89 proc., a w latach 2020-2030 możemy oczekiwać kolejnych spadków o 58 proc., co w połączeniu z unijnymi i lokalnymi regulacjami może przyczynić się do gwałtownego rozwoju elektromobilności – komentuje Maciej Mazur.

UOKiK: Czterech ubezpieczycieli sprawdzanych przez UOKiK

Źródło: uokik.gov.pl

Od lipca 2021 r. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło 20 skarg dotyczących zasad zapewniania pojazdów zastępczych osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych lub pokrywania kosztu ich wynajmu z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku. Skargi skłoniły urząd do kontroli sytuacji na rynku. – Wszcząłem postępowania wyjaśniające wobec 4 towarzystw ubezpieczeniowych, choć nie wykluczamy kolejnych, bowiem zgłaszane problemy wydają się dość typowe dla dużej części tej branży. Sprawdzimy, na jakich zasadach kierowcom udostępniane są pojazdy zastępcze oraz czy firmy ubezpieczeniowe nie zaniżają kosztów ich wynajmu. Spory dotyczą również czasu udostępniania takiego auta, za który zakłady ubezpieczeń płacą z tytułu umów ubezpieczenia, a także postanowień umownych przedsiębiorców współpracujących z ubezpieczycielami – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Postępowania wyjaśniające obejmą w pierwszym etapie spółki: Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Vienna Insurance Group, Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń oraz Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska. Celem postępowań jest zbadanie rynku i wstępne ustalenie, czy i w jakich obszarach mogło dojść do nieprawidłowości uzasadniających wszczęcie postępowań w sprawie klauzul niedozwolonych lub naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Automotive News: Stellantis rezygnuje ze zmiany warunków umów dla dostawców

Na początku roku media informowały, że Stellantis wprowadził kontrowersyjne zmiany w warunkach zamówień na 2022 r., które mogą zmusić dostawców z Ameryki Północnej do obniżania cen, gdy tylko osiągną jakiekolwiek oszczędności i pozostawania przy niekorzystnych kontraktach tak długo, jak tego chce producent.

Teraz Stellantis poinformował, że unieważnił warunki, które narzucił swoim dostawcom na początku roku w odpowiedzi na zarzuty ze strony firm sprzeciwiających się nowym kontraktom. Automotive News pisze, że producent samochodów poinformował dostawców, że powróci do warunków z 2021 r., z mocą wsteczną sięgającą 1 stycznia.

„Rzeczpospolita”: Coraz więcej ładowarek potrzebnych w Polsce

Źródło: rp.pl

Z wyliczeń Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba e-aut przypadających na jeden punkt ładowania wzrosła dwukrotnie. Przedstawiciele branży motoryzacyjnej zwracają uwagę na rosnący problem z niedoborem ładowarek. – Tempo rozbudowy sieci stacji wymaga przyspieszenia – zaapelował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Z raportu FPPE „Prądem w smog – jak rozwijać infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych” wynika, że większość z ponad 100-tysięcznych miast nie zrealizowała planów rozbudowy sieci określanych wcześniejszymi przepisami ustawy o elektromobilności. Nie ma też pomysłu, jak to robić obecnie. Obowiązek budowy stacji zdjęto ze spółek będących operatorami systemów dystrybucyjnych. Plany budowy sieci powstawały bez wizji i zbadania perspektyw elektromobilności w danym mieście. Kryteriami przy wyborze lokalizacji była dostępność mocy przyłączeniowych i liczba miejsc postojowych do ładowania. Zabrakło analiz potrzeb i oczekiwań posiadaczy e-aut i powiązań budowy sieci ze strategiami rozwoju transportu publicznego czy miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego – uważają autorzy raportu.

Tymczasem PSPA wskazuje, że sieć ładowarek w Polsce jest rozbudowywana bardzo nierównomiernie. Organizacja wylicza, że na koniec 2021 r. plany budowy ładowarek zrealizowały jedynie cztery z 38 miast. W 25 gminach stopień wypełnienia celów ustawowych nie przekroczył 50 proc., a w 16 gminach – 25 proc. Różnice występują również na poziomie województw. W woj. mazowieckim, śląskim i pomorskim na koniec 2021 r. funkcjonowało prawie 40 proc. wszystkich ogólnodostępnych stacji w Polsce, podczas gdy w podlaskim, lubelskim i świętokrzyskim zaledwie 4 proc. – czytamy w artykule.

„Rzeczpospolita”: KE obniża prognozy wzrostu

Źródło: rp.pl

Komisja Europejska ogłosiła najnowsze prognozy gospodarcze, pierwsze po agresji Rosji na Ukrainę. Na ten rok przewiduje wzrost produktu krajowego brutto o 2,7 proc. w porównaniu z 4 proc. przewidywanymi jeszcze kilka miesięcy temu. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że 1,9 pkt. proc. to efekt „przeniesiony” z 2021 r., który był okresem odbicia gospodarki po pandemicznej recesji i wielkiego wsparcia finansowego ze strony Funduszu Odbudowy. Bez tego efektu samoistny wzrost PKB w cieniu wojny wyniósłby w tym roku tylko 0,8 proc.

KE szacuje, że wzrost PKB w Polsce wyniesie w tym roku 3,7 proc., zaś inflacja, szczególnie wysoka w krajach naszego regionu, sięgnie nad Wisłą 11,6 proc.

Interia: Zero sprzedanych aut w Szanghaju

Na koniec ciekawostka z Chin, które zmagają się z rosnącą liczbą zakażeniem koronawirusem i od początku pandemii stosują strategię „zero tolerancji”. Chińskie władze natychmiast po wykryciu zakażeń z dnia na dzień zamykają całe miasta lub dzielnice. Od początku kwietnia lockdownami dotknięty był niemal każdy z 25 milionów mieszkańców Szanghaju. Także firmy nie mogą prowadzić działalności. Zamknięto wszystkie salony samochodowe. To właśnie dlatego w kwietniu w Szanghaju nie sprzedano ani jednego samochodu. Dla porównania, w zeszłym roku w tym okresie z miejskich salonów wyjechało ponad 26 tysięcy samochodów.

17/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Grupa Renault zbywa swoje aktywa w Rosji na rzecz państwa

Rada Administrująca Grupy Renault zatwierdziła podpisanie umowy o zbyciu 100 proc. udziałów w spółce Renault Russia na rzecz miasta Moskwa oraz 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ na rzecz instytutu NAMI. Innymi słowy, rosyjskie aktywa koncernu Renault stały się własnością państwową. Przeprowadzenie transakcji nie jest obwarowane żadnymi warunkami – czytamy w komunikacie Renault. Umowa przewiduje opcję odkupienia przez Grupę Renault swoich udziałów w AwtoWAZ.

Na koniec kwietnia w Polsce były zarejestrowane łącznie 46 552 osobowe i użytkowe samochody z napędem elektrycznym. Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku ich liczba zwiększyła się o 7768 sztuk – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Ignacy Morawski, główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData pisze o problemach niemieckiego przemysłu. Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że w marcu produkcja w niemieckim przetwórstwie spadła o 4,6 proc. wobec lutego, najwięcej ze wszystkich dużych krajów Unii Europejskiej.

„Dealer”, „Rzeczpospolita”, Francuskie: Rosyjskie władze przejęły aktywa Renault

Rosyjskie aktywa koncernu Renault, w tym udziały francuskiego koncernu w AwtoWAZ i moskiewskiej fabryce samochodów CJSC Renault Russia, stały się własnością państwową – podała służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Według doniesień agencji Interfax podpisano umowy o przeniesieniu 100 proc. akcji CJSC Renault Russia władzom Moskwy, a 67,69 proc. akcji AwtoWAZ – skarbowi państwa reprezentowanemu przez FSUE NAMI. Pozostałe udziały rosyjskiego producenta samochodów zatrzyma państwowa korporacja Rostec.

Renault potwierdza te doniesienia. Rada Administrująca Grupy Renault jednogłośnie zatwierdziła podpisanie umów zbycia 100 proc. udziałów Grupy Renault w Renault Rosja na rzecz podmiotu miasta Moskwa oraz 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ na rzecz rosyjskiego instytutu NAMI. Przeprowadzenie transakcji nie jest obwarowane żadnymi warunkami – wszystkie niezbędne zezwolenia zostały uzyskane – czytamy w komunikacie Renault. Media pisały wcześniej, że francuski koncern przeniesie udziały w firmie AwtoWAZ do instytutu badań motoryzacyjnych… za jednego rubla.

Umowa przewiduje opcję odkupienia przez Grupę Renault swoich udziałów w AwtoWAZ, z możliwością realizacji w określonych terminach w ciągu najbliższych 6 lat, co oznacza, że koncern pozostawił sobie pewnego rodzaju furtkę do powrotu na rosyjski rynek.

Zapowiedziano, że produkcja całej linii samochodów Łada w zakładach AwtoWAZ będzie kontynuowana. Firma będzie również zajmowała się serwisowaniem samochodów Renault na rynku rosyjskim. Tymczasem moskiewski zakład Renault zostanie przejęty przez miasto i będą tam produkowane samochody Moskwicza – napisał na swoim blogu burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin.

PSPA: 44 tys. elektrycznych „osobówek”

Źródło: pspa.com.pl

Z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA wynika, że pod koniec kwietnia 2022 r. po polskich drogach jeździło 44 667 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta odpowiadały za 48 proc. (21 450 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (52 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in – 23 217 szt. Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1885 szt.

Rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec kwietnia 2022 r. w Polsce funkcjonowało 2166 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4217 punktów). 29 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W kwietniu uruchomiono 53 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (99 punktów).

„Puls Biznesu”: Niemiecki biznes z problemami

Źródło: pb.pl

Ignacy Morawski, główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData, przygląda się kondycji niemieckiej gospodarki, która ma coraz większe problemy. Przemysł Niemiec znajduje się w produkcyjnej recesji. Najpierw pandemia, potem zaburzenia łańcuchów dostaw, a teraz wojna – ciąg wstrząsów sprawia, że produkcja w największej gospodarce Europy maleje już od trzech lat. Tak długiej serii spadków nie było w tym kraju od kilkudziesięciu lat – wskazuje Morawski. Ekonomista informuje, że ostatnie dane Eurostatu pokazują, że w marcu produkcja w niemieckim przetwórstwie spadła o 4,6 proc. wobec lutego, najwięcej ze wszystkich dużych krajów Unii Europejskiej. Natomiast w porównaniu do marca zeszłego roku zmniejszyła się o 3,9 proc. W tym samym czasie w Polsce produkcja wzrosła o 11,7 proc.

Morawski tłumaczy, że niemiecka recesja przemysłowa „jest wywołana w znacznym stopniu przez strukturalne zmiany w sektorze motoryzacyjnym: przechodzenie na nowe napędy, restrykcyjne wymogi środowiskowe”. Niemieckich samochodów produkuje się i sprzedaje coraz mniej, przy czym producenci koncentrują się na wytwarzaniu droższych modeli.

„Rzeczpospolita”: Nowy projekt VW w USA

Źródło: moto.rp.pl

Volkswagen zakłada własną markę samochodów elektrycznych – pisze „Rzeczpospolita”. Pod nazwą Scout firma chce oferować na rynku amerykańskim elektryczne samochody typu pick-up i SUV. Co najmniej dwa modele zostaną zbudowane na specjalnej platformie i mają w przyszłości konkurować z Fordem F-150 Lightning, Rivianem RT1 oraz nadchodzącą Teslą Cybertruck. Pierwsze prototypy nowych modeli mają zostać zaprezentowane w przyszłym roku, a rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na 2026 rok – czytamy w artykule.

Automotive News: Niemcy szykują się na brak rosyjskiego gazu

Niemcy szykują się na perspektywę nagłego odcięcia rosyjskiego gazu ziemnego. Jeśli do tego dojdzie, fabryki samochodów mogą być zmuszone do przejścia na droższy propan lub butan do wytwarzania pary i ciepła dla lakierni. Moskwa ograniczyła już dostawy gazu ziemnego do Niemiec. Akcja ta była jednak jedynie ostrzeżeniem – uderzając w około 3 procent rosyjskiego importu gazu. Trzyetapowy plan kryzysowy Niemiec jest obecnie na pierwszym poziomie. Oczekuje się, że wkrótce po przejściu do drugiego etapu, rząd mógłby wdrożyć działania, które obejmowałyby kontrolę państwa nad dystrybucją gazu w Niemczech – powiedzieli ludzie, którzy prosili o zachowanie anonimowości, ponieważ rozmowy są prywatne. Szczegóły planu racjonowania gazu rozwijają się za zamkniętymi drzwiami. Regulator gromadzi informacje na temat użytkowania surowca i ocenia opcje wymiany źródeł energii, ale ogólne zarysy są jasne: należy chronić konsumentów, kluczowe usługi, takie jak szpitale i firmy o znaczeniu systemowym.

16/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Opublikowano nowe VBER

Na stronach Komisji Europejskiej opublikowano ostateczną wersję rozporządzenia VBER – informuje Związek Dealerów Samochodów. Jest to drugi (po MVBER) najważniejszy dokument prawny dla rynku dealerskiego w Unii Europejskiej. W samym rozporządzeniu nie ma mowy o umowach w modelu agencyjnym, natomiast wszystkie najważniejsze rozwiązania znajdują się w innym opublikowanym tekście – „Wytycznych w sprawie ograniczeń wertykalnych”.

Automotive News informuje, że plan Renault dotyczący wydzielenia osobnych firm zajmujących się pojazdami elektrycznymi i spalinowymi może zostać zrealizowany do przyszłego roku. Według oświadczenia Renault podmiot zajmujący się pojazdami elektrycznymi i oprogramowaniem miałby siedzibę we Francji i do 2023 r. zatrudniałby około 10 tys. osób.

Ceny dóbr i usług były w kwietniu średnio o 12,4 proc. wyższe niż rok wcześniej – poinformował GUS. – Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom około 13 proc. – mówi Kamil Pastor, ekonomista PKO BP.

ZDS: KE pokazała nowe rozporządzenie VBER

Źródło: zds.org.pl

Na stronach Komisji Europejskiej opublikowano ostateczną wersję rozporządzenia VBER. ZDS podkreśla, że jest to drugi (po MVBER) najważniejszy dokument prawny dla rynku dealerskiego w Unii Europejskiej i w ogóle rynku dystrybucji, ponieważ dotyczy on umów dystrybucyjnych dla wszystkich branż. Opublikowano także tekst „Wytycznych w sprawie ograniczeń wertykalnych”, czyli dokumentu uzupełniającego rozporządzenie i stanowiącego wyjaśnienie najważniejszych kwestii. W samym rozporządzeniu nie ma w ogóle mowy o umowach w modelu agencyjnym, natomiast wszystkie najważniejsze rozwiązania znajdują się w dokumencie Wytycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami model agencyjny może mieć trzy postacie. Dealer może albo tylko negocjować i pośredniczyć w zawieraniu umowy sprzedaży, albo może taką umowę zawierać. Jeśli chodzi o zawieranie umów, dealer może to robić w imieniu zleceniodawcy, albo w swoim własnym. Nowe przepisy definiują także „autentyczny model agencyjny”. Dotyczy on sytuacji, gdy agent nie ponosi znaczących kosztów finansowych lub handlowych ryzyka w związku z umowami zawartymi lub negocjowanymi w imieniu zleceniodawcy.

ZDS opisuje również, jakie koszty definiuje nowe VBER i jakie cechy musi spełniać umowa agencyjna, żeby być uznana za autentyczny model.

Związek przypomina, że drugie rozporządzenie o porozumieniach wertykalnych dotyczące stricte rynku dystrybucji pojazdów i usług serwisowych, czyli MVBER, które miało pierwotnie stracić moc 31 maja 2023 roku, zostanie przedłużone o kolejne 5 lat, tj. do 31 maja 2028 roku.

Automotive News: Renault zbliża się do podziału biznesu

Nissan poinformował, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, czy wydzieli swoją działalność związaną z pojazdami elektrycznymi, co rozważa Renault. Francuski koncern bada możliwość utworzenia podmiotu zajmującego się pojazdami elektrycznymi i oprogramowaniem. Automotive News informuje, że plan wydzielenia osobnych firm zajmujących się pojazdami elektrycznymi i spalinowymi może zostać zrealizowany do przyszłego roku.

Według czwartkowego oświadczenia Renault podmiot zajmujący się pojazdami elektrycznymi i oprogramowaniem miałby siedzibę we Francji i do 2023 r. zatrudniałby około 10 000 osób.

Money: Coraz wyższa inflacja

Źródło: money.pl

Z najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynika, że ceny dóbr i usług były w kwietniu średnio o 12,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Dwa tygodnie temu urzędnicy szacowali kwietniową inflację na 12,3 proc. Drożyzna przybiera na sile, co pokazuje też statystyka dotycząca podwyżek cen miesiąc do miesiąca. Średnio zwiększyły się o 2 proc. – czytamy w serwisie Money. pl. Ceny towarów wzrosły o 13,1 proc. r/r, a ceny usług o 10 proc. r/r.

W kwietniu w porównaniu z marcem ostro w górę poszły ceny żywności (o 4,4 proc.). Zdrożała energia (o 2,4 proc.), lekko spadły za to ceny paliw (o 0,8 proc.). – Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom około 13 proc. Powodem, dla którego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, są ceny paliw. Chodzi o to, że wkrótce zacznie wygasać efekt wysokiej zeszłorocznej bazy na cenach paliw, który podbija inflację. I nawet jeśli ceny paliw utrzymają się na wysokim, obecnym poziomie lub nieco wzrosną, to ze względu na coraz niższe dynamiki roczne, inflacja będzie się obniżać – ocenia Kamil Pastor, ekonomista PKO BP.

„Rzeczpospolita”: Rośnie znaczenie internetowej sprzedaży aut używanych

Źródło: rp.pl

Według analityków platformy Spotawheel rozwój e-commerce jest obecnie najważniejszym trendem w zakresie sprzedaży i odkupu aut na rynku wtórnym. Radosław Grzela, dyrektor zarządzający Spotawheel w Polsce uważa, że tradycyjny model sprzedaży opierający się na salonach, showroomach i rozbudowanych działach handlowych utrzymał się wśród dealerów samochodów dość długo, niemal bez żadnej konkurencji ze strony świata cyfrowego. – Sfera cyfrowa była do tej pory traktowana przez nasz sektor dość nieufnie, a strony internetowe służyły głównie jako mniej lub bardziej eleganckie wizytówki, bez żadnych funkcjonalności związanych z e-commerce – mówi Grzela. Sytuacja uległa jednak zmianie, a klienci chcą korzystać z nowych technologii.

Rok temu grupa Aures Holdings, operator sieci AAA AUTO, zapowiedziała uruchomienie internetowego salonu samochodów używanych Driverama. Przedsięwzięcie ma się opierać na internetowych zakupach i sprzedaży używanych samochodów w Europie Zachodniej, a docelowo powinno objąć nawet klientów końcowych poza państwami członkowskimi UE. W ramach Driveramy sprzedano do tej pory ponad 2,6 tys. pojazdów. – Uruchomienie projektu znacznie przyspieszyły nasze doświadczenia sprzedaży samochodów przez internet w czasie pandemii. Nauczyliśmy się, jak skonfigurować wszystkie procesy, aby osiągnąć wysoki wskaźnik skuteczności transakcji, a samochody nie były zwracane. Pierwsze wyniki Driveramy pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze – powiedział Stanislav Gálik, dyrektor generalny Driveramy, podczas podsumowania wyników Aures Holdings.

Automotive News: „Elektryki” VW rentowne jak spalinowe szybciej niż planowano

Grupa Volkswagen spodziewa się, że jej działalność w zakresie pojazdów elektrycznych będzie tak rentowna, jak samochody z silnikami spalinowymi szybciej niż planowano. Wcześniej VW spodziewał się, że za dwa do trzech lat zrówna marżę zysku z pojazdów z silnikami spalinowymi ze sprzedażą pojazdów elektrycznych. Teraz firma sygnalizuje, że stanie się to prędzej. Szef VW Herbert Diess nie podał jednak harmonogramu odpowiadającego na pytanie, kiedy biznes pojazdów elektrycznych dorówna rentownością silnikom spalinowym.

Grupa VW dostarczyła w zeszłym roku 452 tys. pojazdów elektrycznych na całym świecie i chce, aby do 2030 r. połowa jej światowej produkcji była w pełni elektryczna.

Automotive News: Coraz więcej luksusowych aut w USA

Źródło: autonews.com

Amerykanie kupują coraz więcej aut z najwyższej półki. Alan Haig, prezes firmy doradczej Haig Partners powiedział, że łączna sprzedaż w USA siedmiu ultraluksusowych marek – Lamborghini, Maserati, Bentleya, Rolls-Royce’a, Ferrari, McLarena i Astona Martina — wzrosła o 5 procent od 2018 roku.

13/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Unijni prawodawcy za zakazem sprzedaży aut spalinowych

Prawodawcy z Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego poparli propozycję 100-proc. redukcji emisji CO2 do 2035 roku, co uniemożliwiłoby sprzedaż nowych pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi w UE.

PZPM informuje, że w ciągu 10 dni maja zarejestrowano w Polsce 7 400 nowych samochodów osobowych. Oznacza to spadek o 12,6 proc. rok do roku. Łącznie odnotowano 8 253 rejestracje aut osobowych i dostawczych, o 15 proc. mniej względem roku ubiegłego.

Toyota pobiła roczne rekordy zysków, pomimo trwającej pandemii i globalnego niedoboru półprzewodników. Koncern przyznaje jednak, że przyszłość jest niepewna. Na wyniki firmy może mocno rzutować rosnąca inflacja, wojna w Ukrainie i ciągły problem z niedoborem komponentów.

„Dealer”, Automotive News, „El Mundo”: Prawodawcy UE popierają zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikiem spalinowym

Prawodawcy Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego poparli planowaną na 2035 r. redukcję emisji CO2 o 100 proc., co w praktyce oznacza koniec sprzedaży nowych pojazdów napędzanych benzyną, dieslem oraz hybryd, w tym plug-inów.

Jednocześnie zagłosowano przeciwko propozycjom wprowadzenia bardziej rygorystycznych celów ograniczenia emisji CO2 z samochodów w 2027 i 2030 r.

PZPM: 12 proc. spadku w „osobówkach”

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM informuje, że w ciągu 10 dni maja zarejestrowano w Polsce 7 400 nowych samochodów osobowych. Oznacza to spadek o 12,6 proc. w porównaniu do roku 2021. Znacznie większe załamanie – aż o 31,1 proc., odnotowały natomiast auta dostawcze do 3,5 t. W ciągu pierwszej dekady miesiąca zarejestrowano 853 takie pojazdy.

Łącznie odnotowano 8 253 rejestracje aut osobowych i dostawczych, a wolumen nowych samochodów zmniejszył się o 15 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Samar: UOKiK nie może interweniować w sprawie indywidualnych sporów dotyczących napraw aut

Źródło: samar.pl

Niedawno prezes UOKiK-u zakwestionował praktyki ograniczania uprawnień z tytułu przedłużonej gwarancji wyłącznie z uwagi na fakt dokonywania przeglądów lub serwisów aut poza ASO.  Wątpliwości urzędu wzbudziły działania importerów pięciu marek: Forda, Nissana, Citroena, DS i Peugeota. – Po przeprowadzonej interwencji przedsiębiorcy zmienili swoje praktyki i nie będą ograniczać uprawnień z tytułu gwarancji tylko ze względu na serwisowanie samochodów poza autoryzowanymi stacjami obsługi – mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Samar zapytał UOKiK, co będzie w sytuacji, gdy importerzy uznają, że żaden niezależny warsztat nie spełnia producenckich standardów. Na jakiej podstawie importerzy będą weryfikowali poprawność naprawy? Przede wszystkim, zgodnie z prawem, dostawca pojazdów powinien udostępnić niezależnym podmiotom informacje techniczne w zakresie napraw i konserwacji dotyczących danej marki. Brak udostępnienia takich informacji może zostać uznany za niezgodny z prawem i oznaczać złamanie przepisów zakazujących zawierania porozumień ograniczających konkurencję. Podkreślenia wymaga, że dostęp do wyżej wymienionych informacji jest niezbędny dla przeprowadzenia naprawy lub konserwacji pojazdu zgodnie ze standardami danego producenta – napisano w mailu od urzędu.

Dalej UOKiK tłumaczy, że nie może interweniować w sytuacji sporu: „ewentualne zakwestionowanie przez importera prawidłowości przeprowadzenia konkretnej naprawy lub konserwacji stanowić będzie indywidualny spór, dla którego rozstrzygnięcia właściwa będzie droga postępowania cywilnego ze względu na brak możliwości interwencji UOKiK w sprawach indywidualnych”.

Automotive News: Rekordowe wyniki Toyoty

Źródło: autonews.com

Toyota podała najnowsze, rekordowe wyniki finansowe. W roku finansowym zakończonym 31 marca zysk operacyjny firmy wzrósł o 36 procent, do 24,61 mld dolarów. Toyota odnotowała też wysoką marżę zysku operacyjnego na poziomie 9,5 proc., w porównaniu z 8,1 proc. rok wcześniej.

Największy na świecie producent samochodów poinformował, że dochód netto w całym roku fiskalnym wzrósł o 27 proc. do 23,38 mld dolarów, podczas gdy przychody wzrosły o 15 proc. do 257,42 mld dolarów. Obie te sumy ustanowiły również nowe rekordy dla Toyoty. Globalna sprzedaż wzrosła o 7,6 proc. do 8,23 mln pojazdów w roku podatkowym. Skonsolidowana wielkość sprzedaży obejmuje dostawy dla marek Lexus i Toyota, a także Daihatsu i Hino.

Producent samochodów prognozuje jednocześnie, że zysk operacyjny i zysk netto spadną w bieżącym roku podatkowym kończącym się 31 marca 2023 r., mimo że firma spodziewa się rekordowej sprzedaży detalicznej. Toyota zakłada, że koszty surowców mocno wzrosną. Perspektywy dodatkowo „zaciemnia” niepewność co do inflacji na rynkach takich jak USA, utrzymujące się problemy z łańcuchem dostaw półprzewodników, pandemiczne blokady w Chinach i trwająca wojna w Ukrainie.

Automotive News: W Rosji sprzedają coraz mniej

Zachodnie sankcje i zawieszanie działalności przez wielu producentów aut coraz mocniej rzutują na rosyjski rynek motoryzacyjny. Sprzedaż samochodów w Rosji spadła w kwietniu o 79 proc. do 32 706 aut. Stowarzyszenie Europejskich Przedsiębiorstw AEB szacuje, że sprzedaż samochodów marki Łada, budowanych przez rosyjskiego producenta AvtoVAZ, zmniejszyła się o 78 procent.

NEXTA, CNN: Rosjanie zabili kijowskiego dealera

Źródło: twitter.com

Stacja CNN opublikowała nagranie, na którym widać jak rosyjscy żołnierze zabijają w Ukrainie dwóch cywili, strzelając w plecy. Media informują, że jednym z zabitych był kijowski dealer samochodowy, a drugim pracownik ochrony. Do zdarzenia doszło 16 marca.

12/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Szef Renault: oddzielenie aut na prąd jest zasadne

Dyrektor generalny Renault Luca de Meo uważa, że samochody elektryczne i spalinowe to „dwa różne sporty”. Jego zdaniem istnieje uzasadnienie dla oddzielenia biznesu dotyczącego aut na prąd od działu pojazdów spalinowych. – Postrzegamy EV jako rozwijającą się firmę, a ICE [silniki spalinowe] jako stabilny generator gotówki – powiedział de Meo.

Przedstawiony przez premiera plan pomocy kredytobiorcom opiera się na trzech filarach. Jednym z nich są wakacje kredytowe. Jak poinformował Mateusz Morawiecki, wprowadzone zostaną cztery miesiące wakacji kredytowych w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

Polska branża wytwarzania części motoryzacyjnych nieźle radzi sobie w obecnych czasach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. 71 proc. producentów elementów do nowych samochodów i 59 proc. dostawców części do używanych pojazdów odnotowało wzrost produkcji w I kw. w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2021 r. – czytamy w artykule.

Automotive News: Renault bliskie decyzji o rosyjskim biznesie

Dyrektor generalny Renault Luca de Meo powiedział, że producent samochodów podejmie w najbliższych tygodniach decyzję o przyszłości biznesu w Rosji, gdzie zawiesił działalność w marcu po inwazji Rosji na Ukrainę. – Negocjacje wciąż trwają – powiedział de Meo na konferencji FT Future of the Car 2022. Media informowały wcześniej, że Renault przeniesie 68 proc. udziałów w największym rosyjskim producencie samochodów AvtoVAZ do instytutu badań motoryzacyjnych… za jednego symbolicznego rubla. Koncern nie skomentował jednak tych doniesień.

De Meo ocenił również, że samochody elektryczne i spalinowe to „dwa różne sporty”. Jego zdaniem istnieje przemysłowe uzasadnienie wydzielenia tych dwóch układów napędowych jako osobnych biznesów. – Postrzegamy EV jako rozwijającą się firmę, a ICE [silniki spalinowe] jako stabilny generator gotówki – powiedział de Meo, który planuje zrestrukturyzować firmę, aby ułatwić elektryfikację.

„Rzeczpospolita”: Jak rząd pomoże kredytobiorcom?

Źródło: rp.pl

Rząd przedstawił założenia w sprawie pomocy kredytobiorcom. Plan opiera się na trzech filarach. Jak poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki, wprowadzone zostaną cztery miesiące wakacji kredytowych w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Koszt tego wsparcia szacowany jest na 3 mld zł – relacjonuje „Rzeczpospolita”. Plan przewiduje również, że banki będą musiały uzupełnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców kwotą 1,4 mld zł w tym roku, tak aby w funduszu znajdowały się 2 mld zł. Wskaźnik WIBOR, na którym obecnie oparte są kredyty w złotych, będzie zaś obniżony do nowej stawki, wynegocjowanej przez rząd z bankami.

Czy kredytobiorcy skorzystają na pomysłach rządu? Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, uważa, że wakacje kredytowe są słuszne, jednak oznaczają one odłożenie spłat raty kredytu, a nie ich anulowanie. Więc nie do końca jest prawdą, że kredytobiorcy na tym zaoszczędzą.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Branża części w niezłej kondycji

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że polska branża wytwarzania części motoryzacyjnych nieźle radzi sobie w obecnych czasach. 71 proc. producentów elementów do nowych samochodów i 59 proc. dostawców części do używanych pojazdów odnotowało wzrost produkcji w I kw. w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2021 r. – czytamy w artykule. Jak będzie wyglądała przyszłość? Gazeta zwraca uwagę, że przy ograniczonej produkcji nowych samochodów będzie się utrzymywał zwiększony popyt na używane auta, a więc i na części do nich. Jednocześnie według prognoz słabsze wyniki zanotują producenci części uzależnieni od kontraktów z dostawcami nowych pojazdów.

Jakub Faryś, szef Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, uważa, że po kilku gorszych latach dojdzie do odbicia w produkcji nowych samochodów. W zeszłym roku Stellantis zakończył w Gliwicach produkcję Opla Astry. W zamian jeszcze wiosną ma być rozkręcona produkcja dostawczaków, m.in. pod marką Peugeot. Niektórzy komentatorzy przypuszczają, że po zamknięciu rosyjskiej fabryki koncernu Stellantis w Kałudze, gdzie także wytwarzano samochody dostawcze, produkcja w Gliwicach osiągnie jeszcze większe rozmiary. Zwiększenie produkcji w Polsce zapowiada także Volkswagen. – Można się zatem spodziewać, że za dwa-trzy lata polska produkcja samochodów osobowych i dostawczych osiągnie pół miliona sztuk rocznie. Pod względem wartości produkcji zbliży się do wartości wytwarzanych części – przewiduje Faryś.

„Rzeczpospolita”: Coraz więcej starych aut w Polsce

Źródło: rp.pl

Według danych Samaru w kwietniu 2022 r. zarejestrowano w Polsce 67 542 sprowadzone z zagranicy używane samochody osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Oznacza to spadek na przestrzeni roku o 17 proc. Zdecydowaną większość (61 461 sztuk) stanowiły samochody osobowe – tu spadek sięgnął 16,8 proc., a pozostałą część (6081) samochody dostawcze, po spadku o 19,1 proc. „Rzeczpospolita” relacjonuje, że import po czterech miesiącach roku wynosi obecnie 265 500 aut i jest niższy niż w podobnym okresie zeszłego roku o 14,1 proc. Nieco mniejszy spadek odnotowały samochody osobowe (241 176 sztuk, mniej o 13,9 proc.), większy – auta dostawcze (24 324 sztuk, mniej o 16 proc.).

Dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pokazują z kolei, że w pierwszych czterech miesiącach 2022 r. wzrósł import starszych samochodów. Do 63,1 proc. zwiększył się udział pojazdów powyżej dziesięciu lat rejestrowanych w Polsce po raz pierwszy. Na koniec 2021 r. wskaźnik ten wynosił 57,8 proc., a rok wcześniej – 55,5 proc. Przed pandemią, czyli w 2019 r., był jeszcze niższy – było to 54,5 proc. Z danych PZPM wynika, że przed pandemią w 2019 r. sprowadzaliśmy nieco ponad 11 proc. pojazdów w wieku do czterech lat. W 2021 r. roku udział samochodów w wieku do czterech lat sięgnął 9,9 proc., a po pierwszych czterech miesiącach tego roku spadł do 8 proc. – czytamy dalej w dzienniku.

Średni wiek importowanego auta wyniósł po czterech miesiącach br. 12,56 roku, a w samym kwietniu było to rekordowe 12,61 roku. Choć Polacy kupują starsze auta, to wydają na nie więcej. Z danych firmy Cofidis wynika, że przeciętne auto kupowane na kredyt przez jej klientów w okresie od stycznia do marca 2022 r. kosztowało ponad 53 tys. zł. Tymczasem w całym ubiegłym roku było to niecałe 50,5 tys. zł, w 2020 r. 42,5 tys. zł, a rok wcześniej 38 tys. zł.

Automotive News: Geely kupi udziały w koreańskim biznesie Renault

Chiński koncern Geely Automobile kupi nieco ponad jedną trzecią koreańskiego biznesu Renault o nazwie Korea Motors za 200 milionów dolarów. Automotive News pisze, że umowa umożliwiłaby Geely eksportowanie samochodów zbudowanych w Korei Południowej do USA, prawdopodobnie dla Waymo. – Dzięki umowie o wolnym handlu między Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi Renault czy Geely nie będą musiały płacić podatków, jeśli będą eksportować pojazdy wyprodukowane w Korei Południowej do Stanów Zjednoczonych – powiedział Song Sung-jae, analityk w Hana Financial Investment.

11/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Grupa Cichy-Zasada ponownie na szczycie Listy TOP50

Wiemy już, jak kształtuje się najnowsze zestawienie Listy TOP50. Miano lidera polskiego rynku dealerskiego utrzymała Grupa Cichy-Zasada, ze sprzedażą 20 583 nowych aut i rocznym spadkiem wolumenu o 3,2 proc. Drugie miejsce zajęła Grupa PGD, sprzedając 17 155 samochodów. Trzecia lokata należy do Grupy Plichta, która osiągnęła wynik 13 616 sprzedanych nowych samochodów. Wśród czołowej pięćdziesiątki wzrosła rentowność biznesu, ale wskaźnik konsolidacji rynku (liczony razem z salonami producenckimi) minimalnie spadł.

„Puls Biznesu” informuje, że spółka Kingsman Finance podpisała umowę agencyjną z chińskim producentem aut elektrycznych Seres. Umowa dotyczy sprzedaży kompaktowego SUV-a Seres 3 i została podpisana na rok. – Naszą przewagą konkurencyjną jest posiadanie gotowych samochodów i możliwość sprzedaży od ręki. Poszukujemy klientów wśród osób i podmiotów przekonanych do elektromobilności, które nie zostały terminowo obsłużone przez inne marki – mówi Maciej Orłoś, partner zarządzający w Kingsman Finance.

KPMG i PZPM podsumowują wyniki rynku motoryzacyjnego. W pierwszym kwartale br. zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych, ciężarowych oraz przyczep i naczep. Wzrosła natomiast sprzedaż aut osobowych z napędami alternatywnymi.

„Dealer”: Rośnie rentowność branży dealerskiej

W czasie tegorocznego Forum TOP100, które po trzech latach pandemicznej przerwy znów odbyło się stacjonarnie, poznaliśmy wyniki najnowszej edycji Listy TOP50 – zestawienia największych polskich dealerów i grup dealerskich pod względem sprzedaży nowych aut. Wiele wskazuje na to, że na rynku rośnie znaczenie posiadanych autoryzacji. Dowodzą tego dobre, a nawet bardzo dobre rezultaty, które osiągnęli dealerzy związani z Toyotą, BMW, Kią czy Hyundaiem, a zdecydowanie gorsze przedstawicieli Grupy Volkswagen i Stellantisa.

Kolejnym trendem widocznym na tegorocznej liście jest dalszy, choć skromny, wzrost konsolidacji wśród dealerskiej pięćdziesiątki. Sprzedaż nowych samochodów TOP50 zwiększyła się o 7,9 proc., do 259 724 szt., a to wynik o 1,2 pkt. proc. lepszy niż ogólnopolska średnia. W rezultacie współczynnik konsolidacji TOP50 urósł do 49,9 proc. (+0,57 pkt. proc.) i już wkrótce prawdopodobnie przekroczy połowę. Tendencja zmienia się jednak, jeżeli do najnowszego zestawienia doliczone zostaną punkty sprzedaży powiązane z centralami importerskimi. W takiej konfiguracji wskaźnik konsolidacji nieznacznie spadł – z 53,24 proc. do 52,92 proc.

Generalnie na Liście za 2021 r. widać więcej zieleni. Wynik „pod kreską” zanotowało tylko 15 z 50 uczestników rankingu, ale co ciekawe, w tym gronie znalazło się aż czterech przedstawicieli czołowej dziesiątki, nie wyłączając lidera rankingu sprzed roku – Grupy Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive, która zakończyła rok z wynikiem 20 583 sprzedanych aut, o 3,2 proc. niższym niż przed rokiem. Niewielki spadek nie przeszkodził firmie należącej do Mirosława Cichego i Sobiesława Zasady w utrzymaniu pierwszego miejsca, choć przewaga grupy zmalała. Pozostałe firmy znajdujące się na podium zestawienia odnotowały bowiem wyraźny wzrost. Drugie miejsce na tegorocznej Liście TOP50 zajęła Grupa PGD z wynikiem 17 155 sprzedanych aut i wzrostem aż o 19,91 proc., a podium zamknęła Grupa Plichta, która sprzedała 13 616 samochodów, o 6,49 proc. więcej niż przed rokiem.

Niska dostępność samochodów, rosnące ceny, a także wynikające z tego wszystkiego ograniczenie rabatowania sprzedaży wywołały skokowy wręcz wzrost rentowności branży. W 2022 r. współczynnik rentowności osiągnął rekordowe 2,70 proc. (+50 proc. r/r). Na dalszy wzrost nie ma jednak raczej co liczyć. Utrudniają to inflacja i wojna w Ukrainie, a także spodziewany spadek rosnącego od ponad roku popytu na samochody. Wiele wskazuje więc na to, że zyski z 2021 r. długo będą nie do powtórzenia.

Obszerniejsza analiza najnowszej Listy i biznesowych wskaźników TOP50 w najnowszym numerze „Dealera”.

Lista do pobrania na stronie: www.top100forum.pl/listatop50

„Puls Biznesu”: Marka Seres z przedstawicielem w Polsce

Źródło: pb.pl

Spółka Kingsman Finance, broker finansowy, w której partnerem zarządzającym jest dziennikarz Maciej Orłoś, podpisała umowę agencyjną z chińskim producentem aut elektrycznych Seres. Umowa dotyczy sprzedaży kompaktowego SUV-a Seres 3 i została podpisana na rok. Kingsman Finance nie ma własnego showroomu, a testowanie aut będzie się odbywać door to door. „Puls Biznesu” informuje, że w myśl podpisanego porozumienia spółka świadczy usługi serwisowe indywidualnie, na zasadzie outsourcingu. Autoryzowanym punktem serwisowym jej klientów będzie podwarszawski Chwalibóg Motors. Firma chce sprzedać w tym roku 30-50 samochodów. – Jesteśmy pierwszym podmiotem w Polsce, który – będąc wcześniej brokerem finansowym – stał się autoryzowanym dealerem samochodowym. Przygotowywaliśmy się do tego pięć lat. W ciągu pięciu następnych zamierzamy otworzyć filie w największych polskich miastach. Docelowo chcemy pełnić funkcję multiproduktowego showroomu, oferującego m.in. produkty takich firm jak Genesis Motors czy Damon Motors. Nie chcemy natomiast koncentrować się wyłącznie na pojazdach elektrycznych. Będziemy kłaść nacisk na wszelkie motoryzacyjne ciekawostki, wychodzące poza główne nurty rynku. To jedyna sensowna droga rozwoju dla mniejszych graczy – uważa Dariusz Olejnik, właściciel Kingsman Finance.

Marka Seres powstała w Dolinie Krzemowej w 2016 r. Należy do chińskiej Chongqing Sokon Industry Group. Szacowana cena auta Seres 3 w Polsce to 169,9 tys. zł. brutto. – Naszą przewagą konkurencyjną jest posiadanie gotowych samochodów i możliwość sprzedaży od ręki. Poszukujemy klientów wśród osób i podmiotów przekonanych do elektromobilności, które nie zostały terminowo obsłużone przez inne marki. Obecna sytuacja geopolityczna, determinująca kondycję m.in. polskiego rynku motoryzacyjnego, sprawia, że widzimy tu spory potencjał – mówi Maciej Orłoś, partner zarządzający w Kingsman Finance.

KPMG, PZPM: Słaby początek roku

Źródło: KPMG

Z nowego raportu KPMG i PZPM dotyczącego branży motoryzacyjnej wynika, że w pierwszym kwartale br. zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3 proc.), ciężarowych (-3,4 proc.) oraz przyczep i naczep (-2,8 proc.). Wzrosła natomiast sprzedaż aut osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4 proc. rok do roku. To najsłabszy wynik od wielu lat na początek roku. – Spadki, które obserwujemy w kolejnym miesiącu, właściwie we wszystkich kategoriach pojazdów, nie dziwią w kontekście wciąż nierozwiązanych problemów z dostępnością półprzewodników i trwającej wojny w Ukrainie. Warto jednak podkreślić, że po raz pierwszy od wielu lat spadła liczba pojazdów kupowanych przez przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę to, że sprzedaż pojazdów dostawczych i ciężarowych uznaje się za sygnał wyprzedzający koniunkturę gospodarczą, obecna sytuacja może oznaczać, że przedsiębiorcy myślą o przyszłości bez optymizmu. Cieszy natomiast wzrost liczby pojazdów niskoemisyjnych, a w konsekwencji – bardzo szybki spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych z silnikami Diesla, których kupujemy już tylko ok. 10 procent – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

„Rzeczpospolita”: Nadchodzi spowolnienie gospodarcze

Źródło: rp.pl

Według danych GUS w kwietniu wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji nad Wisłą, wzrósł o 12,3 proc. rok do roku, najbardziej od niemal ćwierćwiecza. Jak podało wstępnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w kwietniu do 5,3 proc. z 5,4 proc. miesiąc wcześniej. Ekonomiści przeciętnie spodziewają się zwyżki PKB w całym roku o 3,8 proc., podczas gdy na początku stycznia spodziewali się wyniku na poziomie 4,4 proc. „Rzeczpospolita” pisze, że udany początek roku może jednak maskować spowolnienie gospodarcze, którego ekonomiści powszechnie oczekują. Analitycy z mBanku wyliczają, że nawet gdyby PKB zatrzymał się do końca roku na poziomie z I kwartału, to w całym roku wzrósłby o około 5 proc. – Nawet nasza prognoza, zakładająca wzrost PKB o 4,8 proc., uwzględnia recesję w III i IV kwartale – mówi „Rz” Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku. Jego zdaniem w II kwartale wzrost gospodarczy w Polsce podtrzyma jeszcze konsumpcja. Później jednak będzie ona słabła pod wpływem wysokiej inflacji, która tłumi wzrost siły nabywczej gospodarstw domowych, oraz podwyżek stóp procentowych i ograniczenia inwestycji firm.

„Rzeczpospolita”: USA rozwijają przemysł aut na prąd

Źródło: moto.rp.pl

Administracja Joe Bidena przeznaczy ponad 3 mld dolarów ze środków na infrastrukturę na produkcję baterii do e-aut – informuje „Rzeczpospolita”. Wśród finansowanych inicjatyw będzie obróbka minerałów używanych do baterii dużej pojemności i odzyskiwanie surowców wtórnych z tych baterii. Prezydent Biden chce, by do 2030 r. połowa sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych pojazdów miała napęd elektryczny. – Gdy mamy do czynienia z podwyższaniem przez Władimira Putina cen ropy i gazu, to trzeba odnotować, że pojazdy elektryczne będą na dłuższą metę tańsze dla amerykańskich rodzin – mówi Mitch Landrieu, koordynator w urzędzie prezydenta ds. infrastruktury.

Automotive News: Brakuje elektrycznych Mercedesów

Dyrektor generalny Mercedes-Benz Ola Kallenius poinformował, że marka jest praktycznie wyprzedana z samochodów elektrycznych, ponieważ zmniejszone łańcuchy dostaw utrudniają producentowi nadążenie za rosnącym popytem. Kallenius powiedział, że reakcja klientów na rodzinę zelektryfikowanych pojazdów firmy o nazwie EQ była „tak ogromna, że ​​robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej dostarczyć samochody klientom”.

10/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Brak wzrostu w serwisach

„Wprost” relacjonuje wyniki badania przygotowanego przez MotoFocus. pl we współpracy z SDCM i Santander Bank Polska. Okazuje się, że na rynku usług warsztatowych nie pojawił się oczekiwany sezonowy wzrost liczby klientów. Nie widać też wzrostu przychodów warsztatów. Na stagnację lub spadek przychodów wskazało prawie 60 proc. respondentów.

SEAT wraz z Grupą Volkswagen rozpoczął projekt Future: Fast Forward. Inicjatywa skupia ponad 60 firm z 11 regionów Hiszpanii. Jej głównym założeniem jest zelektryfikowanie tamtejszych zakładów, budowa gigafabryki akumulatorów w Walencji oraz utworzenie pełnego łańcucha dostaw baterii w Hiszpanii.

Ciekawostka z Norwegii. Media informują, że tamtejsze władze chcą promować transport publiczny w miejsce mocno dotowanych aut elektrycznych, które generują coraz większe korki uliczne.

„Wprost”: Stagnacja w serwisach

Źródło: auto.wprost.pl

Z badania podsumowującego sytuację po I kwartale 2022 roku, przygotowanego przez MotoFocus. pl we współpracy z SDCM i Santander Bank Polska wynika, że na rynku usług warsztatowych nie pojawił się oczekiwany sezonowy wzrost liczby klientów. Tylko 35 proc. serwisów miało w marcu więcej zleceń niż w lutym. 32 proc. nie zauważyło zmian, zaś 23 proc. miało mniej klientów. W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku wzrost liczby wykonanych napraw w okresie styczeń-marzec br. odnotowało 36 proc. warsztatów, zaś spadek zgłosiło około 30 proc. ankietowanych – relacjonuje „Wprost”.

Mimo rosnącej inflacji i coraz wyższych kosztów prowadzenia działalności, nie widać też wzrostu przychodów warsztatów. Na stagnację lub spadek przychodów wskazało prawie 60 proc. respondentów.

SEAT, Automotive News: Hiszpania centrum pojazdów elektrycznych

SEAT wraz z Grupą Volkswagen rozpoczął projekt Future: Fast Forward. Inicjatywa ta skupia ponad 60 firm z 11 regionów Hiszpanii. Jej głównymi założeniami są zelektryfikowanie zakładów w Martorell i Navarrze, budowa gigafabryki akumulatorów w Walencji oraz utworzenie pełnego łańcucha dostaw baterii w Hiszpanii. Partnerzy projektu Future: Fast Forward kierowanego przez Grupę Volkswagen oraz SEAT S.A. złożyli wniosek do programu Strategicznego Projektu Odbudowy i Transformacji Gospodarczej dla pojazdów elektrycznych i połączonych. Celem jest przekształcenie Hiszpanii w główne centrum pojazdów elektrycznych w Europie.

Grupa Volkswagen zainwestuje 10 mld euro w produkcję pojazdów elektrycznych i akumulatorów w Hiszpanii. Jest to o około 3 miliardy euro więcej, niż wcześniej planowano. VW ogłosił również umowę partnerską z największym hiszpańskim zakładem energetycznym, Iberdrola, który utworzy park słoneczny, aby częściowo zasilić fabrykę ogniw akumulatorowych VW, która ma zostać zbudowana w gminie Sagunto niedaleko Walencji.

„Rzeczpospolita”: Energia coraz droższa

Źródło: energia.rp.pl

Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii biją rekordy. W piątek stawka megawatogodziny w ramach kontraktu rocznego z dostawą na 2023 r. osiągnęła na TGE 999,80 zł. To najwięcej od rozpoczęcia składania ofert na ten kontrakt. Także cena gazu na TGE z dostawą na 2023 r. sięgnęła tego dnia rekordowych 517,17 zł/MWh. „Rzeczpospolita” wskazuje, że największy wpływ na wzrost cen energii na polskiej TGE miał Gazprom, który zakręcił kurek z gazem dla Polski i Bułgarii, po tym, jak oba kraje odmówiły płacenia w rublach. To zwiększyło niepewność co do dostaw błękitnego paliwa do innych krajów UE. Dziennik pisze, że ceny gazu nadal będą dyktować wysokie ceny energii. Może to potrwać nawet dwa-trzy lata. Normalizacja cen energii będzie zależeć od tego, jak długo potrwa wojna w Ukrainie. Dziennik przestrzega, że klientów czekają podwyżki.

Autoblog: Norwegia promuje transport publiczny

Norwegia chce wprowadzić ograniczenia dla samochodów elektrycznych – pisze serwis Autoblog. Mimo tego, że takie pojazdy są bardziej ekologiczne niż spalinowe, z ich użytkowaniem wiążą się wciąż tradycyjne mankamenty – między innymi uliczne korki. Norweski minister transportu Jon-Ivar Nygard napisał ostatnio do norweskiego zarządcy dróg publicznych oświadczenie, w którym stwierdza, że samochody elektryczne są ekologiczne, ale koniecznie trzeba uatrakcyjnić inne formy podróżowania, czyli transportem publicznym, rowerem i pieszo – czytamy w artykule. Jak skłonić ludzi do zmian? Poprzez ograniczenia dla aut na prąd i odebranie dotychczasowych zachęt dla posiadaczy „elektryków”, również finansowych. Autor artykułu wskazuje, że przywileje o charakterze finansowym spowodowały znaczący spadek wpływów do norweskiego budżetu. Mniejsze wpływy to mniej pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę drogową i transport publiczny. Rządzący doszli do wniosku, że jednak coś poszło nie tak i najwyższy czas to zmienić. Ograniczenia dla samochodów elektrycznych mają sprawić, że Norwegia się odkorkuje.(…) Wydaje mi się, że to marzenie ściętej głowy, bo ludziom nie chodzi o napęd, tylko o wygodę, a komunikacja publiczna nie może pod tym względem konkurować z własnym samochodem – zwraca uwagę autor artykułu.

Automotive News: Ford sprzedaje udziały w Rivianie

Źródło: autonews.com

Akcje Rivian Automotive Inc. spadły o prawie 10 procent w obrocie przedrynkowym po doniesieniach mediów informujących, że Ford Motor Co. sprzedaje z dyskontem 8 mln swoich udziałów w producencie aut na prąd. Ford jest właścicielem około 12 procent akcji Riviana, czyli prawie 102 milionów akcji.

9/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: UOKiK: naprawy gwarancyjne nie tylko w ASO

Prezes UOKiK-u zakwestionował praktyki ograniczania uprawnień z tytułu przedłużonej gwarancji wyłącznie z uwagi na fakt dokonywania przeglądów lub serwisów aut poza ASO. UOKiK zbadał czy tego rodzaju działania prowadzą importerzy i dealerzy. – Wątpliwości wzbudziły działania importerów pięciu marek: Forda, Nissana, Citroena, DS i Peugeota. Po przeprowadzonej interwencji przedsiębiorcy zmienili swoje praktyki i nie będą ograniczać uprawnień z tytułu gwarancji tylko ze względu na serwisowanie samochodów poza autoryzowanymi stacjami obsługi – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W kwietniu w Polsce zarejestrowanych zostało 8 397 nowych samochodów klasy premium, o 17,32 proc. mniej niż w marcu br. i o 4 proc. więcej w zestawieniu z kwietniem ubiegłego roku – informuje Samar. W ubiegłym miesiącu samochody z wyższej półki odnotowały drugi po marcu najwyższy w historii udział w rynku nowych samochodów osobowych w Polsce wynoszący 24,1 proc.

„Auto Świat” przypomina, że 4 maja wszedł w życie obowiązek umieszczania na szybie samochodu naklejki uprawniającej do wjazdu do strefy czystego transportu. Po wprowadzeniu stref za poruszanie się po wyznaczonym obszarze bez obowiązkowej nalepki grozi kara w wysokości 500 zł.

UOKiK: Kontrola u importerów i dealerów

Źródło: uokik.gov.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w jednym ze swoich komunikatów przypomina, że zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami sprzedawcy nowych samochodów nie powinni wymagać od nabywców dokonywania przeglądów technicznych (w czasie przedłużonej gwarancji) wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi pod groźbą utraty gwarancji. Takie działanie może być uznane za porozumienie ograniczające konkurencję pomiędzy importerami i autoryzowanymi stacjami obsługi (ASO), którego skutki są niekorzystne zarówno dla kupujących samochody, jak i dla niezależnych warsztatów – tłumaczy organ. Prezes UOKiK sprawdził w ramach badania rynku, czy tego typu praktyki stosują polscy importerzy samochodów. Przeanalizowano działania 14 importerów (Ford Polska, Stellantis Polska, Nissan Sales Central&Eastern Europe, Mazda Motor Logistics Europe, Opel Poland, Toyota Motor Poland Company Limited, FCA Poland, BMW Vertriebs, MMC Car Poland, Mercedes-Benz Polska, Kia Motors Polska, Renault Polska, Hyundai Motor Poland, Volkswagen Group Polska). Badaniem objęto również ponad 70 przedsiębiorców – dealerów lub ASO, należących do sieci badanych importerów. – Wątpliwości wzbudziły działania importerów pięciu marek: Forda, Nissana, Citroena, DS i Peugeota. Po przeprowadzonej interwencji przedsiębiorcy zmienili swoje praktyki i nie będą ograniczać uprawnień z tytułu gwarancji tylko ze względu na serwisowanie samochodów poza autoryzowanymi stacjami obsługi. To dobra wiadomość tak dla kierowców, którzy kupili lub planują kupić nowe samochody z salonów, jak i dla niezależnych warsztatów naprawczych – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Money: Stopy znowu w górę

Źródło: money.pl

Rada Polityki Pieniężnej zareagowała na dwucyfrową inflację i zdecydowała o ósmej z rzędu podwyżce stóp procentowych, które wzrosły o 0,75 pkt proc. Główna stawka oprocentowania w NBP od maja wynosi 5,25 proc. Decyzja NBP jest bardziej zachowawcza, niż przewidywali ekonomiści. Panowało powszechne przekonanie o podwyżce o 1 pkt proc.

Samar: Wysoki udział klasy premium

Źródło: samar.pl

W kwietniu 2022 roku w Polsce zarejestrowanych zostało 8 397 nowych samochodów klasy premium, o 17,32 proc. mniej niż w marcu br. i o 4 proc. więcej w zestawieniu z kwietniem ubiegłego roku. Kwietniowy wynik był też większy niż przed pandemią –wówczas zarejestrowano 7 036 samochodów z segmentu premium. Co ciekawe, w ubiegłym miesiącu samochody z wyższej półki miały drugi po marcu najwyższy w historii udział w rynku nowych samochodów osobowych w Polsce wynoszący 24,1 proc. Łącznie od stycznia do kwietnia tego roku zarejestrowane zostały 30 692 nowe samochody klasy premium, o 5,12 proc. (1 656 sztuk) mniej niż w analogicznym okresie roku 2021.

Pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych marek na koniec kwietnia 2022 roku przypadło w udziale BMW. Koncern zarejestrował w naszym kraju 8 076 nowych samochodów osobowych, co było wynikiem o 1,60 proc. mniejszym niż przed rokiem. Druga lokata należy do Mercedesa. Producent ze Stuttgartu zarejestrował w Polsce od stycznia do kwietnia 7 046 samochodów z wyższej półki, o 3,20 proc. mniej (r/r). Na trzecim miejscu było Audi. Firma z Ingolstadt zarejestrowała 5 960 osobowych samochodów klasy premium. To rezultat o 10,12 proc. słabszy w porównaniu z sytuacją zanotowaną na koniec czwartego miesiąca ubiegłego roku.

„Auto Świat”: Nowa naklejka do stref czystego transportu

Źródło: auto-swiat.pl

4 maja 2022 r. wszedł w życie obowiązek umieszczania na szybie samochodu naklejki uprawniającej do wjazdu do strefy czystego transportu. Do strefy bez żadnych ograniczeń wjadą pojazdy bezemisyjne, czyli czysto elektryczne (z zielonymi tablicami rejestracyjnymi), w pozostałych przypadkach gminy określą, które pojazdy hybrydowe i spalinowe będą mogły poruszać się po strefie.

Jak będą wyglądać naklejki? Na ośmiokątnej naklejce w kolorze zielonym, której ostateczny wzór został określony po przeprowadzeniu konsultacji m.in. z samorządami, oprócz numeru rejestracyjnego i nazwy gminy, która wydała naklejkę, znajdą się także dane dotyczące roku produkcji oraz rodzaju paliwa, którym zasilany jest pojazd (P – benzyna, D – olej napędowy, M – mieszanka paliwo-olej, LPG – gaz płynny propan-butan, CNG – gaz ziemny, H – wodór, EE – pojazd zasilany energią elektryczną) – czytamy w artykule. Sposób wydawania naklejki mają określić w uchwałach rady gmin, a w myśl ustawy o elektromobilności zakaz wjazdu do strefy nie będzie obejmował pojazdów, którymi poruszają się lub są dowożone osoby niepełnosprawne. „Auto Świat” przypomina, że chociaż na razie strefy czystego transportu jeszcze nie obowiązują, to trzeba pamiętać, że po ich wprowadzeniu za poruszanie się po strefie bez obowiązkowej nalepki grozi kara w wysokości 500 zł.

„Rzeczpospolita”: Koniec stanu epidemii

Źródło: rp.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. – Spełniające się prognozy pozwalają nam myśleć, że powoli epidemia zmierza w kierunku endemii, sytuacji w której wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia, przechorowanie nie stanowi już takiego zagrożenia dla życia – powiedział Niedzielski. Dodał, że testem dla stanu epidemii w Polsce będzie wrzesień, kiedy spodziewać się można w wyniku powrotu do szkół, do pracy, zwiększonej transmisji i wystąpienia sezonowości zachorowań.

6/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: AAA AUTO rozwija działalność w Polsce

Zaczynamy od wyników sieci AAA AUTO. W I kwartale br. firma sprzedała rekordowe 21 787 pojazdów, w tym 12 033 samochody w Czechach, 4 924 w Polsce oraz 4 544 na Słowacji. Media informują, że AAA AUTO buduje w Polsce centrum importowo-eksportowe na potrzeby działalności transgranicznej, do którego będzie sprowadzać samochody kupione w Europie Zachodniej i tutaj przygotowywać je do sprzedaży.

W kwietniu zarejestrowano w Polsce 61 587 tys. używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy – informuje PZPM. To o 16,7 proc. mniej niż przed rokiem.

Według danych ACEA w pierwszym kwartale 2022 r. zwiększył się udział pojazdów hybrydowych z napędem elektrycznym, osiągając 25,1 proc. całkowitej sprzedaży samochodów osobowych w Unii Europejskiej.

Interia, Inwestycje: Rośnie sprzedaż AAA AUTO

Firma AURES Holdings poinformowała o rekordowych wynikach sprzedaży aut używanych w swojej sieci AAA AUTO. – W pierwszym kwartale 2022 roku sprzedawaliśmy w całej grupie średnio ponad 245 samochodów dziennie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy sprzedaliśmy 21 787 aut, co stanowi rekordowy wynik kwartalny w historii. W Czechach były to 12 033 samochody, w Polsce 4924, zaś na Słowacji 4544 – podsumowała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings.

Firma realizuje kolejne inwestycje. AAA AUTO buduje w Polsce centrum importowo-eksportowe na potrzeby działalności transgranicznej, do którego będzie sprowadzać samochody kupione w Europie Zachodniej i tutaj przygotowywać je do sprzedaży. Centrum będzie się też zajmować samochodami zakupionymi przez klientów zagranicznych; miesięczna wydajność placówki ma wynosić 300 aut.

PZPM: Spadek w imporcie

Źródło: pzpm.org.pl

PZPM podaje najnowsze informacje na temat pierwszych rejestracji w Polsce używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. Analiza obejmuje lata 2021-2022 i powstała na podstawie danych z CEPiK-u. Z informacji wynika, że w kwietniu zarejestrowano 61 587 tys. używanych samochodów osobowych sprowadzonych z zagranicy. To o 16,7 proc. mniej niż przed rokiem. 55,2 proc. aut używanych zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce w okresie od stycznia do kwietnia br. miało silnik benzynowy, a 41,2 proc. – Diesla.

„Puls Biznesu”: Abonament na auta coraz droższy

Źródło: pb.pl

W ciągu ostatniego roku nowe samochody podrożały aż o 24 proc. – wynika z wyliczeń ekspertów platformy Carsmile. W kwietniu 2022 r. po raz pierwszy przeciętna miesięczna rata za samochód przekroczyła 2 tys. zł i wyniosła 2064 zł netto. Według obliczeń Samaru średnia cena katalogowa samochodu osobowego sprzedanego w marcu wyniosła 154,7 tys. zł i była o 13,5 proc. wyższa niż przed rokiem. – Gdy uwzględnimy inne czynniki wpływające na wysokość miesięcznej raty za auto, czyli przede wszystkim wstrzymanie rabatów dealerskich oraz podwyżki stóp procentowych, to okaże się, że efektywnie samochody zdrożały nie o 13, ale o 24 proc., czyli niemal dwa razy więcej, niż wynika z samych podwyżek cen katalogowych – tłumaczy Michał Knitter, wiceprezes Carsmile. Jego zdaniem kilka najbliższych miesięcy będzie trudne. – Dlatego, jeśli ktoś myśli o zakupie samochodu, powinien zamówić go jak najszybciej i cierpliwe czekać na dostawę, bo spadku cen na pewno nie będzie – przekonuje Knitter.

„Puls Biznesu”: Firmy zmniejszają inwestycje

Źródło: pb.pl

Ignacy Morawski, główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData, analizuje kondycję polskiej gospodarki. Ekonomista zauważa, że dwa ważne wskaźniki publikowane przez Narodowy Bank Polski sugerują, że w gospodarce zaczyna się ochłodzenie inwestycyjne. Pierwszy z opisywanych wskaźników pokazuje, że komitety kredytowe banków komercyjnych widzą słabnący popyt na kredyt inwestycyjny. Drugi sugeruje, że maleje odsetek firm, które planują podejmowanie nowych projektów inwestycyjnych.

Zdaniem Morawskiego są dwie fundamentalne przesłanki, które mogą skłaniać przedsiębiorstwa do ograniczania planów inwestycyjnych. Pierwsza z nich to niepewność związana z wojną w Ukrainie. Drugą przesłanką do ograniczania inwestycji mogą być rosnące stopy procentowe, które podnoszą koszt finansowania oraz zwiększają atrakcyjność lokowania nadwyżek finansowych w bezpiecznych aktywach, na przykład w obligacje – tłumaczy Morawski. Zdaniem NBP poważniejsze ograniczenie aktywności inwestycyjnej może nastąpić w momencie, gdy rynkowe stopy procentowe sięgną 7-8 proc.

ACEA: Rośnie udział „elektryków” w europejskim rynku

Źródło: acea.auto

ACEA informuje, że w pierwszym kwartale 2022 r. wzrósł udział hybrydowych pojazdów elektrycznych w europejskim rynku. Pojazdy z tym napędem stanowiły 25,1 proc. całkowitej sprzedaży samochodów osobowych w Unii Europejskiej (odnotowano wzrost z 20,9 proc. w pierwszym kwartale 2021 r.). Łączna liczba rejestracji nowych pojazdów zasilanych elektrycznie również wzrosła w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Akumulatorowe pojazdy elektryczne prawie podwoiły swój udział w rynku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i obecnie stanowią 10 proc. całej sprzedaży, wyprzedzając hybrydy typu plug-in, które zagarnęły 8,9 proc. rynku UE.

Udział w rynku nadal tracą pojazdy z silnikami Diesla i benzyną. Od stycznia do marca 2022 r. rejestracje samochodów z napędem wysokoprężnym w całej UE odnotowały gwałtowny spadek (-33,2 proc.), osiągając 378 009 sztuk. W efekcie udział w rynku samochodów z silnikiem Diesla zmniejszył się o 5,3 punktu procentowego w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku. Znacznie zmniejszył się również udział w rynku aut benzynowych – z 40,8 proc. do 36 proc. Mimo tego spadku, samochody benzynowe nadal cieszą się największą popularnością pod względem wolumenu (808 039 sztuk).

W pierwszym kwartale 2022 r. sprzedaż pojazdów elektrycznych na baterie (BEV) w UE wzrosła o 53,4 proc., osiągając łącznie 224 145 samochodów. Z kolei hybrydowe pojazdy elektryczne (HEV), z 563 030 samochodami sprzedanymi od stycznia do marca, były najpopularniejsze pod względem rodzaju paliwa po benzynie, osiągając wzrost o 5,3 proc.

5/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Kwiecień na dwucyfrowym minusie

Zaczynamy od wyników rejestracji z ubiegłego miesiąca. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w kwietniu zarejestrowano w Polsce 39 763 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 t, czyli o 15,51 proc. mniej niż rok wcześniej oraz o 12,93 proc. mniej niż w marcu 2022 roku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o szczegółach szóstego pakietu unijnych sankcji na Rosję. KE proponuje m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy.

Mimo ciągłego niedoboru półprzewodników i trwającej wojny w Ukrainie Volkswagen liczy na dobre wyniki w tym roku. Koncern spodziewa się wzrostu sprzedaży między 8 a 13 proc., a marży zysku operacyjnego w wysokości od 7 do 8,5 proc.

Samar: 13 proc. spadku w „osobówkach”

Źródło: samar.pl

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w kwietniu zarejestrowano w Polsce 39 763 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5 t, czyli o 15,51 proc. (-7 297 szt.) mniej niż rok wcześniej oraz o 12,93 proc. (-5 903 szt.) mniej niż w marcu 2022 roku. Dane skumulowane (157 665 szt.) wykazują spadek sprzedaży w 2022 roku o 13,85 proc. (-25 342 szt.).

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano w Polsce 34 883 samochody osobowe, o 13,12 proc. (-5 269 szt.) mniej niż rok wcześniej i o 11,76 proc. (-4 649 szt.) mniej niż w marcu 2022 r. Dotychczas w 2022 roku zarejestrowano 136 933 samochody osobowe, o 13,35 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (-21 093 szt.).

Udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł w kwietniu 28,4 proc. Udział firm osiągnął poziom 71,6 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 24 965 aut. Udział klientów firmowych w 2022 roku wyniósł dotychczas 70 proc.

Liderem rynku pozostaje Toyota. W 2022 roku klienci zarejestrowali 24 870 aut tej marki, o 9,39 proc.  mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział Toyoty w rynku wyniósł 18,16 proc. Na pozycji wicelidera znalazła się KIA, w przypadku której liczba zarejestrowanych aut wyniosła 12 439 szt., o 29,90 proc. więcej niż w 2021 roku. Udział marki sięgnął 9,08 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Skoda. Klienci czeskiego producenta zarejestrowali w 2022 roku 11 479 samochodów, o 42,24 proc. mniej niż przed rokiem. Udział marki w polskim rynku wyniósł 8,38 proc.

Wirtualny Nowy Przemysł: KE chce embarga na rosyjską ropę

Źródło: wnp.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji, który ma zostać wprowadzony w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. KE proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy. W ciągu sześciu miesięcy UE ma zakończyć import ropy naftowej, a do końca roku embargo rozszerzy się na produkty rafinowane.

Przewodnicząca KE przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy „duże rosyjskie banki”, w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.

Automotive News: VW liczy na duży wzrost

Volkswagen spodziewa się wzrostu sprzedaży między 8 a 13 proc., a marży zysku operacyjnego w wysokości od 7 do 8,5 proc. w 2022 roku – relacjonuje Automotive News. Dyrektor generalny Herbert Diess przyznał, że firma nie może obecnie przewidzieć pełnego wpływu pogorszenia sytuacji politycznej i gospodarczej na swoją działalność, w tym ewentualnego zakazu importu rosyjskiej energii.

„Rzeczpospolita”: Ekonomiści popierają przyjęcie europejskiej waluty

Niemal 65 proc. ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” ekonomistów uważa, że wydarzenia w Ukrainie są argumentem na rzecz możliwie szybkiego przyjęcia wspólnej europejskiej waluty. Blisko 70 proc. zgadza się z tezą, że w strefie euro Polska byłaby bezpieczniejsza finansowo. – Wpływ przyjęcia euro na wzrost gospodarczy zależałby od tego, jak Polska przygotowałaby się do członkostwa w unii walutowej, w tym zwłaszcza od tego, czy zostałyby zbudowane zabezpieczenia przed cyklem boomów i krachów. Gdyby to zrobiono, członkostwo w strefie euro przyczyniłoby się do przyspieszenia wzrostu, a nie jego spowolnienia – ocenia dr hab. Andrzej Rzońca, profesor SGH i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Automotive News: Duży spadek sprzedaży we Francji

Sprzedaż samochodów we Francji spadła w kwietniu o 23 procent, ponieważ łańcuchy dostaw europejskich producentów zostały dotknięte skutkami wojny na Ukrainie. W ubiegłym miesiącu na tamtejszym rynku zarejestrowano 108 723 nowe samochody. Od początku roku sprzedaż we Francji spadła o 19 procent.

Automotive News: Stellantis rozwija biznes współdzielenia aut

Stellantis zgodził się na kupno biznesu współdzielenia samochodów Share Now od BMW i Mercedes-Benz. Share Now, lider europejskiego rynku, umożliwia klientom korzystanie ze smartfonów do krótkoterminowego wynajmu samochodów, w tym pojazdów BMW, MINI, Mercedesa, Smarta i Fiata w miastach. Brigitte Courtehoux, która kieruje działem mobilności Stellantis o nazwie Free2move, powiedziała, że ​​transakcja była częścią planów grupy, aby zwiększyć przychody netto z tej działalności do 700 milionów euro w 2025 roku i do 2,8 miliarda euro w roku 2030.

4/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Jak wysoko sięgną stopy procentowe?

„Rzeczpospolita” znów analizuje wyniki polskiej gospodarki i prognozy na przyszłość. Dziennik pisze, że w związku z rosnącą inflacją już niebawem dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Ekonomiści z ING Banku Śląskiego za podstawowy scenariusz przyjęli wzrost stopy referencyjnej NBP do 7,5 proc., chociaż do niedawna zakładali, że nastąpi to w 2023 r. Obecnie sądzą, że do tego poziomu stopy dojdą już w tym roku.

Także „Puls Biznesu” przynosi najnowsze dane z gospodarki. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce spadł i w kwietniu wyniósł 52,4 pkt. wobec 52,7 pkt. w marcu – podała firma Markit.

Według informacji przekazanych przez Automotive News, Hyundai Motor kończy wspólne projekty z Rimac Group po tym, jak chorwacki producent samochodów pogłębił swoje powiązania z Porsche.

„Rzeczpospolita”: To nie koniec podwyżek stóp procentowych

Źródło: rp.pl

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na czwartek. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści są niemal zgodni, że stopa referencyjna NBP znów zostanie podniesiona o 1 pkt proc., tym razem do 5,5 proc. Do niedawna wielu ekonomistów uważało, że na tym poziomie skończą się podwyżki stóp procentowych. Wobec rosnącej inflacji kolejni eksperci podkreślają jednak, że stopy będą rosły nadal. Ekonomiści z ING Banku Śląskiego już kilka miesięcy temu za podstawowy scenariusz przyjęli wzrost stopy referencyjnej NBP do 7,5 proc., chociaż do niedawna zakładali, że nastąpi to w 2023 r. Obecnie sądzą, że do tego poziomu stopy dojdą już w br. – Docelowy poziom przesuwa się do 7,5-10 proc. Dwucyfrowe stopy procentowe w Polsce przestają być tematem teoretycznym – mówi Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. To obecnie skrajna prognoza, ale wzrost stóp do 7-8 proc. to już scenariusz dominujący – czytamy w dzienniku. Zdaniem Beneckiego inflacja osiągnie szczyt 13-15 proc. w połowie br. Podobne są oczekiwania innych ekonomistów. Potem inflacja powinna hamować stopniowo, ale średnio w br. wyniesie prawdopodobnie 11,5-12 proc.

„Puls Biznesu”: PMI ze spadkiem

Źródło: pb.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 52,4 pkt. wobec 52,7 pkt. w marcu – podała firma Markit. Kwiecień był kolejnym miesiącem wyzwań dla polskich producentów. Problemy po stronie podaży, rosnąca inflacja i niestabilność rynku – wiązane przez respondentów z wojną w sąsiedniej Ukrainie  wszystkie miały wpływ na kondycję sektora wytwórczego – napisano w komentarzu.

Automotive News: Hyundai zakończy współpracę z firmą Rimac?

Hyundai i Kia wspólnie zainwestowały 80 milionów euro w elektryczny start-up Rimac w 2019 roku, aby w zamian przejąć 12 procent udziałów w firmie. Hyundai ogłosił następnie dwa projekty: elektryczny samochód sportowy dla submarki Hyundai N performance oraz sportowy pojazd na ogniwa paliwowe.

Powołując się na anonimowe źródła, Automotive News pisze, że Hyundai Motor kończy wspólne projekty z Rimac Group po tym, jak chorwacki producent samochodów pogłębił swoje powiązania z Porsche. Nie wiadomo, czy koreańska firma sprzeda swoje udziały w firmie Rimac.

Automotive News: Koncerny ograniczają działalność w Rosji

Volvo Cars i Jaguar Land Rover zwalniają rosyjskich pracowników biurowych po wstrzymaniu sprzedaży samochodów w tym kraju – podała gazeta „Kommiersant”. JLR poinformował Automotive News Europe, że firma nadal obsługuje swoich rosyjskich klientów.

Brytyjski producent samochodów wstrzymał dostawy pojazdów do Rosji w marcu, twierdząc, że sankcje związane z wojną na Ukrainie stworzyły przeszkody w handlu. Volvo potwierdziło z kolei, że zmniejszyło liczbę pracowników w Rosji. Koncern zawiesił sprzedaż w tym kraju po inwazji Rosji na Ukrainę.

Automotive News: Niemieccy producenci chcą być bardziej ekologiczni

W miarę jak Niemcy przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła energii, zużycie energii przez tamtejszych producentów samochodów pokazuje, jak bardzo najważniejszy przemysł w kraju jest uzależniony od paliw kopalnych – wynika z analizy Reutera. Zgodnie z danymi Carbon Disclosure Project (CDP) z 2021 r. Volkswagen był uzależniony od nieodnawialnych źródeł energii w około 80 proc. swoich potrzeb, podczas gdy w przypadku BMW liczba ta wynosiła ponad 60 proc.

W artykule czytamy, że generatory energii odnawialnej pokrywają znikomą część globalnego zapotrzebowania producentów aut na energię – według danych jest to około 1 procent w przypadku Volkswagena, a jeszcze mniej w przypadku firm Mercedes-Benz i BMW.

Grupa Lellek: Sadzenie drzew za sprzedaż aut

Źródło: portal.lellek.pl

Grupa Lellek realizuje specjalną akcję ekologiczną. Częściowy dochód ze sprzedaży samochodów firma przeznacza na program zalesiania wybranych obszarów w Polsce. W ramach akcji każdy sprzedany przez dealera w 2022 roku samochód, nowy lub używany, to jedno posadzone drzewo.

2/05/2022

Dealerski Przegląd Prasy: Inflacja podwyższy stopy procentowe

„Rzeczpospolita” pisze o kolejnym wzroście cen, który według wstępnych danych GUS wyniósł w kwietniu 12,3 proc. rok do roku. Kołem zamachowym inflacji były ceny surowców energetycznych i rolnych. Zdaniem ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała cykl podwyżek stóp procentowych. Na majowym posiedzeniu prawdopodobnie po raz kolejny podniesie stopę referencyjną o 1 pkt proc., czyli do 5,5 proc.

Samar publikuje wywiad z Wojciechem Halarewiczem, wiceprezesem Mazda Europe. Jego zdaniem ceny aut będą dalej rosły, także „elektryków”. – Jest ryzyko, że koszty rzadkich surowców, które są używane do produkcji „elektryków”, mogą niespodziewanie rosnąć, co może się przełożyć na ostateczne ceny tych samochodów – uważa przedstawiciel Mazdy.

Grupa Inchcape zgodziła się sprzedać swój rosyjski biznes lokalnemu kierownictwu. Firma postanowiła opuścić Moskwę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i zachodnimi sankcjami.

„Rzeczpospolita”: Inflacja przekroczyła 12 proc.

Źródło: rp.pl

Według wstępnych danych GUS wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w kwietniu o 12,3 proc. rok do roku. CPI wzrósł też o 2 proc. w stosunku do marca.

Kołem zamachowym inflacji były ceny surowców energetycznych i rolnych. Paliwa do prywatnych środków transportu podrożały w kwietniu o 27,8 proc. rok do roku po 33,5 proc. w marcu. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 12,7 proc. rok do roku po zwyżce o 9,2 proc. w marcu – pisze „Rzeczpospolita”.

Zdaniem ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała cykl podwyżek stóp procentowych. W czwartek, na majowym posiedzeniu, prawdopodobnie po raz kolejny podniesie stopę referencyjną o 1 pkt proc., czyli do 5,5 proc. – relacjonuje dziennik. Jeszcze niedawno ekonomiści zakładali, że na tym poziomie stopy się zatrzymają. Obecnie przybywa jednak prognoz, wedle których stopa referencyjna NBP dojdzie do 7 proc., a może nawet wyżej.

Samar: Mazda chce zachować alternatywę dla „elektryków”

Źródło: samar.pl

Samar publikuje wywiad z Wojciechem Halarewiczem, wiceprezesem Mazda Europe. Jednym z tematów rozmowy jest wpływ wojny w Ukrainie na działalność Mazdy. – W Rosji Mazda wstrzymała sprzedaż samochodów, nie dostarczamy także z Japonii komponentów do produkcji aut w fabryce we Władywostoku, będącej naszym joint-venture z lokalną firmą. Natomiast jeśli chodzi o Ukrainę, to w kraju tym Mazda nie ma bezpośrednich dostawców komponentów, więc nasza produkcja nie ucierpiała – mówi Halarewicz. Samar pyta również o to, co czeka rynek motoryzacyjny w kontekście problemów z dostępnością komponentów elektronicznych czy surowców do produkcji aut. – Najkrócej ująłbym to tak: zanim będzie lepiej, będzie gorzej. Choćby dlatego, że Chiny ponownie z powodu pandemii koronawirusa zamykają porty i fabryki. Sytuacja z dostępnością półprzewodników też nie uległa poprawie, ale my nauczyliśmy się z tym żyć, choćby poprzez dywersyfikację źródeł zaopatrzenia – mówi przedstawiciel Mazdy.

Jego zdaniem ceny aut będą dalej rosły, także „elektryków”. – Jest ryzyko, że koszty rzadkich surowców, które są używane do produkcji „elektryków”, mogą niespodziewanie rosnąć, co może się przełożyć na ostateczne ceny tych samochodów. Dlatego my w Mazdzie zawsze mówiliśmy, że tworząc silniki, warto mieć alternatywę dla aut elektrycznych, co umożliwi przetrwanie burz – tłumaczy Halarewicz.

Mitsubishi: Nowy obiekt we Wrocławiu

W podwrocławskiej Długołęce powstał salon i serwis Mitsubishi należącej do Grupy PGD sieci Japan Motors. Oddział dysponuje trzema stanowiskami diagnostycznymi i serwisowymi, oferując ponadto klientom usługi blacharsko-lakiernicze. Stacja może się pochwalić ekspozycją wszystkich modeli Mitsubishi, a na klientów czeka pełna gama samochodów testowych. – Cieszymy się z powstania kolejnego już salonu, będącego owocem współpracy z Grupą PGD. Mamy nadzieję, że wrocławscy klienci docenią wysoką jakość obsługi doświadczonego zespołu Mitsubishi Japan Motors, a nowy punkt sprzedaży i serwis będą dużym udogodnieniem dla posiadaczy samochodów naszej marki – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor operacyjny polskiego oddziału Mitsubishi Motors.

Automotive News: Inchcape sprzedaje biznes w Rosji

Brytyjska grupa dealerska Inchcape zgodziła się sprzedać swój rosyjski biznes lokalnemu kierownictwu, gdy firma opuści Moskwę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Sprzedaż spowoduje stratę bezgotówkową przed opodatkowaniem w wysokości około 240 milionów funtów, z czego 140 milionów funtów wynika ze skumulowanych strat z tytułu różnic kursowych – poinformował Inchcape.

Sprzedaż rosyjskiego biznesu za 76 mln euro ma zostać sfinalizowana w przyszłym miesiącu.

Automotive News: Zysk Forda w Europie

Ford Motor opublikował lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe w Europie za pierwszy kwartał br. Zysk netto  w wysokości 207 milionów dolarów został osiągnięty pomimo spadku sprzedaży pojazdów z powodu zakłóceń w łańcuchu dostaw – powiedział w środę analitykom dyrektor finansowy firmy John Lawler.

Sprzedaż hurtowa Forda (sprzedaż dla dealerów) w Europie w tym kwartale spadła o 9 proc. do 254 tys. szt. w porównaniu z 278 tys. w tym samym okresie ubiegłego roku.

Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.