Księgowość

Podwyższona stawka amortyzacji za wynajmowane auta? Nie przy łączeniu wynajmu z leasingiem

Część dealerów poza sprzedażą samochodów zajmuje się także ich wynajmem prowadząc wypożyczalnie. Co w sytuacji, kiedy jako spółka leasingujemy samochody, a w tym samym czasie wynajmujemy je klientom? Jak się okazuje, sąd nie zgadza się, by firmy działające w takim modelu miały prawo do podwyższonej stawki amortyzacji.

Do takich wniosków prowadzi (nieprawomocny jeszcze) wyrok, który wydał 1 lutego 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. I SA/Ol 561/22). Jedna z firm, zajmująca się wynajmem pojazdów specjalistycznych (m.in. dostawczych), w ramach którego oferuje finansowanie, ubezpieczenie czy usługi serwisowe, poprosiła o interpretację indywidualną. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy przedsiębiorstwo, które zawiera umowę leasingu operacyjnego na samochody, by następnie wynajmować je klientom, a później wykupuje flotę, aby móc nadal prowadzić wynajem, ma prawo uważać je za używane środki trwałe podlegające przyspieszonej amortyzacji.

WAŻNA ZMIANA

Kluczowa jest tu nowelizacja z 1 stycznia 2021 r., zgodnie z którą środki trwałe uważa się za używane, jeśli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane przez podmiot inny niż on sam przez okres co najmniej 6 miesięcy. W omawianym wypadku fiskus uważa, że twierdzenie, iż skoro przedsiębiorstwo wynajmuje samochody, to tym samym z nich nie korzysta – a korzystają tylko wynajmujący – jest niesłuszne.

Sprawa trafiła ostatecznie do WSA w Olsztynie. Podatnik nie zgodził się z interpretacją fiskusa, argumentując, że pojazdy są wykorzystywane do przewozu towarów przez firmy trzecie, nie zaś przez niego samego. Przedsiębiorca prowadzący wynajem jest bowiem zdania, że wykorzystanie środka trwałego należy rozumieć jako jego rzeczywiste użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Jak zauważa, chodzi więc o wspomniany przewóz (obejmujący towary lub surowce).

KTO KORZYSTA Z AUT?

WSA twierdzi jednak, że firma, poprzez wynajem, wykorzystuje pojazdy do prowadzonej działalności, a następnie, po upływie przynajmniej pół roku, nabywa je i w dalszym ciągu wynajmuje. To z kolei oznacza, że tak przed nabyciem samochodów, jak i po przedsiębiorstwo korzysta z nich w tożsamy sposób – wskazuje „Rzeczpospolita”. Zdaniem WSA fakt, że środki trwałe były wykorzystywane przed ich nabyciem także przez podatnika (a nie tylko przez firmy korzystające z jego oferty wynajmu), przesądza o braku możliwości uznania ich za używane, a tym samym stanowi brak podstaw do zastosowania podwyższonej stawki amortyzacji.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.