Księgowość

Zostało już tylko 13 dni na złożenie CIT-8! Czy termin zostanie przedłużony?

Spółki dostały trzy dodatkowe miesiące na wykonanie obowiązków sprawozdawczych, zaś jednostki sektora finansów publicznych – o miesiąc więcej – wynika z rozporządzenia ministra finansów, które weszło w życie 10 marca. Co zaś z terminami złożenia CIT-8 i CIT-8AB?

Ostateczny termin sporządzenia sprawozdania finansowego to obecnie 30 czerwca, zatwierdzenia sprawozdania finansowego – 30 września, zaś wysłania sprawozdania finansowego – najpóźniej do 17 października 2022 r. Problem w tym, że wciąż nie ma drugiego rozporządzenia, wydłużającego termin na złożenie zeznań CIT-8 i CIT-8AB oraz wpłatę tego podatku, choć pojawił się już – lakoniczny, ale jednak – komentarz w tej sprawie Ministerstwa Finansów.

DECYZJE W NAJBLIŻSZYM CZASIE

To już nie pierwszy raz, kiedy rozporządzenie o przedłużeniu czasu na rozliczenie podatku będzie najprawdopodobniej wydane niedługo przed upływem terminu, choć sam projekt zakłada, że termin złożenia CIT-8 i CIT-8AB ma być przesunięty do 30 czerwca 2022 r.

Rządowe Centrum Legislacji powiadomiło, że projekt jest wciąż na etapie komisji prawniczej, dlatego nie jest jasne, kiedy może zostać podpisany i opublikowany. „Rzeczpospolita” dowiedziała się w Ministerstwie Finansów jedynie, że decyzje mają być podjęte w najbliższym czasie. „Nie uspokaja to jednak przedsiębiorców, którym zostało tylko kilkanaście dni na rozliczenie. Ustawowy termin złożenia CIT-8 upływa na koniec marca 2022 r., gdy rok podatkowy jest zbieżny z kalendarzowym” – zwraca uwagę dziennik. Doradca biznesowy Paweł Lewandowski ocenia dla „RP”, że może się okazać, iż „rozporządzenie wejdzie w życie w ostatniej chwili i nie będzie szczególnie przydatne”.

Wygląda więc na to, że projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. przedłużenia terminu poczeka jeszcze trochę na podpis ministra i publikację w Dzienniku Ustaw. Tymczasem sam projekt wydłużający obecny termin pojawił się już 11 lutego w wykazie prac legislacyjnych. Ustawowy termin na złożenie zeznań mija – standardowo – 31 marca. Przypomnijmy, że w 2021 r. rozporządzenie o wydłużeniu terminu pojawiło się dopiero 29 marca. Wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.