Aktualności

Od A do Z. Produkcja e-Craftera w całości w Polsce

Elektryczny „dostawczak” Volkswagena będzie powstawał wyłącznie w Polsce. Koncern zadecydował o przeniesieniu jego produkcji do fabryki we Wrześni.

Do tej pory proces wytwórczy był podzielony między zakłady w Polsce i Niemczech. We Wrześni, niewielkiej miejscowości pod Poznaniem, konstruowano nadwozie, które następnie wysyłano do placówki koncernu w Hanowerze. Tam instalowano napęd elektryczny przed wypuszczeniem aut na rynek. Taki podział generował dodatkowe koszty i wydłużał przebieg pracy.

Decyzja Volkswagena nie stanowi zatem zaskoczenia, zwłaszcza że władze niemieckiego giganta nigdy nie ukrywały, że produkcja e-Craftera ma docelowo odbywać się w całości po wschodniej stronie Odry. Zadowolenie z tego faktu wyraził także Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań. – Zakład we Wrześni jest jedną z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych na świecie. Od 2016 r., od uruchomienia tego zakładu, konsekwentnie rozwijamy nasze kompetencje i poszerzamy portfolio produkowanych tutaj samochodów. Decyzja o budowie e-Craftera we Wrześni bardzo nas cieszy. Pozwala nam na zabezpieczenie miejsc pracy w tym zakładzie – podsumował dyrektor.

Szacuje się, że w 2020 r. z fabryk na terenie Wielkopolski ma wyjechać 2 tys. zeroemisyjnych aut, z czego 1,2 tys. będzie stanowił właśnie VW e-Crafter. Według Wojciecha Drzewieckiego, prezesa Instytutu Samar, przeniesienie produkcji do placówki we Wrześni świadczy o silnej pozycji polskiego oddziału marki, zwłaszcza że utrudnienia związane z epidemią koronawirusa zaostrzają konkurencję – także tą wewnętrzną.

Zdjęcie: VW press.UK

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota ze wzrostem w I kw.
Redakcja
19/4/2024
Aktualności
Pierwszy spadek w 2024 r.
Redakcja
18/4/2024
Aktualności
Samochód od dealera
Redakcja
17/4/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.