Aktualności

12 stanów domaga się zakazu „spalinówek”. Gubernatorzy wzywają Bidena

Gubernatorzy reprezentujący 12 amerykańskich stanów wystosowali w środę list do prezydenta Joe Bidena – podaje Reuters. Domagają się w nim wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r.

Kalifornia, Nowy Jork, Massachusetts, Karolina Północna, Oregon, Waszyngton czy Rhode Island to stany opowiadające się za wprowadzeniem przepisu przyspieszającego całkowite wycofanie samochodów spalinowych. W liście gubernatorów pojawia się apel do Bidena o „ustalenie standardów, które sprawią, że wszystkie nowe samochody osobowe oraz lekkie ciężarówki będą pojazdami zero-emisyjnymi nie później niż w roku 2035”. Co więcej, gubernatorzy proponują, by prezydent wprowadził zachęty fiskalne, które sprawią, że do 2045 r. wszystkie średnie i wielkie samochody ciężarowe będą zero-emisyjne.

Tymczasem obecnie zaledwie 2 proc. sprzedawanych w USA aut to pojazdy elektryczne, choć część producentów, jak General Motors czy Volvo, już zapowiedziała rezygnację z tradycyjnych napędów spalinowych (Volvo od 2030 r., GM od 2035 r.). Jaguar chce tego dokonać jeszcze wcześniej – już w 2025 r. Jest to oczywiście spowodowane rosnącymi wymaganiami wobec producentów pojazdów, jeśli chodzi o redukcję emisji dwutlenku węgla.

Gubernatorzy chcą ponadto ponownego wprowadzenia przepisów regulujących standardy efektywności paliw samochodowych, które zostały wycofane przez administrację Donalda Trumpa, a dodatkowo udzielenia finansowego wsparcia władzom stanowym, które pozwoliłoby na rozbudowę sieci ładowarek do samochodów elektrycznych.

Krytyczny głos ws. wygaszania produkcji samochodów spalinowych zabrał w ubiegłym miesiącu Rory Gamble, szef związku zawodowego pracowników sektora motoryzacyjnego United Auto Workers. Gamble uważa, że produkcja pojazdów elektrycznych wymaga mniejszej siły roboczej, a co za tym idzie, może wpłynąć na spadek zatrudnienia.

Amerykanie nie są rzecz jasna odosobnieni w zapędach zmierzających ku masowej elektryfikacji rynku. Prym w walce ze „spalinówkami” wiedzie Norwegia, która zakłada pełną elektryfikację już w 2025 r. Wstępną deklarację złożyła także m.in. Wielka Brytania i część krajów UE. W Amsterdamie opracowano „Clean Air Action Plan”, który przewiduje, że w stolicy od 2030 r. nie będą mogły poruszać się pojazdy spalinowe, co dotyczy również motocykli i skuterów.

Źródło: Reuters
Fot. YouTube / Joe Biden

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
„Elektryki” problemem dla firm leasingowych
Redakcja
23/2/2024
Aktualności
Pick-upy ze wzrostem sprzedaży w Europie
Redakcja
21/2/2024
Aktualności
Europa wita rok 2024 wzrostami
Redakcja
20/2/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.