Aktualności

British Automotive Holding zgłosi wniosek o upadłość [zaktualizowany]

Były importer marek Jaguar i Land Rover British Automotive Holding poinformował o zakończeniu działalności w trybie natychmiastowym. Przedstawicielom firmy nie udało się dojść do porozumienia z koncernem JLR w sprawie spłaty zobowiązań.

jle

We wtorek 29 sierpnia zgromadzenie wierzycieli wchodzącej w skład grupy spółki British Automotive Polska (BAP) odrzuciło propozycję układu dotyczącego spłaty zobowiązań. O fiasku rozmów zadecydował głos głównego wierzyciela BAP – firmy Jaguar Land Rover.  Wskutek braku porozumienia zarząd spółki poinformował o wdrożeniu działań zmierzających do złożenia wniosku o upadłość BAH. – Decyzją Zgromadzenia Wierzycieli BAP, zmuszeni jesteśmy zakończyć w trybie natychmiastowym działalność operacyjną – przekazał Andrzej Nizio, prezes zarządu British Automotive Holding. 

Na doniesienia ze strony byłego dealera i importera zareagowała już giełda. Na wtorkowej sesji kurs BAH runął o 57 proc., a w środę firma kontynuowała trend spadkowy. W komunikacie giełdowym władze spółki przyznały, że prowadzenie dalszych działań jest niemożliwe z uwagi m.in. na „bezpodstawne zajęcie rachunków bankowych, brak możliwości pozyskania dalszego finansowania na prowadzenie działalności, a także strukturę powiązań kapitałowych i umownych w stosunku do JLR”.

W konsekwencji dokończenie realizowanych napraw oraz wywiązanie się z umów dotyczących sprzedaży aut jest niemożliwe. W celu rozwiązania tego problemu władze BAH prowadzą rozmowy z obecnym importerem brytyjskich marek, firmą Inchcape JLR Polska.

BAH mierzył się z trudnościami już od dłuższego czasu. Kiedy w 2020 r. JLR wypowiedział spółce umowę importerską, władze firmy informowały o problemach z pozyskaniem finansowania i malejącą, w wyniku pandemii i kryzysu gospodarczego, sprzedażą aut. 1 stycznia 2023 r. należące do BAH spółki British Automotive Gdańsk, British Automotive Łódź i British Automotive Silesia zaprzestały działalności dealerskiej i zostały przekształcone w autoryzowane serwisy JLR, a jedynym podmiotem prowadzącym sprzedaż nowych pojazdów pozostało British Automotive Centrum. Ostatecznie 18 sierpnia bieżącego roku JLR zażądał od BAH spłaty zadłużenia wraz z odsetkami w terminie siedmiu dni. Szacuje się, że wysokość długu samego British Automotive Polska wynosiła około 25 mln euro.

Oświadczenie Inchcape JLR Poland sp. z o.o.:

W związku z zakończeniem przez BAH (British Automotive Holding sp. z o.o.) działalności, Inchcape JLR Poland sp. z o.o. prosi o bezpośredni kontakt wszystkich klientów, którzy złożyli w BAC Warszawa zamówienia na samochody marek Range Rover, Defender, Discovery lub Jaguar lub są w trakcie napraw serwisowych w punktach należących do grupy BAH, takich jak British Automotive Łódź, British Automotive Gdańsk, British Automotive Silesia i British Automotive Centrum.

Prosimy o kontakt pod numerem telefonu +48 881 976 901 lub mailowo na kontakt@landrover.pl (ew. kontakt@jaguar.pl) w celu ustalenia najlepszego sposobu dalszej realizacji zamówienia samochodu bądź prac serwisowych.

Pozostałych klientów serwisu oraz potencjalnych klientów, zainteresowanych kupnem samochodu, zapraszamy do nawiązania kontaktu z pozostałymi autoryzowanymi dealerami marek koncernu JLR w Polsce, które znajdą Państwo tutaj [link do https://www.landrover.pl/dealerzy-lista].

Sieć dealerska JLR w Polsce to 12 autoryzowanych punktów dealerskich. Chcielibyśmy zapewnić wszystkich klientów JLR, że sytuacja związana z grupą BAH nie ma wpływu na zdolność dostarczania i serwisowania samochodów marek Range Rover, Defender, Discovery i Jaguar na terenie Polski.

Fot. media.landrover.com

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.