Aktualności

Będą zmiany w rozporządzeniu VBER? Ostateczny tekst na początku 2022 r.

Pod koniec października odbyło się spotkanie AECDR z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej, podczas którego debatowano na temat „nowego GVO”. W unijnym rozporządzeniu VBER mogą się pojawić ważne zmiany m.in. w zakresie definicji „prawdziwego” i „fałszywego” modelu agencyjnego.

General view

Stowarzyszenie Europejskich Dealerów i Warsztatów Samochodowych podało, że nie będzie więcej konsultacji ws. rozporządzenia VBER (ogólnego rozporządzenia wyłączającego dotyczącego m.in. sprzedaży aut). Informacje zwrotne, które Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji Komisji Europejskiej otrzymała 17 września 2021 r., są obecnie analizowane i ew. włączane do wytycznych bądź bezpośrednio do rozporządzenia. Co ważne, Komisja Europejska sugeruje, że zmiany mogą nastąpić w dwóch kluczowych dla branży dealerskiej obszarach. Zostaną doprecyzowane bowiem różnice między „prawdziwymi” i „fałszywymi” agentami (inaczej tzw. agentami podwójnej roli, którzy mieliby realizować dla tego samego importera de facto dwa systemy dystrybucji: agencyjny i dealerski). Możemy spodziewać się także dalszych wyjaśnień lub zmian dotyczących progu udziału w rynku danego producenta w systemach podwójnej dystrybucji. Z kolei ostateczny tekst VBER i wytyczne zostaną opublikowane na początku 2022 r.

Dodajmy, że w tym roku nie będzie także więcej publikacji dotyczących MVBER (motoryzacyjnego rozporządzenia wyłączającego dotyczącego m.in. usług serwisowych i części zamiennych), zaś na początku 2022 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w tym zakresie.

Źródło: własne, AECDR

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.