Aktualności

Chiński rząd zachęca do budowy stacji wymiany akumulatorów

Chiny mogą stać się poligonem doświadczalnym na polu tworzenia rozwiniętej sieci punktów wymiany baterii do aut elektrycznych. Rząd w Pekinie przygotowuje projekt pilotażowy, który ma na celu rozwój tej technologii.

Kilka tygodni temu o otwarciu nowoczesnej stacji wymiany akumulatorów poinformowało Nio, chiński producent samochodów elektrycznych, który już wkrótce zadebiutuje także w Europie. Sukcesy sprzedażowe start-upu, który pod koniec 2020 r. dysponował siecią 117 punktów wymiany baterii, okazały się inspiracją dla reszty, gdyż pomysł zastąpienia (a może raczej uzupełnienia) tradycyjnych stacji ładowania „elektryków” podchwycili inni producenci z Państwa Środka.

We wrześniu ubiegłego roku pierwszą stację w Chongqing zaprojektował Zhejiang Geely, największy prywatny producent w Chinach. Koncern planuje budowę kolejnych 35 obiektów na terenie miasta. Na podobny ruch zdecydował się również państwowy Changan Automobile we współpracy z firmami z sektorów elektromobilności i energetyki, w tym z CATL, największym producentem baterii do aut elektrycznych w kraju. Rozwojem tego rodzaju usług zainteresowane są ponadto SAIC Motor Corp. oraz Aiways.

Wygląda na to, że do pomysłu przekonał się również chiński rząd. Jak podaje portal Automotive News, władze państwa planują uruchomienie projektu pilotażowego w wybranych prowincjach i miastach, który pozwoli ocenić zasadność inwestycji w rozwój sieci. W 2020 r. na terenie Chin działało 555 stacji wymiany baterii, czyli o 81 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych chińskiego ministerstwa ds. handlu.

O reaktywacji pomysłu sprzed lat mówi się także w Europie. Luca de Meo, dyrektor generalny koncernu Renault, przyznał, że pomysł rozwoju stacji wymiany akumulatorów jest godny uwagi, a wymieniane baterie mogłyby być wykorzystywane na różne sposoby.

Fot. ZGH Group Media Center

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Przyspieszenie na rynku
Redakcja
5/3/2024
Aktualności
2023: miłe rozczarowanie
Redakcja
4/3/2024
Aktualności
„Elektryki” problemem dla firm leasingowych
Redakcja
23/2/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.