Aktualności

Citan i T-class skorzystają z technologii Renault

Daimler rozważa zacieśnienie współpracy z Renault. Chodzi o dalszy rozwój elektromobilności.

Die neue Mercedes-Benz T-Klasse

The new Mercedes-Benz T-Class

Prezes niemieckiego koncernu Ola Kallenius oświadczył, że będzie kontynuował rozmowy z Renault na temat obszarów dalszej kooperacji. Jednym z przykładów owej współpracy ma być Mercedes-Benz Citan, samochód dostawczy, którego elektryczna wersja będzie korzystać z technologii Renault i Nissana. Citan będzie bazować na Renault Kangoo, niewielkim „dostawczaku” francuskiej firmy. Kolejnym autem, które zyska na porozumieniu między koncernami, będzie T-class – van, który sprawdzi się zarówno jako pojazd użytkowy, jak i osobówka.

Do porozumienia dąży również Jean-Dominique Senard, przewodniczący Renault, który pod koniec czerwca zadeklarował chęć odnowienia aliansu z Daimlerem. Współpraca między producentami trwa już dekadę, ale w międzyczasie przechodziła kilka kryzysów – wywołanych m.in. decyzją Mercedesa o wycofaniu pick-upów X-class po zaledwie dwóch latach na rynku. Auta posiadały wspólny podkład z modelami Renault Alaskan i Nissan Navara.

Co ciekawe, Daimler kończy zarazem współpracę z Renault w segmencie Smartów – ich produkcja zostanie przeniesiona do Chin, zaś w tamtym regionie kluczowym partnerem niemieckiego koncernu jest Zhejiang Geely Holding Group. Grupy powiązane z Geely posiadają prawie 10 proc. udziałów w Daimlerze, co czyni je największym indywidualnym udziałowcem europejskiego producenta.

Zdjęcie: Media Daimler

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.