Aktualności

Fiat stawia na „elektryki”

Włoska marka planuje przyspieszyć elektryfikację oferty modelowej. Do 2030 r. firma zrezygnuje ze sprzedaży aut z napędem spalinowym.

Tym samym, nieco niespodziewanie, Fiat dołączył do rosnącego grona marek, które zadeklarowały odejście od tradycyjnych napędów opartych na benzynie bądź dieslu. O decyzji Fiata poinformował Olivier François, dyrektor zarządzający marki. „Między 2025 a 2030 nasza oferta produktowa stanie się stopniowo całkowicie elektryczna. To będzie radykalna zmiana dla Fiata” – powiedział François w trakcie spotkania z architektem Stefano Boerim. Rozmowa dotyczyła zielonych miast przyszłości.

Pierwsze przymiarki do zmiany rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem pandemii, kiedy władze firmy zadecydowały, że nowy model Fiata 500 zostanie wyprodukowany wyłącznie w wersji elektrycznej. Szef Fiata przyznał, że celem marki jest stworzenie aut, które byłyby przystępne z uwagi na koszty, tak aby ceny pojazdów elektrycznych były zbliżone do samochodów z silnikami spalinowymi. Zdaniem Françoisa największym wyzwaniem na drodze do elektromobilności będzie zaprojektowanie sieci ładowania, która odpowiadałaby na potrzeby kierowców. Kluczem do celu ma być dostosowanie miejskiej architektury i stworzenie większej liczby prywatnych punktów ładowania.

Co ciekawe, jeszcze niedawno Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis, ostrzegał przed całkowitą elektryfikacją branżowej oferty, przekonując, że może ona obniżyć mobilność społeczną i, ze względu na mniejszą produkcję, przyczynić się do spadku zatrudnienia.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Turcja hubem dla chińskiej motoryzacji?
Redakcja
17/5/2024
Aktualności
Autotorino blisko wejścia do Polski. Gigant podpisał umowę zakupu Mercedes-Benz Warszawa
Redakcja
16/5/2024
Aktualności
Słodko-gorzkie używane
Redakcja
16/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.