Aktualności

Grupa Gezet większościowym właścicielem spółki Auto Plus

Grupa Gezet nabyła blisko 90 proc. udziałów w spółce Auto Plus, gdańskim dealerstwie Fiata, Jeepa i Alfy Romeo. Wywodzący się z Ziemi Lubuskiej dealer wszedł tym samym na rynek Trójmiasta.

Dealerskie transakcje nie wytracają tempa. W zeszłym roku Holding 1 (Grupa PGD) nabył m.in. firmę RRG Warszawa, a Grupa Plichta kupiła JD Kulej Olsztyn. Grupa Gezet, poza najnowszą transakcją z Auto Plus, w październiku 2022 r. zakupiła obiekt firmy Darkat ze Szczecina, kontynuując w nim sprzedaż aut marki Hyundai (ułatwiło to przejęcie dotychczasowej załogi). Jak już pisaliśmy, na ostatniej prostej jest też kupno przez Grupę Cichy-Zasada/Sobiesław Zasada Automotive Auto Wimaru.

W 2022 r. nasz miesięcznik doliczył się 8 transakcji zakupowych (firm bądź samych nieruchomości), jednej fuzji i aż 10 wynajmów, co daje łącznie 19 operacji handlowych między dealerami. To rekord, przynajmniej od 2016 r., odkąd analizujemy ten obszar. Polski rynek dealerski ulega niewątpliwie coraz większej konsolidacji.

Potwierdza to kolejny, najnowszy ruch transakcyjny w branży: wywodząca się z Gorzowa Wielkopolskiego Grupa Gezet sfinalizowała zakup spółki Auto Plus z Gdańska, dealera, który pojawił się na rynku samochodowym w 1990 r. Firma Auto Plus zajmowała się początkowo sprzedażą i serwisem aut marki Fiat, ale z czasem pozyskała dodatkowo autoryzacje Alfy Romeo i Jeepa. Od września 2017 r. dealer rozpoczął działalność w nowym obiekcie przy ul. Potokowej w Gdańsku, gdzie obecnie władzę przejęła Grupa Gezet. Przedsiębiorstwo kupiło blisko 90 proc. udziałów w spółce (docelowo planuje zakup 100 proc.), co oznacza w praktyce zarówno przejęcie działalności operacyjnej (w tym kadry pracowniczej), jak i nieruchomości.

Na lokalizację o powierzchni 3800 m² składa się salon oraz serwis (w tym nowoczesna blacharnia-lakiernia). Dealer sprzedaje tam obecnie samochody Fiata (osobowe i dostawcze), Alfy Romeo i Jeepa, ale chciałby, by z czasem obiekt oferował też modele innych marek. Lokalizacja funkcjonuje, tak jak dotychczas, pod nazwą Auto Plus.

Łukasz Krześniak, dyrektor zarządzający Grupy Gezet, podkreśla, że nowa inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie kadry dealerstwa z Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i ze Szczecina. – To dla nas ogromne wyzwanie, ale nie jest to nasze pierwsze wyjście poza macierzysty Gorzów. Już w 2009 r. otworzyliśmy salon w Zielonej Górze, a w 2015 r. rozpoczęliśmy działalność w Szczecinie – przybliża dealer.

Grupa Gezet działa więc obecnie już w czterech miastach: Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Szczecinie i Gdańsku. Poza autoryzacjami Fiata, Alfy Romeo i Jeepa dealer posiada w swoim portfolio następujące marki: Abarth, Ford, Honda (w tym motocykle japońskiego brandu), Hyundai, Kia, Mitsubishi, Opel i Suzuki. Dealerstwo zajęło 33. miejsce na Liście TOP50 2022 (z wynikiem 3270 sprzedanych nowych samochodów).

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
CSSM: Chiny przeznaczyły 231 mld dol. na rozwój branży „elektryków”
Redakcja
21/6/2024
Aktualności
Europa: maj bez rewelacji
Redakcja
20/6/2024
Aktualności
Grupa Romanowski zaprezentowała mediom nowy salon Lexusa w Kielcach
Redakcja
18/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.