Aktualności

Kolejne koncerny wstrzymują działalność w Rosji

Grupa Volkswagen zdecydowała o zamknięciu dwóch rosyjskich fabryk, w których produkowane są auta marek Volkswagen i Skoda. Co więcej, koncern zdecydował się także na zawieszenie eksportu samochodów marek premium, takich jak Porsche, Lamborghini i Bentley, które są chętnie wybierane przez bogatych Rosjan.

Volkswagen to już kolejna firma motoryzacyjna, która w związku z wojną na Ukrainie zdecydowała o wstrzymaniu swojej działalności w Rosji. Wcześniej takie decyzje podjęli m.in. Ford, General Motors i BMW. Niedawno do tego grona dołączyła Toyota, podając na swojej stronie, że 4 marca wstrzyma produkcję w zakładzie w Petersburgu. Toyota Motor Russia postanowiła ponadto do odwołania zawiesić import pojazdów. Na rosyjskim rynku producent odpowiada za sprzedaż aut i obsługę posprzedażową za pośrednictwem 168 stacji dealerskich. Spółka nadzoruje ponadto zakład w Petersburgu, produkujący modele RAV4 i Camry na rynek rosyjski oraz na eksport do Białorusi, Kazachstanu i Armenii.

Kryzys, który zrodziła wojna na Ukrainie, odbija się też oczywiście na polskiej branży motoryzacyjnej. Volkswagen Poznań poinformował, że jego zakłady od 10 marca wstrzymają czasowo produkcję wytwarzanych tam modeli. Firma podaje, że powodem zawieszenia produkcji są zakłócenia w łańcuchach dostaw, które spowodowała rosyjska agresja. Przedsiębiorstwo dodaje jednakże, że sztaby kryzysowe pracują już nad znalezieniem alternatywnych źródeł zaopatrzenia.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Pick-upy ze wzrostem sprzedaży w Europie
Redakcja
21/2/2024
Aktualności
Europa wita rok 2024 wzrostami
Redakcja
20/2/2024
Aktualności
Maserati Chodzeń jednym z najlepszych ASO marki w Europie
Redakcja
16/2/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.