Aktualności

Najlepszy czas na inwestycję w OZE

Jesień to zwyczajowo pora, w której dealerzy kontraktują ceny energii na kolejny rok. Stawki obowiązujące w 2023 r. i podwyżki sięgające nawet 400–500 proc. to dla wielu z nich powód do zmartwień. Wyjściem z sytuacji może być realne obniżenie kosztów dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii.

Mimo że instalacja fotowoltaiczna wiąże się z niemałą inwestycją, wszystko wskazuje na to, że obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, warto w nią zainwestować. – Do tej pory średni czas zwrotu poniesionych nakładów wynosił około 6 lat. Rosnące ceny energii spowodują, że od 2023 r. skróci się on do zaledwie około 24 miesięcy. Dealerzy mogą zyskać nie tylko realne oszczędności, ale również pewność, że ewentualne podwyżki w kolejnych latach nie będą stanowiły zagrożenia dla ich biznesu – mówi Karol Wiśniewski, dyrektor zarządzający Energy, dostawcy kompleksowych rozwiązań w zakresie OZE, będącego częścią Grupy Karlik.

Dealer, działający na terenie aglomeracji poznańskiej, jest żywym dowodem na to, że warto wykorzystywać energię słoneczną. – Na naszych salonach mamy już 6 instalacji fotowoltaicznych. Obecnie jesteśmy w trakcie ich rozbudowy w 2 lokalizacjach, co do połowy przyszłego roku pozwoli nam osiągnąć pełną niezależność od dostaw prądu – mówi Wiśniewski.

OFERTA OD A DO Z

Oferta Karlik Energy jest kompleksowa, zarówno w zakresie dostępnych produktów i technologii, jak i pełnej gamy świadczonych usług. Oprócz instalacji fotowoltaicznych firma oferuje pompy ciepła, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy magazyny energii. Pierwszym etapem współpracy jest zawsze bezpłatny audyt, który służy rozpoznaniu potrzeb danego klienta w konkretnej lokalizacji. – W branży OZE każdy projekt to zupełnie nowa historia, różne parametry i inna specyfika. Audyt ma na celu znalezienie optymalnych rozwiązań dedykowanych konkretnemu odbiorcy. Dopiero na podstawie zebranych informacji zespół projektantów przygotowuje dokument określający, jakiego rodzaju instalacje proponujemy, jak będą rozmieszczone panele, jaki będzie ich koszt i poziom oszczędności, którego klient może się spodziewać – tłumaczy przedstawiciel Karlik Energy. Projekt zawiera też rekomendacje odnośnie do ewentualnych zmian taryf czy możliwości obniżenia kosztów dystrybucji czy energii biernej. – Wszystko po to, aby dać nabywcy pełen obraz sytuacji przed podjęciem decyzji o współpracy z nami – dodaje Wiśniewski. A decyzję o „wejściu” w inwestycję może ułatwić fakt, że Karlik Energy, we współpracy z Santander Leasing, oferuje swoim klientom różne formy finansowania – tak, aby rachunki za prąd zamienić na ratę leasingu.
Przepisy w Polsce pozwalają na wykonanie instalacji do 50 KW bez konieczności zgłoszeń administracyjnych. Taka moc jest wystarczająca dla średniego salonu dealerskiego, ale w przypadku większych obiektów trzeba postarać się o pozwolenie na rozbudowę. – W ramach naszej usługi załatwiamy za klientów wszystkie sprawy formalne, na przykład decyzje administracyjne, analizy prawne zagospodarowania przestrzennego czy dokumentację środowiskową – zapewnia Wiśniewski. Na wykonaniu i podłączeniu instalacji do sieci współpraca z Karlik Energy się nie kończy. Firma zapewnia również stały, zdalny monitoring urządzeń i pełną obsługę serwisową. Dodatkowo klienci w razie jakichkolwiek pytań czy problemów mogą skontaktować się z dostawcą poprzez dedykowaną infolinię.

TYLKO SPRAWDZENI FACHOWCY

Wysoka jakość jest dla zespołu Karlik Energy priorytetem. – Nazwisko Karlik, znane na rynku motoryzacyjnym od 34 lat, od zawsze było kojarzone z najwyższym poziomem świadczonych usług. Działając w branży OZE pod szyldem Karlik, chcemy tę dobrą opinię utrzymywać i dalej rozpowszechniać – tłumaczy Wiśniewski.

Jednym z najważniejszych atutów Karlik Energy jest zespół składający się z pracowników, którzy mają wieloletnie doświadczenie w swojej branży. Firma zatrudnia najwyższej klasy fachowców, począwszy od dyrektora technicznego przez doradców i projektantów, po ekipy monterskie. – Zdecydowaliśmy się na stworzenie stałego zespołu. Tylko bazując na współpracy ze sprawdzonymi ludźmi, możemy być pewni, że praca będzie wykonana tak, jak tego oczekujemy – wyjaśnia Wiśniewski.

Instalacja zaprojektowana i wykonana przez wykwalifikowaną ekipę to podstawa. Gwarancją sukcesu są jednak nie tylko ludzie, ale i komponenty z najwyższej półki. Panele fotowoltaiczne, podzespoły czy systemy mocowań stosowane przez Karlik Energy pochodzą od renomowanych i sprawdzonych producentów oraz posiadają wszystkie niezbędne atesty wymagane przez firmy ubezpieczeniowe. To daje pewność osiągnięcia maksymalnej wydajności instalacji, jak również bezpiecznej i długoletniej eksploatacji.

25 LAT GWARANCJI

Inwestycja w OZE to dla wielu dealerów szansa na oszczędności i podniesienie rentowności biznesu. Skala koniecznych nakładów sprawia jednak, że podjęcie decyzji o realizacji projektu nie jest łatwe. Na rynku działa mnóstwo firm, które walczą o klienta ceną, nie zawsze idącą w parze z jakością. Przy założeniu, że instalacja ma służyć przez 25 lat, warto dokładnie rozważyć oferty i nie dać się nabrać na „promocję”. – Przy takiej inwestycji nie ma miejsca na pomyłki. Warto znaleźć odpowiednego wykonawcę, dużą, stabilną i wypłacalną firmę, która ma szansę utrzymać się na rynku i w perspektywie 25 lat zapewnić klientowi obiecaną gwarancję – podsumowuje Wiśniewski.

Mariusz Artych, dyrektor rynku maszyn i urządzeń w Santander Leasing

Opublikowane w 2021 r. projekty Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu do 2030 r. zakładają wzrost mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych. W trend ochrony środowiska i wspierania inwestycji efektywnych energetycznie od lat wpisuje się Santander Leasing, który na początku 2020 r. rozszerzył ofertę o finansowanie szerokiej gamy instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50kW i wartości nieprzekraczającej 300 tys. zł netto. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą czy rolniczą mogą otrzymać finansowanie, w formie pożyczki i leasingu, niezależnie od miejsca montażu instalacji. Zakłada ono udział własny już od 10% wartości instalacji przy okresie finansowania sięgającym od 12 do 72 miesięcy. Posiadamy również w ofercie pożyczkę dla konsumentów, którzy mogą sfinansować zakup instalacji przy zerowym udziale własnym i okresie finansowania do 10 lat. Klient może też sfinansować sprzęt wykorzystujący moc wytworzoną w instalacji, m.in. pompę ciepła lub inne nieemisyjne źródło ciepła, stację ładowania pojazdów elektrycznych czy magazyn energii. Oferta ta dotyczy również konsumentów, którzy uzyskują dochody z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i chcą nabyć instalację do celów prywatnych.

Finansujemy nie tylko klientów salonów samochodowych czy dostawców maszyn, ale odpowiadamy również na potrzeby inwestycyjne samych dealerów: od finansowania maszyn potrzebnych w salonach, w tym instalacji fotowoltaicznych dla optymalizacji kosztów, samochodów dla właścicieli salonów, po finansowanie stoku czy programy fabryczne dla poszczególnych marek. Jesteśmy obecni na rynku dealerskim od wielu lat. Zaczynaliśmy od współpracy z dostawcami maszyn i sukcesywnie rozszerzaliśmy współpracę z dealerami z kolejnych segmentów rynku. Dziś współpraca vendorska to równie silny filar naszej sprzedaży co współpraca z klientami banku. Dlatego jesteśmy gotowi na podjęcie współpracy i finansowanie proekologicznych inwestycji w całym środowisku dealerskim.

Mamy świadomość wciąż rosnących cen energii, dotkliwego kryzysu energetycznego na świecie oraz zwiększającego się zapotrzebowania na prąd. Stąd stale rozwijamy ofertę w tym kierunku i docieramy do szerszej grupy odbiorców. W efekcie w całym 2021 r. wartość sfinansowanych przez nas aktywów w ramach zielonych inwestycji przekroczyła 693 mln zł, a po I połowie 2022 r. inwestycje w OZE osiągnęły u nas dynamikę 148% r/r.

REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.