Aktualności

Niemieccy dealerzy domagają się otwarcia salonów

Zgodnie z zaleceniami niemieckiego rządu, salony samochodowe w Niemczech pozostaną zamknięte. Według stowarzyszenia branżowego ZDK tysiącom firm grozi bankructwo.

W związku z trzecią falą koronawirusa i przewidywanym szczytem zakażeń w okresie Wielkanocy Niemcy przedłużyły lockdown do 18 kwietnia. I nie ma w tym nic dziwnego – podobne działania obserwujemy w całej Europie, także w Polsce.

To, co odróżnia decyzję niemieckiego rządu od restrykcji, które wdrożyły polskie władze, to podejście do wybranych gałęzi biznesu – polskim dealerom się poszczęściło, w Niemczech uznano z kolei, że sektor nie należy do kluczowych z punktu widzenia gospodarki. W rezultacie salony samochodowe u naszego zachodniego sąsiada pozostają zamknięte od połowy grudnia, a perspektyw na szybkie otwarcie na razie nie widać.

Z propozycjami rządu nie zgadza się niemieckie stowarzyszenie dealerów ZDK, które postuluje  otwarcie obiektów sprzedażowych. 18 marca tamtejsi dealerzy wzięli udział w proteście przed biurem kanclerz Angeli Merkel, podczas którego obecny był również prezes ZDK, Juergen Karpinski. Jego zdaniem tysiącom rodzinnych dealerstw grozi obecnie bankructwo. „Firmy płacą bieżące koszty utrzymania, mimo że salony są zamknięte. A przecież wielkość salonów i ograniczona ilość klientów sprawiają, że wizyta w dealerstwie jest niewiele bardziej niebezpieczna od przebywania na zewnątrz”– przekonywał Karpinski. Szef ZDK tłumaczy, że obecny system „Kliknij i odbierz” nastawiony na maksymalne ograniczenie kontaktu z klientem jest nieskuteczny, bo ruch w sieci odpowiada za ledwie 10 proc. dealerskiej sprzedaży.

Z badań przeprowadzonych przez ZDK na próbie 2 tys. firm samochodowych wynika, że liczba nowych zamówień w styczniu i lutym spadła w Niemczech o 60 proc.

Zdjęcie: Robert Langer, Pixabay

Skontaktuj się z autorem
Artur Białek
dziennikarz miesięcznika "Dealer"
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.