Aktualności

Niemiecki sąd podważa zasady wynagradzania dealerów Opla!

Kolejny europejski sąd kwestionuje praktyki handlowe stosowane przez krajowy oddział marki należącej do Stellantisa. Tym razem – po kazusie austriackiego Peugeota z lat 2020-2021 – padło na niemieckiego Opla.

Mamy kolejny „grupowy” wyrok na korzyść dealerów spierających się z przedstawicielstwem koncernu Stellantis. Jak informuje Związek Dealerów Samochodów, Sąd Okręgowy we Frankfurcie nad Menem orzekł w połowie grudnia br., że system wynagradzania dealerów przez Opla jest niezgodny z prawem. Jak do tego doszło? W listopadzie 2020 r. Stowarzyszenie Niemieckich Dealerów Opla (Verband Deutscher Opel-Händler), będące członkiem Europejskiej Rady Dealerów Opla, złożyło pozew przeciwko tzw. Polityce Handlowej producenta, która reguluje m.in. system wynagrodzeń stosowany wobec autoryzowanych dealerów.

Niemieckie stowarzyszenie podkreślało, że skarga jest wymierzona przeciwko ogólnej strukturze wspomnianego systemu wynagrodzeń oraz jego ograniczonej przewidywalności, ale przede wszystkim przeciwko możliwościom wprowadzania przez importera jednostronnych zmian, w tym tych dotyczących dealerskiej marży. W przedostatnim tygodniu bieżącego roku Sąd Okręgowy we Frankfurcie uznał skargę za zasadną.

Jeśli wyrok się uprawomocni, importer nie będzie już mógł nakładać na swoich partnerów handlowych regulacji, na podstawie których możliwe byłoby dowolne ingerowanie w stawkę wynagrodzenia dealerów, składającego się ze stałej marży i bonusu. Niemiecki oddział Opla zapowiedział już jednak, że złoży odwołanie do Wyższego Sądu Okręgowego.

Przypomnijmy, że wcześniej, w 2020 r., także austriacki Sąd Kartelowy w Wiedniu uznał, że tamtejszy importer Peugeota nadużywał swojej pozycji rynkowej w stosunku do autoryzowanych dealerów (tam również centrala skorzystała ze ścieżki odwoławczej, ale ostatecznie przegrała w najwyższej instancji). O sprawie pisaliśmy TUTAJ. Warto też wspomnieć, że skargę dotyczącą analogicznych praktyk otrzymał i rozpatruje belgijski odpowiednik naszego UOKiK-u (Autorité belge de la Concurrence).

**

Na zdjęciu Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantisa
(fot. Ecole polytechnique / flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.