Aktualności

Nowy szef Toyoty o przyspieszeniu elektryfikacji

Koji Sato, który został niedawno ogłoszony nowym szefem Toyoty, zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej duże zmiany w firmie. Mają one na celu przede wszystkim zreformowanie produkcji aut elektrycznych.

Sato zapewnił przy tym, że firma nie rezygnuje z dotychczasowej strategii, której celem jest dbanie o zróżnicowane układy napędowe, bez ograniczania się tylko do jednej opcji. Producent stawia na samochody hybrydowe, napędzane wodorem i elektryczne. „Nie sądzę, by stawianie wszystkiego na jedną kartę zadziałało” – ocenił Sato. Plan dla Lexusa, który w kontekście rozwoju pojazdów elektrycznych ma być traktowany priorytetowo, to produkcja miliona „elektryków” do 2030 r. Toyota liczy, że do tego czasu całkowita roczna sprzedaż samochodów elektrycznych wszystkich marek koncernu osiągnie 3,5 mln modeli. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza że w 2022 r. firma sprzedała jedynie 24 466 „elektryków”, podczas gdy sprzedaż hybryd wyniosła wówczas 2,6 mln szt.

Przyszły prezes i dyrektor generalny Toyoty powołał już nowy zespół, który pod jego zwierzchnictwem będzie próbował przekształcić Toyotę w firmę zajmującą się mobilnością. „Sato ma młodych i podobnie myślących kolegów. Oczekuję, że ta nowa grupa przekroczy granice, których ja nie jestem w stanie pokonać” – powiedział Akio Toyoda w zeszłym miesiącu przy okazji ogłaszania zmian w zarządzie. Celami Toyoty są na dziś m.in. przyspieszenie elektryfikacji i skoncentrowanie się na neutralności węglowej w Azji.

Przypomnijmy, że 66-letni Akio Toyoda ustąpi ze stanowiska szefa Toyoty 1 kwietnia 2023 r. Jego następcą będzie 53-letni Koji Sato, dotychczas zarządzający marką Lexus oraz jednostką Gazoo Racing. Toyoda pozostanie w koncernie na stanowisku prezesa zarządu, zastępując tym samym Takeshiego Uchiyamadę.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Skonsolidowani jak nigdy
Redakcja
4/10/2023
Aktualności
Trzeci kwartał z mocnym zamknięciem
Redakcja
4/10/2023
Aktualności
BYD wygra z Teslą? Prognoza na 2024 r.
Redakcja
3/10/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.