Aktualności

Wynajem długoterminowy ze wzrostem w I kw.

Dynamika wzrostu branży wynajmu długoterminowego aut w Polsce osiągnęła w I kw. br. poziom 8,3 proc. r/r – wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP).

94 tys. Tyle nowych aut osobowych kupiły w I kw. 2024 r. firmy, co oznacza wynik wyższy o 8,1 proc. r/r. Wzrost jest widoczny we wszystkich formach finansowania, ale największy odnotowano w wypadku wynajmu długoterminowego (+9,6 proc. r/r). Kredyt, klasyczny leasing oraz zakup ze środków własnych zaowocowały zaś łącznym wzrostem o 7,6 proc. względem 2023 r.

Branża wynajmu długoterminowego nabyła na potrzeby oferowanych usług 22,8 tys. nowych osobówek. To z kolei przekłada się na udział w całkowitej sprzedaży do firm w I kw. na poziomie 24,3 proc. (+ 0,3 p.p. r/r). Jak przekonuje PZWLP, dane potwierdzają, że branża wynajmu długoterminowego w Polsce, mimo choćby obniżonego tempa wzrostu gospodarczego, zachowuje dobrą dynamikę rozwoju. Pod względem łącznej floty pojazdów, znajdujących się w usłudze Full Serwis Leasing, wynajem długoterminowy osiągnął po I kw. wzrost liczący 8,3 proc. r/r.

„Niezależnie od sytuacji na rynku motoryzacyjnym czy czynników makroekonomicznych rynek wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce nieprzerwanie rośnie, a dynamika tego wzrostu utrzymuje się na dobrym poziomie (oscylującym w ostatnim czasie w okolicach 8-9 proc.). Co czwarte nowe auto osobowe jest finansowane obecnie przez firmy i przedsiębiorców w naszym kraju właśnie w ten sposób” – wskazuje Robert Antczak, prezes zarządu PZWLP. I dodaje: „Polski rynek jest jednak wciąż bardzo daleki od nasycenia wynajmem długoterminowym, w niektórych krajach Europy Zachodniej w tego rodzaju wynajmie znajduje się bowiem nawet 70-80 proc. wszystkich aut użytkowanych przez firmy”.

PZWLP zwraca uwagę, że od stycznia do marca 2024 r. w Polsce sprzedało się blisko 139 tys. nowych pojazdów osobowych (+13 proc. r/r), co przekłada się na najlepszy kwartał od pięciu lat.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.