Aktualności

Odroczony koniec fabryki Nissana w Barcelonie

Po długich negocjacjach z hiszpańskim rządem przedstawiciele Nissana zgodzili się przełożyć zamknięcie zakładów produkcyjnych w Barcelonie na następny rok.

O losie fabryki Nissana wspominaliśmy w ostatnim numerze Dealera w artykule „Europa na peryferiach”. Wtedy prognozy były znacznie gorsze – wiele wskazywało na to, że japoński producent już postawił na zakładzie „krzyżyk”. Z pomocą pośpieszył jednak hiszpański rząd, który zaczął prowadzić negocjacje mające na celu uratowanie fabryki – a jeśli nie byłoby to możliwe, to przynajmniej odroczenie decyzji o zamknięciu.

Przełom nastąpił pod koniec lipca, ale na dobrą wiadomość przyszło nam poczekać aż do sierpnia, kiedy Nissan zgodził się przesunąć zamknięcie zakładu do grudnia 2021 r. Producent zobowiązał się, że do tego czasu nie będzie masowych zwolnień, a fabryka, zamknięta na początku maja w związku z lockdownem, wznowi produkcję pod koniec sierpnia. „To najlepsze wyjście dla wszystkich stron. Zapewni dodatkowy czas na znalezienie alternatywnego rozwiązania” – oświadczył Frank Torres, główny negocjator po stronie Nissana. I rzeczywiście, władze Hiszpanii zamierzają spożytkować ten czas, aby znaleźć chętnych, którzy podejmą się zakupu fabryki. Jednym z nich może być Ineos, petrochemiczne przedsiębiorstwo z Wielkiej Brytanii, które myśli o konstrukcji Grenadiera – terenówki, anonsowanej przez producenta jako „rywal dla Land Rovera”. Firma szuka placówki, w której mogłaby produkować nowe samochody – jedną z pozycji na liście (chociaż nie najważniejszą) jest właśnie fabryka w Barcelonie.

A jeśli nie znajdzie się inwestor? Wtedy zwolnienie czeka prawdopodobnie około 3 tys. pracowników zakładu. Nissan szacuje, że zamknięcie fabryki, w której produkowane są japońskie vany oraz model Navara, będzie kosztować prawie 2 mld euro. Proces konstrukcyjny zostanie prawdopodobnie przeniesiony do RPA oraz zakładów Renault we Francji.

Zdjęcie: Poland Nissan News

Skontaktuj się z autorem
Artur Białek
dziennikarz miesięcznika "Dealer"
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Turcja hubem dla chińskiej motoryzacji?
Redakcja
17/5/2024
Aktualności
Autotorino blisko wejścia do Polski. Gigant podpisał umowę zakupu Mercedes-Benz Warszawa
Redakcja
16/5/2024
Aktualności
Słodko-gorzkie używane
Redakcja
16/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.