Aktualności

Plenerowa wystawa BMW w Warszawie

Do końca czerwca na warszawskich bulwarach można podziwiać unikatowe, artystyczne modele BMW. Auta stojące w specjalnych gablotach na skwerze przed pomnikiem Syrenki, zostały pomalowane przez m.in. Roy’a Lichtensteina, Andy’ego Warhola, czy A. R. Pencka.

Cała kolekcja liczy 19 samochodów, a jej domem jest na co dzień Monachium. Do tej pory eksponaty gościły w najważniejszych światowych muzeach m.in. w paryskim Luwrze (ale też w obiektach w Wenecji, Nowym Jorku czy Bilbao). Pomysł plenerowej wystawy w Warszawie mógł powstać i zostać zrealizowany ze względu na pandemię. To nasz największy projekt kulturalny, jakim możemy się poszczycić — stwierdził Christian Haririan, dyrektor generalny BMW Group Polska.

Czterej przedstawiciele monachijskiej kolekcji, którzy dotarli  nad Wisłę, przedstawiają dwa różne nurty sztuki. „Beemki” zdobi pop-art Lichtensteina i Warhola oraz neoekspresjonizm Pencka i Sandro Chii. 

Dziełami sztuki motoryzacji można nazwać same BMW, wśród nich na bulwarach znajdziemy najsłynniejsze z grupy 480-konne BMW M1 z 1979 r., a także BMW 320i z 1977 r. (obydwa startowały w Le Mans). Przy Centrum Nauki Kopernik stanęło również wyjątkowe BMW Z1, które w odróżnieniu od pozostałych, nigdy nie jeździło po torach ani drogach i od początku było przeznaczone jako eksponat na wystawę.

Nie dziwi więc, że sama kolekcja jest chroniona 24/7, a gabloty są w istocie pancernymi kontenerami. Niektórzy oceniają, że egzemplarz pomalowany przez Warhola jest dzisiaj najdroższym samochodem na świecie.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności sponsorowany
Wszyscy tworzymy zieloną rewolucję
Redakcja
22/3/2023
Aktualności
Znamy listę TOP50 2022! Grupa Cichy-Zasada na czele
Redakcja
21/3/2023
Aktualności
Kolejny transakcyjny hit. Grupa Cichy-Zasada blisko kupna Auto Wimaru!
Redakcja
20/3/2023
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.