Aktualności

Porsche trafi na giełdę. Spodziewany spektakularny debiut

Porsche zadebiutuje 29 września na frankfurckiej giełdzie. Grupa Volkswagen wyceniła firmę na 70-75 mld euro – inwestorzy zapłacą 76,50-82,50 euro za akcję.

Wycena, którą proponuje Volkswagen, jest znacznie wyższa od wartości innych niemieckich producentów, takich jak BMW – 49 mld euro, czy Mercedes-Benz – 61 mld euro. IPO (pierwsza oferta publiczna) będzie warte 18,8 mld euro, co oznacza trzecią co do wielkości wycenę w historii europejskiej giełdy – podaje firma Refinitiv. Z kolei liczba akcji wyniesie 911 mln (nawiązanie do słynnego modelu Porsche 911). Koncern liczy, że łączne wpływy ze sprzedaży wyniosą od 18,1 mld do 19,6 mld euro, a zarobione pieniądze pomogą w elektryfikacji oraz inwestycjach w oprogramowanie.

Przedstawiciele koncernu przyznają, że prawie połowę wpływów wykorzystają na wypłatę jednorazowej specjalnej dywidendy, zaś pozostałe fundusze przeznaczą na wspomniane inwestycje w rozwój.

„IPO Porsche najprawdopodobniej odniesie sukces. Inwestorzy już ustawiają się w kolejce. Jeśli IPO Porsche pójdzie dobrze, można wyobrazić sobie trafienie na giełdę innych marek Volkswagena, takich jak Audi” – zakłada cytowany przez Reutersa ekspert motoryzacyjny Arndt Ellinghorst z firmy analitycznej Quantco. Czas na zapisy dla inwestorów prywatnych (w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech i Hiszpanii) i instytucjonalnych potrwa od 20 do 28 września.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Badanie EY: 45 proc. chce kupić auto, ponad połowa „elektryka”
Redakcja
28/9/2022
Aktualności
Citroën pokazuje nowe logo
Redakcja
27/9/2022
Aktualności
Toyota zamyka rosyjską fabrykę. Mazda rozważa podobny krok
Redakcja
26/9/2022
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.