Aktualności

Porsche zadebiutuje na giełdzie?

Volkswagen przygotowuje grunt pod wejście swojej sportowej marki na giełdę, dzięki temu ma pozyskać środki na produkcję „elektryków”. Wartość debiutanckiej oferty? Nawet 90 mld euro.

Zapowiedzi Volkswagena – grupy-matki, do której należy Porsche –  o wprowadzeniu marki na giełdę zostały zaaprobowane przez rynek. Dowodem na to jest wzrost akcji VW, które osiągnęły ponad 10 proc. a w przypadku Porsche – nawet 15 proc. Takie wskaźniki podaje agencja Reuters, dodając, że wstępne szacunki oparte na ofercie publicznej pokazują, że wycena może osiągnąć od 45 do nawet 90 mld euro. Eksperci z Bloomberg Intelligence natomiast wyceniają Porsche na 60-85 mld euro. 

Jednak, by nie dzielić skóry na niedźwiedziu, warto przypomnieć, że Volkswagen nie podjął jeszcze wiążącej decyzji, a doniesienia o planach VW wobec Porsche wybrzmiewały już przed czterema laty. „Myślę, że oferta publiczna może być dla Porsche intersującym rozwiązaniem” – mówił przed rokiem Oliver Blume, dyrektor generalny Porsche, przytaczany przez „Rzeczpospolitą” – jednak tajemnicą poliszynela jest, że sam prezes VW, Herbet Diess, ma do wprowadzania Porsche na giełdę zdecydowanie bardziej chłodny stosunek. A jak wiadomo, to on jest w tym procesie koniec końców osobą decyzyjną. 

Nowy, giełdowy entuzjazm w szeregach niemieckiego producenta pojawił się wiosną ubiegłego roku. U jego podstaw leżały plany zwiększenia tempa wprowadzania elektryków w Porsche, a z powodu funduszy potrzebnych na finansowanie projektu, zaczęto szukać nowych rozwiązań. Jedną z opcji może być właśnie usamodzielnienie się Porsche na giełdzie, a w konsekwencji zapewnienie zastrzyku finansowego marce. Przewagą nad pozyskiwaniem środków choćby z obligacji, ma być prostsza struktura obrotu akcjami. 

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Aktualności
Polski debiut marek Omoda i Jaecoo
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.