Aktualności

Przetasowania w Audi. Gernot Döllner nowym prezesem zarządu

Z dniem 1 września 2023 r. Markus Duesmann ustąpi z funkcji prezesa zarządu Audi AG po trzech latach pracy. Na stanowisku zastąpi go Gernot Döllner związany z Grupą Volkswagena od 1993 r.

Gernot Döllner will take over as Chairman of the Board of Management of AUDI AG.

Markus Duesmann stał na czele niemieckiej marki premium od kwietnia 2020 r., z powodzeniem kierując marką w trudnym okresie pandemii. Jednak zdaniem branżowego serwisu Electrek przyszłość Duesmanna już od kilku miesięcy była mocno niepewna, o czym miały decydować pogarszające się wyniki – zwłaszcza względem kluczowych rywali – Mercedesa i BMW.

Czy rzeczywiście? Dla polskich dealerów roszady w Audi mogą być niemałym zaskoczeniem, bo w ostatnich latach marka zanotowała olbrzymi progres, stając się najpopularniejszym brandem premium nad Wisłą. Z perspektywy wolumenowej również na pozostałych rynkach europejskich trudno mówić o pozycji Audi inaczej niż w superlatywach. Według danych ACEA w okresie styczeń-maj niemiecki producent zarejestrował na terenie Europy (UE, UK, EFTA) ponad 300 tys. nowych aut, co zagwarantowało mu pozycję na markowym podium za Volkswagenem i Toyotą. W samych Niemczech Audi także nie miało powodów do wstydu, kończąc I kwartał na trzeciej lokacie. Oprócz Volkswagena lepszy okazał się także Mercedes.

Nieco gorzej prezentowała się sytuacja pod kątem elektromobilności, bo w pierwszych miesiącach roku marka zarejestrowała dwa razy mniej aut niskoemisyjnych (BEV + PHEV) od rywali z segmentu. Z drugiej strony, model Audi Q4 e-Tron był trzecim najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym o korzeniach europejskich na świecie po Volkswagenach ID.4 i ID.3.

Co zatem dalej czeka Audi? O kierunku, którym podąży firma pod nowym kierownictwem, nie wiemy na razie zbyt wiele. – W tym momencie Gernot Döllner jest właściwą osobą do dalszego wzmacniania strategii produktowej firmy i jej pozycji na kluczowych rynkach. Wraz z całym zarządem, dopisze on kolejny rozdział do udanej realizacji strategii Audi – przekazał w komunikacie prasowym Manfred Döss, przewodniczący rady nadzorczej producenta.

Sam Döllner jest związany z Grupą Volkswagena od 30 lat. W tym okresie pełnił szereg funkcji kierowniczych w Porsche AG, w tym szefa działu rozwoju koncepcji. W trakcie swojej przygody z firmą odpowiadał również za serię Panamera. Od 2021 r. nadzoruje strategię produktu w ramach grupy oraz sekretariat generalny.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Dwie listy, dwóch zwycięzców
Redakcja
21/5/2024
Aktualności
Jakościowa sprzedaż
Redakcja
20/5/2024
Aktualności
Grupa Pietrzak prezentuje Koenigsegg Jesko Attack
Redakcja
20/5/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.