Aktualności

Pustki na amerykańskich stokach

Niedobór półprzewodników i wywołane nim przestoje w produkcji coraz mocniej dotykają dealerów z USA. Mimo poprawiającego się stanu epidemicznego, tamtejsze salony świecą pustkami.

Przed rokiem puste salony były wynikiem lockdownu i ograniczonej mobilności społecznej – dealerzy mieli auta, których nie mogli sprzedać. Tymczasem sytuacja odwróciła się, przynajmniej na amerykańskim rynku, gdzie ograniczone dostawy półprzewodników sprawiają, że salony nie są w stanie sprostać rozbudzonemu popytowi. W efekcie na dealerskich stokach zalegają pustki, a nowe auta szybko znikają. 

Część dealerów przyznaje, że pojazdy z niektórych segmentów są kupowane tak szybko, że samochody w zasadzie nie pojawiają się na stoku. „Sprzedajemy je już w momencie, kiedy do nas dotrą, a wielu przypadkach jeszcze wcześniej” – powiedział w rozmowie z portalem Automotive News Alan Spitzer, dyrektor generalny w Spitzer Management.

Według niektórych prognoz sprzedaż samochodów w najbliższych miesiącach ma szansę osiągnąć najwyższe wskaźniki od kilku lat, co miałoby być efektem ożywienia amerykańskiej gospodarki i postępującego programu szczepień. Powyższe szacunki mogą się jednak nie sprawdzić, ponieważ  ograniczona oferta może zniechęcić potencjalnych nabywców. „Z początku klienci nie mogli uwierzyć, że nie dysponujemy konkretnymi modelami, ale kiedy sprawdzili, że także w internecie nie ma wybranych aut, zrozumieli, że taka jest rzeczywistość” – stwierdził jeden z dealerów zmagających się z problemami.

Organizacja LMC Automotive ocenia, że w wyniku przestojów w produkcji w pierwszej połowie 2021 r. fabryki opuści o ponad pół miliona samochodów mniej, niż pierwotnie planowano. Problemy z podażą aut pojawiają się na całym świecie, a wielu producentów zdecydowało się tymczasowo ograniczyć działalność fabryk.

Źródło: Automotive News

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.