Aktualności

Renault przyspieszy elektryfikację Europy?

Luca de Meo, dyrektor zarządzający Renault, poinformował o nowej strategii koncernu, która zakłada szybszą transformację francuskiej marki. Spalinowym „zabezpieczeniem” producenta pozostanie Dacia.

Już nie 90, ale 100 proc. sprzedaży marki Renault na terenie Europy do 2030 r. będą stanowiły samochody elektryczne. Nowe plany koncernu ujawnił Luca De Meo podczas czwartkowej konferencji w Paryżu. Zmiana pierwotnego terminu rezygnacji z napędów spalinowych mogłaby sugerować pełny zwrot w stronę elektromobilności, ale producent trzyma w zapasie koło ratunkowe. „Mamy plan B. Dacia zostanie zelektryfikowana w ostatnim możliwym momencie” – tłumaczy prezes Renault, zastrzegając przy tym, że ostateczne decyzje firmy będą uzależnione także od czynników zewnętrznych, takich jak ceny energii czy dostępność stacji ładowania w Europie.

Zmiany zachodzące w Grupie Renault to efekt wieloletniego planu strategicznego zwanego „Renolucją”. Już latem producent informował, że jednym z głównych wyzwań koncernu będzie stworzenie aut elektrycznych tańszych od swoich spalinowych odpowiedników oraz uzyskanie większej rentowności. „W tym celu firma zamierza zwiększyć sprzedaż dla osób prywatnych i ograniczyć różnorodność wersji modelowych” – podaje portal Automotive News. Dodatkowych oszczędności Renault zamierza szukać zaś w dalszej współpracy z Nissanem i Mitsubishi, co miałoby ograniczyć koszty techniczne. Według Luki de Meo to także szansa na wspólną pracę nad nowymi produktami.

Narracja Renault pod wieloma względami przypomina deklaracje innych producentów złożone w ciągu ostatnich miesięcy – zakładające szybką elektryfikację, choć obwarowane zastrzeżeniami dotyczącymi infrastruktury, dostępności oraz cen. Dla unijnych decydentów, przynajmniej w teorii, powinien być to jasny sygnał, w czym tkwi problem.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Linkedin
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
Grupa Wyszehradzka: najtańsze auta używane są w Polsce
Redakcja
21/1/2022
Aktualności
Rośnie sprzeciw wobec unijnych planów elektryfikacji
Redakcja
20/1/2022
Aktualności
Renault stawia na odnawianie aut używanych
Redakcja
19/1/2022
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.