Aktualności

Stacje ładowania potrzebne, ale nieopłacalne

Druga edycja rankingu stacji ładowania e-samochodów w Polsce, przygotowana przez portal WysokieNapiecie.pl., pokazuje rozwój rynku, ale i bolączki, które go hamują.

Na początku maja br. w Polsce zarejestrowanych było 23,8 tys. samochodów zelektryfikowanych – to wzrost o aż 114 proc. względem ubiegłego roku. Prawie połowę z nich stanowiły tradycyjne „elektryki”, a resztę – hybrydy plug-in.  Miesięcznie przybywa mniej więcej 1,5 tys. nowych aut z wtyczką. Takim tempem wzrostu nie mogą się pochwalić stacje ładowania i, o ile Polska dysponuje podstawową siatką, która pozwala na przemieszczanie się po kraju, to mocno odstaje od liczby i jakości stacji zachodnich.

Portal Interia za autorem rankingu jako główny powód zaniedbań podaje brak klientów. Firmy odpowiedzialne za infrastrukturę liczyły na większy popyt powodowany rosnącą liczbą „elektryków”. Część zawiedzionych przedsiębiorców chce wycofać się z biznesu. Taki plan – na stronie WysokieNapiecie.pl – przedstawiła Polska Grupa Energetyczna. Koniec rozwoju swojej sieci ogłosił natomiast Lotos.

Inni operatorzy też zrewidowali swoje plany – w rezultacie żadna z 12 największych sieci, które znalazły się w zeszłorocznym rankingu stacji ładowania portalu WysokieNapiecie.pl, nie osiągnęła swoich celów na rok 2020.

O wyhamowaniu inwestycji zadecydowała również pandemia i fiasko zeszłorocznego planu wsparcia zakupu elektryków przez państwo. Do działania zniechęca też biurokracja, a konkretnie niespotykane w innych krajach przepisy wymagające szerokiej dokumentacji dla Urzędu Dozoru Technicznego. Obawy operatorów budzą też planowane w nowelizacji ustawy o elektromobilności kolejne opłaty z urzędu.

Liderem usług ładowania elektryków pozostaje w Polsce pozostaje słowacki start-up GreenWay, przed państwowymi spółkami Orlenem i Tauronem.

Skontaktuj się z autorem
Kacper Czachor
REKLAMA
Zobacz również
Aktualności
MG Motor Europe przeciwne unijnym cłom. „Protekcjonistyczne praktyki handlowe”
Redakcja
17/6/2024
Aktualności
Toyota Romanowski z trzecim Lexusem
Redakcja
13/6/2024
Aktualności
Komisja Europejska zadecydowała. Nowe cła mogą sięgnąć 50 proc.
Redakcja
12/6/2024
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.